Készült: 2024.09.23.12:17:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2022.07.19.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Bő egy évvel ezelőtt fogadtuk el a 2022-es költségvetést, és akkor is felszólaltam ez ügyben. Az akkori felszólalásomban, a zárószavazás előtti napirend előtti felszólalásomban arra utaltam, hogy Magyarország sikeresen és eredményesen kezelte a járványt, és végre a bezártságot követően elindíthatjuk a magyar gazdaság fejlesztését, fejlődését, az újraindítását megtehetjük.

Az elmúlt időszak veszélyei, kihívásai azonban olyan váratlan fordulatot hoztak, amelyre nem sokan számítottak, bekövetkezett a legrosszabb, a szomszédságunkban egy pusztító háború. Látjuk, hogy ennek a háborúnak már most milyen hatása van Európára, Magyarországra, adott esetben a világ gazdaságára is. Látjuk, hogy újabb és újabb kihívásokkal kell megküzdeni.

Az elmúlt 12 évben volt belőle része a magyar kormánynak és a magyaroknak, hiszen rendkívül sok olyan helyzet alakult ki  akár árvizek, vörösiszap-katasztrófa, migrációs válsághelyzet, terrortámadások Európában és sok-sok minden más , ami nehezítette az életünket, és a világjárványról még nem is beszélve. És most még pluszban egy szomorú háború, amelynek áldozatai vannak, és ennek olyan káros hatásai, amelyeket nyilván egy ország számára, amikor költségvetést kell elfogadni, akkor különösen figyelembe kell venni.

Óriási felelősség költségvetést alkotni, egy ország költségvetését létrehozni. Én ezúton is hadd köszönjem meg a Pénzügyminisztérium munkatársainak, Tállai András államtitkár úrnak is és mindenkinek, aki ebben közreműködött, hiszen ilyen, ennyi sok bizonytalansági tényező közepette, ilyen változások közepette, háborús helyzetben költségvetést alkotni óriási felelősség.

Számunkra, kereszténydemokraták számára egyértelmű, hogy a legeslegfontosabb egy költségvetésnél, természetesen figyelembe véve a nemzetközi viszonyokat és az aktuális veszélyeket, kihívásokat, hogy a magyar családok támogatása továbbra is kiemelt jelentőséggel bíre, vagy pedig sem.

Mi úgy látjuk a számokban, ezért is fogjuk támogatni a zárószavazás során is a költségvetést, hogy igen, a magyar családok támogatása kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen növekszik a családok támogatása, ilyen körülmények között is, 450 milliárddal több, mint amit az előző évben tudtunk erre szánni, 3225 milliárd forint, amely egy óriási összeg. Jól látható a magyar kormány azon szándéka, hogy a háború okozta, lassan-lassan egyre erősödő világgazdasági válság hatásai alól megpróbálja tehermentesíteni vagy legalábbis könnyíteni a családok életét.

Nem minden országban látunk ilyen felelősségteljes döntést. Ez jól látható. Sőt, azt is látjuk, hogy az Európai Unió szomorúan és sajnálatosan ismételten rossz válaszokat ad az újabb kihívásokra. Rossz válaszokat ad, rossz és helytelen szankciós politikával bünteti gyakorlatilag az európai polgárokat és az európai nemzeteket. Nyilván ennek a szankciónak köszönhető az energiaárak elszabadulása, amire szintén próbál garanciákat vállalni a kormány, hiszen Rezsivédelmi Alapot hozott létre, és a biztonsági garanciákra is megpróbál olyan válaszokat adni, amelyek ebben a helyzetben adhatók, hiszen a Honvédelmi Alap létrehozása is kellő garancia arra, hogy biztonsági szempontból az országban élő állampolgárok léte, létbiztonsága garantálható.

Az biztos, hogy amire ugyanakkor Dömötör Csaba államtitkár úr is utalt, hogy egy ilyen helyzetben szerintem mindenkinek, főleg azoknak a döntéshozóknak, akik ebben a teremben foglalnak helyet, tehát valamennyi parlamenti képviselőnek, pártállásra való tekintet nélkül, ki kellene állni egyrészt Brüsszel irányába, hogy kapjuk meg az uniós támogatásokat, szüksége van az országnak erre. Azért vagyunk egyenjogú tagja az Uniónak, hogy ami jár valamennyi tagországnak, azt mi is megkaphassuk. Mi befizetjük azt a mintegy 600 milliárd forintot, amit egyébként éves szinten az Unió vámokból és egyéb más bevételekből előír.

(10.20)

Tehát a kölcsönösség elvét kellene képviselni, és valóban, a baloldali EP-képviselők nem támogatják ezt a törekvését a magyar kormánynak. Ráadásul olyan módosító javaslatokat nyújtottak be  mintegy 453-at  a baloldali képviselők, amelyek rendkívül felelőtlenek, hiszen 3240 milliárd forintos adóemelést tartalmaznak, amely a magyar családok életét nehezítené, és hátráltatná a boldogulásukat.

Úgyhogy, végezetül azzal zárom, hogy a kormány a lehetőségek figyelembevételével egy tisztességes költségvetést nyújtott be, arra kérek mindenkit, hogy támogassa a zárószavazás során is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai