Készült: 2024.09.21.23:11:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2020.12.01.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Ildikó
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:08


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ILDIKÓ, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon köszönöm képviselő urak hozzászólását és a támogató megnyilatkozásokat. Nagyon köszönöm azt a sürgetést is, ami nekünk egy nagyon komoly háttértámogatást ad abban, hogy az az útvonal, amit a kormány választott akkor, amikor gyorsítani és szigorítani akarja az eljárásokat, ez jó, ez támogatott mind a kormánypártok, mind az ellenzék részéről. Ez fontos azért, mert a képviselő úr már reflektált az 55/2014. EMMI-rendeletre, amely 2015 óta nem kormányrendeletben, hanem miniszteri rendeletben biztosít egy gyorsabb reagálást, de azóta már több lépés is történt. Ez év tavaszán született meg annak a 66/2012. kormányrendeletnek a módosítása, amely leegyszerűsítette az anyagok jegyzékre vételét, a határidőket lerövidítette, és ebben az értékelési folyamatban minden olyan szereplőnek, aki nem feltétlenül fontos, a mellőzését biztosítja, a bevonásukat formálisan, ha meg kell követelni, megköveteljük. Ez egy nagyon alkalmas eszköznek bizonyul, hogy a dizájnerdrogok megjelenését követően a gyors reagálás még gyorsabb legyen, úgyhogy amit Rig képviselő úr említett és megerősítésre került, ezen  nagyon szívesen veszünk újabb javaslatokat  szeretnénk továbbmenni, használjuk ezeket az eszközöket. Egy úgynevezett korai jelzőrendszer működik szerte az Európai Unióban. Az EMMI Nemzeti Drog Fókuszpontja minden hónap első napján tekinti át  ez pont most aktuális  az előző hónapra vonatkozóan azokat az új anyagokat, új bejelentéseket, amelyek egyrészt más európai tagállamból érkeztek, vagy valahonnét a világból megtörténtek, de Magyarországon is végzünk ilyen kutató-felderítő munkát.

Azt kell hogy elmondjam, hogy most, a nyár folyamán az Európai Unió valamely tagállamában összesen 217 új pszichoaktív anyagot vettek listára, és 7 új anyag került felvételre az új pszichoaktívanyag-listára. Amit fontosnak tartok kiemelni, hogy Magyarországon is több mint 260 új szert azonosítottak a hatóságok, tehát aktívan folytatjuk azt az azonosító munkát, amely ahhoz szükséges, hogy Magyarország is hozzájáruljon Európai Unió-szerte a sikeres felderítéshez. Összesen Európában 2019-re a 15 éves időszak alatt 730 anyagot azonosítottak a mi 2010 óta azonosított 260-unkhoz képest. Azt kell hogy mondjuk, hogy jócskán kivettük a részünket Magyarország oldaláról ezeknek az új anyagoknak a felderítésében. Ezt folytatni akarjuk, gyorsítani akarjuk, úgyhogy bárkinek olyan információja van, hogy valami új anyag kerülne elő, azt fontos, hogy beléptessük.

Itt szeretném elmondani azt is, hogy a legtöbb megjelenő anyagunk egy generikus szabályozás, amely  a törzsképletet használja  alapján nálunk már bekerül az ellenőrzött szerek kategóriájába, így amikor a Bika megjelent Magyarországon, ez az ellenőrzött anyagok kategóriájában már szerepelt. Nem tudjuk utolérni, egészen biztos, a drogfejlesztőket, de nagyon szorosan a nyomukban akarunk lenni. Egyetértek azzal, amit a képviselő urak több oldalról is megfogalmaztak, hogy részint a szigorúbb szabályozás, a gyorsaság és emellett a megelőzés különböző módozatai szükségesek.

A szakértőink több fórumon megfogalmazták azt, hogy ez a megelőzés egy nemet mondani tudó emberi viselkedés erősítése, fejlesztése a gyermekekben. Ez segít az alkoholra, a dohányzásra és a drogokra való nemet mondani tudásra. Ennek megvan az a tartalma, az a népegészségügyi jelentősége, amivel az a döntés született, hogy megelőző célzatú, a gyermekek és a fiatal felnőttek egészségét védő, és reméljük, egy életre megfelelő egészséget védeni tudó és emberi életet, értéket védeni tudó viselkedéssel tudjanak élni, eszerint tervezik megírni ezt a népegészségügyi stratégiát. Tehát nem izolált alkoholstratégiát, drogstratégiát vagy dohányzási stratégiát javasolnak a népegészségügyi szakembereink, hanem azt mondják, hogy ezt egy csokorba fogva biztosítsuk.

Hadd mondjam el azt, hogy egy nagyon fontos folyamatnak vagyunk a részesei. Azt kell hogy mondjuk, hogy például a kannabiszkipróbálás 2011 óta csökkenő tendenciát mutatott a diákok körében, 2011-hez képest mintegy a felére csökkent. Tudjuk, hogy ez egy óvatos indikátor csak arra, hogy mely folyamatok zajlanak iskolás gyerekek körében, de fontosnak tartom, hogy sikerült megváltoztatni azt a trendet, ami 2003-tól kezdve egy emelkedő trend volt Magyarországon.

Abban, hogy mennyi pénz kell, milyen pénzekkel és hol kell megmozdítani a dolgot, egyetértek képviselő urakkal, akik nevesítették az önkormányzatok szerepét, talán Rig képviselő úr kiemelte a KEF-ek szerepét is. Valóban, a drog elleni védekezésre rendelkezésre álló pénzekből az idén 50 millió forintot biztosítottam annak érdekében, hogy az ő koordináló szerepük erősödhessen és azokat az érdemi partnereket, amelyek az adott területen, településen részt vesznek ebben a munkában, még sikeresebben koordinálhassák, foghassák össze.

Nem ezek az egyedüli összegek, amelyeket célzott prevenciós programok támogatására használunk. Hadd említsem meg még két lényeges forrásunkat! Az egyik egy 3 milliárd forintos összeg, amely az EFOP 1.8.7/16. uniós konstrukcióban a droghasználat kialakulásának megelőzésére, visszaszorítására is biztosít forrást. Van egy másik, amely a gyermek-, ifjúságpszichiátriai, addiktológiai és mentálhigiénés ellátórendszer infrastruktúrájának a fejlesztése 6 milliárd forintból. Ezek ebben a függőséggel szembeni védekezésben jelentős forrásokat jelentenek. Én úgy látom, hogy az a szakma, az a szakmai grémium, amely ezzel foglalkozik, a megújulás mellett és a korszerű megelőzési elvek érvényesítése mellett elköteleződött. A munkájukat maximálisan támogatjuk.

Nagyon köszönöm a hozzászólást, és kérem még egyszer képviselő urakat, hogy ahogy említették is, tegyék meg azt, hogy támogatólag szavazzák meg ezeket a törvényjavaslatokat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai