Készült: 2024.03.28.20:55:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2005.09.13.), 61. felszólalás
Felszólaló Dióssy Gábor
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:11


Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Elnök Urak! Tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! A Gazdasági Versenyhivatal évek óta kimagasló színvonalon tesz eleget törvényi hivatásának, a verseny tisztasága és védelme feletti őrködésnek. A tevékenysége során követett célok és elért eredményei találkoznak a kormány szándékával is. Verseny nélkül ugyanis nincs megalapozott antiinflációs politika, sőt a hosszú távon fenntartható fejlődés sem lehetséges a verseny visszafogásával. Éppen ezért a kormány elkötelezetten a verseny híve. Nem a verseny mindenhatóságát hirdeti, de felismeri és ki kívánja használni annak kétségkívül előnyös hatásait, s az ahhoz szükséges feltételek megteremtésén dolgozik. A Gazdasági Versenyhivatal 2004. évi beszámolója olyan időszakot értékel, amikor a piacnyitás tovább folytatódott, és az európai uniós csatlakozásunk hatására is a piac szereplői között a versenyhelyzet tovább erősödött.

Az Európai Unióhoz történt csatlakozás javította a külföldi vállalkozások magyar, illetve a magyar vállalatok külföldi piacra lépési esélyeit. A beszámoló részletesen bemutatja a nemzetgazdaság főbb területein a verseny helyzetének és tisztaságának alakulását, a jelentősebb elért eredményeket. Ezek sorában kiemelkedő jelentőséggel bír, ahogy az elhangzott, a villamosenergia-piac liberalizációja. 2004. július 1-jétől valamennyi nem lakossági fogyasztó választhat a közüzemi piac, tehát a gazdasági miniszter által meghatározott árakon vásárolt, valamint a szabadpiaci villamos energia közül. E szektorral kapcsolatban a Gazdasági Versenyhivatal 2004 márciusában átfogó vizsgálatot indított, amelynek eredményei 2005-ben várhatóak.

A közúti áruszállítás piacán az Európai Unióhoz való csatlakozással szintén lényeges változások következtek be. A fuvarozók számára új piaci lehetőségek nyíltak a nemzetközi áruszállításban az uniós tagállamok között szabadfuvarozásra feljogosító közösségi fuvarozási engedély bevezetésével. Ennek eredményeképpen számos, eddig a belföldi fuvarozás terén tevékenykedő vállalkozás kapcsolódhatott be a nemzetközi fuvarozási munkába. A kiskereskedelmi üzlethálózat fejlődése szempontjából is bővülést hozott a 2004-es év, ami a szektoron belüli átrendeződéssel is együtt járt.

Az élelmiszer jellegű vegyes üzletek száma nagymértékben csökkent, míg a könyv, hírlap, iparcikk jellegű vegyes üzletek száma számottevően növekedett. Mindemellett egy új bolti forma, az úgynevezett outlet is megjelent a piacon, amely az árverseny fokozódását hozhatja magával a jövőre nézve.

A hitelintézeti piacokon is jelentősen erősödött a verseny az Európai Unióhoz való csatlakozást követően, mivel lényegesen leegyszerűsödött a magyar piacon való fiókalapítás, illetve a határokon átnyúló tevékenység végzése. Így nagy számú külföldi pénzintézet jelentette be magyarországi határon átnyúló szolgáltatási szándékát.

A jövőre vonatkozóan indokoltnak látjuk, hogy a verseny előnyeiből mindinkább részesedhessenek a fogyasztók. A kormány üdvözli a Gazdasági Versenyhivatal egyre határozottabb fellépését a versenyfelügyeleti eljárások során. A versenytanács által 2004-ben kiszabott rekordösszegű, 8,3 milliárd forint értékű bírság is azt érzékelteti, hogy a hivatal a legsúlyosabb versenyjogsértések, így például a kartellszerveződések esetén élt a törvény adta szankcionálási lehetőségeivel. Tette ezt annak érdekében, hogy a versenyszabályok kijátszásával ne lehessen közpénzhez jutni.

A közbeszerzések tisztaságához fűződő közérdekre tekintettel a kormány ez év november 1-jei hatállyal úgy módosította a Btk.-t, hogy a kartellszerződés külön tényállásként szerepel a törvényben. A kormány ezzel is deklarálta az ilyen jellegű magatartások társadalomra káros voltát, és büntethetővé tette azt.

A beszámoló, amely a korábbi évekéhez hasonlóan, ahogy szintén elhangzott, magas színvonalú dokumentum, a Versenyhivatal tevékenysége során szerzett tapasztalatok és versenyfelügyeleti eljárások összegzésén túlmenően számos ajánlást is tartalmaz. Bár azok a kormánytól független intézménytől származnak, nyilvánvaló, hogy ezek a kormányzati munkát is érintik, iránymutatásul szolgálnak nekünk a további jogalkotási tennivalónkhoz. Az ajánlások között szerepel egy átfogó, versenyszempontú szabályozási reform javaslata, amely a társadalom számára a fontos közjavakat nyújtó szakmai szolgáltatások területét érintené, úgymint például a közjegyzői szolgáltatást. Megvalósításával elérhetővé válna olyan jogszabályi környezet kialakítása, amely a legkevesebb versenykorlátozó elemet tartalmazza, és a nagyobb versenyképességet, a gazdasági növekedést és a dinamikus fejlődést szolgálja. E felülvizsgálat az Igazságügyi Minisztérium koordinálásával, a szakmai szervezetek, kamarák bevonásával készül, melyet követően jogalkalmazási javaslat megfogalmazására is sor kerülhet.

Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági kabinet 2005. június 7-én tárgyalta a Versenyhivatal beszámolóját, és azt tudomásul vette. Mindezek alapján a kormány részéről a J/15947. számú beszámolót és az ahhoz benyújtott H/17389. számú országgyűlési határozati javaslatot a tisztelt Országgyűlésnek elfogadásra ajánlom.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai