Kuncze Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnöknõ! Tisztelt Képviselõtársaim! Rendszeresen szembesülök azzal a helyzettel - így aztán most is -, hogy valahol valami történik, és ennek a történésnek az utólagos elferdítése következik be itt, a tisztelt Házban, és végül valaki politikai tõkét kíván kovácsolni a maga számára egy ügybõl. Ezt tette most képviselõtársunk a Magyar Demokrata Fórum számára. Engedje meg azonban, hogy én ezt az ön által kreálni kívánt politikai tõkét némileg szétforgácsoljam, tisztelt képviselõ úr! (Szórványos taps az SZDSZ padsoraiban.)

Elõször is: a székesfehérvári ügynek számos tanulsága van - ezekre majd még ki fogok térni -, azonban ennek az egész kérdésnek az oka az volt, hogy az a sok szereplõ, aki ebbe az ügybe beleszólt, a konfliktus élezése irányába vitte a dolgokat, és félõ volt, hogy a szerdai napon a rendõrségnek - amely egyébként végrehajtotta volna a bíróság törvényes, jogerõs döntését, és ezt a képviselõ úr állításával szemben senki nem vonta kétségbe - olyan fellépést kellett volna produkálnia, ami az ország számára olyan rossz hírnevet hozott volna - gondoljon a képviselõ úr az ezzel kapcsolatos csehországi és szlovákiai eseményekre -, amit a magam részérõl mindenképpen megengedhetetlennek tartottam, még attól is függetlenül, hogy egyébként mi volt az ezt megelõzõ döntéseirõl az önkormányzatnak a véleményem.

Ezért volt az, tisztelt képviselõ úr, hogy én felhívtam telefonon a székesfehérvári polgármestert - elõtte ilyen értelmû nyilatkozatokat egyébként tettem -, és arra kértem, hogy keressen olyan megoldásokat, amelyek ezt a konfliktust rendezik, és nem pedig élezik, és abban az esetben, ha nincs más megoldása, akkor a végrehajtást halassza el annak érdekében, hogy idõt nyerjen az ügy rendezéséhez. Ennyi volt az én szerepem, tisztelt képviselõ úr. Ön pedig ne feledkezzen meg arról, hogy az ellenzéki pártok vezetõi közül többen, több alkalommal, telefonon keresztül vagy személyesen ugyanezt kérték a polgármestertõl - kár ezt rajtam elverni!

Ami a 30 millió forintos döntést illeti, tisztelt képviselõ úr: elõször is ez 1997 júniusában született az önkormányzat részérõl, de már '96-ban is tárgyalt az ügyrõl. Azért hozzám kötni ezt a 30 milliót már mégiscsak helytelen lenne! Mint ahogy azt is egyébként, hogy ezt a készpénzfizetési megoldást - amit a Fidesz által vezetett és a négy, itt a parlamentben ellenzéki pártként helyet foglaló és Székesfehérváron többséggel rendelkezõ pártok támogattak -, rám verni; amikor én például ezzel a döntéssel ebben a formában ráadásul nem is azonosulok és nem is értek egyet, mert ez a döntés most már tágabb értelemben megint csak a konfliktusok élezése irányába hat.

Ugyanakkor azonban az érdekünk, tisztelt képviselõtársunk - mindnyájunké itt, a parlamentben, de állítani merem, hogy az országban is -, az volt, hogy ezt a konfliktust valamilyen módon rendezzük a jó hírünk megóvása érdekében. Ugyanakkor azonban, ahogy említettem, számos tanulsága van ennek az ügynek, és akkor jár el minden szereplõ helyesen, ha ezeket a tanulságokat levonja. Ezek a tanulságok pedig: nem szabad a szereplõknek ezekben az ügyekben konfliktusélezésre játszani, mert kezelhetetlenné válhatnak a folyamatok, amelyek végén már csak rossz döntések születhetnek, amelyeknek a következményeit is nagyon nehéz belátni. Nem kapott semmilyen bíztatást senki, aki lakást foglal el, vagy akár jogcím nélkül használja, hogy ez az állapot fenntartható, mert ilyen döntések nem helyesek, hogy születnek, mint amilyen Székesfehérváron ebben az ügyben született.

A bíróság döntése végrehajtásra került úgy, hogy abból egyébként nagyobb konfliktus annál, mint ahogy ezt kezelni lehetett, nem keletkezett. Ezért senki nem számít arra, hogy a jövõben az ilyen döntéseket nem fogják végrehajtani. S végül minden szereplõnek azt a következtetést kell levonnia, hogy ezeket az ügyeket a keletkezésük helyén és idején kell kezelni, hiszen itt is két évre húzódó és egyre inkább elmérgesedõ ügyrõl volt szó.

Azt gondolom, ezt az ügyet végül is olyan értelemben olcsón megúsztuk, ha helyesen vonjuk le ennek a tanulságait, akkor az minden szereplõ számára a jövõre nézve mértékadó lehet, hogy ezeket az ügyeket elkerüljük; a konfliktusokat egyébként pedig az önkormányzatok, esetleg más szereplõk segítségével és bevonásával rendezni tudják.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap