Készült: 2024.04.26.01:33:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2003.02.17.), 296. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! A múlt hét parlamenti ülésén egyik képviselőtársam a politikai célból utcára vonulás engedélyezése, illetve tiltása kapcsán kifejtette, hogy a rendőrség manapság túlzottan előtérbe került a politikai döntésekben, és ez sok embert a múltra emlékeztetve félelemmel tölt el. A kormány részéről adott válasz szerint félni nem kell, de - bizonyos szigorúsággal csengett a figyelmeztetés - félelmet kelteni sem szabad.

Végtelen sajnálatomra azonban a közelmúltban olyan események történtek, amelyek engem is félelemmel töltenek el, s ha most bármilyen röviden felidézem azokat, akár engem is félelemkeltéssel vádolhatnak.

Az elmúlt héten a miniszterelnök lakonikusan a “Köztársaságö címet viselő programbeszédében Szabolcska Mihály stílusában festett idilli képet hazánk állapotáról, az állampolgárok egyszerű, derűs, békés, nyugodt életéről. Ám szinte még el sem hangzottak a békét és nyugalmat hitetni kívánó szavak, a valóságból ijesztő kép tűnt elő. A békének ugyanis - ez szinte közhely - alapbázisa a biztonság, méghozzá az élet- és vagyonbiztonság. Az életünkből fakadó tények, adatok jellemzik és indokolják vagyoni helyzetünket, a két motívum tehát szervesen összefügg. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az államilag szedett adófizetés alapja az élet- és vagyoni helyzet átvilágítása.

A személyi jövedelemadó bevallásához az APEH-nek meg kell adnunk születési körülményeinket, útlevelünk számát, anyánk nevét, munkánk jellegét, rétegeit, jövedelmünk legkisebb morzsáját és talán valamennyi kódszámunkat, mely által egy-egy csoportban, halmazban számon tartanak bennünket. Ez az - elnézést a szóért - macerás bevallási munkát ismerjük, szidjuk is eleget, de mióta létezik, azóta mégis megcsináljuk, nagyrészt időre beadjuk, azzal az érzéssel, hogy teljesítettük állampolgári kötelezettségünket; de főként azzal az érzéssel, hogy ha bevallásunkat az APEH kezébe adjuk, ott jó helyen van, hiszen adataink titkosságát, azaz biztonságát a kormány, az állam szavatolja.

Az állam mindent el is követ ezért: a sok millió polgár évenként folyamatosan bővülő adatbázisát leplombálva rács mögött tartják; az adatkezelés informatikai rendszerekkel többszörösen biztosított; az adatok hozzáférhetősége szigorúan szabályozott, minden esetben annak nevét is feljegyzik, aki csak hozzányúl az adatokhoz, és a velük való munkához, vagyis az adatismerethez csak annak van joga, aki nemzetbiztonsági átvilágításon esett keresztül. Egyszerű állampolgárként ki gondolná, hogy adóbevallásunk nemcsak a befizetett adó okán, hanem a pénzt kísérő adataink okán talán még inkább nemzetbiztonsági kérdés, nemzeti értéket képvisel.

De hogyisne képviselne, mikor az adóbevallásokból születő adatrendszer a nemzet egyik legnagyobb, legösszetettebb, legbonyolultabb és főképp a legtöbb irányba adatokkal, tényekkel képet és konzekvenciákat adó informatikai rendszer. Általa egy ember is, egy-egy csoport is és az egész ország is megismerhető, feltérképezhető. Nincs az a titkos és hatalmas kémszervezet, mely ennek produkálására képes lenne.

Megdöbbentő és ijesztő, hogy a magánszemélyek és gazdasági társaságok adózási adatait mégis kiemelték az adóhatóság nemzetbiztonságilag felügyelt informatikai rendszerének ellenőrzése alól. Történt pedig mindez a Medgyessy-kormány hatalomra kerülése után kinevezett elnök vezérletével, s ami már alig hihet, magának a kormánynak a részvételével, hiszen az APEH-elnök a Medgyessy-kormány pénzügyminiszterével egyeztetve kapott indítékot, tette meg, tehette meg mindezt. Ki hinné, hogy az új kormány működésének kezdetén az ország életét oly alapvetően befolyásoló adózásban a legmagasabb szinten álló kormányzati személyek működtek közre az adatvédelem csődjében. De ez nemcsak csőd, hanem súlyos veszély is.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai