DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Akkor, csak hogy rögzítsük, miben van viszont vita közöttünk: tehát amivel egyetértünk, az természetesen az, hogy nagyon régóta szükség lett volna olyan törvényre, amelyik korrekt módon szabályozza azt, hogy az állampolgárok közösségei miként folyhatnak bele helyi rendeletek vagy éppen törvények előkészítésébe. Szomorú, hogy az előző ciklusban arra volt kedv és energia, hogy a különböző gazdasági lobbicsoportok nyomulásának ágyazzanak meg. Azt, hogy önök például a lobbitörvényt kikukázzák, azt gondolom, üdvözölni kell.

Ugyanakkor azt lássuk világosan, önök is, amikor ellenzékben voltak, számtalan alkalommal felháborodtak és felszólaltak azért, hogy az akkori kormány, az akkori többség egyeztetések nélkül tol át a parlamenten különböző törvényjavaslatokat. Ez a gyakorlat már csak azért sem ismeretlen az önök számára, mert ezt önök is hétről hétre kedvvel csinálják.

A különbség, ugyebár, a két dolog között az, hogy benne van-e az alkotmányban vagy sem, hogy van-e alkotmányjogi, közjogi relevanciája az ilyen egyeztetési szabályok megszegésének vagy nem. Erről beszélünk, és még valamiről: lehet, hogy önök jó szándékkal idetesznek egy törvényt, a mi javaslatainkkal, mondjuk, ezt még javítjuk is a jövő héten, azután fordul a kocka, és lehet, hogy éppen egy aktuális többségnek ez a törvény nem tetszik. Ha ugyanakkor megágyaztunk a társadalmi részvételnek, az állampolgári nézetegyeztetésnek az alkotmányban, akkor legalábbis megkötöttük a törvényhozónak ebben a tekintetben a kezét.

De mondom, amit én szeretnék a problémában kihangsúlyozni, és amiben vita van közöttünk, az LMP azt szeretné, hogy a különböző nézetegyeztetési folyamatok felrúgásának, amire számos példát láttunk az elmúlt húsz évben, legyen alkotmányjogi következménye, ne csupán egy törvény legyen, amit így vagy úgy (Az elnök jelzi a hozzászólási idő leteltét.) ki lehet játszani következmények nélkül.

Köszönöm.

(ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kérdezem a tisztelt Házat, hogy az első vitaszakaszban kíván-e még valaki felszólalni.)

MM/Latorcai-Szilágyi-Erdős/pa

(16.00)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage