DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik programjának is egyik kiemelt vállalása a Magyar Őstörténeti Kutató Intézet felállítása volt, hiszen a magyarság őstörténete az elmúlt évszázadokban a politika áldozatává vált. Nincs ez másként ma sem, hiszen még a vita megindítását is igyekeznek ellehetetleníteni a liberális megmondóemberek, sőt egyenesen megbélyegzik azokat, akik a Habsburg-kor óta hivatalos finnugor rokonsági elméletet meg merik kérdőjelezni. Éppen ezért itt az ideje, hogy a forradalmi változás megmutatkozzon ezen a területen, és végre szervezett keretek között, a tudomány képviselőinek bevonásával meginduljon az érdemi munka.

Ebben az intézetben nemcsak genetikai, hanem nyelvi, történeti, régészeti és néprajzi kutatásokra is szükség lenne, azonban eddig a kormányzat részéről mindössze a genetikai program elindítására vonatkozóan hallhattunk vállalást a "Julianus barát" program tervezett megindításával.

Ugyanakkor teljesen világos az is, hogy nem elég genetikai kutatásokat indítani ahhoz, hogy érdemi eredményt tudjunk elérni, és tudományosan alátámasztott válaszokat tudjunk adni a magyarság eredetére, illetve más népekhez fűződő rokoni kapcsolataira nézve. Ki kell dolgozni emellett azt a rendszert is, amely a kutatások eredményeit a magyar közoktatási rendszerben is hasznosítani tudja, hogy a felnövekvő nemzedék hiteles képet kapjon nemzetünk gyökereiről.

Államtitkár úr egy korábbi nyilatkozata szerint "néhány fős genetikai kutatócsoportnak föl kellene térképeznie a mai magyar népesség genetikai kapcsolatrendszerét mindazon népekkel, amelyekkel a történelemben vélelmezhetően - vagy csak egyesek vélekedése szerint - vérségi kapcsolatba került". A 2010 nyarán tett bejelentés óta azonban semmit nem hallani a fejleményekről, illetve márciusban Réthelyi Miklós miniszter úr bizottsági meghallgatásán nem tudott érdemi tájékoztatást adni arról, hogy hol tartanak vagy egyáltalán elindultak-e ezek a kutatások, sőt kijelentette, hogy a kormány nem tervezi megindítani azokat.

A magyar őstörténet kutatása nemzeti érdek, hiszen identitásunkat meghatározó területről van szó, amely évszázadok óta mostohagyereke volt a politikának. Nem a tudományos igazság keresése, hanem a magyarság identitásának aláásása volt a célja az elméletek megalkotásának. A kérdésem tehát arra irányul, hogy megtörténik-e végre ez a szemléletváltás, illetve hol tart a "Julianus barát" program mintegy tíz hónappal a bejelentését követően.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage