Készült: 2024.09.19.03:20:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2022.07.12.), 12. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ön újabb ötletekkel áll elő, hogy hogyan lehetne az állami költségvetés helyzetét javítani, miközben a frakciótársai rendre arról beszélnek, hogy kinek, hogyan kellene pénzt osztani a költségvetésből. Ön üres államkasszáról beszél, a frakciótársai pedig arról, hogy kinek mennyi, milyen béremelést hogy kellene kiosztani. Ellentmondást látok ilyen tekintetben a frakciójuk politikai megnyilvánulásaiban.

Aztán abban is ellentmondás van, hogy ön kritizálja a kormányt, hogy támogatja a multikat, és nem támogatja a kisvállalkozásokat. Egy másik mondatában pedig azt mondja, hogy a kormány miért változtatja meg a kata rendszerét, hiszen az éppen a kisvállalkozásokat támogatta és segítette. Sok ellentmondás van abban, amit ön szeretne mondani, ajánlani a kormánynak.

De nézzük előbb a multi cégek adózását! A globális minimumadó kérdése itt van az Országgyűlés előtt, itt van egész Európában. Ezzel foglalkozik most Amerika és egész Európa. Ön is tudja, hogy a globális minimumadó rendszere az OECD által kidolgozva nem így indult, hanem úgy indult, hogy volt két pillére, az egyes pillér az, amit ön is javasol, hogy a digitális cégek adózása történjen meg. Ezeknek a cégeknek az adózása csak nagy nemzetközi megegyezéssel, kiegyezéssel és szabályozással történhetne meg. Azonban valamilyen ok folytán ez az egyes pillér kikerült a globális minimumadó tervezetéből. Amíg ez benne volt, Magyarország támogatta ezt az előterjesztést, ezt a javaslatot, de most, hogy kikerült belőle, nem támogatja, mert csak a kettes pillér maradt meg, ami azt jelentené, hogy az országunk versenyelőnyét  ami az adózásban megjelenik, különös tekintettel a társasági adózás terén, ahol mindössze 9 százalékot fizetünk  Európában majdnem egyedüli országként Magyarország elvesztené. Ezért nem támogatjuk a globális minimumadó javaslatát, tervezetét.

Ami pedig a katás vállalkozókat illeti: a katás rendszernek hihetetlen sok előnye volt, az alacsony adminisztráció, nem kellett könyvelést végezni, az alacsony közteher, és nagyon sok vállalkozó, vállalkozás választhatta, hiszen már több mint 450 ezren, közel 500 ezren választották ezt az adózási formát az elmúlt tíz évben.

(9.30)

Nyilvánvaló, hogy ilyen helyzetben háborús költségvetést készítünk, háborús infláció van, nehéz a költségvetés helyzete, ebben egyetértünk, és változtatni szükséges a kata adózási rendszerén.

A cél egyértelmű. Az eredeti cél az volt, hogy azoknak a vállalkozásoknak, azoknak a vállalkozóknak, akik közvetlenül a lakosságnak szolgáltatnak, legyen könnyebb, kevesebb a közterhük, kevesebb az adminisztrációjuk.

Az új rendszer, amit a napirend előtti felszólalások után fog tárgyalni az Országgyűlés, ezt fogja biztosítani. Azt fogja biztosítani, hogy azoknak az egyéni vállalkozóknak, akik a lakosságnak direkt módon, közvetlenül szolgáltatnak, lényegében megmarad a kata, olyan szinten megmarad, hogy még az adófizetés összege is ugyanannyi marad, 50 ezer forint havonta, és az adózás rendszere sem fog változni, lényegében csak bevételi nyilvántartást kell vezetnie ezeknek a vállalkozásoknak. Azoknak, akik pedig nem tudják folytatni a katát, más, kedvező adózási módot fog ajánlani, javasolni a Pénzügyminisztérium és a kormányzat.

Én úgy gondolom, hogy az új rendszer (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) igazságos rendszer lesz. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai