Készült: 2024.04.26.10:43:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2021.05.20.), 82. felszólalás
Felszólaló Tasó László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:39


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TASÓ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Urak! Képviselőtársaim! Magyarország 2022. évi központi költségvetésének vitájában a hozzászólásomban természetesen lesznek olyan elemek, amelyeket már korábban említettek, és természetszerűen van azért néhány, amelyet mindenképpen fontos nekem is megerősíteni. Ezek mellett szeretném inkább a jövő évi költségvetésnek a Hajdú-Bihar megyei 3. számú választókerületre vonatkozó hatásait is kiemelni, hiszen ez fontos számomra és az ott élő 99 ezer embernek.

Arról többen szóltak, hogy a gazdaság újraindítása a világjárvány sújtotta valamennyi államban a legfontosabb feladat. Az elsődleges cél, hogy mindenki talpra tudjon állni, aki nehéz helyzetbe került. Ezért volt kiemelt jelentősége ebben az évben is a bértámogatásoknak, a munkahelyek megőrzését támogató programoknak és fejlesztéseknek. Természetesen nem múlik el nyomtalanul sem a gazdaság, sem a mindennapi élet világában ez a váratlan csapás, eddig ismeretlen élethelyzet. Erre szokták mondani: jó lett volna ezt kihozni döntetlenre, de sajnos nem sikerült. Nagyon sok családban haltak meg, távoztak el, a koronavírus-járvány miatt nagyon sok élet tört ketté, nagyon sok gazdasági szereplő ment csődbe, nyilvánvalóan nagyon sok a kár, amit valamilyen módon rendezni kell.

Ezért is fontos, hogy a 2022. évi központi költségvetés a lehető legnagyobb mértékben enyhítse a bekövetkezett károkat, és teremtsen lehetőséget arra, hogy újrainduljunk, megerősödjünk újra itt, Magyarországon. Hozzá kell tennem, hogy a világjárvány egy egyre erősödő, a saját lábán állni tudó országot érintett, Magyarország már volt abban a helyzetben, hogy meg tudjon birkózni ezzel a gazdasági problémával, volt olyan politikai stabilitása, amely a járvány kezelésében segíthetett. Ezért is tudtunk az Egészségbiztosítási és a Járvány Elleni Védekezési Alapban 3600 milliárd forintot biztosítani, és ezért leszünk képesek a gazdaság újraindításához, a munkahelyek megtartásához és újak létrehozásához a versenyképesség javítása érdekében 7038 milliárd forintot biztosítani.

Hajdú-Bihar megyében, a mi választókerületünkben 99 ezer lakos, 15 település és Debrecennek egy városrésze alkot egy közösséget. Azt nem mondanám, hogy feszülten figyelik a költségvetés vitáját, de az biztos, hogy mindenki érintett abban, ami történik a költségvetés nyomában. Ezért rendkívül fontos, hogy olyan döntések szülessenek, amelyek segítik azt, amit korábban is mi, politikusok elterveztünk és felvállaltunk, hogy felzárkóztassuk a keleti régió azon településeit és azon térségeit, amelyek nehezebb helyzetben vannak, mint Magyarország szerencsésebb vidékén élő vagy éppen Budapesten lakó honfitársaink. Természetesen van különbség a vélemények között, hogy hol jobb élni, hol van jobb költségvetési lehetőség, de azt gondolom, a legtöbben mégiscsak azt mondják, hogy Budapesten szebb az élet és az Édentől keletre, a mi világunkban sokkal nehezebb. Ez általában így is van.

2010 óta jelentős változások következtek be a mi vidékünkön is, ’14-től kezdődően beindult a fejlődés, de azt kell mondanunk, hogy Debrecenen kívül a többi település nem tud a maga lábán megállni, és Debrecenben is számos fejlesztésre van még szükség annak érdekében, hogy tudja magával húzni a Hajdú-Bihar megyei településeket és a régiót. Rendkívül fontos, hogy valamennyi fejlesztés segítse a települések megtartó erejét, az ottlakás lehetőség és természetszerűen legyen lehetősége tervezni egy fiatalnak helyben lakni, helyben maradni, ahová született.

Rendkívül sokat segített a mi választókerületünkben is az otthonteremtési támogatás, az otthonfelújítási program és természetszerűen valamennyien örültünk annak, hogy olyan lehetőséget kaptak a gyermeket vállaló családok, amelyet a korábbiakban nem tapasztalhattunk. Kifejezetten fontos volt Álmosdon, Bagamér községben, Bocskaikertben, Fülöpön, Kokadon, Nyíracsádon, Nyírábrányban, Nyírmártonfalván és Újlétán, hogy tudtak javulni a helyben lakás körülményei. Erre a következő évben 483 milliárd forinttal lesz több, ez fogja elérni összességében a 2778 milliárd forintot.

A választókerületben a nyugdíjasok aránya is egészen magas, ezért fontos az említett településeken kívül Hajdúhadházon, Hajdúsámsonban, Nyíradonyban, Létavértesen, Tégláson és Vámospércsen is, hogy megérkezzen majd a visszaadott 13. havi nyugdíj második részlete, és a nyugdíjprémium is megvalósuljon, valósággá váljon. Nagyon fontos a következő évben is, hogy a vállalkozások és a családok zsebében maradjon 423,5 milliárd forint, ami a költségvetésben a teherenyhítést jelenti. Természetesen nagyon fontos nálunk is, hogy a 25 év alatti fiatalok kedvezménye, az szja-mentessége további sanszot adjon az életkezdéshez. Lakástámogatásra mintegy 358 milliárd forint kerül biztosításra, ami egyértelműsíti, hogy a családok továbbra is fókuszban maradnak, továbbra is kiemelt célterület és a legfontosabbak egyike életünkben.

Az ősszel nyíló uniós forrásokra rengeteg a jelentkezés, számos fejlesztést fogalmaztak meg már a településeink, természetszerűen sokkal több lesz az igény, mint a valóság és a lehetőség. Ettől függetlenül nagyon várjuk. Ezért fontos, hogy a magyar költségvetés tudja hozzátenni azt a saját erőt és saját részt, amelynek a felhasználásával tudjuk ezeket a forrásokat igénybe venni. A választókerület valamennyi településén kiemelten fontos a belterületi úthálózat fejlesztése, amelyre a következő időszakban reményeink szerint mintegy 3,5 milliárd forintos támogatásra kerülhet sor. Meg fog épülni a következőkben többek között a Bagamér-Álmosd, Vámospércs-Bagamér, Hajdúsámson-Hajdúhadház, Nyírábrány-Fülöp közötti úthálózat fejlesztése is.

Nagy az igény a csapadékvíz-csatornák kiépítésére, és természetszerűen az önkormányzati épületek fejlesztésére is hatalmas az igény. A helyi gazdaság fejlesztésére több támogatási lehetőséget kaptunk az elmúlt időszakban. Nagyon fontos egyébként, hogy a Start-programban megmaradjon az a 109 milliárd forintos támogatás, amely elő van irányozva. A mi vidékünkön egyszerre van jelen a munkanélküliség és a munkaerő-kereslet is. Egészen furcsa ez a helyzet, hiszen vannak olyan ágazatok, ahol nincs munkaerő, és van bizony még elég jelentős számú közfoglalkoztatott. Természetszerűen figyelnünk kell arra is, hogy akinek ilyen lehetősége van csak egyelőre, annak a megélhetése emberi módon biztosítva legyen.

A „Magyar falu” programban  többször elmondták már  egészen komoly lehetőségek nyílottak meg az 5000 fő alatti települések számára. A következő évben ez 93 milliárd forintos nagyságrendben áll majd rendelkezésre. Jelentős a mi világunkban a nemzeti agrártámogatások 77 milliárd forintja is, amely segítségével számos területen, a növényvédelem, a mezőőri szolgálat, az állattenyésztés területén gazdálkodóknak tudunk adni segítséget. Nagyon fontos, hogy a tanyafejlesztési programban az életmóddal járó hátrányok csökkentése folytatódjon. Szeretjük és örömmel tapasztaljuk, hogy újra kiírják a zártkerti programokat, amelyekre a következő időszakban is pályáznak majd településeink. Legutóbb Létavértes és Hajdúhadház küldött be sikeres pályázatokat.

A gazdaság újraindítására szánt források 2022-ben is jelentősek maradnak, többen mondták a nagy cégek támogatásával kapcsolatos keretösszegeket. Megemlíteném, hogy nagyon fontos számunkra a kis- és középvállalkozások támogatása is, amelyekre most is vannak futó pályázatok, és várunk a következőkben is erre forrásokat.

A közúti fejlesztések különösen fontosak valamennyi térség számára. Egyszerre segítik a versenyképesség javulását és a helyben maradás lehetőségét is.

(16.50)

2022-ben 201 milliárd forint nagyságrendet látunk a költségvetésben elkülönítve erre. Ebből 150 milliárd forint a gyorsforgalmi utak fejlesztésére, a reptéri út fejlesztésére van elkülönítve, és van benne kiemelt társadalmi igényeken alapuló fejlesztés is, amelynél a településeink közül többen érintettek. A 471-es számú és a 48-as számú főutak fejlesztése a választókerületben meghatározó jelentőségű, és örülünk annak, hogy a kormány a legutóbbi alkalommal a 4-es utat is nemzetgazdasági szempontból kiemeltté nyilvánította. Ez azt jelenti, hogy meggyorsul a tervezése, és reményeink szerint majd hamarosan kezdődhet a fejlesztése.

A vasúti fejlesztések területén Debrecen városában az északnyugati gazdasági övezet infrájára mintegy 12 milliárd forintos támogatás van a költségvetésben biztosítva. Itt hozzá kell tennem rögtön, hogy a 100-as út fejlesztésével kapcsolatban is kiírták a tervezésre szóló közbeszerzést, ami azt jelenti, hogy Debrecen és Nyíregyháza összeköttetése rövid időn belül, reményeink szerint hamarosan, egy magasabb minőségű útkapcsolattal fog megvalósulni.

A repülőtér-fejlesztések között pedig ki kell emelnem egyértelműen Debrecen repülőtér-fejlesztését, amire másfél milliárd forint áll rendelkezésre a 2022. évi költségvetésben.

A „Debrecen 2030” programban 14 milliárd forintot különített el a kormány a költségvetés tervezetében. Természetszerűen sokan hallottak arról, hogy Debrecenben megépül az oltóanyaggyár, ami óriási lehetőség arra vonatkozóan, hogy ne legyünk többet ilyen helyzetben, mint amilyenben voltunk a világjárvány elején, ne legyünk kiszolgáltatott helyzetben a vakcinagyártókkal, a gyógyszeripari szereplőkkel szemben. Nagyon fontos szólni ezekről, bár ezek nem az én választókerületemben voltak, de ami Debrecenben történik, az egész Hajdú-Bihar megyére, az egész régióra kihatással van.

Fontos kiemelnem még, hogy a működőtőke beáramlása érdekében, a munkahelyteremtés támogatására az a 80 milliárdos támogatás, amit előirányoznak, rendkívüli módon mozgatja majd meg a következő évben is a gazdaság vérkeringését, mint ahogy történt ez ebben az évben is.

Fontos szólnom még arról, hogy a regionális és határon túli fejlesztési támogatásokra 18 milliárd forint jut, és ebben benne vannak az európai területi társulások is, amelyek Magyarországon székelnek; 25 társulásból 21-nek a székhelye Magyarországon van. Ezek között van az Európa-kapu Európai Területi Társulás is, amely 35 településnek ad egy működési lehetőséget; ebben 16 romániai település és 19 magyar település van együtt. Nagyon örülünk annak, hogy lehetőséget kaphatunk a működési támogatás keretein belül majd a fejlesztési tervek kidolgozásához és a megvalósításhoz is, reményeink szerint.

Fontos kiemelnem még, hogy a Turisztikai Ügynökség kezelésében lévő programok mintegy 91 milliárd forintja segít az ország minden területén azoknak, akik az ágazatban dolgoznak. Fontos szólni arról, hogy nagyon sikeres volt a Kisfaludy-program szálláshelyfejlesztési elképzelése, amivel nagyon sokan tudtak élni, és ki is tudták használni.

Fontos szólni arról is, hogy Révész Máriusz elviselne 4,1 milliárd forintnál még többet is, akár a tízszeresét is, de nagyon jelentős összegnek számít az aktív kikapcsolódást segítő programok területén ez az összeg. A velodromok fejlesztése között szerepel Debrecen is, sportparkok épülnek, bringapark épül Hajdúhadházon, és épül még más településünkön is a választókerületben.

A gazdaság újraindítását segíti a 143 milliárd forintos egyedi magasépítési beruházási csomag is, amelyben nem szerepel, mondjuk, a nyíradonyi tűzoltólaktanya építése, de bízunk benne, hogy az még belekerülhet a következő időszakban. Rendkívül fontos lenne, hogy ezek a támogatások időben induljanak el, és minél hamarabb segítsék a települések versenyképességét.

Szó volt arról, hogy a költségvetés szándékok összegződése, karakter  mondta elnök úr is. Ez valóban így van, de a szándékot én úgy olvasom ki a költségvetésből, hogy egyértelműen azt mutatja, hogy a magyar embereket nem hagyjuk az út szélén, a magyar embereknek segítünk, a magyar vállalkozások mindenki másnál fontosabbak számunkra, és azt jelenti szerintem, hogy erős szándék van arra, hogy Magyarország egységesen fejlődjön. Ez a legnehezebb a világon, és soha nem lesz olyan költségvetés, amely minden egyes problémát tud majd kezelni, és olyan sem, amely ki tudja egyenlíteni majd a keleti hátrányokat a nyugati előnyökkel, de nem az a cél. A cél az, hogy biztonságosan működő ország legyen, gyarapodó családok és jókedv, mert leginkább az hiányzik. Úgy látom, a 2022. évi költségvetés segít abban, hogy Magyarország át tudja vészelni a felállás, a talpraállás időszakát, megerősödjön újra, és újra elfoglalja azt a helyet, amit már a korábbiakban sikerült egyszer elérnünk.

Úgyhogy a Hajdú-Bihar megyei 3. számú választókerület települései nevében is támogatom a költségvetést, és biztatnám erre majd képviselőtársaimat is. Reményeink szerint sokan lesznek, akik ezt majd elfogadják és támogatják. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai