SZABÓ TIMEA, az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Én sem fogom húzni nagyon az időt, mert majd a vezérszónoklatban részletesebben kifejtjük az álláspontunkat.

Amiért a kisebbségi véleményt megfogalmaztuk, az az volt, hogy bár nem vitatjuk, hogy bizonyos rendelkezéseket valóban át kell ültetni a magyar jogba, amit az uniós jog tesz szükségessé, azonban aggodalomra ad okot számunkra az, hogy a kormány álláspontja szerint a migráció pusztán az országra közbiztonsági és nemzetbiztonsági szempontból veszélyt jelentő jelenség, amire kizárólag rendészeti eszközök állnak rendelkezésre. Úgy gondoljuk, hogy ez szembemegy a jelenlegi uniós tendenciákkal, ahol az emberi jogi szempontok sokkal aktívabban megvalósulnak.

Egyébként úgy gondoljuk, hogy ez a rendészeti felfogás amúgy sem indokolt, hiszen csökkenő tendenciát mutat a migráció Európában is, illetve Magyarországon is. Magyarországon a 200 ezer itt tartózkodó külföldinek körülbelül a négyötöde határon túli országokból érkezett, határon túli magyarok, elenyésző kisebbségben vannak a harmadik országból érkezett személyek, akik egyébként - a menedékkérők - a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal statisztikái szerint leginkább Szerbiából és Koszovóból érkeztek. Tehát úgy látjuk, hogy a statisztika, illetve a tendenciák sem támasztják alá ezt a rendészeti felfogást. Azonkívül, miután most az emberi jogi bizottság nevében szólalok fel, emberi jogi szempontból is különösen aggályosnak tartjuk ezt a törvénycsomagot.

Örülök, hogy elhangzott itt az államtitkár úr részéről a gyermek mindenekfelett álló érdeke, a családi élethez való jog, illetve a kínzás tilalma. Én nem vagyok biztos abban, hogy az a gyermek mindenekfelett álló érdekét jelenti, hogy most már kiskorúakat is idegenrendészeti őrizetbe lehet zárni. Nem tudom, hogy a képviselőtársaim jártak-e már idegenrendészeti fogdán Magyarországon - a legszigorúbb fegyházkörülmények között, például Nyírbátorban tartják a menedékkérőket. Úgy gondoljuk, hogy ezek az intézmények nem alkalmasak arra, hogy kiskorúakat akár harminc napig is ott tartsanak. Ez ugyanúgy vonatkozik arra, hogy a családokat most már kiskorú gyermekekkel együtt fogva lehet tartani. Ezt szükségtelen és aránytalan korlátozásnak tartjuk, ezen kívül inhumánusnak, és úgy gondoljuk, hogy számos nemzetközi jogi normával is szembemegy.

Az államtitkár úr elmondta, hogy a menedékjogi törvény módosítását szintén szükségessé teszi az irányelveknek való megfelelés. Ez nem igaz, mert a visszatérési irányelvnek kell most megfelelnünk, ehhez pedig nem indokolt a menedékjogi törvényhez való mostani hozzányúlás, már csak azért sem, mert egyébként egy nagyobb, átfogóbb módosítása lesz az Unióban is, tehát azt illett volna véleményünk szerint megvárni. A családokra nézve pedig említettem a családok fogva tartását, úgy gondoljuk, hogy ez is emberi jogi szempontból aggályos.

Nem akarom nagyon húzni az időt, de azért még egy dolgot kiemelnék: a törvényjavaslatban szerepel az, hogy a másodfokú eljárásra való kérelmet csak személyesen lehet benyújtani. Úgy gondoljuk, különösen aggályos, hogy ha valaki idegenrendészeti őrizetben van, a joghoz való hozzáférés hogyan valósul meg. Részletesen ki fogom fejteni az álláspontunkat, de úgy gondoljuk, hogy emberi jogi szempontból nem felel meg ez a törvénycsomag a nemzetközi jogi normáknak, amelyeknek Magyarország is a részese.

Köszönöm.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage