DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! A 9., 10., 14. sorszámú módosító indítványokhoz kapcsolódik a mondanivalóm. És még egy érvet szeretnék ahhoz hozzátenni, amit Bárándy Gergely mondott; nem kell elölről elkezdenem a hozzászólást, hiszen logikusan és szorosan kapcsolódik a mondanivalóm ahhoz, amiről ő beszélt.

Ezzel az új szabállyal, illetve az ügyészségi törvény módosításának a szabályaival a Fidesz pártpolitikájának veszélyes fegyverévé válhat az ügyészség, mert gondoljanak bele: ma, a mai szabályok szerint is gyenge az ügyészség. Gyengén szabályoztuk a múltban is az ügyészség felelősségi viszonyait, hiszen azon túl, hogy a parlamenti ellenőrzésben az interpellálhatóság, a kérdés, az azonnali kérdés feltétele rendelkezésre állt, nincs igazán komoly alkotmányos kontroll az ügyészség felett. Ennek sokféle alkotmányos modellje elképzelhető, és ezért írtuk ezeket a módosító indítványokat, hogy most ezt ne szabályozza ez a módosítás, hanem az alkotmányozás folyamatában tegyük komolyan mérlegre, hogy a fékek és ellensúlyok rendszerében mi az, ami az ügyészség tevékenysége felett valódi kontrollt jelenthet.

És addig is, amíg ezt a munkát nem tudjuk elvégezni, súlyos hibának tartjuk, hogyha ezt az eszközrendszert a parlament gyengíteni akarja, ami, szeretném elmondani a fideszes képviselőtársaimnak, nem csak az ellenzék eszköze. Ez a parlament ellenőrzési jogosítványa. És akik itt vannak, és érdeklődéssel figyelik esetleg ezt a vitát, írják föl valahova maguknak: lehet, hogy egyszer szükségesnek tartanák ők maguk is ennek a valódi kontrollnak a működését.

Köszönöm szépen.

(ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Rendes felszólalásra Schiffer...)

FE/Latorcai-Szilágyi-Erdős /pa

(16.10)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage