Készült: 2024.09.20.06:56:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2010.10.20.), 113. felszólalás
Felszólaló Balla Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:  Előző  113  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALLA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. Tisztelt Ház! Miniszter Úr! Államtitkár Urak! A mai vitanap címe az európai uniós elnökségünk prioritásairól szól. Ezek azok a kérdések, amelyeket Magyarország fontosnak tart, hogy a következő fél évben, január 1-jétől kiemelten kezeljen és kiemelten kísérjen végig, illetve ezekben lehetőség szerint sikereket érjen el. Ezért is tartom fontosnak a külügyi bizottság elnökeként is, hogy az Országgyűlésben ezekben a kérdésekben ma vitanapot tartunk, és ezért tartom azt is fontosnak, hogy az Országgyűlés keretein belül zajlik egy olyan munka több szinten is - egyrészt egy ötpárti munkacsoport is tevékenykedik ezekben a kérdésekben, másrészt pedig rendszeresen találkoznak az érintett bizottságok elnökei, egyeztetve azokat a programokat, amelyek a parlamenti munkánkban az uniós elnökség során ránk fognak várni.

Nagyon fontosnak tartom, hogy ennek a mai vitanapnak elsősorban az legyen az üzenete, hogy minden felelős politikai erőnek csak egy célja lehet ma Magyarországon: hogy ezt a feladatot, ezt a kihívást a legmagasabb szinten teljesíthesse hazánk. Ez nemzeti érdekünk is, és nem lényegtelen az ország megítélése szempontjából. Ezért tartom fontosnak azt az akaratot, azt a közös célt, hogy ezekben a kérdésekben - akár a prioritás kérdéseiben - törekedjünk a konszenzusos egyetértésre, arra, hogy egyáltalán érezzük azt is, hogy vannak azok a fő kérdések, amelyek mentén az elnökség folyamán tevékenykednünk kell.

Az eddigi, a vezérszónoki körökben nem hallottam igazából ezzel a prioritási gondolatmenettel, a miniszter úr által elmondott, államtitkárok által elmondott feladatokkal kapcsolatban más megközelítésekről. Persze, voltak árnyalatbeli különbségek, mégis azt látom, hogy mindaz, ami elhangzott, ennek a konszenzusnak a jegyében összeilleszthető, és a következő időszakban ezekről a kérdésekről meg is lehet állapodnunk, és talán a legfontosabbnak azt tartom a miniszter úr gondolataiban, illetve Hörcsik elnök úr vezérszónoki felszólalásában, hogy egy békés fél évet kívánunk egyáltalán ebben az elnökségi folyamatban - és ez elsősorban a belpolitikáról szól. De mindezek mellett... - és bízom abban, hogy ezek a kérdések, ezek a feladatok és ezek a feltett elvárások és elképzelések, amelyeket magunk elé tűzünk célként, meg fognak valósulni a következő félévben.

De ettől függetlenül nem mehetek el a vezérszónoki körben elhangzottak mellett, különösen akkor, amikor Mesterházy frakcióvezető úr gondolatait hallottam, amire talán ha emlékeztetni tudom őt, és talán csak a jegyzőkönyvből fogja ezt megtudni: az a helyzet, hogy 2008-ban a Fidesz akkori frakciója kezdeményezte az ötpárti munkacsoport létrehozását. Természetesen ebben partnerre találtunk a többi frakcióban, és partnerre találtunk az akkori kormányban is.

Ne felejtsük el, hogy azóta másfél évet az előző kormány regnált, és készítette elő a maga módján az uniós elnökségre való felkészülést, és egy fél éve, több mint négy, négy és fél hónapja van a jelenleg regnáló kormánynak arra, hogy beszámoljon arról a munkáról, amit elvégzett az elmúlt időszakban. Úgy gondolom, hogy az elmúlt fél évben már azt is sikernek könyvelhetjük el, hogy eloltotta azokat a tüzeket, amelyeket az előző másfél éves kormányzati időszakban a felkészülési folyamatban súlyos problémaként tapasztalhattunk a kormányváltás időszakában.

Akár 15-16 pontban ezt fel is sorolhatnám, de azt hiszem, nem tisztem ma az, hogy a konszenzuskeresés jegyében azokat a hibákat vázoljam föl, amelyeket az akkori kormány követett el. És talán nem tisztem olyan kérdésekről beszélni, hogy mit nem végzett el az akkori kormány, pedig itt lehetne elég sok dologról: az operatív előkészítésről, a személyi állomány kérdéséről vagy a fantomként kezelt költségvetési pénzekről beszélni, akár részletezni is, de ma nem ez a dolgom, hanem inkább arra törekednék, hogy tisztázzam azt a néhány alapelvet vagy azt az alapkérdést, hogy mit is végeztünk el az elmúlt időszakban.

(16.30)

Igen, Mesterházy képviselő úr azt mondta, hogy csak egyszer ült ez az ötpárti munkacsoport, de emlékeztetném arra, hogy ezt is a Fidesz-frakció kezdeményezte, másrészt néhány héten belül jön a következő. Tehát van dolgunk, van feladatunk, és úgy gondolom, hogy azt a menetrendet, amit elterveztünk, hogy másfél-kéthavonta a kormány tájékoztatja ezt a munkacsoportot, majd a munkacsoport a munkáját elvégezve, a vitát és a tárgyalásokat követően állásfoglalást ad ki, ma azt látom, hogy ezt a munkát mi végezzük. Nem értem, hogy képviselő úrnak miért voltak ezzel szemben aggályai.

Másrészt megjegyezte, hogy társadalmi és civil egyeztetésre van szükség ebben a felkészülési folyamatban. Talán az ő figyelmét elkerülte, vagy a frakció munkatársainak a figyelmét elkerülte, hogy a holnapi nap folyamán a Parlamentben - ugyanitt ma mi tartunk vitanapot - pedig civil szervezetek kapnak a kormánytól egy konferencián keresztül olyan tájékoztatást, hogy hol is tartunk az elnökségi prioritásokkal, egyáltalán arról a szerepről, amit a kormány el szeretne érni, vagy fel szeretne ajánlani a civil társadalom, a civil szervezetek számára, hogy hogyan is vehetnének részt ebben a felkészülési folyamatban, illetve az elnökség lebonyolításában.

Úgy gondolom, hogy azokban a kérdésekben, amelyek itt felvetődnek akár tartalmilag... - és elsősorban én arra biztatnék ma mindenkit, hogy a prioritásokról beszéljünk. Hiszen ha nem erről beszélünk, és elmegyünk más részletekbe, akár technikai részletekbe, egy kicsit olybá fog tűnni, mint mikor egy család az ajtó előtt szépen beszél egymással, egymásról, a gyerekek, az anya és az apa, és mikor bemennek, akkor a szomszédok azt hallják, hogy csörögnek az edények, és ordibálnak egymással az ottaniak.

Én úgy gondolom, hogy itt az első számú feladatunk az, hogy a tartalmi kérdésekben és abban a feladatban, hogy ez az ügy össznemzeti kérdés, mindenki ennek a pártjára álljon, és ne azt hallják a szomszédok, hogy bent a lakásban hogyan veszekszenek, hanem beszéljék meg egymással tisztességesen a dolgokat akár vita keretében is, de amikor a nyilvánosság elé, az ajtó elé kell lépni, ezekben a vitákban arról beszéljenek, amiben egyetértésre és konszenzusra jutottak.

Erre biztatok mindenkit, és kérem önöket, hogy erről szóljon a mai nap, különösen annak tekintetében, hogy nagy kihívás elé nézünk, nagy kihívások előtt van Magyarország, és akkor leszünk igazából sikeresek, ha ezeket az össznemzeti érdekeket mindannyian fontosnak tartjuk, és mindannyian kiemelt célként kezeljük.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  113  Következő    Ülésnap adatai