Készült: 2024.09.24.19:09:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2021.05.17.), 212. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:54


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az általános vitában igen hosszan kicseréltük a nézeteinket, megvitattuk az álláspontunkat, akkor is nagyon világosan elmondtuk azt, amit most röviden szeretnék megismételni, hogy tekintettel arra, hogy önök nem éltek, hanem visszaéltek a rendkívüli felhatalmazással, az LMP-frakció természetesen nemmel fog szavazni az újabb rendkívüli felhatalmazásra.

Ugye, a téli időszakban, amikor egyébként az ellenzéki frakciók is egységesen megszavazták a rendkívüli felhatalmazást, önöknek az egyik első intézkedése volt elképesztő megszorításokkal sújtani az önkormányzatokat, és az legyen világos, hogy ez nem az önkormányzatoknak okoz közvetlenül kárt, nem az ellenzéki városvezetőknek, hanem az ott élő embereknek, hiszen az önkormányzatok felelősek a legfontosabb közszolgáltatások fenntartásáért, és látható, hogy azóta ilyen tessék-lássék egyeztetések nyomán az önkormányzatok igazából nem kapják meg azokat a kompenzációkat, nem kapják meg azokat a forrásokat, amelyek ezeknek a rendkívül fontos közszolgáltatásoknak a fenntartásához szükségesek. Tehát ezért sem, de nagyon sok okot hozhatnék még, hogy miért nem érdemelnek önök újabb rendkívüli felhatalmazást.

Ugyanakkor  és ezt szószóló úr is említette  ez a rendkívüli jogrend magával hordoz egyéb más korlátozásokat, és ez kihatással van akár a bármiféle önkormányzatok működésére, ez, ugye, a hagyományos települési önkormányzatok működését is erőteljesen korlátozza, és ezzel kapcsolatban azért hosszan soroltuk már itt is a visszaéléseket, a súlyos problémákat. Példaként említettük akár Komló fideszes polgármesterét vagy éppen Szekszárd fideszes polgármesterét, aki kihasználva azt, hogy a rendkívüli jogrendben egymaga gyakorolhatja a testületi jogköröket, konkrétan szembement azokkal a testületi döntésekkel, amelyeket az emberek által megválasztott testületi többségek korábban meghoztak, adott esetben például Szekszárdon a polgármester egymaga beterjesztette a költségvetést, vagy éppen a fejlesztési programok tekintetében is szembement a testületi döntésekkel. Ez egy rendkívül súlyos probléma, és hogyha megnézzük, hogy a jelen helyzetben már akár egy teraszon lehetőség van a közügyek megvitatására, egy testületi ülésen nincs, de nem tették lehetővé akár online formában sem azt, hogy a testületek, az önkormányzati testületek működhessenek.

Úgyhogy igazából egy kérdésem lenne az államtitkár úrhoz, hogy hogyan és miképpen látja a kormány szándékait. Ugye, most egy hosszabb időtávú meghosszabbításra kérnek felhatalmazást, az őszi ülésszak végéig  azzal együtt nyilván, hogy a törvényjavaslatban olvastuk, hogy ezt előbb is visszavonhatja az Országgyűlés , ugyanakkor vane arra kilátás, hogy érzékeli ezt a problémát olyan mértékben a kormány, hogy megoldja ezt a helyzetet, megoldja ezt az anomáliát, és mielőbb lehetőséget ad az önkormányzati testületeknek, hogy a helyi demokrácia szabályainak megfelelően végre teljes joggal működhessenek, és teljes joggal részt vehessenek a településeket érintő döntések meghozatalában az ott élő emberek által megválasztott önkormányzati képviselők.

Tehát ezt egy kérdésként szeretném feltenni az államtitkár úrnak, hogy milyen kilátások vannak e tekintetben a kormány berkein belül, hogyan látja ezt. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai