Készült: 2024.09.24.11:58:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2007.12.17.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Takács Albert
Beosztás igazságügyi és rendészeti miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAKÁCS ALBERT igazságügyi és rendészeti miniszter: Tisztelt Házelnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Hasonló jellegű interpelláció, felszólalás nem először szerepel a Ház napirendjén, hiszen kevés idővel ezelőtt Gusztos Péter képviselő úr hasonló témát feszegetett, és akkor is világosan kifejtettem azt az álláspontomat, amellyel messzemenően nem vagyok egyedül ebben a teremben, hogy európai államban, európai jogállamban összeegyeztethetetlen minden olyan demonstráció, amely kirekesztő, megfélemlítő célzattal történik, és egy társadalmi csoportot kíván megbélyegezni.

Azt is elmondtam, ezúttal is megismétlem, hogy azok a külsőségek, azok a jelszavak, amelyek a Magyar Gárda megmozdulásait kísérik, olyan alkotmányellenes törekvéseket tükröznek, amelyek önmagában politikai állásfoglalással nem szüntethetők meg és nem korlátozhatóak. Vagyis a jog eszközeit is alkalmazni kell ott, ahol jogsértés történik, a jogállam feladata ebben az esetben az, hogy a szabadság védelmében fellépjen akkor, ha a demokrácia nyújtotta szabadságokkal visszaélnek. Ebben a fellépésben a jogállam számos intézményének van szerepe és vannak lehetőségei. Közös ezekben a fellépésekben annyi, hogy a demokratikus értékek védelmében kerüljön erre sor.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

A rendőrségnek elsősorban az a feladata, hogy a bűnüldözés feladatait ellássa, és a békés gyülekezés jogának törvényes feltételeit biztosítsa. Az ügyészségnek az a feladata, hogy az egyesülési jog alkotmányos kereteit feszegető szerveződéseket figyelemmel kísérje, és törvénysértő magatartásuk ellen fellépjen. Végül a bíróságoknak az a feladatuk, hogy mindezeknek a törvénysértéseknek a végső megítélésében közreműködjenek. Nem mellőzhetetlen, nem mellékes feladat van a jogalkotónak, a törvényhozónak sem; a helyzetet elemezve, a változó feltételeket elemezve meg kell tennie azokat a lépéseket, amelyek az alapvető politikai szabadságjogok teljesebb körű, garantáltabb törvényi szabályozása érdekében szükségessé válhatnak akkor, ha ezeknek a jogoknak a szabályozása kibúvókat és visszaélési lehetőségeket tartalmaz. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium egy ideje foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, és többször hangot adtam annak a véleményemnek, hogy bizonyos jogszabályok, elsősorban a gyülekezési törvény módosítása indokolt lenne. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban ennek az előkészületei zajlanak; nyilvánvalóan politikai konszenzus, megfelelő politikai támogatottság birtokában lehet egy ilyen javaslattal a nyilvánosság elé lépni.

A mai nap eseményei között lehetett találkozni azzal, hogy az internetes híradások szerint a Fővárosi Főügyészség egy olyan jellegű döntést hozott, azzal kereste meg a Fővárosi Bíróságot, hogy a Fővárosi Bíróság vizsgálja meg az ügyészség indítványa alapján a Magyar Gárda feloszlatásának lehetőségét (Taps a kormánypárti oldalon.), mert az ügyészség álláspontja szerint a Magyar Gárda törvénybe ütközően gyakorolta tevékenységét. Természetszerűen a végső döntés a bíróságra vár, de ezen a helyen is szeretném jelezni, hogy az ügyészség éppen azokat a magatartási formákat és tevékenységeket értékelte, amelyek Tatárszentgyörgyön történtek. Így külön öröm számomra, hogy nemcsak a parlamenti pártok és azok prominensei ítélték meg egységesen ezt a jelenséget, hanem úgy tűnik, az igazságszolgáltatás is megteszi a megfelelő lépéseket.

Köszönöm türelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai