SZILÁGYI PÉTER (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Én azt gondolom - a fideszes képviselőknek mondom elsősorban -, hogy a jelen törvényjavaslat, illetve a Fidesz önkormányzati reformmal kapcsolatos elképzelései nem választhatóak el egymástól, hiszen számos olyan nyilatkozatot hallottunk, amelyekben a miniszterelnök úr is kifejezte, hogy hatásköröket kívánnak az önkormányzatoktól a megyékhez átcsoportosítani, illetve intézményeket szeretnének áttenni a megyékhez.

Egy hete elmondtam, hogy általánosságban üdvözöljük azt, hogy végre megáll a területi államigazgatásban az utóbbi évtizedben tapasztalható burjánzás, amikor a tárcák számolatlanul hozták létre saját területi dekoncentrált szerveiket. Nem kétséges, hogy a 2004 óta folyamatos leépítéseket és 2005 óta bérbefagyasztást, majd a 13. havi bér megvonásával nominális bércsökkenést is elszenvedő köztisztviselői kar ezt is fegyelmezetten végre fogja hajtani - nincs sok választásuk.

A munkahelyteremtő kormány ismét sok állást teremt - saját embereinek. A javaslatban szereplő kormánymegbízott helyettes államtitkári juttatásokra jogosult, akár parlamenti képviselő is lehet. A köztisztviselők pedig kapnak a nyakukba egy olyan, jó esetben felsőfokú végzettséggel, ne adj' isten, jogi diplomával rendelkező laikus politikust, akinek nem biztos, hogy eddig köze volt a közigazgatáshoz, hacsak annyi nem, hogy önkormányzati képviselőként vagy polgármesterként egzecíroztatott egy egész hivatalt valahol Magyarországon, mondjuk Esztergomban, a közigazgatás mint hivatás iránti részleges vagy teljes ignoranciával.

E kormánymegbízottak és feltehető közigazgatási hozzáértésük egy régi emléket idéz egy olyan időszakból, amely szintén forradalminak mondta magát és hirdette magát. Akkor a megbízható munkásigazgatók vették át az üzemek irányítását. Ezeknek a kinevezendő kormánymegbízottaknak, a mai munkásigazgatóknak a tevékenységétől vajon félhetnek-e a köztisztviselők? Az fog-e vajon történni, mint a központi közigazgatásban, ahol néhol egy szervezeten belül már ugyanannyi a vezető, mint az ügyintéző?

Ne tévesszük szem elől azt, hogy a közigazgatás szakma, és bár erről az előző kormányok, és - úgy tűnik - ez a mostani sem szeretne tudomást venni, hivatás is. Aki a közigazgatásban dolgozik, sok kötöttséget vállal, és az utóbbi időkben alacsony bért és folyamatos megaláztatást is elszenvedett. Nyilván történtek - nem vitatjuk - az elmúlt években szép számmal politikai kinevezések, de erre nem az a helyes válasz, hogy ezt, ha lehet, még jobban megfejeljük. A tervezett leépítések nyilván tovább rombolják a már egyébként is alaposan megtépázott köztisztviselői morált. A javaslattevők nagyon komoly és felelősségteljes munkát várnak el, és cserébe leépítést, politikai kinevezettek áradatát és további bércsökkenést helyeznek kilátásba a közigazgatásban dolgozók számára.

Nem látjuk azt sem, hogy a tervezett egyablakos ügyintézés milyen módon jön majd létre, azt hogyan szervezik meg. Vagy ez egy olyan "legyen" módon, mint lózung került a javaslatba, azzal a megfontolással, hogy majd megcsinálják, ahogy sikerül, és ha nem jó, akkor majd néhány ügyintézőt, középvezetőt felmentenek, mert ők lesznek a hibásak érte, és nem, mondjuk, az előkészítetlen és végiggondolatlan javaslat és annak megfogalmazói.

De a javaslattal kapcsolatban a politikai kormánymegbízottak kinevezésénél még súlyosabb kérdések is felmerülhetnek. Egyes hírek és jelek szerint a Fidesz tervezett önkormányzati reformja abba az irányba mutat, hogy államigazgatási feladatokat, hatásköröket vonnának el az önkormányzatoktól, amelyeket megyékhez, illetve az állam kinyújtott kezéhez, a kormányhivatalhoz csoportosítanának. Orbán Viktor így fogalmazott az InfoRádióban: hogyha az önkormányzatok úgy érzik, hogy nincs elég pénzük a kórházaik, oktatási intézményeik fenntartására, akkor a kormány szívesen veszi állami kézbe az egészségügy, illetve az oktatás kérdését országosan is.

Az egészségügyi és oktatási szektorban várható államosítási hullám is növelheti a kormányhivatalok jelentőségét. Az oktatási intézmények államosítása legvalószínűbb forgatókönyvének, hogy az épület tulajdonjoga és fenntartása az önkormányzatnál marad, míg a tanárok bérezését átveszi az állam, például létezik olyan verziója, amelyben a most gyakran önkormányzat közeli ejtőernyős kádereknek fenntartott iskolavezetést a kormányhivatalok neveznék ki. A cél láthatóan az önkormányzatok leépítése, a szubszidiaritás és az önkormányzatiság helyett egyfajta prefektusi rendszer irányába kívánják az önkormányzati rendszert formálni. Az ajánlat ellen nehezen tiltakozhatnak az immáron többségében fideszes vezetésű önkormányzatok, annak ellenére, hogy számukra talán nem ez a legvonzóbb lehetőség.

A Hírszerzőnek név nélkül nyilatkozó fideszes politikusok elmondták, hogy a kormánymegbízottak tovább is terjeszkedhetnek a települési vezetők rovására. A jelenleg helyi önkormányzati szinten, a jegyzőnél megjelenő államigazgatási funkciók - például okmányiroda, építésügyi hatóság - is átkerülhetnek a kormányhivatalokba vagy a kormányhivatalok fennhatósága alatt várhatóan 2013-ban megjelenő járási adminisztratív szinteken.

Felmerül az a kérdés is, hogy a Fidesz fel kívánja-e használni a megerősített kormányhivatalokat azon önkormányzatok ellehetetlenítésére, ahol nem az ő jelöltjük győzött az októberi választáson. Vajon ezt a célt szolgálja-e a Fidesz vesztes szegedi polgármesterjelöltjének, B. Nagy Lászlónak a közgyűlési képviselői mandátumáról való lemondása, hiszen a törvényjavaslat szerint önkormányzati képviselő nem, de országgyűlési képviselő lehet kormánymegbízott. Az érintett nem cáfolta, hogy hamarosan nagyon fontos feladatot fog kapni a megyében.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Nagyon reméljük, hogy nem kívánják a kormányhivatalokat felhasználni arra, hogy politikai küzdelmeikben hatósági eszközöket használjanak fel. Bízunk benne, hogy ezt önök sem tartják kívánatosnak, és nem fogják hagyni, hogy esetleg Meggyes Tamás immár kormánymegbízottként folytassa kicsinyes küzdelmét az ellenében megválasztott polgármesterrel.

Tisztelettel kérem, államtitkár asszony, nyugtasson meg minket, hogy aggodalmaink alaptalanok. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. (Taps az LMP és az MSZP soraiban.)

(ELNÖK: Köszönöm szépen. Két percre Lamperth Mónika kért szót.)

SF/Lezsák-Erdős-Göndör/pa

(14.10)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage