III. MONETÁRIS FOLYAMATOK
1. A monetáris kondíciók kamat- és árfolyam-alakulása
A monetáris politikát 2000 első hét hónapjában elsősorban a külső tényezőkre való reagálás határozta meg. Az első negyedévben az ország növekedési és egyensúlyi kilátásai rendkívül kedvezően alakultak. Ennek következtében folytatódott az 1999 harmadik negyedévében megindult tendencia, mely a forintbefektetések után elvárt kockázati prémium jelentős mértékű csökkenésével járt. Nem zárható ki, hogy 1999 decemberétől a piaci szereplők körében visszatérően az árfolyamsáv kiszélesítésére és a forint ezt követő felértékelődésére irányuló várakozások is kialakultak. Mindez tükröződött abban, hogy a forint 3 hónapos kamatprémiuma az orosz válságot követő másfél évre jellemző, 500 bázispont körüli szintről mindössze két hónap (1999. december-2000. január) leforgása alatt 300 bázispont alá zuhant (lásd: Ábra: 0-1).
Ábra: -1
A forint 3 hónapos kamatprémiuma*
*A kamatprémium számítása során feltételeztük, hogy a havi leértékelési ütem
0,2%-ra csökkentésének piac által is ismert dátuma 2001. április 1. volt.
Az elvárt kockázati prémium csökkenése a hosszú hozamokban is jelentkezett. A hozamesés következtében az előretekintő reálkamat az előző évre jellemző 5%-os szintről ugyanilyen gyors ütemben 3% közelébe esett (lásd: Ábra: 0-2). Mivel azonban az inflációs kilátások egészen augusztusig kedvezően alakultak és a piac a következő két évre továbbra is töretlenül csökkenő inflációval számolt, a jegybank nem érezte szükségét annak, hogy huzamosabb ideig - és az erőteljes kamatérzékeny tőkebeáramlás sterilizációs költségeit felvállalva - ellenálljon a piaci hozammozgásnak. Irányadó rövid kamatát jelentősen csökkentve követte a piaci hozamok esését, védve ezzel a monetáris politika elsődleges eszközének számító nominális árfolyam kitűzött pályáját (lásd: Ábra: 0-3). A jegybank az eszköztár átalakításával, egy új instrumentum, a 3 hónapos MNB-kötvény bevezetésével ugyanakkor megpróbált közvetlenebb és a sterilizációs költségek szempontjából olcsóbb módon hatni a rövid piaci hozamok alakulására. E törekvés sikeréhez hozzájárult a világgazdaságban időközben végbement fordulat: az évek óta dinamikusan növekvő Egyesült Államok tőkepiacai (különösen a régóta a figyelem középpontjában álló, technológiai részvényeket forgalmazó Nasdaq) március elején meginogtak.
A bizonytalanabbá váló globális gazdasági környezetben a befektetők kockázatosabb eszközök iránti kereslete jelentősen mérséklődött, ami a feltörekvő országokba irányuló befektetéseket is érintette. A Magyarországot célzó kamatérzékeny tőkebeáramlás lelassult, a forint felértékelődésére irányuló spekuláció pedig megszűnni látszott. A piaci hozamok anélkül emelkedtek, hogy a jegybanknak devizát kellett volna vásárolnia az árfolyamsáv védelmében. Mivel a nemzetközi környezetben lezajlott változások a hazai inflációs várakozásokat változatlanul hagyták, a reálkamat némileg emelkedett. Júniustól a feltörekvő piacok megítélése elszakadt az amerikai tőkepiacokkal kapcsolatos, továbbra is negatív várakozásoktól. A feltörekvő piaci kockázati felárak jelentős mértékben csökkentek. A magyar hozamok ezzel összefüggésben szintén csökkenni kezdtek, bár ez a csökkenés inkább lassú és egyenletes volt.
Ábra: -2
Monetáris kondíciók: Reálkamat különböző számítási módszerekkel*
*Az egyidejű reálkamat számításakor a jelenbeli 1 éves benchmark hozamot defláljuk a legfrissebb (év/év) inflációval. A rövid bázisú reálkamat számításakor az aktuális 3 hónapos benchmark hozamot és az elmúlt 3 hónap - szezonálisan igazított árszint trendjéből számított - inflációját használjuk fel. Az ex post reálkamat az egy évvel ezelőtti nominális hozam az elmúlt 12 hónapban mért inflációval deflálva. Az ex ante reálkamat az aktuális 1 éves nominális hozam a makroelemzők ugyanerre az időtávra vonatkozó, Reuters által összegyűjtött inflációs előrejelzéseinek átlagával deflálva. A reálkamat alternatív mutatóinak értelmezéséről és számítási módszereiről részletesen ld. Jelentés az infláció alakulásáról, 2000. december, II-1. Keretes írás.
Ábra: -3
Jegybanki kamatok és a piaci rövid hozamok
Augusztustól kezdve a monetáris politika lépéseit (lásd: Keretes írás 0-1) sokkal inkább belföldi tényezők - elsősorban az inflációs várakozások jelentős emelkedése - befolyásolták, mint az év korábbi szakaszában. Júliustól novemberig ugyanis az infláció minden hónapban meghaladta a piaci elemzők várakozásait, legnagyobb mértékben az augusztusban bejelentett júliusi, majd az októberben bejelentett szeptemberi fogyasztói infláció esetében. A sorozatos negatív inflációs meglepetések hatására az 1-2 éves inflációs várakozások 100-120 bázisponttal emelkedtek. A jegybank az inflációs sokkra reagálva október 11-én 100 bázisponttal emelte irányadó kéthetes betétének kamatát, miközben a forint leértékelési ütemét változatlanul hagyta. Ez a lépés felgyorsította a piaci hozamok emelkedését, és azt eredményezte, hogy az előretekintő reálkamat nem csökkent, sőt november-decemberre 4% közelébe emelkedett. A jegybanki kamatlépéssel azonban a forint 3 hónapos kamatprémiuma is mintegy 100 bázisponttal emelkedett, ami október végétől a külföldi befektetők forint állampapírok iránti keresletét jelentősen élénkítette: a tulajdonukban lévő állampapír-állomány december végéig közel 100 milliárd forinttal nőtt.
Decemberben újra külső hatások uralták a monetáris kondíciók alakulását: az euró dollárral szembeni erősödése és a nemzetközi olajárak csökkenése hatására az eurózóna piaci hozamai csökkentek, amit a forinthozamok is követtek. A jegybank 2001 elején két 25 bázispontos kamatcsökkentéssel követte a piaci hozamok csökkenését. A monetáris kondíciókat ez annyiban érintette, hogy az előretekintő reálkamatok az októberi szigorítást megelőző 3-3,5%-os szintre csökkentek.
A forint havi leértékelési üteme az év során mindössze egyszer, április 1-én csökkent, a csökkentés időpontja és mértéke pedig már 1999 decemberében bejelentésre került. A monetáris kondíciók reálárfolyam komponensének alakulását így legnagyobb mértékben a hazai, kisebb mértékben pedig az eurózónabeli infláció változásai dominálták (lásd: Ábra: 0-4).
Ábra: -4
Monetáris kondíciók: Évesített reálárfolyam-változás EMU inflációval*
*Az ábrázolt mutatót az előző 3 hónapra vonatkozó trend inflációból az ugyanerre az időszakra vonatkozó bejelentett leértékelést és EMU trend inflációt levonva, a kapott értéket évesítve számítottuk. A trend inflációkat szezonális igazítással állítottuk elő. A fenti, monetáris kondíciókat reprezentáló reálárfolyam-index nem egyezik meg a versenyképességet mérő, későbbi fejezetben használt mutatókkal. Számításának hátteréről részletesen lásd II-1. számú keretes írásunkat a 2000. szeptemberi "Jelentés az infláció alakulásáról" c. kiadványunkban
A jegybank és a kormány 2000 második felében lezajlott inflációs sokk kezeléséhez nem használt fel árfolyampolitikai eszközöket. Ennek magyarázata egyrészt az inflációs sokk természetében rejlett. A fogyasztói árindexben először júliusban jelentkező sokk hátterében ugyanis elsősorban olyan kínálati oldali hatások álltak, mint a nemzetközi energiaárak emelkedése, az euró gyengülése és egyes - szokásosan volatilis - élelmiszerárak hirtelen emelkedése. A nominális árfolyam által legközvetlenebbül befolyásolt áralakulású termékcsoport ugyanakkor az iparcikkeké, ezek árai pedig a szóbanforgó időszakban nem emelkedtek jelentős mértékben. A leértékelési ütem szokásos mértékű csökkentése hosszabb távon mérsékelte volna az iparcikkek inflációját, de a fent említett egyszeri sokkokra kevés hatást gyakorolt volna.
A kamat- és árfolyampolitika szerepe ilyen egyszeri sokkok felmerülésekor az, hogy lehetőség szerint megakadályozza a sokkok inflációs várakozásokba való tartós beépülését, a sokkok úgynevezett másodlagos hatását. Erre a célra a jegybank 2000 októberében a rövid kamatok jelentős emelését választotta (lásd: Táblázat: 0-1). Ezzel azonban behatárolta az árfolyampolitika mozgásterét, hiszen egy - a kamatemeléssel egyidőben végrehajtott - leértékelési ütem csökkentés a kamatérzékeny tőkebeáramlásnak még a megfigyeltnél is nagyobb fellendülését - a sterilizációs költségek további emelkedését - okozta volna. A leértékelési ütemcsökkentésről, mely az iparcikkek áralakulását - és bizonyos mértékig az inflációs várakozásokat - feltehetően továbbra is jól orientálja, ezért a dezinflációban kulcsfontosságú eszköz, a gazdaságpolitika természetesen nem mondott le. Amint ezt a körülmények lehetővé tették, azaz a decemberi hozamesés után, a kormány már indítványozta a havi leértékelési ütem 2001. április 1-i hatállyal 0,3-ról 0,2%-ra történő csökkentését, mely a Jegybanktanács március 2-i döntése értelmében hivatalossá is vált.
Táblázat: -1
Monetáris politikai lépések 2000-ben
* A jegybanki eszköztár betéti konstrukciót és kötelező tartalék-szabályozást érintő változásairól
lásd keretes írásunkat.
** Bejelentés: 1999. december 17.
Keretes írás -1
A jegybanki eszköztár változásai
3 hónapos MNB-kötvény bevezetése
A Magyar Nemzeti Bank 2000. március 22-étől saját forgalmazásában állampapírnak minősülő, 3 hónapos futamidejű, kamatszelvény nélküli MNB kötvényt bocsátott ki.
A hosszabb futamidejű eszköz, a már meglévő jegybanki eszközöket kiegészítve, hozzájárult a pénz- és tőkepiaci hozamok alakulásának stabilizálásához, valamint nagyobb mozgásteret biztosított az MNB számára kéthetes betéti kamatának alakításában anélkül, hogy az a piaci betéti és hitelkamatokra kedvezőtlen hatást gyakorolt volna. A létrehozott kötvény konstrukciójából következően bankrendszeren kívüli tőkepiaci szereplők számára is elérhető. Az új eszköz alacsonyabb kockázatot és költséget jelentve segíti az MNB monetáris politikai céljainak minél hatékonyabb elérését.
A tartalékszabályozás változása
A Magyar Nemzeti Bank 2000. július 1-jétől kezdődően fokozatosan új kötelező tartalékszabályozást vezetett be. A változások egyaránt érintették a kötelező tartalék alapját, a teljesítéshez igénybe vehető eszközök körét és a nominális tartalékráta mértékét.
2000. július 1-től:
A módosítások eredményeképpen mérséklődött a forintforrásokat terhelő jövedelem-elvonás, ugyanakkor a rövid deviza források teljes körének tartalékkötelessé tételével ezeket a forrásokat is terheli majd jövedelem-elvonás. Az MNB-nek nem célja, hogy a rövid devizaforrásokat megdrágítsa, ezáltal a bankok jó hitelképességű ügyfeleit külföldön történő hitelfelvételre ösztönözze. Ennek érdekében az MNB a devizaforrások (belföldi és külföldi) után elhelyezett tartalékokra fizetett kompenzáció mértékét fokozatosan úgy állapítja meg, hogy az átállási folyamat végére 1,5 százalékponttal magasabb kamatot fizessen. Az első ütemben 0,5 százalékponttal fizet több kamatot az MNB a devizaforrások után elhelyezett tartalékokra, mint a forint források tartaléka után.
A változtatás célja, hogy olyan tartalékszabályozás jöjjön létre, amely javítja a versenyképességet, miközben megszünteti a különböző típusú forrásgyűjtésből adódóan fennálló strukturális aránytalanságokat. Cél, hogy a tartalékszabályozás közelítsen az ECB által alkalmazott tartalékráta rendszerhez, megkönnyítve a későbbi átállást, s ezáltal a harmonizáció költségei nem egyszerre merülnek fel. A versenyképesség javulása - a hitelintézetek közötti verseny következtében - nem a bankoknál jelenik meg, hanem a gazdasági szereplők, s a lakosság számára biztosít olcsóbb forráslehetőséget. Különösen igaz ez a kis- és középvállalatok körére, amelyek külföldi forráshoz jutási lehetősége korlátozott.
A mérleg szerinti nyitott pozíció szabályozása
A bankrendszer mérleg szerinti hosszú forint pozíciójának mértéke meghaladta az MNB által kívánatosnak tartott mértéket, ezért a jegybank az elhelyezett kötelező tartalék után fizetett kamatösszeg meghatározását 2000. július 1-től úgy módosította, hogy a kifizetendő kamattömeg a szavatoló tőke 30 százalékát meghaladó mérleg szerinti forinttal szembeni nyitott pozíció (x) a kötelező tartalékráta (x) korrekciós kamat szorzattal csökken. A módosítás következményeképpen a mérleg szerinti hosszú forint pozíció nyitása az addicionális forrásköltséggel lett drágítva.
Betéti tender
Az MNB a novemberi tartalékolási periódustól kezdődően megváltoztatta a kéthetes jegybanki betét igénybevételének feltételeit, a korlátlan (szakaszos) rendelkezésre állásról áttért a mennyiségi tendereztetésre. Korábban a meghirdetett - irányadó - kamaton a jegybank korlátlan mennyiségben elfogadta az ajánlatokat. Az új rendszerben a kereskedelmi bankok a jegybank által meghirdetett mennyiség erejéig helyezhetnek el betétet, és a meghirdetett maximális kamat alapján nyújthatják be versenyző ajánlataikat. A tenderre heti rendszerességgel kerül sor, az irányadó felajánlott mennyiségeket az MNB öt hétre előre bejelenti.
1.1. A nominális árfolyam
A forint árfolyama 2000 folyamán végig az intervenciós sáv erős tartományában tartózkodott. A számottevő konverziós forintkereslet hatására a forint árfolyama február második feléig szinte folyamatosan a sáv erős széléhez tapadt, és jelentős devizapiaci intervencióra is sor került. A konverziós forintkereslet nem vezetett a belföldi likviditás gyors bővüléséhez, mivel a likviditástöbblet szinte egészében a jegybanki sterilizációs instrumentumok állományának növekedésében csapódott le. Ezt követően csökkent a forint eszközök iránti kereslet, ami természetesen a forint nominális árfolyamának alakulásában is megnyilvánult. Az árfolyam február közepén elszakadt a sávszéltől, és július közepéig tartósan nem is tért oda vissza.
A márciustól július közepéig tartó időszakban a forint árfolyama az erős sávszél közelében tartózkodott, és legfeljebb 75 bázispontra távolodott el attól. A július második felében meginduló konverziós forintkereslet hatására - amely a külföldi befektetők megújult érdeklődésével volt kapcsolatban - az árfolyam visszatért a sáv szélére, és augusztus folyamán néhány naptól eltekintve folyamatosan ott tartózkodott. Míg augusztusban még jelentős mértékű konverzióra került sor, szeptembertől a nemzetközi tőkepiaci folyamatokkal összhangban csökkent a konverziós kereslet, a forint árfolyama pedig elszakadt az erős sávszéltől, és néhány naptól eltekintve az időszak során az intervenciós sáv belsejében, a sávszéltől 30-40 bázispontra tartózkodott. Az árfolyam a jegybanki kamatemelés által kiváltott kamatprémium emelkedés hatására sem tért vissza az időszak során az erős sávszélre.
A negyedik negyedév alacsony konverziós kereslete tükröződött a forintárfolyam sávon belüli pozíciójának alakulásában. Október-decemberben az árfolyam az erős sávszéltől számított 30-50 bázispontos tartományban ingadozott (lásd: Ábra: 0-1).
Ábra: -1
A forint árfolyamának sávon belüli helyzete
1.2. A konverziós forintkereslet és a monetáris bázis
2000-ben a konverziós forintkereslet 643 milliárd forintot tett ki, ami közel 170 milliárd forinttal volt kevesebb, mint 1999-ben.(lásd Táblázat: 0-1) A konverzió nagy része az első negyedévre és az augusztusi hónapra koncentrálódott. Míg az MNB nettó külföldi kamatfizetéseivel korrigált folyó fizetési mérleg (-420 milliárd forint) és a működőtőke beáramlás (390 milliárd forint) az előző évhez hasonlóan alakult, addig a két év között a nettó portfolió befektetések, a vállalati devizahitel felvétel, a derivatívok és a belföldi devizabetétek konverziós hatása tekintetében jelentős volt a különbség. A nettó portfolió befektetések 2000-ben 99 milliárd forintot, az előző évinél több mint 200 milliárd forinttal kevesebbet tettek ki. Ez a csökkenés az állampapírokba való befektetés szignifikáns növekedése mellett alakult ki, ugyanis a részvényeknél jelentős, közel 200 milliárd forint értékű kiáramlás történt. Emellett a belföldi devizabetétek növekedése a konverziós forintkeresletet csökkentette, ráadásul az előző évinél jóval nagyobb mértékben.
Ezzel szemben a vállalati devizahitel felvétel 2000-ben az előző évinél nagyobb mértékben növelte a forint konverziós keresletét, az év egészében 312 milliárd forintot tett ki, aminek a fele az utolsó negyedévre esett. Az első három negyedévben a belföldi devizahitel felvétel dominált, de a negyedik negyedévben a korábbi trend megfordult. A kamatérzékeny és spekulatív tőkebeáramlás 1999-hez viszonyított jóval nagyobb értékéhez ezenkívül a derivatívok konverziót erősítő hatása is hozzájárult éves szinten, de ez a kereslet növelő hatás teljes egészében az első negyedévre esett.
Az egyes negyedéveket a következő folyamatok dominálták: A konverziós forintkereslet 2000 első negyedévében 374 milliárd forintot tett ki, amihez hasonló mértékű jegybanki intervenciót utoljára 1998 első három hónapja során tapasztalhattunk. A konverzió túlnyomó része a kamatérzékeny és azon belül is a spekulatív tételeknek volt köszönhető, a devizakülföldiek állampapírállománya 143 milliárd forinttal emelkedett az első negyedév során, és a hazai bankok forint melletti spekulációja is jelentősen hozzájárult a konverziós forintkereslethez. Emellett további 132 milliárd forint értékű külföldi tőke áramlott a részvénypiacra.
A második negyedévben igen alacsony volt a konverziós forintkereslet, júniusra a konverzió meg is szűnt. A konverziós kereslet elsősorban amiatt volt alacsony, hogy a portfolió befektetéseknél tőkekiáramlás történt a negyedév során, (ilyenre az előző másfél év egyik negyedévében sem volt példa). A nettó portfolió befektetések komponensei közül a részvényekből való kiáramlás volt a jelentősebb (93,4 milliárd forint), de április és május folyamán a nettó állampapír befektetések is csökkentek. Az első negyedévvel ellentétben 2000 második negyedévében a bankok teljes nyitott pozíciójának változása, valamint derivatív ügyleteik egyaránt csökkentették a forint konverziós keresletét.
A harmadik negyedévben újra megélénkült a konverziós forintkereslet és 212,7 milliárd forintot tett ki. A mérsékelt júliusi forintkeresletet követően a konverzió túlnyomó része (159,4 milliárd forint) az augusztusi hónapra koncentrálódott, majd szeptembertől a forint iránti konverziós kereslet újra enyhülni kezdett. A magas augusztusi konverzió a nem kamatérzékeny tételeknek volt köszönhető, ugyanis a folyó fizetési mérleg 45,8 milliárd forintos többlete magas működőtőke beáramlással párosult, míg a kamatérzékeny tételeknél kiáramlást tapasztalhattunk.
A konverzió 2000 negyedik negyedévében alacsony volt, mindössze 33,7 milliárd forintot tett ki. Ez annak ellenére következett be, hogy a kamatérzékeny beáramlás meglehetősen magas (144,2 milliárd forint) volt, és a spekulatív tőkebeáramlás is magasabb volt, mint az előző negyedévben. A kamatérzékeny tőkebeáramlás túlnyomó részét a vállalati devizahitel bevonás magyarázza, ugyanis az utolsó negyedévben jelentősen megélénkült a vállalatok devizahitel bevonása, különösen a közvetlen külföldi hitelfelvétel nagysága szembetűnő. A tőkebeáramlást azonban ellentételezte a folyó fizetési mérleg negyedik negyedévben szokásosan magas hiánya, a decemberi hiány a szezonalitást figyelembe véve is különösen kiugró volt.
Keretes írás: -1
A bankrendszer devizapiaci tevékenysége
A bankrendszer nyitott devizapozíciójának alakulása 2000-ben három periódusra osztható. Az év elején az előző év végi, gyakorlatilag nulla értékről indulva a mérleg szerinti nyitott pozíció február végére már 150 Mrd forint körüli szintre növekedett (lásd: Ábra: 0-1). Ezzel nem tartott lépést a határidős állományok növekedése, így a bankrendszer teljes nyitott pozíciója csaknem 50 Mrd Ft-ra nőtt. Ezt követően részben az MNB által kilátásba helyezett szabályozási szigorítások, nagyobb részt azonban a nemzetközi befektetési légkör kedvezőtlen fordulata hatására a bankok óvatosabbakká váltak és fokozatosan csökkentették mérleg szerinti nyitott pozíciójukat egészen az év végéig.
Hasonló módon, a teljes nyitott pozíciókat is lényegesen csökkentették, bár nem egyenletesen, és az uralkodó tendencia jelentősen visszafordult februárt követően szinte minden második hónapban. Az év legvégétől kezdődően azután ismét fordulat következett. A mérleg szerinti pozíciókat 2001. elejétől ismét kinyitották, és a 2000. év elejéhez közelítő, száz milliárdot jóval meghaladó értékeket értek el. A teljes nyitott pozíciók továbbra is követték a mérleg szerinti pozíciókat. Ez a fejlemény annál is érdekesebb, mert a nemzetközi bizonytalanság tovább növekedett az USA gazdasági megtorpanása és a török válság következtében.
Ábra: -1
A bankrendszer nyitott pozíciói
A mérleg szerinti pozíciókat a forint kamatprémiummal együtt ábrázolva az látható, hogy a kettő között nincs mechanikus kapcsolat (lásd: Ábra: 0-2). Az év első részében egy csökkenő kamattrend kapcsolódott össze növekvő tőkebevonással. Ez úgy magyarázható, hogy a nemzetközi befektetők alacsonyabb kamatprémiumot vártak el a forint eszközöktől, illetve egy adott kamatprémium mellett hajlandók voltak növelni a forint eszközeik állományát. Március körül ez a légkör megváltozott, és a megnövekedett kamatprémium mellett is csökkenő mérleg szerinti nyitott pozíciók csak augusztustól kezdtek újra kinyílni a bankok mérlegében. Az októberi MNB kamatemelést követően a mérlegeket ismét zárták a bankok, és ismételten csak karácsonyt követően növelték meg jelentősen a külföldi tőkebevonást. Eközben a kamatprémium érzékelhetően magasabb maradt, mint a 2000. év nagyobb részében. Eszerint a befektetők magasabb kamatprémiumot várnak el a kialakult globális környezetben, de ezek mellett hajlandók kockázatot vállalni.
Ábra: -2
A bankrendszer mérleg szerinti deviza nyitott pozíciója és a forinteszközök kamatprémiuma
Táblázat: -1
A konverzió forrásai
1. Korrigálva az államháztartás nettó külföldi kamatfizetésével.
2. A bankok teljes nyitott pozíciós változásából adódó konverziós hatás, azaz a mérleg szerinti nyitott pozíció derivatív ügyletekkel nem fedezett része.
3. A határidős kontraktusok változásának konverziós hatása. E két tétel esetében a negatív előjel a korábban felépült hosszú pozíciók leépülését mutatja.
4. A negyedik negyedévtől a banki részvényekkel kapcsolatos tőkeáramlást az Egyéb tétel helyett a Részvények tétel tartalmazza.
Az 1999 és 2000. évi záróállományokat figyelembe véve 2000-ben a monetáris bázis (lásd: Táblázat: 0-2, Ábra: 0-3) növekedési üteme elmaradt az inflációtól, és 8,5%-ot tett ki. Ez a teljes készpénzállomány 1,1%-os és a tartalékok 23%-os növekedésének eredőjeként alakult ki. A monetáris bázis és a készpénzállomány növekedési ütemét azonban torzítja a 2000. évi dátumváltással kapcsolatos aggodalmaknak tulajdonítható magas 1999. évi záróállomány. Ezzel a mintegy 70 milliárd forint többlet készpénzigénnyel korrigálva a záróállományt a 2000. évi növekedési ütemek 14%-ra módosulnak a monetáris bázis és 9,1%-ra a készpénzállomány esetében. A tartalékok éves növekedési üteme 23% volt, azonban az első és második félév átlagos tartalékszintje között nagy eltérés mutatkozott, ugyanis a tartalékok korábban lassuló növekedési üteme augusztusban 21%-ra ugrott. Ez azonban nem magyarázható az M3 növekedési ütemével, hanem a júliusban módosított tartalékolási szabályozás hatásának tulajdonítható. Az effektív tartalékráta a szóban forgó időszakban megnövekedett, ugyanis a kötelező tartalék alapjául szolgáló források megnőttek, mivel a bankok rövidlejáratú külföldi forrásbevonása - amelynek 50%-a júliustól a tartalékköteles források közé számít - a várakozásokkal ellentétben továbbra is szignifikáns emelkedést mutatott.
A sterilizációs eszközök állományának alakulása az év során szoros kapcsolatot mutatott a kamatérzékeny tőkebeáramlás erősségével. Az előző évekhez hasonlóan, a devizapiaci intervenció eredményeképpen a gazdaságban kicsapódó likviditás túlnyomó részét a jegybank a megfelelő eszköztár igénybevételével sterilizálta 2000-ben is. A közel 650 milliárd forintos konverzióból 300 milliárd forint a sterilizációs állományt növelte, ehhez járult hozzá a nettó forint eszközök egyéb tételeinek 80 milliárd forintos csökkenése. A nettó deviza eszközök állománya a konverziónál kisebb mértékben nőtt, ugyanis az állománynövekedést kb. 150 milliárd forint értékben csökkentették az államháztartás és az MNB közötti devizatranzakciók. Mindezek eredményeképpen 1999 decembere és 2000 decembere között a monetáris bázis mintegy 120 milliárd forinttal nőtt, melynek mértéke hasonló az előző évekhez (a 2000. évi dátumváltás hatását is figyelembe véve). Nagyobb sterilizációs állománynövekedést az első negyedévben, augusztusban és az év utolsó két hónapjában tapasztalhattunk.
Az első negyedévben az erős tőkebeáramlás eredményeképpen a sterilizációs instrumentumok állománya számottevően megugrott, míg az alacsony konverziós kereslettel jellemzett április-júliusi időszakban a kéthetes betét állománya jelentősen csökkent, de a sterilizációs állományban ennél kisebb csökkenés következett be. Márciusban ugyanis a jegybank egy új instrumentumot vezetett be, a 3-hónapos MNB kötvényt, és a kéthetes betétállomány egy részét sikerrel terelte át ebbe az új instrumentumba, melynek állománya júniusban 253 milliárd forintot ért el. A harmadik negyedév során augusztusban nőtt újra számottevően a sterilizációs állomány, ami összhangban állt az időszak tőkeáramlási folyamataival. A sterilizációs eszközök összetételében a jegybank szándékainak megfelelően folytatódott az MNB-kötvény arányának növekedése, szeptemberben és októberben a kéthetes betét aránya a sterilizációs eszközök állományán belül 50% alá csökkent. Az utolsó negyedévben az MNB kötvény állománya már nem változott lényegesen, a kéthetes betét állománya azonban 150 milliárd forinttal emelkedett. Az év során a pénzintézeteknek nyújtott hitelek mintegy 40 milliárd forinttal, míg a kormányzattal szembeni nettó követelések 30 milliárd forinttal mérséklődtek.
Táblázat: -2
A monetáris bázis
Ábra: -3
A monetáris bázis és összetevői
2. Hozamgörbe , kamat- és inflációs várakozások
A magyar hozamgörbe alakja 2001 márciusának elején jelentősen eltért a 2000 elején megfigyelttől. A legszembetűnőbb változás, hogy a hozamgörbe laposabbá vált: a 3 éves lejáratig a zéró-kupon hozamok 200-100 bázisponttal alacsonyabbak voltak a tavalyi év elejéhez képest, míg a hosszabb lejáratú hozamok mindössze 30-40 bázisponttal tolódtak lefelé. (lásd: Ábra: 0-4)
Ábra: -4
A hozamgörbe dinamikája szempontjából a 2000. év öt jól elkülönülő szakaszra bontható (lásd: Ábra: 0-5).
Ábra: -5
Az MNB kamatlépései és a hosszú lejáratú zéró-kupon hozamok
1999.10.01. - 2001.02.28.
Az első, 2000. március közepéig tartó szakaszban folytatódott az 1999 októberében kezdődött erőteljes hozamcsökkenés. 1999 végén elsősorban a hosszú hozamok estek főleg a kedvező országspecifikus makrogazdasági fejlemények (a vártnál kedvezőbb folyó fizetési mérleg hiányok illetve költségvetési deficitek), kisebb mértékben pedig a feltörekvő piacok nemzetközi megítélésében beállt kedvező változás hatására. 2000 januárjától már a hozamgörbe rövidebb vége is követte a hosszú hozamokban korábban lezajlott esést. A rövid kamatok későbbi alkalmazkodásának egy lehetséges magyarázata az ezredfordulóval kapcsolatos bizonytalanság. Ennek elmúltával már nem maradt akadálya annak, hogy a hozamgörbe rövidebb vége is korrigáljon a kedvező fundamentumokkal konzisztens alacsonyabb szintre.
Több jel mutat arra, hogy a január-februári hozamcsökkenés mögött az ezredváltással kapcsolatos bizonytalanság elmúlása mellett szerepet játszott egy újabb tényező, a forint felértékelődésére irányuló spekuláció is. Erre utalt a külföldiek forint állampapírállományának dinamikus növekedése, illetve hátralévő lejáratának további rövidülése (annak ellenére, hogy az EMBI spread* január eleje után inkább növekedett, azaz a feltörekvő országok kockázati megítélése valamelyest romlott), a kereskedelmi bankok mérleg szerinti nyitott pozíciójának kinyílása és a sajtóban megjelent, sávszélesítést emlegető találgatások.
* Az EMBI index a J.P. Morgan befektetési bank által a feltörekvő országok dollárkötvényeiből képzett portfolióindex, melynek az USA államkötvényhozamok feletti spread-je, a feltörekvő országok kockázati megítélésének széles körben használt mutatója.
A Reuter's által megkérdezett piaci makroelemzők 2000 év végére vonatkozó átlagos inflációs előrejelzése* 1999 októbertől decemberig csak csekély mértékben csökkent (lásd: Ábra: 0-6).
* Átlagos előrejelzésnek a felmérésben szereplő becsléseknek a legalacsonyabb és a legmagasabb érték nélkül számított átlagát tekintettük.
Mindez azt valószínűsíti, hogy az 1999 októbertől 2000 februárig tartó periódusban lezajlott 400 bázispont körüli hozamesés zöme a kockázati prémium csökkenéséből és a felértékelődési várakozások kialakulásából származott.
Ábra: -6
A Reuters felmérése a makroelemzői inflációs várakozásokról*
*A vízszintes tengely a kérdésfeltevés időpontját tartalmazza
Mivel a jegybanktól a közelgő ezredfordulóval kapcsolatos bizonytalanság a szokásosnál is óvatosabb kamatpolitikát követelt, a hosszú hozamok 1999 végi drasztikus esését a jegybank csak két kisebb kamatcsökkentéssel követte. Amint azonban világossá vált, hogy az ezredforduló nem okozott a vártnál nagyobb problémát, a jegybank már komolyabb kamatlépésre is elszánta magát (január 4-én 50 bázispontos csökkentés), követve a piaci rövid hozamok csökkenését. A rövid hozamok január eleji rendkívül gyors esése és azok a jelek, melyek szerint ezt az esést részben a forint felértékelődésére irányuló spekuláció okozta, a jegybankot határozott lépésre késztette. A január 19-i 150 bázispontos kamatcsökkentéssel a jegybank a piac tudtára kívánta adni, hogy továbbra is a szűk sávos csúszó leértékelést tartja megfelelő nominális horgonynak és ennek a rendszernek az elfogadható mértékű sterilizációs költségek melletti fenntartásáért cserébe nem tartja elfogadhatatlannak a reálkamatszint csökkenését. Az 1 éves ex ante reálkamat ekkor kialakult 2,5-3% közötti szintje egyáltalán nem volt példa nélkülinek tekinthető, az 1997 őszi ázsiai válságot megelőző időszakban például ennél alacsonyabb előretekintő reálkamatok voltak megfigyelhetők. A kamatérzékeny tőkebeáramlás és a jegybanki betételhelyezés azonban a jelentős hazai kamatcsökkentés után csak átmenetileg lassult és még a külföldi kamatemelések (Fed február 2., ECB február 3.: 25-25 bázispont) ellenére sem csökkent. A jegybank ezért február 17-én újabb 50 bázispontos csökkentést látott indokoltnak a szűk sávos árfolyamrendszer melletti elkötelezettsége jelzéséül.
A kamatcsökkentés csak átmenetileg mérsékelte a kamatérzékeny tőkebeáramlást, március elején a jegybanknak már újra devizát kellett vásárolnia a forint árfolyamsávon túli erősödésének megakadályozására. Március 10-én azonban fordulat állt be mind a nemzetközi befektetői környezetben, mind a jegybank kamatpolitikájában, illetve az ennek végrehajtását szolgáló eszköztárban. Mindezek eredményeképpen a hozamgörbe dinamikája megváltozott: egy lassú, egyenletes hozamemelkedéssel járó szakasz kezdődött el (második szakasz). Ez az epizód május végéig tartott és a hozamgörbe kb. 120-150 bázispontos, nagyjából párhuzamos felfelé tolódását eredményezte. Március 10-e fordulópontot jelentett a hazai hozamok alakulásában. A jegybank március 10-én bejelentette, hogy a rövid piaci hozamok stabilizálása céljából 3 hónapos instrumentumot kíván aukcionálni, heti rendszerességgel. A piac ebből a bejelentésből a rövid kamatok emelésére irányuló jegybanki szándékot olvasott ki, az első reakció a piaci hozamok jelentős emelkedése volt. Azonban az, hogy pontosan hol is van az a rövid kamatszint amelyet a jegybank elfogadhatónak tart, a piac számára csak az első aukciót követően vált világossá. Az első aukció után a 3 hónapos benchmark kamat kb. 10,7-10,8%-os szinten stabilizálódott, amihez hozzájárult, hogy a jegybank a további aukciók során megállapított átlagos hozamokat stabilan ezen a szinten tartotta. A kéthetes betét kamatát ugyanakkor két ízben is csökkentette (március 23.: 50 bázisponttal, április 25.: 25 bázisponttal), azzal a céllal, hogy a 3 hónapos MNB-kötvényt vonzóbbá tegye és a sterilizációs állomány átlagos futamidejét ezzel növelje.
A megnövelt kamatszint ellenére a külföldiek állampapír-állományának növekedése messze elmaradt a februárra jellemző szinttől, április-májusban pedig már inkább csökkent az állomány (lásd Ábra: 0-7). A jegybank erős sávszéli intervenciója március közepe után elhanyagolható mértékű volt, a forint pedig időnként 30-40 bázisponttal is eltávolodott az erős sávszéltől.
Ábra: -7
A külföldiek tulajdonában lévő államkötvények KELER által regisztrált állománya és a 3 éves zéró-kupon hozam
Abban, hogy a jegybank sikeresen, a tőkebeáramlás felerősödése nélkül emelni tudta a hazai kamatok szintjét jelentős szerepük volt a külföldi hatásoknak. A releváns külföldi jegybanki kamatok ebben az időszakban jelentős mértékben emelkedtek (az ECB kétszer, március 15-én illetve április 28-án 25-25 bázisponttal, míg a Fed május 16-án 50 bázisponttal emelte irányadó kamatát). A külföldi kamatok emelkedése mellett fontos szerepet játszott a globális befektetői bizalom megingása és a fejlett országokbeli tőkepiacokkal kapcsolatos megnövekedett bizonytalanság.
Mindez legszembetűnőbben a high-tech szektort reprezentáló amerikai Nasdaq elektronikus tőzsde indexének jelentős esésében testesült meg. A Nasdaq Composite index 1999 novemberétől 2000 márciusáig egyenletes ütemben kb. 70%-os növekedést produkált. Érdekes véletlen egybeesés, hogy az index történelmi csúcspontját éppen március 10-én érte el. Ezután azonban az index értéke drámai módon visszaesett, május 24-ig a márciusi csúcsponthoz képest 35%-ot veszített értékéből. Úgy tűnik, hogy ebben az időszakban az USA tőkepiacával kapcsolatos bizonytalanság a feltörekvő országok kockázati prémiumát is kedvezőtlenül befolyásolta. Erre utal a feltörekvő országok kockázatát kifejező EMBI spread több, mint 100 bázispontos emelkedése a Nasdaq esése után (lásd: Ábra: 0-8). Egy olyan "fertőzési hatásról" van tehát szó - szemben a klasszikus, ellenkező irányú esettel -, ahol a bizonytalanság forrása egy fejlett ország tőkepiaca, az áldozatok pedig a feltörekvő piacok.
A kedvezőtlenebbé váló globális befektetői bizalom hatását nem tudták ellensúlyozni a magyar gazdaság fundamentumaira vonatkozó kedvező hírek (a márciusban bejelentett januári, illetve a májusban bejelentett márciusi folyó fizetési mérleg hiányok jóval kisebbek voltak a piac által várt értékeknél, az ipari termelés dinamikusan növekedett, a költségvetési deficit pedig visszafogott volt).
A hazai inflációs várakozások Reuters által készített felmérése szerint sem a 2000, sem pedig a 2001 végére várt CPI infláció nem emelkedett jelentősen március-májusban.
A jegybanki váltás a kamatpolitikában tehát elérte célját: a hazai reálkamatok csökkenése megállt, sőt azok némileg emelkedtek is. Mindezt azonban részben külföldi hatások tették lehetővé: egyrészt az emelkedő euró- és dollár rövid kamatok, másrészt az USA tőkepiacának megingása következtében a feltörekvő országok piacaira is átterjedő megnövekedett bizonytalanság és az ennek következtében emelkedő elvárt kockázati prémium.
Ábra: -8
Feltörekvő piaci kockázati prémium: EMBI-spread
A harmadik, június elejétől augusztus 10-ig tartó szakasz szinte a március-májusi epizód tükörképének tekinthető: a forinthozamok minden lejáratra kiterjedő, egyenletes csökkenése következtében a hozamgörbe körülbelül 100 bázisponttal lefelé tolódott. A hozamcsökkenés annak ellenére következett be, hogy az ECB június 8-án 50 bázisponttal emelte irányadó rövid kamatát. Bár a piaci elemzők egyöntetűen emelésre számítottak, ez a mérték még felül is múlta a várakozásokat. A horgonyvaluta kamatszínvonalának emelkedésével ellentétes irányba befolyásolta viszont a hazai kamatszintet az elvárt kockázati prémium valószínűsíthető csökkenése. A feltörekvő piacok globális kockázati megítélésében beállt kedvező változásokra utal az EMBI-spread június elejétől megfigyelhető jelentős csökkenése.
Szintén a forintkamatok csökkenése irányába hatott néhány június elején nyilvánosságra került, kedvező hazai makrogazdasági mutató. A KSH június 1-én publikálta a GDP első negyedéves növekedésére vonatkozó becslését. A gyors, 6,8%-os növekedési ütem jóval meghaladta a piaci várakozásokat. A hír kedvezően hatott a kötvénypiacra, amit részben az is magyarázott, hogy a növekedés hátterében a nettó export dinamikus növekedése állt, így erősödő keresleti inflációs nyomástól nem kellett tartani. Hasonló reakciót váltott ki a június 5-én publikált áprilisi előzetes folyó fizetési mérleg hiány (20 millió euró többlet, szemben a piaci elemzők által várt átlag 112 millió euró deficittel).
A feltörekvő piacok javuló nemzetközi megítélése és a kedvező országspecifikus makromutatók hatására a forinttól elvárt kockázati prémium valószínűleg csökkent, ami több mint ellensúlyozta az eurókamatok emelkedésének hatását, így a forint hozamok csökkentek. Az elvárt kockázati prémium csökkenésének jól érzékelhető jele volt a külföldiek forint állampapír állományának június-augusztusi jelentős (mintegy 100 milliárd forintos) növekedése*.
* A külföldiek kezében lévő állomány növekedésében átmeneti megtorpanást jelentett a 2000/J jelű államkötvény július 24-i lejárata. Ebből a kötvényből ugyanis jelentős mennyiséget (kb. 32 milliárd forintot) a külföldiek birtokoltak. A lejáró összeget azonban körülbelül egy hét alatt újra forintkötvényekbe fektették és az állomány növekedése augusztusban már a korábban megfigyelt ütemben folytatódott.
A 3 hónapos MNB-kötvény irányadónak számító kamatával a jegybank igyekezett stabilizálni a rövid piaci hozamokat, így ezen instrumentum kamata a hasonló lejáratú piaci hozamnál jóval szerényebb mértékben csökkent. A májusi aukciókra jellemző stabil 10,78%-os átlaghozam július elejére 10,64%-ra mérséklődött. Ennek megfelelően a 2-hetes betét relatív hozamát előbb-utóbb szintén csökkenteni kellett, hogy a jegybanki instrumentumok állományai közötti arány ne tolódjon el jelentősen a betét javára (július első felében a 2-hetes betét állománya dinamikusan nőtt). A 2-hetes betét kamatának csökkentését - 11%-ról 10,75%-ra - augusztus 7-én jelentette be az MNB.
A júliusi fogyasztói árindex inflációs adat augusztus 11-i bejelentésével a negatív inflációs sokkok olyan sorozata kezdődött, mely döntő befolyással volt az év hátralévő részében a hozamgörbe alakulására. Ebben a negyedik, augusztus 11-től december közepéig tartó szakaszban a forinthozamok a sorozatos "meglepetés"-inflációk illetve az október 11-i 100 bázispontos jegybanki kamatemelés hatására jelentős, 100-220 bázispontos mértékben emelkedtek. Legnagyobb mértékben a hozamgörbe középlejáratú (2-4 éves) szegmense emelkedett, arra utalva, hogy az inflációs várakozások több éves horizonton is romlottak.
Szembetűnő, hogy a hozamok dinamikájára a korábbi időszakoktól eltérően ebben a periódusban döntő hatással voltak a fogyasztói árindex adatok bejelentései. A júliusi inflációval kezdődően a publikált inflációs adatok különböző mértékben, de minden hónapban meghaladták a piaci elemzők várakozásait (lásd Ábra: 0-9). A legjelentősebb eltérés a várt és tényleges adatok között az augusztus 11-én publikált júliusi, illetve az október 11-én publikált szeptemberi infláció esetében volt megfigyelhető. A júliusi inflációs sokk megfordította a forinthozamok csökkenő trendjét: a bejelentést követően minden lejáraton lassú emelkedés indult meg. A várakozásokat jelentősen meghaladó szeptemberi infláció október 11-i publikációja és az ugyanezen a napon történt 100 bázispontos jegybanki kamatemelés következtében pedig a hozamok ugrásszerű emelkedése zajlott le. A kedvezőtlen inflációs sokkok hatására a piaci szereplők sorozatosan felfelé módosították inflációs várakozásaikat. A Reuters felmérése szerint a 2000 végére vonatkozó makroelemzői inflációs várakozások átlaga augusztustól novemberig mintegy 2,5%-ponttal, 10,01%-ra nőtt. A valamivel hosszabb távú, 2001 végére vonatkozó várakozások is nőttek, bár kisebb, 1,17%-pontos mértékben, mellyel novemberben 7,06%-os jövő évre várt inflációt mutatnak. Ezek a számok arra utalnak, hogy a lezajlott hozamemelkedés legnagyobb részét a hazai inflációs várakozások emelkedésével lehet magyarázni.
Ábra: -9
A Reuters felmérése az adott hónapra várt inflációról és a tényleges inflációs adatok
Az október 11-i kamatemelést közvetlenül nem követte jelentős mértékű kamatérzékeny tőkebeáramlás. Ennek elsődleges oka az volt, hogy a kamatszint emelkedése mellett a felerősödő globális bizonytalanság miatt a forintbefektetésektől elvárt kockázati prémium is megnőtt. Október végétől azonban újra növekedésnek indult a külföldi tulajdonban lévő állampapírállomány, ami arra utal, hogy a forinthozamoknak a hónap közepén lezajlott jelentős emelkedését már nem tudta ellensúlyozni a globális kockázati megítélés változatlanul kedvezőtlen alakulása.
Összefoglalva elmondható, hogy a forinthozamok augusztus közepétől kezdődő jelentős emelkedése mögött elsősorban az inflációs várakozások emelkedése, illetve a megnövekedett inflációs bizonytalanság miatt emelkedő inflációs kockázati prémium állt. A jelentősen megemelkedett forinthozamok tőkebeáramlást indukáltak, amit azonban tompított a rövid euróhozamok emelkedése (az ECB augusztus 31-én 25 bázisponttal 4,5%-ra, majd október 5-én 4,75%-ra emelte irányadó kamatát) illetve a feltörekvő piacok kockázati megítélésének romlása.
A hozamgörbe-alakulás kronológiájának ötödik, 2000 decemberére eső szakaszában újra a külső tényezők - elsősorban a csökkenő euró hozamok, kisebb részt pedig a feltörekvő piacok javuló kockázati megítélése - jutottak döntő szerephez. Ennek során a forinthozamok 80-140 bázisponttal csökkentek. A hozamesés legnagyobb mértékben a középtávú hozamokat érintette.
A hozamesés hátterében elsősorban a horgonyvalutául szolgáló euró kamatszintjének nagyarányú (lejárattól függően 40-70 bázispontos) csökkenése állt. Az euró hozamok minden lejáratot érintő esése annak ellenére következett be, hogy az ECB a vizsgált időszakban egyszer sem csökkentette irányadó kamatát. Az euróhozamok csökkenésében feltehetően nagy szerepet játszott, hogy az USA gazdasági növekedésének lassulására utaló jelek hatására az euró január közepéig több mint 10%-ot erősödött a dollárral szemben. Az euró hozamok eséséhez a tengerentúli fejlemények mellett hozzájárulhatott az olajárak november végén kezdődött csökkenése is, mely valószínűleg javította az eurózóna inflációs kilátásait (lásd:Ábra: 0-10).
Ábra: -10
Az olaj világpiaci ára és a dollár-euró árfolyam
A magyar állampapírpiaci hozamok gyorsan követték az euró hozamok változásait. A hozamcsökkenés bázispontban kifejezett értéke azonban a középtávú hozamok esetében csaknem kétszerese volt az euró hozamokénak (lásd: Ábra: 0-11). Ennek hátterében feltehetően az állt, hogy a forinthozamoktól elvárt kockázati prémium mérséklődése hozzájárult a csökkenő euró hozamok hatásához. A feltörekvő országok általános megítélése a december-januári időszakban - az előző negyedévvel ellentétben - jelentős javulást mutatott, amit az EMBI-spread nagymértékű csökkenése is tükrözött. A forintbefektetésektől elvárt hozam esése jelentős kamatindukálta tőkebeáramlásban öltött testet: a külföldi befektetők kezében lévő állampapírállomány gyors ütemben, február közepéig mintegy 70 milliárd forinttal nőtt.
Ábra: -11
3 éves forint- és euró zéró-kupon hozam
Az euróhozamok és a kockázati prémium csökkenése nyomán bekövetkezett állampapírpiaci hozamesésre reagálva az MNB két alkalommal - mindkétszer 25 bázisponttal - csökkentette a kéthetes betét maximális kamatát. Az első kamatvágásra január 8-án került sor, mely már nem okozott meglepetést a piacon, így nem gyakorolt hatást a hozamokra. A lépéssel a jegybank egyúttal jelzést kívánt küldeni a piac felé, hogy az euró erősödése illetve az olajárak csökkenése kedvező hatást gyakorol az inflációs folyamatokra. A február 5-i kamatcsökkentés előtti héten felgyorsult a kamatérzékeny tőkebeáramlás, a külföldi befektetők néhány nap alatt mintegy 50 milliárd Ft-tal növelték állományukat, a jegybanki intervenció pedig komoly méreteket öltött. Az MNB tartósnak ítélte az alacsonyabb kamatszint irányába ható tényezőket, ezért a jegybanki kamatokat a piaci hozamokhoz közelítette.
3. A kereskedelmi bankok kamatpolitikája
A korábbi évekhez hasonlóan, a kereskedelmi banki kamatok 2000-ben is meglehetősen szorosan együtt mozogtak a piaci kamatokkal, de a kamatsimítás a lakossági kamatok esetében továbbra is nagyobb mértékű volt, mint a vállalkozói kamatok esetében (lásd: Ábra: 0-12). Az első negyedévben a kereskedelmi banki kamatok némi késéssel követték a piaci hozamok meredek esését, a második negyedévben pedig a kereskedelmi banki kamatok tovább csökkentek a piaci hozamok stabilizálódása ellenére. Az augusztus és október közötti időszakban megállt a kereskedelmi banki kamatok csökkenése. Az időszak folyamataira kétségtelenül a dezinflációs trend megtörése és a jegybank október 11-i 100 bázispontos kamatemelése gyakorolta a legnagyobb hatást. A jegybanki kamatemelésre és az általa kiváltott piaci hozamemelkedésre a vállalati hitelkamatok esetében reagáltak leggyorsabban a kereskedelmi bankok, az októberi 1 százalékpontos jegybanki kamatemelést a vállalkozói hitelkamatokban a kereskedelmi bankok szinte teljes mértékben érvényesítették, míg a lakossági betéti kamatok átlagosan csak 0,5 százalékponttal emelkedtek. A vállalati betéti kamatok esetében az emelkedés már korábban elkezdődött, és a kamatemelés hatása nehezebben érhető tetten.
Ábra: -12
Kereskedelmi banki kamatok és a piaci hozam
Az év elejei kiugró értékeket követően a vállalati hitelkamatok és a piaci hozamok, illetve a piaci hozamok és lakossági betéti kamatok közötti spreadek áprilisra visszatértek a korábbi 1,5 százalékpont körül ingadozó szintjükre (lásd: Ábra: 0-13, és Ábra: 0-14). Ettől a szinttől eddig két - rendkívülinek tekinthető - esetben tértek el jelentősen a spreadek, az orosz válságot követően és az 1999 végén - 2000 elején bekövetkezett kamatesés idején, de mindkét eltérés ideiglenesnek bizonyult. A második félévi rövidlejáratú vállalkozói hitelkamatok és piaci hozamok alakulásában új fejlemény volt, hogy a közöttük lévő spread 2000 második félévében érzékelhetően csökkent a megelőző évek átlagos értékéhez képest. Ebben a legnagyobb szerepet a bankok közötti verseny erősödése játszotta a szóban forgó időszakban, a hitelezési tevékenység növekedésével párhuzamosan. A piaci és lakossági betéti kamatok közötti spread alakulása nem változott meg számottevően, a spread 1998. januárja óta 1,5 százalékpont körül ingadozott.
Ábra: -13
Rövid lejáratú vállalati hitelkamat és a piaci hozam
Ábra: -14
Lakossági betéti kamatok és a piaci hozam
A kereskedelmi banki kamatok közül a lakossági hitelkamatok alkalmazkodtak a legkisebb mértékben a piaci kamatok alakulásához, ami mögött több ok húzódik meg. A jelenlegi betéti kamatszint jelentős terheket ró azon kereskedelmi bankok lakossági üzletágának jövedelmezőségére, amelyek az elmúlt néhány évben agresszív lakossági forrásgyűjtésbe kezdtek. Az utóbbi években a fiókhálózat kiépítésébe és az információ- technológiai fejlesztésekbe történt befektetések ugyanis számottevően csökkentették ezen üzletág eredményét. A lakossági forrásgyűjtés költségeit egyre több bank igyekszik a jól jövedelmező lakossági hitelezéssel kompenzálni, ezért nem véletlen, hogy a lakossági hitelkamatok az elmúlt három évben csak igen lassan csökkentek. A bankok a számottevő kereslet miatt sincsenek rákényszerítve a lakossági hitelkamatok jelentősebb csökkentésére. A fogyasztási hitelek új kihelyezéseinek havi volumene a 2000 elejére jellemző 40 milliárd forint körüli értékről 2000 végére 55 milliárd forint fölé emelkedett. A 2000. év eleji hozamesést a lakossági hitelkamatok követték a legkisebb mértékben, így a lakossági hitelkamatok és a betéti kamatok (illetve az általános kamatszint) közötti spread áprilisra tovább, 13 százalékpontra bővült, amit októberig lassú csökkenés követett (lásd: Ábra: 0-15). Ezt követően a fogyasztási hitelek kamata és a 12-hónapos lakossági betéti kamatok közötti spread novembertől újra emelkedni kezdett elsősorban annak köszönhetően, hogy a hosszabb lejáratú betéti kamatok már novembertől csökkenni kezdtek, míg a hitelkamatok az októberi jegybanki kamatemelés és az utolsó negyedéves számottevő hitelkereslet miatt újra enyhén emelkedtek.
Ábra: -15
Lakossági hitelezés
A piaci alapú (nem kedvezményes) építési- és ingatlanvásárlási hitelezés is jelentősen növekedett 2000 márciusától, a korábbi időszakokra jellemző átlagos 1 milliárd forintos havi új kihelyezés 2000. szeptemberében érte el a legmagasabb, 8,5 milliárd forint értéket, míg az állomány havi növekedése 1,5-3 milliárd forint körül alakult az év során (lásd: Ábra: 0-16). A piaci alapú építési és ingatlanvásárlási hitelek kamata a március és július között lezajlott 5 százalékpontos esést követően a második félévben már nem csökkent tovább jelentősen. A második negyedévi kamatesést az indította el, hogy az államilag támogatott, kedvezményes kamatozású lakáshitelek megjelenése által támasztott verseny kamatcsökkentésre kényszerítette a bankokat a piaci alapú hitelek esetében is.
Ábra: -16
Építési- és ingatlanvásárlási hitelek
Az 1999-ben megfigyelt főbb tendenciák a 2000. év során folytatódtak, így a bővebb pénzmennyiségi aggregátumok reálnövekedési üteme (lásd: Ábra: 0-17), a forgási sebesség (lásd: Ábra: 0-22), valamint a háztartások bruttó és nettó pénzügyi vagyonának reálnövekedési üteme mérséklődött. A megelőző, 1996 elejétől 1999 második feléig terjedő időszaktól eltérően azonban a háztartások látra szóló betéteinek súlya a pénzügyi vagyon elemei között nem nőtt tovább.
A pénzmennyiség aggregátumok alakulását a háztartások és a vállalatok rendelkezésre álló jövedelmének alakulása, a fogyasztási - beruházási döntések, valamint a vagyontartás formáját meghatározó portfolió-allokációs döntések határozzák meg. Ezekben a folyamatokban pedig olyan - a korábbi Inflációs Jelentésekben többször megemlített - strukturális átrendeződések tapasztalhatóak elsősorban a háztartások viselkedésének megváltozása miatt, melyek döntően meghatározzák a monetáris aggregátumok alakulásával kapcsolatban fent említett tendenciákat.
A háztartások likviditási korlátjainak oldódása, valamint a javuló jövedelmi kilátások a fogyasztás jövedelemarányos súlyának emelkedését eredményezik, ami önmagában is a megtakarítási ráta mérséklődéséhez vezet. Ehhez járul még a megtakarításokon belül a felhalmozás emelkedő aránya, ami a pénzügyi magtakarítási ráta erőteljesebb csökkenését okozza, így ezek a tendenciák a nettó pénzügyi vagyon csökkenő reáldinamikájának irányába mutatnak. A pénzügyi rendszer fejlődését kísérő dezintermediációs folyamatnak köszönhetően pedig az M4-en kívüli nyugdíjpénztári megtakarítások és életbiztosítási díjkövetelések reálnövekedési üteme továbbra is meghaladja a banki megtakarítások dinamikáját, így súlyuk a háztartások portfoliójában egyre nő. Ugyanakkor azonban a pénzformájú eszközökön belül már évek óta folyamatosan nő a látra szóló betétek jelentősége, mert az ilyen vagyontartási formához nyújtott szolgáltatások fejlődése, valamint az infláció mérséklődésével csökkenő alternatíva költségük is a likvid eszközök relatív súlyának növekedését eredményezi. A 2000-es év során azonban a dezinflációs folyamat megfordult, és emiatt a látra szóló betétek korábban megfigyelt vagyonbeli arányának emelkedése lelassult, majd megállt.
A készpénzt és a látra szóló betéteket tartalmazó M1 aggregátum reálnövekedési üteme a portfolió-tartási szokások vázolt fokozatos változása miatt meghaladta a bővebb aggregátumok növekedését (lásd: Ábra: 0-18).
A háztartásoknál lévő likvid eszközök, a háztartási M1 alakulására a 2000. évvel kapcsolatos dátumváltás volt igazán jelentős hatással. Ettől eltekintve a háztartások készpénzkereslete elég stabilnak bizonyult, mind a reáldinamikát, mind a bruttó pénzügyi vagyonhoz viszonyított súlyát tekintve. A háztartások látra szóló betéteinek reálnövekedési üteme a feljebb kifejtett okok miatt elmaradt a korábbi évekre jellemző magas értékektől.
Az M1 vállalati összetevőjének alakulása három szakaszra osztható. Míg az év első felében az elhalasztott beruházások miatt halmozódó eszközök jelentős része a vállalatok látra szóló betéteit duzzasztotta, magas reáldinamikát eredményezve a vállalatok likvid betéteinek állományában, addig májust követően a vállalatok eszközeiket - továbbra is alacsony beruházási aktivitás mellett - átcsoportosították a tartós lekötésű, magasabb hozamú eszközök - határidős betétek és állampapírok - irányába, mérsékelve a látra szóló betétek növekedési ütemét. Az utolsó negyedév során, a számviteli zárás és a megugró beruházások miatt újabb portfoliócserére került sor, ezúttal a vállalatok mérsékelték a lekötött betétek súlyát, valamint értékesítették állampapír-állományuk egy jelentős részét, ami látra szóló betét- állományuk megugrásában csapódott le.
Az M1 mellett a lekötött betéteket, a devizabetéteket, és a banki értékpapírokat tartalmazó bővebb aggregátum, az M3 növekedett a legalacsonyabb ütemben (lásd: Ábra: 0-19). Ennek oka az említett portfolió-reállokációs folyamat, hiszen a háztartások egyre inkább más eszközöket, zömmel a pénzmennyiségen kívüli, nem banki vagyontartási formákat, vagy az M3-on kívüli, M4-be tartozó állampapírokat preferálják. Így, bár az év második felében megfigyelhető volt a háztartási devizabetétek reáldinamikájának megugrása, ezt ellensúlyozta a lakossági lekötött betétállomány reálértékének stagnálása. Ugyan magas dinamikát mutattak a vállalati lekötött betétek is, különös tekintettel az év első öt hónapjára, ám a relatíve alacsony súlyuk miatt az M3 egészének reálnövekedési ütemét ez csak kismértékben befolyásolta. Júniustól pedig, amikor a vállalati szektor lekötött betéteinek addig gyorsuló növekedési trendje megfordult, tovább mérséklődött az M3 reál bővülése.
Az M4, a legbővebb pénzmennyiség aggregátum, amely az M3 mellett a nem monetáris állampapírokat foglalja magában, az év folyamán az M1-hez hasonlóan az inflációt jelentősen meghaladó mértékben nőtt, egészen a harmadik negyedév végéig (lásd: Ábra: 0-20). Míg az M4 lakossági komponensének reálértéke a lakossági M3-mal párhuzamosan alig emelkedett 2000 folyamán, mert a háztartások által tartott állampapír-állomány első félévet jellemző kétszámjegyű reáldinamikája 2 százalékra mérséklődött az év folyamán, addig a vállalatok beruházásaik elhalasztása miatt halmozódó eszközeiket tartós, magas hozamú eszközökben, jelentős részben állampapírban tartották. A vállalati M3 év közbeni gyors növekedése mellett a vállalatok állampapír-állományának gyors emelkedése eredményezte az M4 vállalati komponensének dinamikus növekedését. Az év végére azonban a vállalati szektor a korábbi években tapasztaltnál is erőteljesebb eszközátcsoportosítást hajtott végre a likvidebb instrumentumok irányába, ami a vállalati és ezen keresztül az egész M4 bővülését fékezte, és az M1 növekedési ütemének megugrását eredményezte.
A háztartások nettó pénzügyi vagyonának reáldinamikája az első félévi kismértékű emelkedés után a második félévben erőteljesen csökkent (lásd: Ábra: 0-21). Ez az emelkedő háztartási fogyasztással és felhalmozással magyarázható, ami mérsékelte a bruttó pénzügyi vagyon növekedési ütemét, valamint rendkívül magas dinamikát eredményezett a rendelkezésre álló jövedelemhez, vagy a GDP-hez viszonyított, nemzetközi összehasonlításban kifejezetten alacsony bázisról induló háztartási pénzügyi kötelezettségek állományában. A fogyasztás arányának növekedése a stabilizálódó makrogazdasági környezetre, a jövedelemvárakozásokkal kapcsolatos optimizmusra, és a háztartások likviditási korlátjainak oldódására, azaz az ingatlanjelzálog és fogyasztási hitelek elérhetővé válására vezethető vissza.
Ábra: -17
Ábra: -18
Ábra: -19
Ábra: -20
Az M4 monetáris aggregátum komponenseinek reál növekedési üteme
(3 hónapos mozgóátlag, előző év azonos hónapja = 100%)
Ábra: -21
Ábra: -22
5. A vállalati szektor hitelkereslete
A vállalatok GDP arányos nettó finanszírozási igénye 2000-ben emelkedett 1999-hez képest. (lásd: Ábra: 0-23). Ez a cserearányok kedvezőtlen alakulásának jövedelmezőséget csökkentő hatásának tudható be, hiszen a beruházási aktivitás a külső konjunkturális helyzet alakulása miatt mérsékelt maradt az év folyamán. A nem pénzügyi vállalatok nettó pozíciójának romlása részben a szektor felé feltehetően pénzügyi közvetítőként működő egyéb pénzügyi vállalatok bankrendszerrel szembeni pozíciójának első félévi javulásában, majd romlásában csapódott le.
Ábra: -23
* A negatív számok nettó forrásbevonást, míg a pozitív értékek a hitelfelvételt meghaladó követelésállományt mutatnak forintban, illetve devizában az adott negyedév vonatkozásában.
* Nem pénzügyi vállalati szektor az ÁPV Rt. nélkül. Az előző Éves Jelentésünkben és az Inflációs Jelentésben alkalmazott módszertanhoz képest változás, hogy itt nem az egész vállalati szektort, hanem csak a nem pénzügyi vállalatokat vesszük figyelembe. Az egyéb pénzügyi vállalatok bankrendszerrel szembeni pozícióváltozása, hitelközvetítő szerepűkből adódóan, itt teljesen a forintszáron jelenik meg. Ennek az indoka az, hogy az egyéb pénzügyi vállalatok az általuk felvett forint és devizahiteleket feltehetően forintban denominálva helyezik tovább a nem pénzügyi vállalatok felé.
A nem pénzügyi vállalatok finanszírozási szerkezete figyelemreméltó sajátosságokat mutatott az elmúlt év során (lásd Ábra: 0-24). Már 1999 negyedik negyedévében megfigyelhető volt a külső forrásbevonás mérséklődése és a belföldi bankoktól felvett devizában denominált hitelek gyors emelkedése. A szektor devizaforrás igényét 1999. szeptembere előtt döntő részben külföldről fedezte, majd 1999 utolsó három hónapja során a külföldi forrásbevonás visszaesett és ezt belföldről felvett devizában denominált hitelekkel helyettesítették a vállalatok. A folyamat azt eredményezte, hogy miután a megugró belföldi devizaforrás-bevonáshoz képest alacsony volt a belföldi devizahitel állomány, így a bankrendszer mérlegében a devizában denominált hitelek rendkívül dinamikus növekedést mutattak. A belföldi devizahitelek bővülése 2000 második és harmadik negyedévében érte el a tetőpontját. A belföldi devizahitelek gyors növekedésében kezdetben feltehetően a gazdasági szereplők árfolyamrendszer-változással, és az azzal járó esetleges felértékelődéssel kapcsolatos várakozásai játszottak jelentős szerepet, amit márciustól dominált a hazai kereskedelmi bankoknak az új deviza-nyitott pozícióval kapcsolatos szabályozáshoz történő alkalmazkodása. Az új szabályozás ugyanis a bankokat deviza-nyitott pozíciójuk csökkentésére, és devizában történő hitelkihelyezésre ösztönözte. Az új körülményekhez igazodó banki forint-deviza eszközszerkezet elérése a devizahitelek gyors emelkedésén keresztül egy egyszeri eltolódást eredményezett a hitelszerkezetben. Az év második felétől az új hitelfelvételben jelentősen emelkedett a forinthitelek súlya, ami a forint kockázati prémiumának év eleji jelentős csökkenéséhez történő vállalati alkalmazkodásra vezethető vissza. A forintalapú forrásbevonás egy jelentős része nem közvetlenül a bankrendszertől, hanem az egyéb pénzügyi vállalati szektoron keresztül került bevonásra. Ugyanakkor továbbra is az a jellemző, hogy a vállalati eszközök továbbra is forintalapúak, ezért az emelkedő forintforrás-bevonás nem eredményezte a forintpozíció hasonló mértékű romlását. (lásd: Ábra: 0-23) A hitelek lejárati struktúrájában a stabil makrogazdasági környezetnek megfelelően tovább nőtt az egy évnél hosszabb lejáratú hitelek aránya, elsősorban a belföldi deviza, de a forinthitelek között is.
Ábra: -24
A bruttó hozzáadott érték (GDP) volumene 2000-ben - az előzetes adatok szerint - 5,2%-kal bővült 1999-hez képest. Részben a keresleti viszonyok, részben a bázisadatok alakulásával összefüggésben a gazdaság teljesítménye az év elején nagyon gyors ütemben emelkedett az egy évvel korábbihoz viszonyítva (I. né: 6,5%, II. né: 5,6%), később azonban kissé mérséklődött a dinamika (III. né: 4,5%, IV. né: 4,2%). Az előző évinél 1%-ponttal magasabb éves GDP növekedési ütem kialakulását több tényező segítette: a magyar gazdaság érzékenyen reagált a külpiaci konjunktúra kedvező alakulására, és élénkült a belföldi kereslet is. Mindez azonban együtt járt az import iránti igény erőteljesebb növekedésével. 2000-ben összességében a nemzeti számlák szerinti nettó exportnak a növekedéshez való hozzájárulása az előző évi szinten maradt, a belföldi felhasználásé pedig erősödött (lásd: Ábra: 0-25).
Ábra: -25
A belföldi felhasználás és a nemzeti számlák szerinti nettó export GDP növekedéshez való hozzájárulása
A GDP emelkedését a belföldi felhasználás csaknem azonos mértékű, 5%-os expanziója kísérte, vagyis a bruttó hazai termék termelésének növekedése és a belföldi felhasználás bővülése közötti rés az előző évihez hasonlóan alakult. A belföldi felhasználás növekedésének gyorsulását a bruttó felhalmozás emelkedő dinamikája határozta meg. Ezen belül kisebb mértékben a beruházások, nagyobb részben pedig a készletfelhalmozás gyorsulása idézte elő, hogy a bruttó felhalmozás növekedéshez való hozzájárulása az előző évi duplájára, 2,9%-pontra emelkedett. A fogyasztás szerepe ugyanakkor mérséklődött 2000-ben, mivel a lakossági fogyasztás növekedési üteme 1,3%-ponttal elmaradt az előző évitől. A lakossági fogyasztás 3,3%-os volumenbővülése az operacionális jövedelmek mérsékeltebb, 2,8%-os növekedése mellett valósult meg. A közösségi fogyasztás mérsékelt ütemben növekedett az egész év folyamán (lásd: Táblázat: 0-3).
Táblázat: -3
A GDP és komponenseinek éves növekedési üteme és szerkezete
%
|
Volumenváltozás |
Hozzájárulás a GDP növekedéséhez |
Szerkezet |
||||||
|
1998 |
1999 |
2000* |
1998 |
1999 |
2000* |
1998 |
1999 |
2000* |
GDP |
4,9 |
4,2 |
5,2 |
4,9 |
4,2 |
5,2 |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
Végső fogyasztás |
4,1 |
4,2 |
3,1 |
3,0 |
3,1 |
2,3 |
72,4 |
74,0 |
73,5 |
Lakossági fogyasztás |
4,9 |
4,6 |
3,3 |
3,0 |
2,9 |
2,1 |
62,3 |
63,8 |
63,7 |
Közösségi fogyasztás |
-0,3 |
1,8 |
1,6 |
0,0 |
0,2 |
0,2 |
10,1 |
10,2 |
9,8 |
Bruttó felhalmozás** |
17,1 |
3,3 |
9,9 |
4,8 |
1,0 |
2,9 |
29,7 |
28,5 |
30,6 |
Állóeszköz felhalmozás |
13,3 |
5,9 |
6,6 |
2,9 |
1,4 |
1,6 |
23,6 |
23,9 |
24,6 |
Belföldi felhasználás összesen |
7,8 |
4,0 |
5,0 |
7,8 |
4,1 |
5,2 |
102,1 |
102,5 |
104,1 |
Export |
16,7 |
13,1 |
21,8 |
8,0 |
6,6 |
12,0 |
50,6 |
53,0 |
62,6 |
Import |
22,8 |
12,3 |
21,1 |
-10,9 |
-6,5 |
12,0 |
52,7 |
55,5 |
66,7 |
Nettó export |
|
|
|
-2,9 |
0,1 |
0,0 |
-2,1 |
-2,5 |
-4,1 |
* Az anyagban felhasznált GDP számítások részben MNB becslések, amelyek eltérhetnek a KSH hivatalosan publikált adataitól. Ezek a becslések konzisztensek az MNB egyes jövedelemtulajdonosok jövedelemhelyzetét bemutató elemzéseivel.
**Tartalmazza a termelési és a felhasználási oldali számítások eredményének különbségét, az ún. statisztikai eltérést is.
A magyar gazdaság világpiaci integrálódása 2000-ben folytatódott, az export és az import GDP-hez viszonyított aránya - egy év alatt mintegy 10%-ponttal emelkedve - meghaladta a 62-66%-ot. A külpiaci kereslet élénkülésére a gazdasági szereplők érzékenyen reagáltak, és ennek köszönhetően a GDP szerkezetű export dinamikája megközelítette a kiemelkedően magas 1997. évi értéket. Az erőteljesebb exportnövekedés és a belső kereslet szerkezetének átrendeződése (a fogyasztásnál magasabb importigényességű felhalmozások felé) gyorsította az import növekedését is. Összességében a GDP szerinti export volumenének növekedési üteme (21,8%) - ha kis mértékben is, de - meghaladta az importét (21,1%). Folyó áron ugyanakkor a GDP szerkezetű külkereskedelmi egyenlegben számottevő romlás mutatkozott 2000-ben, ami a jelentősen (2,3 százalékkal) romló cserearányoknak tulajdonítható.
A cserearány-veszteség hatását is kifejező növekedési mutató, a bruttó hazai jövedelem (GDI) mintegy másfél százalékponttal kisebb növekedést mutatott 2000-ben, mint a GDP*. Ez azt jelenti, hogy a 2000-ben létrehozott többletjövedelem körülbelül 30%-át veszítettük el a nemzetközi cserében a cserearányok Magyarország számára kedvezőtlen változása következtében**.
* A mutató számítása a következő képlet segítségével történik:
Cserearány-veszteségből származó nyereség/veszteség = ((tárgyévi export folyó áron - tárgyévi import folyó áron) / import árindex) - (tárgyévi export bázis áron - tárgyévi import bázis áron) (Kollányi Margit: A cserearányok mérése és makrogazdasági hatásai)
** Cserearány-romlás esetén az importárak gyorsabb emelkedése miatt ugyanolyan mennyiségű exporttermékért kisebb mennyiségű importot lehet vásárolni, azaz az export vásárlóértéke csökken, vagyis a hazai termelésből ennyivel kevesebbet lehet fogyasztási vagy felhalmozási célokra fordítani.
A lakosság összes reáljövedelme 2000-ben - az előző évet jelentősen meghaladó ütemben - 2,7%-kal bővült . Az 1999 és 2000 közötti alacsony inflációs különbség miatt az operacionális* jövedelem nem haladta meg számottevően az összes jövedelem növekedését (lásd: Ábra: 0-26). A fogyasztás volumene az előző évhez viszonyítva ugyan mérsékeltebben, 3,3%-kal nőtt, de fennmaradt a jövedelemnövekedést meghaladó fogyasztásbővülés, azonban ez a különbség csökkent.
* Az operacionális jövedelmet az összes jövedelemből számíthatjuk, csökkentve azt a lakossági megtakarítások állománya utáni kamatbevételek inflációt kompenzáló részével.
Ábra: -26
A lakossági fogyasztás és az operacionális jövedelem növekedési üteme
(előző év =100%)
Az összes jövedelem növekedését a lakosság jövedelmének több mint felét kitevő nettó munkajövedelmeknek az előző évit meghaladó, 4,4%-os reálnövekedése eredményezte (lásd: Táblázat: 0-4, Táblázat: 0-5).
A lakosság részére kifizetett pénzbeni társadalmi juttatás reálértéke az I-III. negyedévi csökkenése után a negyedik negyedévben bekövetkezett jelentős emelkedés eredményeként az év egészére vonatkozóan szinten maradt.
A pénzbeni juttatások évközbeni szezonalitását a nyugdíjkifizetés határozta meg. 1999-ben csak január 1.-től volt emelés differenciáltan, 2000-ben novemberben visszamenőleges emelésre is sor került a törvényi előírás szerinti nyugdíjemelés biztosítása érdekében. A kifizetett nyugdíjak reálértéke 1,4%-kal nőtt, amiből 0,5%-ot magyaráz a nyugdíjasok számáak növekedése. A másik jelentős összegű juttatás a gyerekneveléshez kapcsolódik (családi pótlék, gyes, gyed). E jogcímen az érintett családok bevétele összességében szinten maradt. A családtámogatások emelése elmaradt, a többgyermekesek támogatása az adórendszeren keresztül, adókedvezmény igénybevételével érvényesül. A munkanélküli ellátások, életjáradékok, egyéb jövedelemtranszferek reálértéke csökkent.
A természetbeni juttatások reálértéke 1,3%-kal bővült. Dinamikusan nőttek a szociális és egészségügyi kiadások az egyszeri bérkifizetés miatt.
A tulajdonosi jövedelmek legnagyobb része a kamatokból származik. 2000-ben a takarékbetétek és betéti okiratok kamata nem kompenzálta az inflációs értékvesztést, így összességében a tulajdonosi reáljövedelem csökkent.
Táblázat: -4
Az egyes jövedelmek reálértékének alakulása (%)
Táblázat: -5
Az egyes jövedelmek megoszlása (%)
1999-es szintet jelentősen meghaladó 2000 évi jövedelemnövekedés 2000-ben alacsonyabb fogyasztásnövekedéssel párosult. Továbbra is a háztartások kedvező jövedelemvárakozásaira következtethetünk a jövedelemnél dinamikusabban növekvő fogyasztásból, azonban bizonyos magatartásváltozásokat is feltételezhetünk. A fogyasztás- és a jövedelemnövekedés közötti különbség csökkenése következhet egyrészt az elhalasztott fogyasztásból* fakadó feszültségek csökkenéséből, illetve a korábbi éveknél kevésbé optimista várakozásokból. A korábban elhalasztott fogyasztás pótlására a kedvezőbb jövedelmi viszonyok, illetve várakozások, valamint a csökkenő likviditáskorlát adhatott alapot. A háztartások hitelképességének javulását mutatja a fogyasztási és lombardhitelek állományának egész évben stabil növekedése. A várakozások romlását feltételezhetjük a GKI lakossági bizalmi indexének 2000 évi csökkenéséből.
A lakosság felhalmozási reálkiadásai 9% felett emelkedtek. Kedvezően hatott - a háztartások felhalmozásainak döntő hányadát kitevő - ingatlan beruházásokra az 1999 január 1-től életbe lépő ÁFA szabályozás, valamint a kormányzati lakástámogatási rendszer.
A jövedelmeknél dinamikusabban növekvő fogyasztás és felhalmozás következtében tovább csökkent az inflációszűrt pénzügyi megtakarítási ráta** , így 3,8%-os értéke 0,5%ponttal volt alacsonyabb az 1999. évi szintnél (Lásd: A pénzügyi megtakarítások elemeinek bemutatásakor az inflációszűrt adatokat használjuk, melyeket a kamatbevételekbe foglalt inflációs kompenzáció kiszűrésével számítunk..
Ábra: 0-27
).
* Elhalasztott fogyasztás alatt azokat a tartós fogyasztási cikkeket értjük, amelyeknek beszerzése, illetve cseréje már régóta célja a háztartásnak, de a korábbi kedvezőtlen jövedelmi viszonyok, vagy várakozások miatt ezt nem tehette meg.
** A pénzügyi megtakarítások elemeinek bemutatásakor az inflációszűrt adatokat használjuk, melyeket a kamatbevételekbe foglalt inflációs kompenzáció kiszűrésével számítunk..
Ábra: -27
Az inflációszűrt pénzügyi és bruttó megtakarítási ráta, illetve a lakossági felhalmozási ráta alakulása (operacionális jövedelem százalékában)
A banki és nem banki értékpapírokba 2000. év elején visszaáramlott az 1999 decemberében a dátumváltástól való félelem következtében megemelkedett készpénzállomány. A dátumváltásból fakadó korrekciót leszámítva a takarékbetétek és betéti okiratok állománya csak a negyedik negyedévben növekedett jelentősen, amely feltehetően a negyedik negyedévben kiáramlott többletjövedelem, fogyasztásra el nem költött, bankszámlákon maradó részéből származott. A hitelintézeti forintbetétek és értékpapírok pénzügyi követelésekhez viszonyított aránya éves átlagban 32,8% volt
Az 1998. évi kedvezőtlen tőkepiaci folyamatok óta a tőzsdei részvények nem tartoznak a preferált lakossági portfolió elemek közé. A háztartások a 2000. évi új kibocsátások hatására a második és harmadik negyedévben jelentősebb mennyiségű tőzsdei részvényt vásároltak ugyan, de a negyedik negyedévben ismét csökkent ebben a formában tartott megtakarítások állománya (lásd: Ábra: 0-29).
Ábra: -29
Nem banki megtakarítások részesedése a lakosság pénzügyi követeléseiben
Az életbiztosítási díjtartalék és a nyugdíjpénztári befizetés egyre növekvő, az életbiztosítások 13,3%-os, a nyugdíjpénztári megtakarítás-állomány 18,4%-os részarányt képviselt a lakosság pénzügyi követelései között 2000 év átlagában.
A háztartások hitelfelvételi korlátjának oldódásával megindult a hitelállomány növekedése (lásd: Ábra: 0-30). Az eladósodás legfőbb tétele a fogyasztási és lombardhitelek állománya 2000-ben egyenletesen növekedett. Vélhetőleg a kedvezőbb feltételek hatására növekedésnek indult építési és ingatlanvásárlási hitelek állománya a negyedik negyedévben elérte a fogyasztási hitelek szintjét.
Ábra: -30
A háztartások pénzügyi követelése és nettó hitelfelvétele
(az operacionális jövedelem százalékában)
Ábra: -31
A lakosság nettó pénzügyi vagyona a rendelkezésre álló jövedelem százalékában
2.1. Állóeszköz-beruházások
A magyar gazdaság beruházási aktivitása 2000-ben is mérsékelt maradt, az állóeszköz-beruházások reálértékének éves növekedési üteme 6,5% körül alakult. Bár az év folyamán a külgazdasági konjunktúra kedvező alakulása, a dinamikus ipari termelés és a növekvő kapacitáskihasználtság dinamikusabb felhalmozási tevékenységet sugallt, a beruházások felgyorsulására az év végéig nem került sor.
Az állóeszköz-felhalmozási ráta az előző évi megtorpanás után mérsékelt beruházási aktivitás mellett is növekedett (a GDP arányában 24,5% körül alakult), biztosítva ezzel a gazdaság fokozatos felzárkózását. 1999-hez képest nem változott viszont az állóeszköz-felhalmozásnak a gazdasági növekedésben játszott szerepe, a GDP növekedési ütemének továbbra is mintegy harmadát magyarázza az állóeszköz-felhalmozás dinamikája.
Az egyes jövedelemtulajdonosoknak az állóeszköz-beruházásokból való részesedése az előző évhez képest csak kismértékben módosult, az államháztartás beruházásainak javára. A magánszektor beruházásain belül is kismértékű arányeltolódás következett be, ami mögött a lakossági beruházások 9% feletti volumenbővülése áll a vállalati szektor 5-6%-os növekedésével szemben. Az állami beruházások 8% körüli bővülése elsősorban a minisztériumok intézményi beruházásainak tulajdonítható, a kiemelt beruházások dinamikája ettől elmaradt. Az önkormányzatok beruházási aktivitása is erősödött 2000-ben, ami igazolja azt a tendenciát, hogy az önkormányzatok beruházásai a választási ciklus második felében élénkülnek meg látványosan.
A nemzetgazdasági beruházások ágazati szerkezetében (lásd: Táblázat: 0-1) kisebb átrendeződés indult meg a termelő és szolgáltató ágazatok között az utóbbiak javára. Megtorpanni látszik a feldolgozóipar súlyának növekedése, hozzájárulva ezzel a termelő ágazatok két éve tartó lassú térvesztéséhez. Az anyagi szolgáltatások aránya ezzel szemben folyamatosan növekszik, 2000-ben megközelítette a beruházások 50%-át. Az ágazatcsoport erősödéséhez az ingatlanügyletek kategóriájába tartozó lakásberuházások járultak hozzá leginkább. A nem anyagi szolgáltatások terén is enyhe erősödés figyelhető meg, ami a közigazgatás, védelem, társadalombiztosítás ágazat dinamikus beruházási tevékenységével magyarázható.
Az egyes ágazatok teljesítményét vizsgálva, a feldolgozóipari beruházások terén mindössze 4% körüli volumenbővülés valósult meg reálértéken. A visszafogott beruházási aktivitás ezen a területen meglepőnek tűnik, mivel a kedvező külpiaci feltételek, a növekvő rendelésállomány és az erre épülő dinamikus ipari termelés a beruházások felgyorsulásának is megfelelő alapot jelenthettek volna. Bár az évközi feldolgozóipari vállalat-felmérések is azt mutatták, hogy a beruházási aktivitás nem éri el az 1998. évi kimagasló szintet, úgy tűnt azonban, hogy 1999-hez képest gyorsulásra lehet számítani elsősorban a második félév intenzívebb beruházási tevékenysége révén (Tóth István János: Dinamikus növekedés, kedvező kilátások 2000/2, TÁRKI, Budapest, 2000. október). A vállalati szándékok ellenére a második félév is visszafogott maradt, aminek okairól inkább csak feltételezésekkel élhetünk. Elképzelhető az is, hogy a vállalkozók beruházási döntéseikben már korábban figyelembe vették a konjunktúra prognosztizált lassulását, és kapacitásaik fokozott kihasználásával igyekeztek termelésüket biztosítani.
Az építőipari ágazat beruházási tevékenysége az előző évekhez képest rendkívül visszafogott volt, éves szinten reálértékben 2%-os növekedés valósult meg. Bár a lakásberuházások felfutása jelentős piacot jelenthet az ágazat számára, a vállalati felmérések alapján úgy tűnik, hogy az építőipari cégek a bővülő rendelésállomány és kereslet mellett is kapacitásfelesleggel küzdenek, aminek felszívódására rövid távon nem is mutatkoznak jelek. (A feldolgozóipari és az építőipari vállalkozások helyzete és rövid távú kilátásai 2001 januárjában, Kopint-Datorg, Budapest, 2001. január, 26.o.)
A mezőgazdaság beruházási aktivitása 1999-hez hasonlóan, 2000-ben sem érte el az előző évi szintet reálértékben. A keresleti és jövedelmezőségi nehézségek, a strukturális reformok lassú előrehaladása nem teszik lehetővé a dinamikusabb beruházási tevékenység megvalósulását.
Az általános tendenciának megfelelően, a klasszikus piaci szolgáltatások terén is visszafogottabb, de a termelő ágazatokénál jóval erőteljesebb beruházási aktivitás volt tapasztalható. Mind a vendéglátás, mind a kereskedelem ágazat beruházása kb. 5 százalékponttal maradt el reálértéken az előző évi teljesítménytől, és így 10 illetve 7% körüli reálnövekedés valósult meg. A szállítás, hírközlés ágazatban az autópálya-építés beindulása és a távközlési beruházások az előző évinél magasabb, 8% körüli beruházási dinamikát eredményeztek. A pénzügyi szektor beruházásai 2000-ben sem érték el reálértékben az előző évi szintet, pedig 1999-hez képest még erős bázishatással sem kellett számolni. Feltételezhető, hogy a bankfúziók és a jövedelmezőségi szempontok a beruházások visszafogásában is erősen megmutatkoznak.
Az ingatlanügylet ágazatban 2000-ben is 10% feletti bővülés valósult meg reálértéken, ami mögött döntően a lakásépítések felfutása áll. A kiadott lakásépítési engedélyek számának 1999 elején kezdődött növekedése már azt mutatta, hogy az ÁFA-visszatérítésre vonatkozó új szabályok 1999. január 1-i bevezetésével a lakosság intenzív beruházási tevékenységbe kezdett. Ezt a folyamatot erősítette a 2000. februárjától életbe lépett kormányzati lakástámogatási rendszer, aminek júliusi kibővülése már a lakáshitel-állomány alakulásában is jól nyomon követhető. 2000-ben így összességében kb. 45000 engedélyt adtak ki, másfélszer annyit mint előző évben. Mivel a lakásépítés átfutási ideje átlagosan 2 év, az átadott lakások számában csak 2000 második felében tükröződött ez a fellendülés. Míg az első három negyedévben az átadott lakások száma nem érte el az előző évit, addig a IV. negyedévben már 27%-kal több lakás készült el, mint egy évvel korábban.
A közösségi jellegű szolgáltatások közül az előző évhez hasonlóan a közigazgatás, védelem terén került sor a legjelentősebb beruházásokra, ami mögött vélhetően a NATO-val kapcsolatos katonai fejlesztések állnak. Az előző évinél visszafogottabbak voltak a beruházások az oktatásban, az egészségügyi beruházások viszont az előző évi 10%-pontos reálérték-csökkenéssel szemben 2000-ben szinten maradtak.
Táblázat: -1
A nemzetgazdasági beruházások alakulása 1998 -2000 között
Ágazatok |
Megoszlás |
Volumenindexek |
||||
1998 |
1999 |
2000 |
1998 |
1999 |
2000 |
|
Mezőgazdaság erdőgazdaság, halászat |
3,6 |
3,3 |
2,9 |
112,2 |
97,6 |
86,5 |
Bányászat |
0,5 |
0,5 |
0,3 |
178,7 |
106,8 |
74,1 |
Feldolgozóipar |
25,7 |
28,7 |
25,7 |
124,5 |
114,2 |
104,1 |
Villamosenergia-, gáz-, hő- és vízellátás |
7,6 |
7,2 |
6,7 |
127,6 |
99,8 |
101,4 |
Építőipar |
1,9 |
2,0 |
1,7 |
127,2 |
106,5 |
102,3 |
Kereskedelem, közúti jármű és közszük- ségleti cikk javítása, karbantartása |
6,8 |
7,9 |
7,4 |
119,1 |
125,7 |
107,1 |
Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás |
0,9 |
1,1 |
1,1 |
107,4 |
124,8 |
110,3 |
Szállítás, raktározás, posta, távközlés |
16,6 |
14,9 |
17,8 |
98,7 |
94,4 |
108 |
Pénzügyi tevékenység és kiegészítő szolgáltatások |
2,8 |
2,2 |
2,5 |
126,8 |
78,5 |
94,2 |
Ingatlanügyletek, bérbeadás, gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatás és lakásberuházás |
18,4 |
19,4 |
20,7 |
92,0 |
116,5 |
112,1 |
Közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás |
6,0 |
4,6 |
4,8 |
173,5 |
81,4 |
130,0 |
Oktatás |
2,0 |
2,2 |
2,0 |
104,6 |
112,7 |
105,3 |
Egészségügyi és szociális ellátás |
2,4 |
2,0 |
2,0 |
103,8 |
87,3 |
101,2 |
Egyéb közösségi, társadalmi és személyi szolgáltatás |
4,9 |
4,2 |
4,3 |
123,1 |
87,5 |
104,1 |
Összesen |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
112,7 |
105,3 |
106,5 |
3. Az államháztartás keresleti hatása
Az államháztartás 1999-ben és - az előzetes adatok szerint - 2000-ben is szűkítette a keresletet. A közvetlen keresleti hatás - az SNA elsődleges egyenleg (Táblázat: 0-2, 18. sor) változása - a GDP 0,3%-a volt. A teljes keresleti hatás - ami a reálkamat elmozdulásán keresztül megvalósuló közvetett hatást is tartalmazza - elérte a GDP 1,9%-át. (Táblázat: 0-2, 20. sor).
Táblázat: -2
Az államháztartás hiányának alakulása
(GDP %)
1998 |
1999 |
2000 |
2000 |
|
tény* |
tény |
terv |
Előzetes |
|
Az államháztartás törvény szerinti egyenlege |
-4,8 |
-3,7 |
-3,5 |
-3,7 |
1.Közp. költségvetés egyenlege privatizáció nélkül |
-3,7 |
-2,9 |
-3,2 |
-2,9 |
2.Elsődleges egyenleg (MNB nélkül) |
2,9 |
3,6 |
2,5 |
2,5 |
3.Kamategyenleg |
-7,0 |
-6,7 |
-5,8 |
-5,5 |
4.MNB támogatás és befizetés egyenlege |
0,4 |
0,2 |
0,2 |
0,1 |
5.Elkülönített alapok egyenlege privatizáció nélkül |
0,1 |
-0,4 |
0,0 |
0,0 |
6.TB egyenlege privatizáció nélkül** |
-0,9 |
-1,1 |
-0,4 |
-0,7 |
7.Önkormányzatok egyenlege privatizáció nélkül |
-0,3 |
0,0 |
-0,1 |
-0,2 |
8. Önkormányzat elsődleges egyenlege |
-0,5 |
-0,2 |
-0,1 |
-0,4 |
9.Államháztartás egyenlege privatizáció nélkül** |
-4,8 |
-4,4 |
-3,6 |
-3,8 |
10.Ebből elsődleges egyenleg |
1,6 |
2,0 |
2,0 |
1,4 |
11.Államháztartás eredményszemléletű hiánya |
-4,6 |
-4,6 |
-3,7 |
-3,4 |
12.Eredményszemléletű elsődleges egyenleg*** |
1,9 |
1,8 |
1,9 |
1,4 |
13. Hiány korrekciója hitelműveletekkel |
-0,8 |
-0,1 |
-0,3 |
-0,3 |
14. ÁPV Rt egyenlege**** |
-0,7 |
-0,8 |
-0,7 |
0,1 |
15. SNA finanszírozási igény (15=11+13+14) |
-6,1 |
-5,5 |
-4,8 |
-3,6 |
16. SNA elsődleges egyenleg (16=12+13+14) |
0,5 |
0,9 |
0,8 |
1,2 |
17. Nyugdíjreform hatása (bevételkiesés) |
0,3 |
0,5 |
0,6 |
0,5 |
18. Közvetlen keresleti hatás (16. változása + 17. sor változása) |
0,5 |
-0,6 |
0,0 |
-0,3 |
19. Operacionális deficit |
-4,3 |
-4,0 |
-3,6 |
-2,1 |
20. Teljes keresleti hatás (17. sor változása + 19. sor) |
0,6 |
-0,5 |
-0,4 |
-1,9 |
* Az 1998. évi deficit nem tartalmazza a Postabank és az ÁPV Rt. transzferét (132 és 50 milliárd forint).
** A hivatalos kimutatásoktól eltérően a pénzügyi eszközök értékesítését nem vettük figyelembe a TB bevételei között, így a hiány a hivatalosnál ennyivel magasabb.
*** Részleges eredményszemlélet, amely az SNA előírásainak megfelelően a koncessziós bevételeket időben elhatárolja és az ÁFA bevételeket is eredményszemléletben tartalmazza. A többi tétel esetében viszont a pénzforgalmi szemléletet követjük, így nem vesszük figyelembe a 2000 végén letéti számlára helyezett 19,5 milliárd forint lakásépítési támogatást és 40 milliárd forint bér és nyugdíjkiegészítést, aminek keresleti hatása a folyósítás időpontjában, vagyis 2001-ben van.
**** Az ÁPV Rt egyenlegét javítottuk azzal az év végén letéti számlára helyezett 35 milliárd forinttal, amit a költségvetés hiánya tartalmaz. Az államháztartás hiányában ez akkor jelenik meg, amikor azt az ÁPV Rt 2001-ben elkölti.
A vártnál lassabban mérséklődő árszintemelkedés miatt nem csökkent a kamatokban foglalt inflációs kompenzáció, emiatt az alacsonyabb kamatszint a reálkamatok csökkenésével járt együtt. A reálkamat kiadást az államadósság csökkenése is mérsékelte, így az operacionális deficit összességében a GDP 4%-áról 2,1%-ára csökkent.
A tervezettnél 3-4%-kal magasabb infláció hatása megjelent az adóbevételekben is, miközben a reálfolyamatok úgy alakultak, hogy a bevétel szempontjából leginkább meghatározó adóalapok reálértékben nem tértek el nagyobb mértékben a tervezettől. Emellett az ÁFA bevétel normalizálódása is többletbevételt eredményezett. Az ÁFA bevételeknél nem ismétlődött meg az 1999 első felében bekövetkezett bevételkiesés, vagyis a bevételi trend elszakadása az üzleti ciklus alakulásától átmeneti jellegűnek bizonyult.
A költségvetési kiadások reálértékének tervezése 6-7%-os éves átlagos inflációra épült, ennek megfelelően az előirányzott kiadások reálértéke, ha minden más változatlan maradt volna, a magasabb infláció következtében 3-4%-kal csökkent volna (Tóth István János: Dinamikus növekedés, kedvező kilátások 2000/2, TÁRKI, Budapest, 2000. október). Automatikus kompenzációra - követve a törvényi előírásokat (A nyugdíjaknál a országgyűlés 8%-os emelést hagyott jóvá, ennek alapja 2000-ben a 70% adott évi nettó átlagkeresetből, 30% inflációból számolt svájci index volt. A létszám és összetétel hatás miatt azonban az összes nyugdíjkifizetés reálértékben eleve jobban nőtt volna az emelés mértékénél. A nagyobb infláció és nagyobb nettó átlagkereset növekedés miatt novemberben a svájci index szerint pótlólagos emelésre került sor. A magasabb infláció mellett a nettó átlagkereset is nagyjából hasonló mértékben lett magasabb, vagyis reálértékben vett növekedése közel volt a tervezett 1,5%-os mértékhez.) - csak a nyugdíjkiadások esetében került sor. Ezen túlmenően a Kormány döntése alapján a GDP 0,15%-ának megfelelő bérkiegészítésben részesült az egészségügyi és szociális ágazat. Az év végén egyszeri jellegű nyugdíjfizetésről, továbbá a folyó évi folyamatok alakulásától függően egyszeri bérkiegészítésről született döntés, amely összegek a folyósítás időpontjáig letéti számlára kerültek.
A költségvetés a többlet adóbevételekből fennmaradó részt (GDP 1%-át) az ÁPV Rt. támogatására, és ezzel az államháztartási deficit csökkentésére fordította. Az ÁPV Rt ugyanis privatizációs bevételeinek elmaradása, és tartalékának részvény formában tartott részének ideiglenes értékesítési tilalma miatt nem rendelkezett forrásokkal a törvényben megszabott kiadásainak finanszírozására, ennek hiányában az ÁPV Rt. tervezett deficitje sem valósulhatott meg. A költségvetés ezért eltekintett az ÁPV Rt. befizetési kötelezettségeitől és közvetlen támogatást is nyújtott.
Annak ellenére, hogy az ÁPV Rt hiányát csökkentő transzfer a GDP 1%-ával javította az államháztartás SNA elsődleges többletét, és a passzív jellegű költségvetési kiadásoknál összességében véve megtakarítás* jelentkezett, az előirányzatnál a többlet csak a GDP 0,4%-ával lett magasabb. A központi költségvetési szervek ugyanis maradvány-felhasználásuk, és a helyi önkormányzatok finanszírozási forrásaik révén többletkiadásokat (lásd: Táblázat: 0-1), beruházási kiadások) valósítottak meg, mindez pedig az elsődleges szufficitet mérsékelte.
* Ezek a kiadások az igénybevétel által határozódnak meg, ez pedig általában normatív alapon (jogosultság) szabályozott. Kisebb volt például az előirányzathoz képest az igénybevétel a családi és szociális támogatásoknál (a reálérték növekedése emiatt is elmaradt), a lakásépítési támogatásoknál (az év végén letéti számlára helyezett 19,5 milliárd forint ezzel magyarázható) és a kezességbeváltásnál. Túllépésre az árkiegészítéseknél, elsősorban a gyógyszerkassza esetében került sor (a GDP 0,1%-ával), annak ellenére, hogy a támogatott gyógyszerek ára 2000-ben nem nőtt, mivel a Kormány december végéig befagyasztotta az árakat. Ez a többletkiadás hozzájárult a TB tervezettnél magasabb hiányához.
Táblázat: -1
Az államháztartás egyes kiadásainak* változása reálértéken**
(Előző év azonos időszakához képest)
%
1998 |
1999 |
2000 |
2000 |
|
tény |
tény |
előir.*** |
előzetes |
|
Nyugdíjak (rokkantnyugdíjjal együtt) |
9,2 |
4,2 |
2,2 |
1,4 |
Táppénz |
0,1 |
8,3 |
-3,1 |
3,9 |
Szociális kiadások (költségvetés, TB)**** |
-1,8 |
-0,2 |
2,8 |
-2,6 |
Szociális kiadások (helyi önkormányzatok) |
26,1 |
-6,0 |
9,9 |
-8,5 |
Lakossági transzferek összesen |
7,3 |
2,6 |
2,6 |
0,0 |
Beruházás (központi költségvetés)***** |
-5,7 |
20,0 |
-20,3 |
7,9 |
Beruházás (helyi önkormányzatok) |
17,7 |
-17,7 |
-5,5 |
9,0 |
Beruházási bruttó kiadás összesen |
5,9 |
-1,7 |
-13,5 |
8,4 |
* Forrás az államháztartási statisztika és ezért eltér a KSH számaitól, 2000 évre pedig becsült önkormányzati adatok
**Beruházásra és fogyasztásra vonatkozó árindexek alapján
***A kiadási előirányzat mekkora reálváltozást jelentett volna a tervezett árindex alapján az előző évi tényleges teljesüléshez - vagyis nem a tervezéskor feltételezett bázishoz - viszonyítva
****Az SZJA családi adókedvezménnyel együtt számolva 1999-ben a növekmény 11,6% (a teljes lakossági transzfer ezzel 5,2%), 2000-ben pedig 0,1% (a lakossági transzfer így 0,6%) lenne.
*****Az útépítésre fordított összegek legnagyobb része nem a beruházási kiadások, hanem a tőketranszferek között szerepel, így ezeknek növekedése sem jelenik meg a beruházási számokban.
A helyi önkormányzatok 2000. évi költségvetéséről csak becslések állnak rendelkezésre. A jelenlegi információk szerint a GDP arányos folyó bevételeken belül az államháztartáson kívülről jövő bevételek - elsősorban a kamatbevételek miatt - az előző évi 4,1%-ról 3,9%-ra csökkentek, míg az államháztartáson belül kapott folyó bevételek a GDP 7,3%-áról 7,0%-ra mérséklődtek. Az önkormányzatok felismerték, hogy működőképességük fenntartása, beruházásaik megvalósítása érdekében szükséges a saját bevételek növelése, ennek megfelelően a GDP arányos helyi adó bevétel 1997. és 2000. között 1,3%-ról 1,7%-ra nőtt. Tekintve, hogy a kiadásokról csak a harmadik negyedév végéig állnak rendelkezésre tényadatok, ennek alapján csak valószínűsíthető, hogy a GDP 0,4%-ával csökkenő bevételek mellett az önkormányzatok dologi és szociális kiadásaikat csökkentették, míg beruházásaikat a növelték. (Az sem zárható ki azonban egyértelműen, hogy ehelyett inkább személyi jövedelem kifizetésüket emelték, vagy pedig pénzügyi pozíciójuk nem lett olyan kedvezőtlen.)
3.1 Finanszírozás
Az államháztartás finanszírozásának bemutatására a korábbi évekhez hasonlóan az államháztartás és a jegybank konszolidált mérlegéből nyert operacionális deficit kategóriát használjuk. Mivel azonban elemzésünk középpontjába az SNA megközelítésű hiány került, ezért az operacionális deficitet is ezzel összhangban határozzuk meg. Ennek alapján a finanszírozásról megállapítható, hogy a pénzteremtésből eredő finanszírozás kiegyensúlyozottan alakult, kismértékben növekszik. Folytatódott az a tendencia, hogy a deficit finanszírozásában a forintfinanszírozás felváltja a devizában történő eladósodást. (Lásd: Táblázat: 0-1)
Táblázat: -1
Az operacionális deficit* és finanszírozásának forrásai
(a GDP százalékában)
1997 |
1998 |
1999 |
2000** |
|
1. Operacionális hiány (2+3+4) |
3,4 |
4,3 |
4,0 |
2,1 |
2. Nettó bevétel pénzteremtésből*** |
1,0 |
1,2 |
1,3 |
1,4 |
3. Forint finanszírozás |
9,8 |
5,0 |
6,6 |
4,5 |
4. Deviza finanszírozás |
-7,4 |
-1,9 |
-3,9 |
-3,8 |
* Az inflációs kompenzáció nem szerepel a kamattételekben és a jegybanki befizetésben, + előjel hiányt, - előjel többletet jelent. Ez az operacionális hiány- a korábbi megközelítéstől eltérő módon - az SNA hiánnyal áll összhangban.
** Előzetes adat
***A pénzteremtésből származó bruttó bevétel (-) a jegybanki kötelező tartalékokra fizetett kamatösszeg
3.2 Az államadósság alakulása
Az előzetes adatok szerint a GDP arányos bruttó államadósság 2000-ben 4,2%-ponttal csökkent, s ennek eredményeként az államadósság szintje a GDP 57%-a körüli szintre süllyedt (A KSH 2001. áprilisában nyilvánosságra hozott nominális GDP számaival számolva.). Az adósságdinamika kedvező alakulása jelentős részben a GDP erőteljes - a reálkamat mértékénél magasabb - növekedési ütemével magyarázható. Az államháztartás GFS típusú elsődleges többlete a GDP 1,3%-ával járult hozzá a bruttó államadósság csökkenéséhez. A GDP arányában kifejezett devizaadósság 0,6%-pontos csökkenését eredményezte, hogy a forintleértékelés üteme (piaci árfolyamon és sávközépi árfolyamon egyaránt) alacsonyabb volt a GDP deflátornál (a forint 2000-ben reál felértékelődött). A bruttó államadósságot a GDP 0,3%-ával mérsékelte az, hogy 2000-ben a KESZ állomány az előző év december végi állományához képest csökkent*.
* A KESZ év végi állománya korrigálva az ÁPV Rt. betétállományával, mivel ez utóbbi állományának nagysága nincs közvetlen kapcsolatban az adósságkezeléssel.
A bruttó belföldi forint alapú államadósságból 1999. év végén mintegy 4435 milliárd forintot tett ki az a portfolió rész, amely pénzpiaci kamatszinten történő eladósodásnak minősíthető. Az év végén forgalomban lévő piaci kamatozású államkötvények 64,6%-a volt fix kamatozású (egy évvel korábban részesedésük 58,3% volt), ami adósságkezelési szempontból azt jelenti, hogy a belföldi államadósság szerkezete a fejlett állampapírpiaccal rendelkező országokban tapasztalható adósságszerkezet irányába változott 2000-ben.
Táblázat: -1
Az államháztartás bruttó adóssága
(Év végén, milliárd forintban)
Megnevezés |
1997 |
1998 |
1999 |
2000 |
||||
tény |
tény |
tény |
előzetes |
|||||
1. a) Hiányt finanszírozó MNB hitelek |
275,0 |
231,3 |
188,7 |
143,6 |
||||
b) Hiányt finanszírozó államkötvények |
1015,8 |
1417,5 |
1839,4 |
2244,3 |
||||
c) Kincstárjegyek |
902,1 |
1034,9 |
1296,9 |
1360,8 |
||||
1. Hiányt finanszírozó költségvetési adósság |
2192,9 |
2683,7 |
3325,0 |
3748,7 |
||||
a GDP százalékában |
25,7 |
26,6 |
29,2 |
29,1 |
||||
2. Egyéb hitelek |
227,7 |
203,7 |
191,5 |
160,2 |
||||
ebből: MNB (ÁFI) |
227,5 |
203,6 |
173,7 |
145,9 |
||||
3. Egyéb államkötvények |
748,2 |
866,1 |
853,2 |
831,3 |
||||
4. A központi költségvetés összes belföldi adóssága |
3168,8 |
3753,5 |
4369,7 |
4740,2 |
||||
(leértékelési, vagy belföldi devizahitel nélkül) |
||||||||
a GDP százalékában |
37,1 |
37,2 |
38,4 |
36,8 |
||||
5. Forintleértékelés, belföldi devizaadósság* MNB-nél |
1886,7 |
2118,2 |
1568,4 |
1404,0 |
||||
a GDP százalékában |
22,1 |
21,0 |
13,8 |
10,9 |
||||
6. A központi költségvetés összes belföldi adóssága (4+5) |
5055,5 |
5871,7 |
5938,1 |
6144,2 |
||||
a GDP százalékában |
59,2 |
58,2 |
52,1 |
47,7 |
||||
7. A költségvetés külföldi adóssága* |
315,3 |
294,1 |
948,3 |
1084,5 |
||||
a GDP százalékában |
3,7 |
2,9 |
8,3 |
8,4 |
||||
8. A központi költségvetés összes adóssága (6+7) |
5370,8 |
6165,8 |
6886,4 |
7228,7 |
||||
a GDP százalékában |
62,9 |
61,1 |
60,4 |
56,1 |
||||
9. Az alrendszerek tartozásai** |
69,5 |
95,7 |
77,9 |
95,3 |
||||
10. Az államháztartás bruttó adóssága (8+9) |
5440,3 |
6261,5 |
6964,3 |
7324,0 |
||||
a GDP százalékában |
63,7 |
62,1 |
61,1 |
56,9 |
||||
11. Bruttó adósság változatlan áron*** |
5440,3 |
5676,8 |
5761,6 |
6030,9 |
* Az Államadósság Kezelő Központ adatai alapján, a devizában denominált külföldi tartozások.
** Az MNB pénzügyi statisztikái alapján.
*** Az 1997. évi árszínvonalon.
Az Államadósság Kezelő Központ által kezelt államadósság számbavétele az EU tagországok által Maastricht-ban definiált államadósság kritériumtól annyiban eltér, hogy a diszkont kincstárjegyek állományát nem névértéken, hanem kibocsátáskori értéken tartja nyílván. Ha a kibocsátott diszkont kincstárjegyeket névértéken számolná el az Államadósság Kezelő Központ, akkor szintjében mintegy 0,3%-kal lenne magasabb a GDP arányos államadósság.
A külső konjunktúra szempontjából a 2000. év kedvező volt. A legfontosabb külkereskedelmi partnereink magyar exportszerkezettel súlyozott importkereslete a korábbi évhez képest számottevő mértékben gyorsult. (lásd: Ábra: 0-1) A folyamatok éven belüli alakulása azonban nem volt egyenletes: az 1999. második félévétől jelentkező konjunktúra-élénkülés az év első felében tovább dinamizálódott. A külföldi üzleti ciklus 2000 második félévében érte el tetőpontját, azután némileg lassult, a korábbi erőteljes olajár-emelkedés és az amerikai gazdaságban bekövetkezett változások hatására.
Ábra: -1
Főbb exportpiacaink külső keresletének alakulása
(előző év azonos időszaka=100)
A számunkra legfontosabb felvevőpiacot jelentő Euró-régió növekedése az 1999. évi 2,4%-ról 2000-re 3,4%-ra gyorsult; s az importkereslet is folyamatosan, éves szinten 10,4%-kal növekedett az előző évhez képest (lásd: Táblázat: 0-2). Az üzleti bizalmi indexek az év második felétől enyhén csökkentek, a fogyasztói bizalmi indexek ugyanakkor az év egészében magas szinten álltak.
A kedvező európai konjunktúra a CEFTA régió gazdasági növekedésére is serkentőleg hatott. Ennek köszönhetően a gazdasági növekedés itt is nagyobb volt, mint 1999-ben. A FÁK régión belül a két legnagyobb súllyal rendelkező országban Oroszországban és Ukrajnában a növekedés jelentősen gyorsult. Ebben a magas energia és nyersanyagárak játszottak alapvető szerepet.
Táblázat: -2
Az euró régió főbb makrogazdasági mutatói
(százalékos változás az előző évhez képest)
1997 |
1998 |
1999 |
2000 |
|
Reál GDP |
2,3 |
2,8 |
2,5 |
3,4 |
Belföldi felhasználás |
1,7 |
3,4 |
3,1 |
2,8 |
Magán fogyasztás |
1,6 |
3,1 |
2,8 |
2,6 |
Közösségi fogyasztás |
0,8 |
1,0 |
1,6 |
1,6 |
Bruttó állóeszköz felhalmozás |
2,4 |
4,8 |
5,3 |
4,6 |
Készletfelhalmozás* |
0,1 |
0,5 |
0,5 |
0,4 |
Export |
10,4 |
7,0 |
4,7 |
11,7 |
Import |
9,0 |
9,5 |
6,7 |
10,4 |
Nettó export* |
2,8 |
2,2 |
1,6 |
2,2 |
Forrás: Eurostat A negyedik negyedéves GDP első becslése, 2001.március 8.
* A reál GDP-hez való hozzájárulás mértéke százalékpontban.
Táblázat: -3
GDP szerinti külkereskedelem alakulása
(Volumenindex előző év azonos időszaka = 100)
|
1999/98 |
2000. |
2000. |
2000. |
2000. |
2000/99 |
Export összesen |
113,1 |
120,9 |
121,0 |
119,9 |
125,0 |
121,8 |
Ebből áruforgalom |
116,0 |
121,5 |
122,8 |
121,0 |
125,5 |
122,8 |
Import összesen |
112,3 |
118,5 |
116,4 |
120,8 |
127,3 |
121,1 |
Ebből áruforgalom |
114,4 |
121,2 |
117,9 |
122,3 |
126,4 |
122,3 |
A nemzetgazdaság összes áru- és szolgáltatás exportjának reálértéke az előzetes adatok alapján számított becslésünk szerint - 2000-ben 21,8%-kal, az áru- és szolgáltatás import 21,1%-kal emelkedett (lásd: Táblázat: 0-3). Mind az export, mind az import dinamika az év elején feltételezettnél gyorsabb ütemben nőtt. Az export-import növekedési üteme közötti különbség azonban az év folyamán fokozatosan csökkent, a harmadik negyedévtől kezdődően az import gyorsabb ütemben növekedett, mint az export. Éves átlagban még így is fennmaradt az export javára mutatkozó növekedési ütem-többlet. A nettó export GDP-növekedéshez való hozzájárulása semleges volt szemben az előző évi 0,1 százalékponttal.
A külkereskedelem áruforgalmát meghatározó folyamatok mögött számottevő különbség mutatkozott az elmúlt két év között. A külső kereslet fokozatos élénkülésének megfelelően 1999-ben a hazai export volumenének dinamikája is folyamatosan gyorsult. Ez visszafogott beruházási dinamika következtében mérsékeltebb importbővüléssel járt együtt. Ugyanakkor 2000-ben az export előző évhez hasonló magas dinamikájának fennmaradásával egyidejűleg az import az év folyamán fokozatosan gyorsult, főként a bruttó felhalmozás növekedése, és ezen belül az élénkülő beruházási tevékenység hatására (lásd: Ábra: 0-3, Ábra: 0-4). Mindehhez 2000-ben még hozzáadódott a jelentős cserearány-romlás (2,7%) negatív hatása is Az év első felében a külkereskedelmi egyenleg hiányának emelkedése elsősorban a cserearány romlással volt összefüggésben. A második félévtől kezdődően azonban a változatlan áras áruforgalmi-egyenleg hiánya is növekedést mutatott (lásd: Ábra: 0-5). Ez azt sejteti, hogy a belföldi felhasználás (és főképpen a beruházások) import-keresletet növelő hatása 2000. második félévétől kezdte erőteljesen éreztetni hatását. Az év utolsó negyedévében a cserearányok kedvezőtlen hatása már némileg mérséklődött.
Az év egészében a áruforgalomban külkereskedelmi cserearányok az előző évi 1,6% után 2,7%-kal romlottak. A domináns részesedésű fejlett viszonylatú forgalom 0,5%-os és a fejlődő országok viszonylatában keletkezett 3,2%-os cserearány javulás jelentősen mérsékelte a közép és kelet-európai relációjú forgalomban bekövetkezett 18%-os cserearány romlást. Az energiahordozóknál és a kis súlyú nyersanyagoknál megfigyelhető erőteljes cserearány romlást az élelmiszerek, a feldolgozott termékek és a gépek cserearány javulása részben ellensúlyozta. A 2000 évi 1,5 milliárd eurós külkereskedelmi deficit növekményből 0,9 milliárd tulajdonítható a cserearányok változásának.
A vámstatisztika szerinti kivitel 2000-ben 30 milliárd eurót, a behozatal pedig 34 milliárd eurót tett ki. A külkereskedelmi mérleg 4,3 milliárd euró hiánnyal zárt, amely 1,5 milliárddal volt magasabb az előző évinél (lásd: Ábra-IV-8). Az év egészében euróban az export 30,3%-kal, az import 32,5%-kal emelkedett. Míg az első félévben az export növekedési üteme hasonló volt az importéhoz, addig az év második felében az import növekedése felgyorsult. A negyedéves növekedési ütemek is ezt a folyamatot jelezték, a második negyedévtől kezdődően az import gyorsabban nőtt, mint az export, ami, előrevetítette a külkereskedelmi hiány növekedésének felgyorsulását. A negyedik negyedévi külső konjunktúra-gyengülés még nem tükröződött az export dinamika lassulásában, a kivitel előző év azonos időszakához képest 28,4%-kal bővült. ( A negyedéves (évesített) export trendje közel 37%-kos növekedést mutatott.) Az import éves növekedési üteme az év utolsó negyedévében ennél mintegy 6 százalékponttal magasabbnak bizonyult.
Ábra: -2
A vámstatisztika szerinti külkereskedelmi egyenleg alakulása euróban
Ábra: -3
A vámstatisztika szerinti külkereskedelem éves euró-értékindexeinek alakulása
Ábra: -4
A vámstatisztika szerinti külkereskedelem éves volumenindexeinek alakulása
Ábra: -5
A vámstatisztika szerinti külkereskedelmi egyenleg alakulása változatlan áron
A fejlett országokba irányuló kivitel növekedése jelentősen, az előző évi 20%-ról 29,5%-ra, gyorsult. Az éven belüli folyamatok azt mutatták, hogy a második félévben a kivitel éves indexei alacsonyabbak voltak az első félévinél. Ez azonban főként az előző évi magas bázissal volt magyarázható, a rövid bázisú indexek még nem mutattak lassulást. Látványosan, az előző évi stagnálással szemben 2000-ben mintegy 35%-kal emelkedett a CEFTA-térségbe irányuló kivitel. Ezt a jelentősen javuló külső konjunkturális feltételek magyarázták, s ehhez adódott hozzá az is, hogy a CEFTA-térség import-keresletét az EU-konjunktúra élénkülése miatti CEFTA-export növekedés is magával húzta. A FÁK-országokba irányuló kivitel esetében is hasonlókat tapasztalhattunk, ám a régió keresletének növekedését inkább az energia- és nyersanyagár emelkedése indukálta keresletbővülés idézte elő. Az előző évben a magas éves növekedési ütem főképpen az alacsony bázisnak volt tulajdonítható. (lásd: Ábra: 0-6)
Ábra: -6
Különböző régiókba irányuló export éves növekedési üteme (euró értékindexek)
Az export felhasználási célú megbontása alapján az év összességében a növekedés legfontosabb tényezője az intermedier termékek csoportja volt. A kivitel bővüléséhez ezen kívül még jelentős mértékben járult hozzá a tartós fogyasztási ill. a beruházási cikk termékcsoport is. Mindez annak ellenére következett be, hogy az euró-zóna tartós fogyasztási cikk fogyasztása és beruházása 2000-ben viszonylag visszafogott volt. Lehetséges az is, hogy a CEFTA-térség keresleti hatása is közrejátszott a fentiekben (lásd: Ábra: 0-7).
Ábra: -7
A különböző termékcsoportok hozzájárulása az export éves növekedéséhez
Az export termékszerkezet SITC-bontása szerint továbbra is a gépek, gépi berendezések főcsoportjának az export-dinamikája volt a legmagasabb, s mivel ez a termékcsoport teszi ki az export közel 60%-át, ezért továbbra is ez bizonyult a kivitel fő húzóágazatának. E mögött az intermedier, beruházási ill. a tartós fogyasztási termékek gyors növekedése állt (lásd:Ábra: 0-8).
Ábra: -8
Az export SITC 5 főcsoportjának hozzájárulása az összexport éves növekedéséhez
Az import felhasználási célú csoportosítása alapján az intermedier termékek behozatala volt a legjelentősebb import-növelő tényező. Ez a dinamikusan bővülő termeléssel, ill. a készlet-felhalmozási tevékenység megnövekedett jelentőségével lehetett összefüggésben. Az sem zárható ki, hogy a termelés importigényessége emelkedett, és ez vezetett az intermedier termékimport bővüléséhez. A beruházási termékek behozatala játszotta a második legfontosabb szerepet az import-növekményben, jelentősége az év során a beruházások éven belüli lefutásához igen hasonlóan ingadozott: az év második és harmadik negyedévében csökkent a hozzájárulás mértéke, míg a negyedik negyedévre ismét jelentősen megemelkedett. A tartós fogyasztási cikkek behozatalának szerepe az importnövekményben nem változott jelentősen az előző évhez képest, éven belüli ingadozása azonban a beruházási javakhoz hasonlóan alakult. Az előző évhez képest számottevően emelkedett az energia-import szerepe is, a negyedik negyedévre azonban, elsősorban a csökkenő energiaáraknak köszönhetően, valamelyest veszített jelentőségéből (lásd: Ábra: 0-9). Az import SITC-5 főcsoportja szerint is egyértelműen emelkedett a gépek gépi berendezések ill. az energia termékcsoport importhoz történő hozzájárulása az előző évhez képest (lásd: Ábra: 0-10).
Ábra: -9
A különböző termékcsoportok hozzájárulása az import éves növekedéséhez
Ábra: -10
Az import SITC 5 főcsoportjának hozzájárulása az összexport éves növekedéséhez
A fizetési mérleg szerinti szolgáltatás külkereskedelemben 2000-ben folytatódott az 1999 második félévben megkezdődött javuló tendencia (lásd: Ábra: 0-11). A szolgáltatások 1,9 milliárd euró aktívuma mintegy másfélszerese az 1999. évinek Ez jelentős méretékben járult hozzá ahhoz, hogy az áruforgalmi egyenleg második félévi romlása a folyó fizetési mérleg egyenlegében 2000-ben még nem mutatkozott meg. A javulást elsősorban az idegenforgalmi egyenleg 450 millió eurós növekménye okozta. Az egyéb szolgáltatások egyenlege éves szinten 1996 óta első ízben javult, és trendje 1999. második és 2000 első félévében javuló tendenciájú volt. A második félévben azonban - a negyedik negyedévi kiugróan magas kiadások következtében - ez a folyamat megtörni látszik.
Az idegenforgalmi bevételek euróban számítva 16 százalékkal nőttek és 3,7 milliárd eurót értek el, ezzel szemben a kiadások csak 6 százalékos növekedést mutatottak és 1,2 milliárd eurót tettek ki. Az idegenforgalom egyenlegének trendje, a nyugat- és kelet-európai kedvező konjunkturális hatások következtében az év folyamán folyamatosan javult. A bevételek több, mint ellensúlyozták az év vége felé már növekvő idegenforgalmi kiadásokat is. (lásd: Ábra: 0-12). A bevételek növekedése az év folyamán egyenletes volt. A rövidbázisú évesített indexek 20 százalékos növekedést mutattak. A kiadások éves összehasonításban az első félévben nem nőttek sőt még némi visszaesés is tapasztalható volt. A rövidbázisú index azonban ekkor már növekedést jelzett. A második félévben pedig már az éves összehasonlítású euró értékindex is 16 százalékkal nőtt (az idegenforgalommal részletesebben Keretes írás: 0-1 foglalkozik).
Ábra: -11
Szolgáltatások alakulása, trend
Ábra: -12
Az idegenforgalom alakulása
Keretes írás: -1
Az idegenforgalom alakulása 2000-ben
Az idegenforgalomból származó devizabevételek euróban számolt trendje az 1999 évi enyhe növekedés után 2000-ben jelentősen emelkedett. Míg 1999-ben az idegenforgalmi bevételeknek a lakossági devizaszámla-egyenleg nélkül vizsgált trendje erőteljesebb javulást mutatott, addig 2000-ben nem tapasztaltunk lényeges eltérést a devizaszámla egyenleggel és az anélkül számított trend között. Míg az előző évben tehát a lakossági devizaszámla egyenlegének csökkenése rontotta a turizmus teljesítményét, addig 2000-ben ennek hatása semleges volt. (lásd: Ábra: 0-13).
Ábra: -13
Idegenforgalmi bevételek trendje
Az összes bevétel 3,7 milliárd eurós értéke 16%-kal volt magasabb az előző évinél, ami a főbb idegenforgalmi partnerországok konjunktúrájának kedvező alakulására vezethető elsősorban vissza, de jelentős annak a bázishatásnak a szerepe is, hogy 1999-ben a délszláv háború miatt alacsony volt a bevételek növekedése. Az idegenforgalmi bevételek valutaszerkezete nem változott jelentősen 1999 és 2000 között. A bevételek egynegyede dollárban jelent meg, így az érték- adatokban mutatkozó javulás részben a jelentős keresztárfolyam változásokra - euró gyengülése - vezethető vissza. Az ár- és árfolyamváltozások kiszűrésére előállított volumenindex a bevételek volumenének 8%-os növekedését mutatta 2000-ben.
Táblázat: -4
*Az 1994. évi bevétel a lakossági devizaszámlákon regisztrált valutaforgalom egyenlegével korrigált, becsült érték
2000-ben az idegenforgalmi statisztikák négy év óta először a határ- és a kereskedelmi szálláshelyek forgalmának növekedését mutatták. Bár a nyugat-európai országokból érkező turisták számának évek óta tartó csökkenése folytatódott, az itt töltött vendégéjszakák száma azonban növekedett (lásd:Ábra: 0-14).
Ábra: -14
Külföldiek határátlépései (ezer fő) és vendégéjszakái
Forrás: KSH
A külföldiek szálláshely forgalmának 1997-óta tartó csökkenő tendenciája szintén megfordult és ugyan kisebb mértékben, mint a határátlépések száma, de 2000-ben nőtt. A 4,3 százalékos átlagos növekedést felülmúlta a közép-kelet-európai országok 9 százalékos emelkedése és az Európán kívüli országok részesedésének dinamikus növekedése. Az Európai Unió országaiból viszont csak 2,8 százalékkal nőtt a szálláshelyforgalom. A külföldiek kereskedelmi szálláshely-forgalmán belül a szállodában töltött vendégéjszakák száma is hasonló mértékben, 5 százalékkal növekedett. A külföldi vendégektől származó szállásdíj-bevétel folyó áron 12,9%-kal nőtt, amiből mintegy 3 százalékos volumennövekedést becsülhetünk. A külföldi látogatásokat regionálisan vizsgálva azt tapasztaljuk, hogy a kereskedelmi szálláshelyek forgalma Budapesten 10 százalékkal növekedett, a Balaton-parton pedig 2 százalékkal visszaesett.
A magyar állampolgárok külföldi határátlépéseinek száma az év folyamán egyenletesen, az előző évhez viszonyítva pedig 4 százalékkal, növekedett és meghaladta 11 millió főt. A határátlépések száma Nyugat-Európa irányába nem változott, számottevő növekedés volt Horvátország, Jugoszlávia, Románia és Ukrajna irányába. Az idegenforgalmi kiadások a fizetési mérlegben 6 százalékkal 70 millió euróval növekedtek. Mint már a trendek elemzésénél jeleztük, a határátlépésekkel ellentétben a turisztikai célú valutavásárlások az első félévi visszaesés után a második félévben folyamatosan növekedtek és decemberben kiugró nagyságúak voltak. A decemberi turisztikai költekezésből az igényesebb egzotikus utazások egyre nagyobb súlyára következtethetünk.
Az egyéb szolgáltatások passzívuma 2000-ben 170 millió euróval csökkent. Az egyenleg mintegy 600 millió euró volt, 3,1 milliárd euró bevétel és 3,7 milliárd euró kiadás mellett. A bevételek az áruexport dinamikáját meghaladó mértékben euróban számítva 46 százalékkal nőttek. A kiadások növekedése 28 százalék volt, ami némileg elmaradt az árubehozatal növekedési ütemétől. Az egyenleg javulása teljes egészében az első félévben következett be. A korábbi trendelemzések is arra utaltak, hogy az egyes jogcímek alakulása alapján nem következtethetünk tartós trendfordulatra. A javuló tendenciát egyedi tényezőkre lehetett visszavezetni. A részletes elemzés alapján az egyes szolgáltatás tételek közül csak az építés-szerelési szolgáltatások egyenlege mutatott tartós trendfordulatot. A csökkenő építés-szerelési importkiadás összhangban volt a hazai beruházások dinamikájának éven belüli csökkenésével. A bevételek növekedését pedig, hasonlóan a többi jogcímeken is tapasztalt kiugró növekedéshez, a külső kereslet és az áruexport élénkülése okozta.
Ábra: -15
Az idegenforgalmon kívüli egyéb szolgáltatások alakulása