Készült: 2024.09.26.20:05:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2021.05.17.), 64-66. felszólalás
Felszólaló Ungár Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  64 - 66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm szépen a lehetőséget. Tisztelt Országgyűlés! (Közbeszólások: Nem halljuk!)

ELNÖK: Ungár Péter mikrofonját legyenek szívesek bekapcsolni! Köszönöm. Parancsoljon!

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Nagyon sokat beszél a kormány arról, hogy az időseket mennyire fontos megbecsülni. Azt gondolom, ez egy olyan cél lehet, amellyel mindannyian egyet tudunk érteni. Ugyanakkor van egy adat, amivel szeretnék kezdeni, ami egy adat, tehát ezzel nagyon nehéz lesz vitatkozni, mert ez egy adat. Ez pedig az, hogy 2019-ben több mint félmillió idős ember százezer forint alatti nyugdíjat kapott. Ez egy tény. Nagyon nehéz megbecsülésről beszélni, amikor ennyi ember ilyen kevés pénzt kap, értelemszerűen százezer forintból sem lehet egy hónapban kijönni, százezer forintnál kevesebből nem tud egy nyugdíjas ember kijönni a hónapban.

Az tehát az első kérdésem, hogy miért nem emelték meg a minimálnyugdíj mértékét, amióta kormányon vannak  ez 12 év , és az elmúlt 12 évben miért hagyták, hogy ennyi nyugdíjas embernek százezer forintnál kevesebb legyen a nyugdíja. Ugyanakkor, amiről kérdezném, az nem csupán a nyugdíjak mértéke, hanem az is, hogy milyen egyéb szolgáltatásokat kapnak idős honfitársaink. Azt már sokszor elmondtuk ebben a Házban, hogy az ápolási díjat helyesen a kormány emelte a gyermekek tekintetében, ugyanakkor az idős, sokszor demenciával élő honfitársaink esetében az ápolási díj 58 ezer forint. Miért nem emelték ezt? Miért 58 ezer forint ez a mai napig? Nagyon sok esetben az otthonápolás egy olyan dolog, aminek nincs alternatívája, hiszen államtitkár úr is pontosan tudja, hogy az EMMI közlése szerint is az átlagos várólista egy idősotthonban, különösen, hogyha ez demenciaspecifikus ellátást jelent, több mint 2,2 év. Tehát ez a kérdésem.

Továbbá, bár volt abban helyes elmozdulás, hogy az időseket becsapó különböző bűnszervezetekkel szemben szigorítsák a büntetési tételeket, mégis az idős emberek ápolásával kapcsolatban, illetve azzal, hogy milyen módon tudnak akkor életvitelszerűen elhelyezkedni valahol, hogyha nem teljesen képesek az önellátásra, nem történt előrelépés. Állami idősférőhely nem nőtt Magyarországon; továbbmegyek: az egyházakra testálják szinte a teljes idősgondozást akkor, amikor alapvetően ez egy állami feladat, hiszen az államnak fizettek ezek az emberek adót több mint negyven éven keresztül, ami miatt megérdemlik azt, hogy időskorukban az állam biztosítson nekik ellátást  nem az egyház, hanem az állam.

Továbbmegyek: az idős honfitársaink ilyen inflációval, ilyen árakkal, ilyen alacsony nyugdíjértékkel nagyon nehezen tudnak olyan dolgokra költeni, ami nem az alapvető létszükség. Ebben sincsen semmilyen előrelépés. Az, hogy önök kampányszerűen adnak a nyugdíjasoknak juttatásokat azért, hogy ezzel megpróbálják őket szavazásra bírni, nem helyes. Az a helyzet, hogy komplex módon kéne az idős honfitársainkkal foglalkozni, fel kéne emelni a minimálnyugdíj mértékét, fel kéne emelni az ápolási díj mértékét, az idősellátásnak több fokozatot kéne létrehozni akár a magántőke bevonásával is, és az idősellátásban olyan dolgokat kell tenni, amiket önök eddig nem tettek meg, hiszen ezt az egészet az egyházra testálták. Köszönöm szépen. (Taps a DK és a függetlenek soraiból.)




Felszólalások:  Előző  64 - 66  Következő    Ülésnap adatai