Készült: 2024.09.24.18:49:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2005.09.13.), 59. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 9:55


Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Egy apró kis félreértés volt. Mécs képviselőtársam a Szabad Demokraták Szövetsége frakciójának hozzászólását készült elmondani, de az az ügyrendünk szerint később kerül sorra. Tehát végül is ő jól foglalt állást, hogy Szalay Gábort helyettesíti, csak nem abban a minőségében. A bizottsági vélemény megformálására - Szalay úr külföldi útja miatt - a bizottság elnöksége engem kért fel.

A gazdasági bizottság 2005. szeptember 7-én tárgyalta a Gazdasági Versenyhivatal 2004. évi tevékenységéről szóló beszámolóját, és mindjárt elöljáróban szeretném leszögezni a végeredményt, hogy a bizottság egyhangúlag fogadta el a jelentést, és találta azt általános vitára alkalmasnak. Hasonlóképpen egyhangú határozattal fogadta el a bizottság önálló előterjesztését, határozati javaslatát, amely a jelentés elfogadására, illetve a Gazdasági Versenyhivatal 2004. évi munkájának méltatására vonatkozik.

Mint ahogy azt már a korábbi években is megszokhattuk, a Gazdasági Versenyhivatal Országgyűlésnek tett jelentésére jellemző volt ebben az évben is, hogy egy részletes, a munkára, a tapasztalatokra és az ezekből levonható további feladatokra vonatkozóan egy nagyon értékes jelentést készített a Versenyhivatal, kapott az Országgyűlés, és a bizottsági ülésen - a mostani elnöki expozéhoz hasonlóan - részletes és értékes kiegészítést hallgathatott meg a bizottság.

Úgy gondolom, példaértékű az a tevékenység, amelyet a Gazdasági Versenyhivatal nyújtani tudott eddigi működése során. Nemcsak azért, mert a piaci verseny és a versenypolitika kiemelt fontosságú a gazdaság zavartalan működése területén, de azért is, mert az egyre fokozódó és éleződő versenyben egyre több és több feladat elé állítja a hivatalt, amely eddig - és ezt a bizottsági ülésen az Állami Számvevőszék képviselője is megerősítette - jól oldotta meg ezt a feladatát.

Néhány kiemelt témát szeretnék említeni, amely a gazdasági bizottság ülésén megfogalmazásra került. A munka egybehangzó elismerése mellett a képviselők felhívták a figyelmet arra is, hogy az Országgyűlésnek lehetőségei szerint minden tőle telhetőt meg kell tennie annak érdekében, hogy a Gazdasági Versenyhivatal mint független intézmény, egyre jobban és hatékonyabban végezhesse a munkáját. A megnövekedett feladatokra tekintettel át kell gondolni a Versenyhivatal költségvetését, hogy munkáját az eddigiekben tapasztalt magas színvonalon végezhesse.

Felmerült konkrét kérdésként, mint az expozéban is elhangzott, a banki szolgáltatások áttekintésének kérdése, tekintettel arra a tapasztalatra, hogy miközben a központi alapkamat egyre csökken, ezt azért elég nagy késéssel követik a bankok, legalábbis a hitelkamatoknál - a betéti kamatoknál ennél sokkal gyorsabban. Ez a fogyasztók számára nem kifejezetten kedvező.

Hasonlóan lényeges szerepe volt a Versenyhivatalnak, mint az expozéban is elhangzott, a telefonos és internetszolgáltatások piacán történt anomáliák feltárásában és a helyzet holtpontról történő kimozdításában.

Egy másik lényeges vitaterület volt a gazdasági bizottság ülésén a hivatal engedékenységi politikája, illetve ennek a működési feltételei, ugyanis a közbeszerzési területnek, amely egy nagyon exponált része a piaci versenynek - de azért természetesen nem az egyedüli része, ennél sokkal szélesebb spektrummal, mondhatni: a piaci verseny egészével foglalkozik a versenytörvény, és ennek meghatalmazottjaként a Gazdasági Versenyhivatal - a közbeszerzési törvénnyel való összhangja kérdését mérlegelni szükséges.

Valószínűleg egy olyan optimumértéket kell megtalálni, ami természetesen egy társadalmi optimum - a közpénzek optimális felhasználása -, amely biztosítja a verseny működését; a közbeszerzés mint transzparens eljárás keretében a nyilvánosság által a műszaki tartalom és a közpénzek felhasználásának átláthatóságát; ugyanakkor lehetőséget biztosít a Gazdasági Versenyhivatal azon törekvésére, amely az engedékenységi politika keretében azzal a tapasztalattal bír, hogy több olyan eset feltárható, amely a versenyt korlátozza, és ezáltal kárt okoz az állampolgároknak.

Egyetértett a bizottság abban, hogy ez egy kiemelt fontosságú terület, jelenleg még kiaknázatlan, és ezeket a lehetőségeket, az ehhez szükséges feltételek megteremtését a későbbiekben egy alapos szakmai és törvénykezési előkészítés keretében fontos, hogy napirendre tűzzük.

Szóba került még a bizottsági ülésen néhány konkrét kérdés felvetése is, amelyekre az elnök úr reagált, de azért szeretném itt is megemlíteni: mint a monopoljogosítványok megszüntetésének egyik igénye, az Országos Fordító Iroda speciális helyzete, illetve az ezen a területen tehető lépések; hasonlóképpen a közjegyzői szolgáltatásokkal kapcsolatban végzett versenyhivatali vizsgálat. Vagy ami még jelenleg is folyamatban van, a villamosenergia-szektor vizsgálata, ahol 2004. január 1-jétől működik a liberalizált piac, és ennek a tapasztalatait jelenleg is vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal.

(12.50)

Szóbeli információink szerint ebben a munkában jó az együttműködés a Magyar Energia Hivatallal, amelyben a szakterület specialitására való tekintettel két független állami intézmény, tehát a Gazdasági Versenyhivatal és az Energia Hivatal közötti együttműködés célszerű. A vitában külön helyet kapott az építőipari cégek versenye, elsősorban a közbeszerzési területen, és hasonlóképpen a hipermarketek versenypolitikája, versenyben való részvétele, illetve ezen keresztül az erőfölényes piaci magatartás korlátozására tehető lépések, mely egy új területe a hazai piacgazdaságnak, és a 2004-es uniós csatlakozásunk révén, amikor érzékelhető árubőség-növekedés jelentkezett az országban, ezek a tendenciák külön feladatokat rónak a Gazdasági Versenyhivatalra.

Összefoglalva a gazdasági bizottságban megfogalmazott véleményt, a bizottság egyhangú határozatában nagyra értékelte a Gazdasági Versenyhivatal 2004. évi tevékenységét a piacgazdaság működésében, a piaci verseny tisztaságának megőrzésében, és az írásban mellékelt határozati javaslatával egyhangúlag elfogadásra javasolja a 2004. évi beszámolót.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  59  Következő    Ülésnap adatai