Készült: 2024.09.20.21:55:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2021.02.16.), 58. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:17


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezt a törvényjavaslatot elintézhetnénk annyival, hogy járványhelyzet van, a kellős közepén vagyunk egy világjárványnak, hát természetes, hogy meghosszabbítjuk a kormány számára azt a felhatalmazást, amivel hatékonyan tud a vírus ellen és a vírus negatív hatásai  legyen az egészségügyi vagy gazdasági  ellen küzdeni. Ha nem hallgathattuk volna itt végig az elmúlt két órában azt az ellenzéki verbális ámokfutást, amit végighallgattunk, akkor elintézhetnénk ennyivel ezt a törvényjavaslatot, hiszen természetes, hogy szükség van a meghosszabbításra, hiszen benne vagyunk a világjárvány kellős közepében. És bár az első hullámot legyőztük, és a második hullámot is sikerült kordában tartani, azt látjuk, hogy a vírus egész Európában növekvő számokat mutat, ezért fontos, hogy továbbra is betartsuk a korlátozó intézkedéseket, és majd a vakcinának köszönhetően fokozatos és felelősségteljes újraindításra lesz lehetőség.

Szeretnék reagálni baloldali képviselőkre, hiszen amiket elmondtak, azok sok esetben semmilyen módon nem találkoznak a valósággal, sőt felháborító hazugságokat is mondtak itt a tisztelt képviselőtársak. Újra ugyanaz a lemez: álhírek, a hatóságok és a szakemberek támadása.

A Jobbik képviselője, Lukács László György azt mondta, hogy demokratikus döntéshozatalra, normál rendben való tárgyalásra van szükség egy ilyen törvénynél az Országgyűlésben, hiszen mi a legdemokratikusabb intézmény Magyarországon? A magyar Országgyűlés. Majd utána azt kritizálta, hogy az Országgyűlés elfogadott törvényeket az őszi ülésszakban; a választási törvényről vagy éppen az alaptörvény-módosításról mondta a képviselő úr, hogy micsoda aljas dolog, hogy a parlament egyébként normál rendben, demokratikus módon megtárgyalta ezeket a törvényjavaslatokat, majd többségi támogatást bírva el is fogadta azokat. Látok egy kis kettős mércét, ez Keresztes képviselő úrnál is előjött, hiszen Keresztes László azt mondta, hogy miért foglalkozunk mi itt a parlamentben választási törvénnyel, miért foglalkoztunk mi itt a vírusjárványhoz nem kapcsolódó törvényekkel. Csak egy gyors parlamentihonlap-keresésre van szükség ahhoz, hogy lássuk, Keresztes képviselő úr a válság kellős közepében, a veszélyhelyzetben benyújtott törvényjavaslatokat a vagyonnyilatkozatokkal, a hulladékkal, az állambiztonsági múlttal, a vízüggyel, a Balatonnal, a vizek védelmével kapcsolatban, amelyek mind-mind fontos kérdések, tisztelt képviselő úr, de ne mondja azt, hogy mi nem nyújthatunk be vagy a kormány nem nyújthat be törvényjavaslatokat a járványtól független témákban, de ön pedig benyújthat ilyen törvényjavaslatokat.

Az MSZP-vel kapcsolatban mondanám Harangozó képviselő úrnak, aki felhozta a devizahitelesek kérdését, hogy egy szocialista képviselőtől a devizahitelesek kérdésével kapcsolatban, azt gondolom, nem érdemlünk semmiféle kioktatást. Hiszen mivel megszüntették az otthonteremtési kedvezményeket, megszüntették a kedvező lakáscélú hiteleket, mivel megszüntették a családi adókedvezményeket, és belekényszerítették családok százezreit a káros és veszélyes devizahitel-konstrukcióba, pont szocialista válságkezelés címén, ezért a devizahitelezésben a szocialistáktól nem érdemlünk kioktatást.

De érdemes megnézni, összevetni a baloldali válságkezelést is, hiszen Arató képviselő úr is beszélt erről. Ő annak a kormánynak volt mindvégig a tagja, amelyik elvett egyhavi nyugdíjat a nyugdíjasoktól, amelyik elvett egyhavi bért az egészségügyi dolgozóktól, amelyik megemelte a személyi jövedelemadót, megemelte a jövedéki adót, és kivezette a gáz- és távhő-kompenzációt, amivel másfél millió család került nagyon nehéz helyzetbe, hiszen háromszorosára emelték a gáz árát, miközben a kompenzációt és a segítséget megszüntették. Arató képviselő úr ennek a kormánynak volt prominens tagja.

Szintén előkerült megint a lélegeztetőgép problémája, megint a van rajta sapka, nincs rajta sapka esete: először az volt a probléma, hogy nincs elég lélegeztetőgép, majd az volt a probléma, hogy túl sok lélegeztetőgép van. Döntsék el, tisztelt képviselőtársaim, hogy mi miatt akarják a kormányt támadni, hiszen az önök hobbijává vált az, hogy az egészségügyi védekezést kihasználva folyamatosan a szakembereken keresztül, a hatóságokon keresztül egyetlenegy céljuk van: hogy a kormányt támadják. Önöknek az a jó, ha a kormánynak rossz és ha az országnak rossz, mert önök ettől politikai hasznot remélnek.

Arató képviselő úr azt mondta, hogy politikai nyomásgyakorlás van a gyógyszerhatóságon. Ez utoljára abban az időszakban valósult meg, amikor az ön főnöke, Gyurcsány Ferenc a Központi Bizottság titkára volt. A kommunista hatalom volt az, amely a különböző magyar hatóságokat politikai nyomásgyakorlás alá vette, hogy a képviselő úr jobban emlékezzen arra az időszakra, amikor központi bizottsági titkárként tevékenykedett az ön főnöke.

Azt szeretném elmondani, tisztelt képviselő úr, hogy a vakcina kérdésében ön megint csúsztat. Önök kipécéznek vakcinákat, önök hangulatot keltenek bizonyos vakcinák ellen, és az önök európai parlamenti képviselőjének a magyar jogszabályok és az európai jogszabályok szerint az lenne a feladata, hogy az Európai Bizottságot számonkérjék. Ők nem a magyar kormány számonkéréséért felelősek, mint az itt ülő ellenzéki vagy kormánypárti képviselők, hanem az Európai Bizottságot kell számonkérniük. A miniszterelnök-jelölti kampányát folytató Gyurcsány Ferencné (Arató Gergely: Dobrev Klára, az a neve, jegyezd meg!  Az elnök csenget.) miért nem az Európai Bizottságnál kopogtat? Miért nem azt kérdezi, hogy miért nem engedélyezték még az orosz és a kínai vakcinát? De látom, tegnap nem figyelt, mert tegnap a főnöke azt mondta, hogy az orosz és a kínai vakcinát hamarosan engedélyezni fogja az Európai Bizottság. És ön elvesztegetett életekről beszél. Akkor mennyi elvesztegetett élet lenne, ha megint önökre hallgatna bárki is ebben az országban, és sokkal később, hónapokkal később kerülne Magyarországra az orosz vagy a kínai vakcina? Mennyi elvesztegetett élet lenne, ha az orosz és a kínai vakcinával csak nyáron vagy ősszel lehetne oltani Magyarországon? Ezt nem tudja megválaszolni a képviselő úr.

Arról sem beszélt Arató Gergely, hogy Niedermüller Péter a veszélyhelyzet ideje alatt miért nem adott otthont 600 zeneiskolásnak, pedig meg volt ígérve, miért rakta őket utcára, miért nem lehetett otthonuk, és miért a baloldali haverjaiknak adták azt a csodaszép felújított épületet. Arról sem beszélt Arató képviselő úr, hogy miért éri el most már a 150 milliót azoknak a szerződéseknek az összege, amelyeket a bűnöző Czeglédy Csabával kötöttek a DK-s polgármesterek a veszélyhelyzetet kihasználva polgármesteri kizárólagos hatáskörben. Ezekről nem hallottunk a képviselő úrtól.

Önök azt kérték számon, hogy miért nem normális menetrendben tárgyalja ezt a törvényjavaslatot az Országgyűlés. Mert ha önökön múlna, akkor a jövő héttől másfél millió családnak kéne visszafizetni a hitelét, mert a hitelmoratórium abbamaradna; akkor a bértámogatások kifizetése leállna; akkor nem tudnának otthonfelújítási programot igényelni a családok, hiszen látjuk, hogy ez a program rendkívül népszerű, és hozzájárul egyébként a gazdasági újranyitáshoz is. Önök szerint ez mind nem számít. Önök az út szélén hagynák azt a másfél millió családot, akinek segít a hitelmoratórium, azt a 60 ezer vállalkozást, amelynek segít a hitelmoratórium, azokat a szektorokat, amelyek megkapják a bértámogatást; önök mind-mind elfeledkeznek ezekről az emberekről és ezekről a vállalkozásokról.

A GDP-adatokról is beszélt a képviselő úr, és Keresztes frakcióvezető úr is beszélt arról, hogy makroszámokkal dobálózunk. Amikor vannak elismerendő adatok és tények, önök nem tudnak vitatkozni az Eurostat adataival, akkor mindig kétfajta politikai pamflet kerül elő: hogy makroszámokkal dobálózunk, és hogy termelési jelentéseket mondunk. Ezek a tények, tisztelt képviselő úr. Fontos tények, hiszen Magyarországon 5,1 százalékos volt a GDP-visszaesés, minden európai országban visszaesés volt, de a legtöbb európai országban ennél sokkal nagyobb. A szomszédos Ausztria GDP-je 7,5 százalékkal, Franciaországé 11 százalékkal esett vissza, miközben egyébként az utolsó negyedévben nőtt a magyar gazdaság teljesítménye, és a magyar munkavállalók és a magyar munkaadók összefogva egyébként meg tudták teremteni ezt a számot, ami nyilvánvalóan negatív szám egy világválság kellős közepén, de arról persze Arató Gergely bölcsen hallgat, hogy 2009-ben ugyanez az adat 6,7 százalék volt, amikor a GDP visszaesett 2009-ben. (Arató Gergely közbeszól.  Az elnök csenget.) Amikor önök mindig arra hivatkoznak, hogy az egy gazdasági válság volt, amikor az időseket és a családokat sanyargatták és megszorították, akkor is beindult a baloldali reflex, most is csak az adóemelés az, amiben gondolkodnak a baloldali polgármesterek. Én ezért vagyok hálás a kormánynak, hogy megtiltotta azt, hogy baloldali polgármesterek újabb sarcokat vethessenek ki az ott élő emberekre.

És itt elérkeztünk egy nagyon fontos kérdéshez, az önkormányzatiság kérdéséhez. Keresztes képviselő úrnak föltenném a kérdést, hogy az önkormányzat van az emberekért, vagy az emberek vannak az önkormányzatokért. Ön fordítva ül a lovon. Nem az embereknek kell megmenteniük az önkormányzatot  az önkormányzat van azért, hogy szolgálja a helyben élő embereket.

(12.30)

És az a pénz, például az iparűzési adó a kis- és középvállalkozásoknál, ott marad a településen, nem történik semmiféle elvonás, tisztelt képviselő úr! Azon a településen, azoknál a vállalkozóknál, azoknál a vállalkozásoknál marad. És ez egy óriási segítség nekik, mert ön is pontosan tudja, hogy az iparűzési adót bevételalapon kell fizetni. Tehát egy cégnek, amelynek van száz forint bevétele, és messze nem elég még a bérekre sem a bevétele (Arató Gergely: És akinek nulla forint bevétele van?), annak is fizetnie kell az iparűzési adót, csak azért, hogy egyébként az önkormányzat számlájára ez befolyhasson. Ezt nem vonta el az állam, ez ott maradt azon a településen, és azon a településen élők érdekeit szolgálja. Úgyhogy nagyon fontos az önkormányzatiság kérdése, mert szerintünk az önkormányzat van az emberekért, és nem fordítva.

Ön is itt elmondja, hogy ha működik a parlament, az a baj, ha nem működik, akkor az a baj, miért tárgyal ilyen törvényeket a parlament, és miért nem, nem tudom, szüneten van a parlament. Márciusban még azzal vádoltak minket, hogy be akarjuk tiltani a parlament működését, most meg az a probléma, hogy rendes menetrendben tárgyalunk egyébként a járványhelyzettel nem szoros kapcsolatban lévő törvényeket. És, még egyszer mondom, ön is számtalan olyan törvényjavaslatot benyújtott, amelynek köze nem volt a járványhelyzethez, és ezzel nincs is semmiféle probléma.

Mesterházy képviselő úrnak mondanám, hogy nem gesztust tett az ellenzék a kormánypártoknak, amikor megszavazta 90 nappal ezelőtt a veszélyhelyzet kihirdetését és a felhatalmazást. Ez az alapvető politikai kötelessége egy járványhelyzetben! Ez nem gesztus, egy válsághelyzet kellős közepében vagyunk! Az, hogy önök minden lépésüket politikai számítások alapján sakkozzák ki, hogy most mi hoz szavazatot Gyurcsány Ferencnek meg mi nem, meg hogyan lehet ezt politikai érdekre, politikai haszonra váltani (Mesterházy Attila közbeszól.  Dr. Gyüre Csaba: Ezek ti vagytok!), azzal én nem tudok mit kezdeni, én sajnálom önöket ezért. De ez nem gesztusgyakorlás, hogy önök nagy kegyesen hajlandók voltak megszavazni, ez alapvető kötelesség egy ilyen nehéz helyzetben!

Én azt gondolom, hogy most is az lenne, és éppen ezért kérem önöket, gondolják át azt a politikai álláspontot, amit most itt előadtak az elmúlt két órában, mert szükség van arra egy járványhelyzet kellős közepén, hogy a gyors és hatékony döntéshozatal megvalósulhasson. Ebben a törvényben is ugyanazok a feltételek és garanciák rendelkezésre állnak, mint korábban: az Országgyűlés bármikor vissza tudja ezt vonni, 90 napnál hamarabb is véget érhet, bármikor visszaadhatja a kormány ezt a felhatalmazást.

Látjuk azt, hogy a vakcinaszállítmányok érkezése  és pontosan azért, mert a kormány időben lépett, és nem az önök vakcinaellenes politikájára hallgatva, minden beszerzési forrást felkutatva, mindenhol, ahol oltottak embereket, megvizsgálva azokat a beszerzési forrásokat, időben elegendő mennyiségű vakcinát kötött le. Nem úgy, mint az Európai Bizottság, amely késett.

Önök azt mondják, hogy az a vakcina, amellyel ettől az ülésteremtől 210 kilométerrel arrébb magyarok tízezreit beoltottak, az rossz. A DK pár héttel ezelőtt azt állította, hogy az orosz vakcina emberkísérlet, miközben tegnap Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy hamarosan az Európai Gyógyszerügynökség is engedélyezni fogja. (Arató Gergely: Majd ha egyszer benyújtják!) Önök emberkísérletről beszélnek! Gyurcsány Ferencné miért nem azzal foglalkozik, hogy az Európai Gyógyszerügynökséget kéri számon, hogy miért nem halad gyorsabban az engedélyezéssel (Arató Gergely: Mert nem nyújtották be!  Az elnök csenget.), miért nem kezdi meg a tárgyalásokat a különböző vakcinagyártókkal? Miért oltásellenes kampányt folytatnak, és miért pécéznek ki vakcinákat azért, hogy a magyar emberek ne bízzanak benne?

Egyértelmű a tendencia  önök ebben is elhallgatják az igazságot -: folyamatosan nő az oltási kedv Magyarországon (Dr. Varga-Damm Andrea: Egy frászt!), egyre több és több ember szeretné beoltatni magát. Még az önök szavazói is azt gondolják, hogy az önök álságos oltásellenes kampánya, hogy kipécéznek vakcinákat, az nem helyes; még az önök választói is azt gondolják, hogy szégyenteljes az a magatartás, amit művelnek ebben a kérdésben. Ezért kérünk mindenkit, hogy regisztráljon, hogy kérje az oltást, és amikor rá kerül a sor, akkor oltassa be magát. Önöktől pedig azt kérjük, hogy mint tisztességes parlamenti képviselők, akik egy válsághelyzetben a haza oldalára állnak, szavazzák meg ezt a törvényt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai