Készült: 2024.09.19.22:35:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2022.07.19.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Koncz Zsófia (Fidesz)
Beosztás Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Figyelemmel hallgattam a felszólalását azzal kapcsolatban, ami az energiaválságot és természetesen az energiabiztonság kérdését is illeti. Nyilvánvalóan az Európai Unión belül, és hogyha az ember a német híreket megnézni, akkor gyakorlatilag most arról van szó, hogy Németországban napi szinten arról beszélnek, hogy ősszel és télen vajon lesze fűtés.

Itt az elmúlt időszakot is kritizálta képviselő úr. Azért ezzel kapcsolatban az az álláspontom, hogy például az, hogy Magyarország megépítette hat ország irányába az interkonnektorokat, az egyszerűen ma felbecsülhetetlen dolog, mert ez a magyar energiabiztonságnak egy nagyon fontos kulcskérdése, és én azt gondolom, hogy ezek a zöldjavaslatok, amelyeket egyébként nagyon sok szempontból a magyar kormány megvalósít, nyilván fontosak, de az még fontosabb, hogy mi az energiaellátást biztosítsuk ma Magyarországon.

Itt szóba kerültek a megújuló energiaforrások. Ezzel kapcsolatban a magyar kormány azt a döntést hozta, hogy nyilván tekintettel a földrajzi és a természeti adottságokra, a napenergiára fogjuk helyezni a hangsúlyt.

(9.10)

A képviselő úrnak van egy jó hírem: a múlt héten termelési csúcsot értek el a magyarországi naperőművek. Július 13-án a Mavir adatai alapján a naperőművek összesített termelése meghaladta az 1836 megawattot. Ekkor a teljes magyarországi villamosenergia-felhasználás közel 37 százalékát a nagy naperőművek fedezték. A jelenlegi helyzetben ennek nagy a jelentősége, szerintem ebben egyetértünk, hiszen az alternatív energiaforrások hozzájárulnak az ország energiaellátásának a biztosításához.

Még egy fontos dologra szeretném felhívni képviselő úr figyelmét, illetve többre is. Az elmúlt időszakban az Európai Unión belül döntés született arról, hogy az atomenergia és a földgáz tiszta zöldenergiának minősül. Az atomenergia nélkül nem elképzelhető a fenntartható klímapolitika. (Tordai Bence: Ez nem igaz!) Itt a Paks II.-beruházásról úgy beszélt képviselő úr, talán úgy fogalmazott, hogy soha meg nem valósuló beruházás. Én azt gondolom, lehet, hogy nekünk valahogy ilyen érzésünk az M4-es metró építésekor volt, én akkor tényleg azt éreztem, hogy ez a beruházás soha nem fog megvalósulni, és ezt követően ezt ez a kormány meg tudta valósítani, köszönhetően Tarlós Istvánnak. (Tordai Bence: Meg az orosz barátaitoknak, igaz?) Úgyhogy szerintem most a nukleáris energia, az atomenergia egyértelműen egy olyan kulcskérdése a fenntartható klímapolitikának, amelyben inkább támogatását szeretnénk kérni az LMP-nek, mert enélkül alapvetően sokkal nehezebb lenne biztosítani a magyar energiaellátást.

Emellett arra is szeretném felhívni képviselő úr figyelmét, hogy Németországban zöldpolitikusok beszélnek arról, hogy most újra kellene gondolni a szénerőművek újraindítását. Tehát egy olyan nehéz, válságos helyzetben vagyunk, ami azért alapvetően kapcsolódik a háborúhoz. Itt is a támogatását szeretném kérni az LMP-frakciónak, hiszen mi úgy gondoljuk, és a kezdetektől fogva következetesen amellett állunk, hogy ezt az egész európai helyzetet csak a béke tudná megoldani. Gyakorlatilag tegnap a norvég kormányfő is arról beszélt, hogy Európában energiaválság van, ez inflációt okoz, és ezt összefüggésbe hozta az ukrajnai háborúval. Tehát alapvetően Európa más részeiben is erről beszélnek. És ebben is szeretnénk kérni az együttműködést és a támogatást, mert egyértelműen a magyar emberek érdekét az szolgálja, hogy béke legyen, és ezért ez a kormány mindent meg fog tenni.

Amúgy a klímapolitikai céljaink elérésében az az elképzelésünk, hogy a nap- és az atomenergia együttes használatával 2030-ra a magyarországi áramtermelés 90 százaléka szén-dioxid-mentes legyen, és ezek nem egymást kiváltó technológiák, hanem egymást támogató megoldások. Ezeknek a rendszereknek a fejlesztése folyamatban van, a villamos hálózat rugalmassá tevése és az energiatárolók létrehozása, erről is beszéltünk itt. Úgyhogy arra kérem képviselő urat, hogy ezekben a nehéz időkben támogassa a magyar kormány elképzelését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai