Bogárdi Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

BOGÁRDI ZOLTÁN (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A pontos cím tulajdonképpen "Burgonya - mint mai tanmese" lehetne.

Már tavaly nyáron látszott: a burgonyatermelõknek tönkre kell menniük. Jöttek a rossz hírek: óriási a termés, úgy látszott, valahol döntöttek. És tényleg döntöttek.

Innen már teljesen világos volt, hogy a 6-8 forintos árral tényleg tönkremennek a termelõk, és ez valakinek érdeke. Április végére, mire a termelõk nagy része tényleg a tönk szélére került, megmozdult az állóvíz. Az összes szakértõ hallatta hangját: Torgyán József, Gyimóthy Géza 200 ezer tonna fölöslegrõl tudott, Kis Zoltán államtitkár úr 300 ezer tonnáról, Kertész Zoltán pedig meg is indokolta: azért van ilyen sok, mert a tavalyi fölösleget elültették a gazdák, és így teremtettek dömpinget.

Most, egy-két héttel a kormánydöntés után - ami, mint emlékszünk, 166 millió forintot irányzott elõ ennek a túltermelésnek a levezetésére - kiderült, hogy nemhogy fölösleg, hanem hiány van. Hogyan lehetséges ez? Úgy lehetséges, hogy a kormány - szintén Kis Zoltánt idézem - rossz információk alapján döntött - mondta õ. Azóta az is kiderült, hogy nem 300 ezer tonna van a raktárokban, hanem 30 ezer, és ez a 30 ezer nem lesz elég az újig. Tehát könnyen elõfordulhat, hogy ugyanaz a kör még az idén importálhat is burgonyát, ami természetesen szintén nem kis jövedelmet jelent.

Az is fölvetõdik, hogy vajon ki vezette félre a kormányt, kinek voltak olyan információi, ami alapján a kormány rossz döntést hozott -

mert rossz döntést hozott. A gyanútlan állampolgár pedig csak kapkodja a fejét. Nem tudja: most van krumpli, vagy nincs krumpli? Egyesek szerint viszont nem is krumpliról, hanem pénzrõl van szó. És tényleg, valóban, úgy tûnik, mintha tényleg kizárólag pénzrõl lenne szó, és a krumpli tulajdonképpen csak zavarja az egész folyamatot. Lehetne akár mustról, borról vagy éppen búzáról is szó, mert ezeket is kipróbálta már ugyanez a kör.

Ebben a kilátástalan helyzetben föl kell tennünk a kérdést: mi lehet itt a megoldás, miért történt ez az egész dolog? És nem egy szokványos dologról van-e szó, vagy valami új is van ebben a dologban? És tényleg, meg kell állapítanunk: itt egy egészen új momentum jelent meg, mégpedig egy jól, elõre kigondolt, tervszerû és jól végrehajtott folyamat, csak éppen nem a kormány csinálta, hanem a maffia.

Emlékezzenek: 1994-ben kezdõdött a folyamat, amikor már közvetlenül a burgonyaszedés után jöttek a hírek, hogy nagyon rossz a burgonyatermés, nem lesz burgonya, rettenetes, ha 100 forint lesz, az sem lesz meglepetés. És mit tesz isten, tényleg 100 forint lett a burgonya ára! Néhány elõrelátó természetesen még színlelt exporttal is nehezítette a helyzetet, és amikor 100 forint fölé ment a krumpli ára, akkor pedig egy színlelt importtal visszahozták, és jó áron el is adták.

Természetesen ez az ár meghozta a termelõk kedvét, és többen kezdtek el burgonyával foglalkozni a jól szervezett körön kívül. Ez természetesen a maffiának nagyon nem tetszett, mert kínálati piac keletkezett, és ebben nem lehet kaszálni. Ezért történt a döntés 1996- ban valahol: tönkre kell tenni a burgonyatermelõket, és akkor kezdõdhet a kör elölrõl. Tehát három év alatt futott az ország egy teljes kört, és az, hogy milyen a piaci helyzet, nem attól függ, hogy mennyi az áru, hanem hogy milyen hírek jelennek meg. Amikor '94-ben megjelent, hogy nem lesz krumpli, tényleg 1-2 napon belül nem lett, mert akinek volt, az visszatartotta, akinek nem volt, az pedig venni akart. Ugyanez történt '96-ban: elterjedt, hogy sok a krumpli, mindenki eladni akart, és tényleg sok lett.

Azt hiszem, az amerikai nagybácsi erre csak csettintene, és azt mondaná: ügyes! Mert ezt ott nem lehet megcsinálni. Köszönöm. (Taps az ellenzéki képviselõk padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap