Készült: 2024.03.29.08:20:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2015.05.26.), 337. felszólalás
Felszólaló Kissné Köles Erika (szlovén nemzetiségi szószóló)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISSNÉ KÖLES ERIKA, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Spoštovani Gospod Predsednik! Spoštovane Poslanke in Poslanci! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Képviselő Urak! A Magyarországi nemzetiségek bizottsága kötelességének érzi minden, a nemzetiségi köznevelést érintő kérdések, törvényjavaslatok megvitatását, így tárgyalt a kormány T/4476. számú, a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatról is. A Magyarország területén élő történelmi nemzetiségek az utóbbi évtizedekben többek esetében a nemzetiséghez tartozók sajnálatos létszámcsökkenéséről számolhatnak be.

Az okok keresése helyett feladatunk a negatív tendencia megállítása és az, hogy Magyarország területén az eljövendő évszázadokban is fennmaradjanak, megőrizve nemzetiségeink nyelvét, kultúráját, különbözőségünkkel gazdagítva Magyarországot, amelyhez állampolgárságunk jogán és érzelmi kötődésünkkel, feladatvállalásunkkal is tartozunk. Ma mind a 13 magyarországi nemzetiség, de különösen a kis létszámú nemzetiségek esetében igaz ez, rendkívül fontos szerepet töltenek be a köznevelési intézmények, a nemzetiségek nyelvének, kultúrájának megőrzése és átörökítése terén. Ezért kap fő hangsúlyt minden e területet érintő kérdés a Magyarországi nemzetiségek bizottsága munkájában is. A jövőnk ül az iskoláink padjaiban, annak minősége mögött pedig a ma pedagógusai, iskolái és az ő munkájuk, működésük törvényi és anyagi hátterét biztosító szabályozók, az állam intézkedései állnak.

A kormány T/4476. számú, a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat legtöbb eleme a szakképzési intézményrendszer átalakításának, fejlesztésének szabályozóit érinti, mely kérdésekről a szakképzési törvény bizottsági jelentései és az összegző módosító javaslat vitája során már beszéltem. Természetesen a szakképesítések megszerzését biztosító új struktúrákban is szeretnénk, ha a nemzetiségi nevelés és oktatás helyet kapna azon intézményekben, ahol erre a törvényben meghatározott számú szülő, illetve tanuló részéről igény jelentkezik.

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény a 4. § 1. pontjában felsorolt alapfeladatok között az alábbiakat nevezi meg: a nemzetiség gimnáziumi nevelése-oktatása, a nemzetiség szakközépiskolai nevelése-oktatása, a nemzetiség szakiskolai nevelése-oktatása. Megnyugtatásunkra szolgál, hogy a szakképzési rendszer tervezett átalakításával megőrizte az összhangot, a T/4476. számú törvényjavaslat 1. §-a a köznevelési intézmények alapdokumentumaiban foglalt köznevelési feladatok között alapfeladatokként a nemzetiség szakgimnáziumi nevelés-oktatása és a nemzetiség szakközépiskolai nevelés-oktatása, a további nemzetiségi iskolák, kollégiumok mellett most is helyet kap.

Továbbra sem került az alapfeladatok közé azonban a nemzetiségi pedagógiai szakmai szolgáltatás fogalomkör, amit bizottságunk már tavaly ősszel kért. Tudjuk, hogy a pedagógiai szakmai szolgáltatás jelenleg már az Oktatási Hivatal irányítása alá tartozik, minden bizonnyal a nemzetiségi pedagógiai szakmai szolgáltatás kérdése itt valamilyen szinten számunkra megnyugtatóan rendeződhet. A pedagógiai szakmai szolgáltatások nemzetiségi nevelési-oktatási intézmények esetében nemzetiségek részére nevesített intézmények révén történő ellátása mellett azonban változatlanul vannak érveink.

A nemzetiségi nevelés jellemző sajátosságait a nemzetiségi szakemberek biztosabb szakmai hozzáértéssel kezelik, problémaérzékenységük, a nemzetiségi nevelés és oktatás melletti elkötelezettségük egyértelműen jobb.

(22.40)

E kérdés, az Oktatási Hivatal szakértői, szaktanácsadói körének nemzetiségi kollégákkal való ellátása pillanatnyilag rendezhető lesz.

A törvényjavaslat további paragrafusaihoz tartozó véleményünk, amint azt már korábban említettem, a szakképzési törvény vitája során elmondottakkal megegyező. Köszönöm a figyelmet. Hvala za pozornost. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  337  Következő    Ülésnap adatai