Izsó Mihály Tartalom Elõzõ Következõ

IZSÓ MIHÁLY (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Én egy rövid hozzászólást kívánok tenni most abból a célból, hogy megvédjem, illetve támogatásukat kérjem az általam benyújtott törvénymódosításhoz.

Az elõzõ általános vitában elmondottam, hogy az egész törvényjavaslat szerintem pesszimista, hiszen nem mer vállalkozni arra, hogy nagyobb támogatást nagyobb arányban juttasson a lakosság és az önkormányzatok részére. De leginkább kirívó ez a csatornázás területén, mivel az a jelenség játszódik le országszerte, hogy a víz-, ivóvízhálózat építése, mondhatni, kedvezõen alakul, viszont a csatornázás, onnan a szennyvízkivezetés sehol sem épül meg, sõt mondhatnám, hogy egyenesen döcög. Ennek érdekében, fõleg azon a területen, ahol ivóvíznyerõ-bázis is van, a törvényjavaslatnak kellene kezdeményezni azt, hogy nagyobb százalékban támogassa ott az önerõbõl, illetve az önkormányzati és lakossági hozzájárulásból épülõ szennyvízcsatornák építését. Már magában azoknak a szennyvízcsatornáknak az építésére is 45 százalékos támogatást javasoltam, amelyek nem az ivóvízbázis felett vannak, az ivóvízbázis felettiekhez pedig 55 százalékot.

Indokolnám ezt azzal is, hogy azokon a területeken, amik ennek következtében fognak elszennyezõdni, mivel onnan szennyvízelvezetés nem történik, biztos, hogy jóval hosszabb idõ alatt, bármikor építsük is meg azokat a csatornákat, regenerálódik az a terület, áll vissza az egyensúlyi helyzet, tekintettel arra, hogy azok a szennyvizek, amik az ivóvízbõl keletkeznek, valahol már fölhalmozódnak, és leginkább az úgynevezett talajkutakban. Ha itt a talajkút mint egy gyûjtõbázis szerepel, mikor megindul egy építkezés, ott a csatornák megvalósítása következtében elvezetõdik a víz, tovább, hosszú idõn keresztül ezekbõl a pufferokból, ezekbõl a tartályokból ivóvízszennyezés keletkezik ezen a bázison.

Én elmondottam az elõzõ hozzászólásomban azt, hogy Budapest viszonylatában ez kritikus, hiszen a felsõ, tehát a szentendrei és a másik oldalon lévõ ivóvíznyerõ-bázisoknál, a kapcsolódó területeknél, a hegyeknél, vagyis a domboknál nincs megoldva a csatornázás.

(18.30)

Ennek következtében mindenféle más intézkedés dacára is a szennyvíz lefele, a Duna irányába folyik, tehát az úgynevezett csápos kutak felé.

Ezért kérném a tisztelt képviselõtársakat, hogy majd annak idején, ha ehhez a ponthoz érünk - bár az 55 százalékos támogatás mértékét, ami kimondottan az ivóvíznyerõ-bázisra vonatkozik, a környezetvédelmi bizottság is támogatja - , támogassák a 45 százalékos állami támogatást, adják meg a címzett támogatást. Annál is inkább, hogy a nagy lemaradást elõbb-utóbb - sõt azt szeretnénk, hogy minél hamarabb - be tudjuk hozni, ahol ivóvíz gyûlik a községekbe, illetve ivóvizet szállítanak a községekbe, onnan a szennyvíz is kikerüljön egy bizonyos tisztítómûbe, hogy azon keresztül újra fel tudjuk dolgozni és vízzé tudjuk változtatni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage