Készült: 2024.09.21.02:10:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2021.05.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:25


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A költségvetés mindig értékválasztást mutat, nézzük hát meg, hogy a 11 éve egypárti túlhatalmat kiépítő Fidesz kormánya ebben a költségvetésben mit szánt a magyar egyetemi világnak. Tudjuk, alapítvány-átforgatást, és mindenfajta hosszabb távú olyan fejlesztési pénzeket ígértek a szenátusoknak, akik aztán úgymond önként és dalolva szavaztak arról, hogy őket alapítványi formában aztán kiemelkedően támogassa mind a magyar költségvetés, mind az Európai Unió pénze.

Még Stumpf Istvánt is fügefalevélként újraaktiválta a fideszes kormány, a régen elhajított polgári zászló egyik zászlóvivőjét, aki hitelessége maradványait is eljátszotta azzal, hogy ebben a dicstelen szerepben átverte a szenátusokat. Hiszen látjuk, hogy az európai uniós pénzekből  mivel azt aztán az Európai Unió korrupcióellenes hivatala vizsgálná  már nem is kér a Fidesz, ezért súlyos ezermilliárdoktól esik el a magyar egyetemi világ. Pedig, lássuk be, hogy 11 év fideszes kormányzás után egy egyetemi tanársegéd, aki néhány évvel ezelőtt egyébként  jómagam emlékszem rá volt egyetemi vezetőként  nettó 113 ezer forintot keresett, esetenként doktori címmel, ez most már 145 ezer forintot is elér. Ez az önök értékválasztása.

Mi, a néppárti Jobbik, az ellenzék egyetlen jobboldali, jobbközép néppártjaként kiemelt nemzetstratégiai ágazatként kezeljük az egyetemi világot és az oktatás egészét, hiszen mi tudjuk modern, XXI. századi pártként, hogy a tudásközpontok a XXI. században, a tudás és az információ évszázadában kiemelkedő jelentőségűek össztársadalmi szempontból is.

(8.30)

Mivel az alapítványi formába átforgatott egyetemek gyakorlatilag kikerültek ebben a formában a politikai döntéshozók hatásköre alól  ezt majd a ’22-ben felálló nemzeti egységkormány korrigálni fogja reményeink szerint , ezért a költségvetéshez benyújtott módosító indítványaink kizárólag az állami fenntartású egyetemekre  erre a maradék néhányra  vonatkozó elemi költségvetésre vonatkoznak, hogy végre biztosítsuk különösen az egyetemi ranglétra alsó soraiban dolgozó fiatal, tehetséges oktatók, kutatók kiemelt bérezését, amire a korfa miatt is nagyon nagy szükség volna a magyar egyetemi világban.

És ha az értékválasztásról beszélünk, akkor egy fél mondat erejéig nézzük meg, hogy hány milliárd forintot szán a Fidesz a kínai Fudan Egyetem campusára; ez az önök értékválasztása és semmi más. A magyar egyetemek ennél lényegesen többet érdemelnek.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kulturális szféra dolgozói a Fidesz egypárti túlhatalmat kiépítő rendszere miatt elvesztették közalkalmazotti jogviszonyukat nemrég. Az akkori vitában is leszögeztem, hogy ez mutatja az önök értékválasztását. Soha nem fogom azt a történetet elfelejteni, amikor egy országos levéltári vezető elmondta, hogy egy csőnadrágos fideszes ficsúr őt behívta a minisztériumba, és kiadta utasításba, hogy másnapra fél oldalban írja már le, hogy mire valók a levéltárak.

Tisztelt fideszes Képviselőtársaim! Önök így becsülik meg a kulturális szférát. Fogalmuk nincs arról, hogy a levéltáros mit csinál! Ez az önök értékválasztása. Ráadásul még azt a nagyon kevés, de mégiscsak valamifajta biztonságot adó közalkalmazotti jogviszonyt is megvonták a kulturális szféra kiemelkedően alulfizetett dolgozóitól.

Jómagam a költségvetéshez ennek érdekében is tehát módosító javaslatokat nyújtottam be, hogy végre orvosoljuk a kultúra napszámosainak kiemelkedően alacsony bérét, és erőteljesen emeljük meg azokat; hiszen nagyon sokszor ezek a kiváló kollégák, könyvtárosok, levéltárosok, kulturális menedzserek néha doktori címmel együtt vagy legalábbis magas egyetemi végzettséggel együtt kiemelkedő szakértőként, is, azt gondolom, hogy ha a mediánbért nézzük avagy az önök propagandája által harsogott minimálbért, illetve átlagbért, kiemelkedően és a társadalmi megbecsülésük szempontjából alacsony bérrel rendelkeznek. Ezen a mi véleményünk szerint sürgősen változtatni kellene.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A soproni régió, választókörzetem egy olyan hihetetlenül gazdag kulturális és természeti örökséggel rendelkezik, amelynek védelme és fejlesztése mellett, azt gondolom, mindannyian egyértelműen kiállhatunk.

A Fertő tó partján 2018 óta  amikor az én kezdeményezésemre összehívtunk egy lakossági fórumot, merthogy a korábban, ’15 óta tervezett gigaberuházás részleteiről csak az érintettek nem tudtak semmit, többek között például a csónaktulajdonosok, a kint, a Fertő tó partján vállalkozást működtetők, a jachttulajdonosok, és így tovább , nos, azóta folyamatosan küzdünk jó együttműködésben az osztrák oldalon készülő gigaberuházások ellen szintén küzdő civil mozgalmakkal együtt.

Jómagam alapító tagja vagyok a Fertő tó Barátai Magyar Tagozatnak  illetve az osztrák oldalon ugyanilyen névvel, Freunde des Neusiedlersees névvel , nagyon jó együttműködésben és közösen harcolunk azért, ami a soproni régió  mondjam úgy, inkább a történelmi nyugat-magyarországi régió  polgárainak közös kincse, amelynek a turisztikai fejlesztését kiemelten támogatni szükséges.

Félreértés ne essék! Ugyanakkor az a gigaberuházás, amelyet aztán Orbán Győző gánti köveiből Mészáros Lőrinc épít, egy olyan hatalmas szálloda terveivel meg 150 fős jachtkikötővel, jelzem, ez egy sztyeppei tó, ha valaki egy picit is utánanéz, amely néha kiszárad egyébként, tehát ide ekkora jachtkikötőt tervezni…  hát, az az ember nem nagyon járt a Fertő tó környékén. Az édesapámnak ott csónakja volt meg ott szokott pecázni, tehát egy kicsit jobban ismerem, azt gondolom, ezt a tavat, mint itt a legtöbb képviselőtársam. Ráadásul a Fertő tó partján 8 óra után annyi a szúnyog, hogy annak a hotelnek a teraszán, aki 8 óra után kint bír maradni, gratulálni fogok.

Egyébként Sopron megyei jogú város területén négy nagy méretű, kihasználatlan és nem működő hotel van, úgyhogy azt gondolom, hogy itt nagyon nagy szükség volna végre egy hatástanulmányra. Ezért is nyújtottam be a költségvetéshez azt a módosító javaslatomat, hogy a Fertő tó környékének kiemelt turisztikai fejlesztését vizsgáljuk meg részletesen, és ne csak úgy, hogy egy nagy szállodát odaépítünk a Fertő tó partján Mészáros Lőrinccel, hanem igenis Balfot, Hegykőt és így tovább, a többi települést rendesen fejlesszük fel, hogy a régió lakosai végre-végre…

Jelezném, két éve nem tudunk bemenni a Fertő tóhoz, és nem soproni nyelvjárást beszélő biztonsági emberek akadályoznak meg minket abban, hogy odamenjünk  zárójel bezárva , tehát gyakorlatilag nekünk fel kell mérnünk, mégpedig egy tisztességes hatástanulmánnyal, hogy hogyan lehet megfelelő módon az UNESCO világörökségéhez tartozó cölöpházakat újraéleszteni, amit most bontatnak le a saját költségükön a cölöpház-tulajdonosokkal a tisztelt fideszes elvtársak; tehát hogy egy rendesen, jól átgondolt turisztikai fejlesztést csináljunk, amely illeszkedik a történelmi nyugat-magyarországi régió hagyományaihoz, a nádfedeles cölöpházakhoz, és így tovább, és olyan, a helyi biodiverzitást megőrző, jó beruházások legyenek végre, amire nagyon nagy szükség van a Fertő tó partján.

A következő témám a szélerőművek kérdése. Ugye, mi Sopronban tudjuk, hogy honnan fúj a szél: mindig északnyugati irányból és folyamatosan. Ez egyébként a Kisalföld egészére is vonatkozik. Ezért is nyújtottam be mosonmagyaróvári választókörzeti jobbikos képviselőtársammal, Magyar Zoltánnal közösen egy olyan határozati javaslatot, amelyben felhívjuk a fideszes kormány figyelmét arra, hogy tíz éve nem épülnek új szélerőművek hazánkban. 2016 óta gyakorlatilag jogszabállyal megtiltották azt, hogy lehessen szélerőműveket építeni hazánkban.

Ez a néppárti Jobbik véleménye szerint egyébként nagyon rövidlátó politika, hiszen minden tudományos kutatás szerint a napenergia és a szélenergia nagyon jól kiegészíti egymást már csak a környezeti hátterek miatt is, és igenis van a hazánkban olyan terület  a Kisalföld és a soproni régió kimondottan ilyen , ahol folyamatos és kiváló északnyugati széláramlás biztosíthatja azt, hogy ebben a megújuló energiaforrásban végre kezdjünk gondolkodni. Hiszen azt mindannyian tudjuk, hogy a klímaváltozás miatt erre a teljes energiamixünkben kiemelt szükség volna.

A következő kérdés a koronavírus-járvány által megtépázott soproni régiós egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi intézetekre vonatkozik, hiszen látjuk, hogy az önök politikája az volt, hogy az önkormányzatoktól nagyon komoly forrásokat vontak el, hiszen nehezen bírták azt elviselni, hogy 2019 őszén, az együttműködő ellenzéki pártoknak hála, nagyon sok önkormányzatban végre friss szín keletkezett, és végre a Fidesz egypárti túlhatalma alól jó néhány magyar polgártársunk felszabadult.

Büntetésként aztán Sopron megyei jogú várostól is sok száz millió forintot önök elvontak, holott ez persze egy fideszes vezetésű település. De ez nem számított. Ezért is nyújtottam be arra vonatkozó módosító javaslatokat, hogy orvosoljuk az egészségügyi, szociális, gyermekvédelmi intézetekben azt a bekövetkezett hihetetlen kárt, amelyet a koronavírus okozott. Az erre vonatkozó módosító indítványokat tehát, tisztelettel kérem, hogy támogassák.

Végezetül, de nem utolsósorban, hála istennek, tíz év késéssel elkészült az M85-ös gyorsforgalmi szakasza szinte már a határig; még nem, arra még várni kell egy-két évet, de már Sopronig valóban kész.

(8.40)

De ezzel nem oldottuk meg a régióhoz tartozó és a választókörzethez tartozó 30 település nagyon fontos gondját, amiben történtek az elmúlt években jó előrelépések, de rettenetesen sok az olyan település még mindig, ahol a közutak egyszerűen gyalázatos állapotban vannak. Ezeken a településeken általában az Ausztriában dolgozó lakosok nem jókedvükből vesznek dzsipeket, hanem azért, mert ha nem dzsipeket vennének, akkor jó esetben tengelytörés lenne naponta a vége. Ezért is javasoltam egyfajta mintaként a Gyalóka és Szakony közötti közút felújítására egy komolyabb tételt.

Csak egy kisszínes ehhez is. Amikor a polgármesternél jártam még néhány évvel ezelőtt, megkérdezte tőlem, hogy Brenner úr, mit gondol, mikor újították fel ezt az utat itt legutóbb. Tényleg spontán mondtam, hogy 1975, mire elsápadt a polgármester, és mondta, hogy hát, honnan tudja, Brenner úr, hogy 1974-ben volt ez a közút utoljára teljeskörűen felújítva. Szóval, erre vonatkozóan nyújtottam be egy módosító javaslatot, egyfajta mintaként, és hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy nagyon fontos fejlesztések történtek, valóban, a közutak tekintetében is a régióban, de van még hova fejlődni.

Illetve, aztán a Magyar utca még egy ilyen neuralgikus pontja Sopron városának. Itt a megnövekedett forgalom miatt, és azért, mert a bérkülönbségek miatt nemcsak a soproniak, hanem a szülőföldjüket elhagyni kényszerülő magyar polgárok már az ország keleti régióiból is átjárnak Ausztriába dolgozni, a Magyar utca egy olyan utca, amelyen nagyon fontos átmenő forgalom van, ezért én ennek az utcának a felújítására is tettem javaslatot. Ezért kérem tisztelettel a képviselőtársaimat, hogy a soproni régió polgárainak érdekében ezeket a javaslatokat támogatni szíveskedjenek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai