VARGA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha megnézzük ezt a törvényjavaslatot, és visszatérünk arra, amit az államtitkár úr mondott, hogy négy gondot, négy problémát szeretne megoldani, azt gondolom, hogy alapvetően, alapjában véve ezzel a csomaggal akár egyet is lehetne érteni. De azért nyilvánvalóan az ördög mindig a részletekben van, s akkor nézzük meg, hogy miről is van szó!

Államtitkár úr is azzal kezdte, hogy az építésügyi monitoringrendszer kialakítása egy nagyon fontos lépés. A bizottsági ülésen is többször szóba került, hogy például a szabálytalan építkezések ügye nem feltétlenül csak ebben a rendszerben kell hogy kezelve legyen, hanem - azt hiszem, itt is egy hozzászólásban is fölmerült - a bírósági döntéseket is megfelelő összhangba kell hozni. Hiszen ha valaki visszagondol, gyakorlatilag talán - és ez a bizottsági ülésen is elhangzott - Budapesten a Citadella ügyében született egy ilyen típusú döntés, az összes többiben hiába volt meg a megfelelő szabályozás, mégis a bírósági rendszerben ezeket nem lehetett megfelelően kezelni. Tehát nem elég csak a monitoringrendszernek az ilyen típusú erősítése.

A következő ilyen az egységes közműnyilvántartás. Azt gondolom, hogy ennek szerintem mindenki örül. De azt azért teljesen világosan látni kell, és ez a bizottsági ülésen nagyon komolyan szóba jött, és sajnálom, hogy itt Habis alelnök úr ezt a dolgot nem hozta elő, mert az önkormányzati bizottságban nagyon komolyan fölmerült az a polémia, hogy az elmúlt időszakban bizony nagyon sok önkormányzat erre súlyos milliókat, tízmilliókat költött, hogy a saját közműrendszerét létrehozza. Tehát egy nagyon fontos dolog. Gondolom, hogy a kormány is úgy gondolja, hogy ezeket a meglévő adatbázisokat használni kell, hisz ez teljesen logikus lépés kell hogy legyen. Tehát itt ennek az összhangját valamilyen módon meg kell teremteni, és nyilvánvalóan megfelelően szabályozni kell majd ezeknek a használatát.

Itt a kettőnek, mind a monitoringrendszernek és a közműnyilvántartásnak van egy nagyon fontos problémája. Felkai államtitkár úr volt az önkormányzati és területfejlesztési bizottságban ennek a napirendi pontnak az előadója. Azt gondolom, hogy azok a számok, amiket ő mondott, egy picit óvatosságra intenek mindenkit, hogy ilyen hurráoptimizmus legyen, hogy nagyon gyorsan ezek a rendszerek felépülnek, hisz az építési monitoringrendszernél, ami nyilván egy országleltárt is feltételez, ő azt mondta, hogy mintegy 2 milliárdos forrás van talán ennek az elkezdésére. Én azt gondolom, hogy ha valaki komolyan átgondolja, hogy egy megfelelő informatikai rendszer kialakítása minél gyorsabb léptékben meglegyen, akkor ez a 2 milliárd forint azért nem egy akkora összeg, és az egységes közműnyilvántartásra pedig a jövő év végéig 117 millió forint van.

Tehát én azt gondolom, hogy ha ezek az összegek így maradnak, akkor az, ami itt minden képviselő szájából elhangzott, hogy ez üdvözlendő, és nagyon fontos, hogy minél gyorsabb legyen, mert biztonság és katasztrófavédelem és környezetvédelem, akkor nyilvánvalóan a kormányzat saját magának adott egy komoly feladatot, hisz ezzel, hogy ezt a törvényjavaslatot most behozta, saját maga számára teremti meg azt, hogy ez akkor működőképes, ha ennek megfelelő forrásokat is biztosít.

Itt van egy olyan pont, amit én azt gondolom, hogy önkormányzati bizottsági tagként és önkormányzati képviselőként az ember nem hallgathat el, mert a bizottsági ülésen ez is szóba került, hogy az önkormányzatok szeretnék, hogyha valamilyen módon kompenzálva lenne az elkövetkezendő időszakban az a költség, amit ők például az egységes közműnyilvántartásra költségként ráfordítottak. Még egyszer mondom, ez nagyon sok pénz. Erre mindenféleképpen a kormánynak valamilyen választ kellene adni. Mi ezzel kapcsolatban egy módosító javaslatot elkészítettünk; várjuk a kormány válaszát, hogy mi módon lehet ezt a dolgot kezelni.

Azt gondolom, hogy a közterület rendeltetésszerű használata nagyon komoly vitát váltott ki a bizottságban. Talán volt miniszterként egy dolgot; lehet, hogy ellenzéki képviselőként nem kellene ilyet mondani, de talán a kormány lelkiismerete is egy picit megmozdult, mert ennek a hatálybalépése 2011. szeptember 1-jei dátummal lenne, tehát nem azonnal lépne a törvénynek ez a passzusa hatályba. Felkai államtitkár úr viszont ezzel kapcsolatban mondott egy olyan dolgot, hogy a kormány párhuzamosan döntött arról, hogy a szociális lábát kidolgozza, és feladatot ad a különböző tárcáknak. Az az igazság, hogy én a kollégáimmal megnézettem a Határozatok Tárát, és nem találtam ezt a kormányhatározatot. Sokkal megnyugtatóbb lett volna. Mert ő ezt úgy mondta, hogy már a kormány döntött, csak még nem jelent meg ez a határozat a megfelelő dokumentumokban.

Szerettem volna megnézni, hogy akkor tényleg a kormány ezt a feladatot kiadta az illetékes tárcáknak, mert akkor esetleg van remény arra, hogy mire hatályba lép jövő év szeptemberében, akkor talán a szociális lába is meglesz ennek a rendszernek, mert ma tényleg azt kell hogy gondolja az ember, hogy a belterületről azokat az embereket, akik nem rendeltetésszerűen használják a közterületet, talán a külterületre kell kiüldözni, hogy ilyen rossz szót mondjak. Gondolom, hogy nem ez a kormány célja. Sokkal megnyugtatóbb lett volna, ha már azt lehetett volna mondani, hogy igenis, ez a kormányhatározat megvan, el lehetett volna olvasni, hogy milyen feladatot adott a különböző tárcáknak, így hát az emberben mindig motoszkál az a kisördög, hogy talán nem is fog elkészülni a következő év szeptemberéig ez az intézkedés.

Ezzel kapcsolatban is van egy módosító javaslatunk, és jó lenne, ha ez is támogatásra kerülne, mert talán még a fideszes képviselőtársam is azt mondta, hogy nem feltétlenül ebben a rendszerben kellene kezelni a hajléktalanok sorsát, hogy jobb lenne és megnyugtatóbb lenne, ha a szociális lábának az elkészültéig és annak a vitának a lefolytatásáig ez a passzus kimaradna ebből a törvénytervezetből. Ezzel kapcsolatban is tettünk egy módosító javaslatot, és kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák, hogy ez a 6. § maradjon ki ebből a törvényjavaslatból.

Azt gondolom, hogy az Alkotmánybíróság döntésével kapcsolatos törvénymódosítási javaslathoz nem kell hozzászólni, az így rendjén van.

A szocialista frakció alapvetően egyetért ennek a törvényjavaslatnak a céljaival, a megvalósításához szükségesnek tartja, hogy azok a források rendszeresen rendelkezésre álljanak a költségvetésben.

Van még egy nagyon fontos eleme ennek, különösen a monitoring és az egységes közműnyilvántartás tekintetében, és erre Felkai államtitkár úr is azt a választ adta, hogy a kormány rendelete majd 2-3 nap múlva fog megjelenni, hogy ehhez az egységes közműnyilvántartáshoz való hozzáférésnek lesz-e díja. Nyilvánvalóan alapvetően befolyásolja akár az önkormányzatok kompenzálása is, hogy díjmentes lesz, nem lesz díjmentes a hozzáférés, mert ha lesz díja, akkor nyilván mindenkinek, aki ebből valamilyen adatot kíván hozni, azt meg kell fizetni. Ha nem lesz díja, akkor meg nyilván azért, hogy ez a rendszer működőképes legyen, ezt mindig karban kell tartani, akkor ehhez megfelelő költségvetési forrásokat kell rendelni, mert ha ezt nem tesszük meg, akkor nyilvánvalóan nem lesz működőképes a rendszer. Van mindenre példa, a holland rendszert említették a bizottsági ülésen, ahol ez például egy díjköteles dolog, de el lehet képzelni nyilvánvalóan egy olyan rendszert is, amely nem díjköteles.

Azt gondolom, hogy érdemes lenne azért a rendelet megszületése előtt akár a bizottságban, akár máshol ezekről a dolgokról szót ejteni, mert még egyszer mondom, hogy az önkormányzatok, különösen a nagyok, ahol akár magának a területrendezésnek a digitalizációja is megtörtént, vagy az egységes közműnyilvántartás elkészült, nagyon sok, súlyos milliókat, tízmilliókat, sőt van olyan település, ahol százmilliókat költöttek erre. Egyáltalán nem mindegy, hogy ezt be kell tenni a fiókba, vagy pedig ennek az új, egységes rendszernek a része lesz, de akkor teljesen természetesen valamilyen módon kompenzálni kell azokat az önkormányzatokat, amelyek erre az elmúlt időszakban forrást költöttek.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)

(ELNÖK: Én is köszönöm. Lépjünk tovább. A KDNP képviselőcsoportjának hozzászólása ...)

Mse/Ujhelyi/Földesi-Nyakó/bl

(12.30)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage