Készült: 2024.09.23.01:53:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2005.09.19.), 61. felszólalás
Felszólaló Jauernik István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:50


Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAUERNIK ISTVÁN (MSZP): Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A közalkalmazottak bértáblája szeptember 1-jén ismét változott, a költségvetési törvény értelmében ez évben már másodszor. Ennek értelmében a közalkalmazottak jelentős részének a bére - konkrétan azoknak a bére, akiké a bérbesorolás szerint a garantált minimumon volt - 4,5 százalékkal emelkedett; sajnos a közalkalmazottak nagy többsége a garantált minimumon kapja a bérét.

Ez a döntés, úgy gondolom, mindenki számára öröm. Annak mindenki örülhet, hogy egy főiskolát végzett, nyugdíj előtt álló pedagógus garantált jövedelemminimuma ma már több mint 180 ezer forint. Csak emlékeztetőül: 2002 nyarán, alig három évvel ezelőtt ez az összeg alig érte el a 77 ezer forintot. Vagy a pályakezdőknél ma egy egyetemet végzett közalkalmazott jövedelme legalább 117 ezer forint, 2002-ben ez az összeg a minimálbér, 50 ezer forint volt. De természetesen a dolognak csak az egyik oldala az, hogy a közalkalmazottak ma már tisztességes bérért dolgozhatnak. A dolog másik oldala az, hogy ezt a bért az önkormányzatoknak ki kell fizetni, az önkormányzatoknak meg kell teremteniük ennek a bérnek és járulékainak a fedezetét. Az önkormányzatoknál ez kötelező feladatként jelentkezik.

A fedezet októberben rendelkezésre kell hogy álljon az önkormányzatoknál. Hogyan állhat össze ez a fedezet? Először is az önkormányzati intézmények a tanulók, gyermekek után 10 ezer forint/tanuló kiegészítő támogatást kapnak. A második ilyen tétel lehet az, hogy az egészségügyi hozzájárulás, a tételes egészségügyi hozzájárulás november 1-jétől lényegesen csökken: 3450 forintról 1950 forintra. És a harmadik tétel, ami nagyon fontos, hogy a költségvetés vitája során a kormány megígérte, hogy 3 milliárd forintot kapnak az önkormányzatok erre a feladatra.

Kérdezem az államtitkár urat: a 3 milliárd forint milyen elvek alapján kerül szétosztásra az önkormányzatok között, és biztosítható-e az, hogy mire fizetni kell az iskolákban, óvodákban, addigra az önkormányzatok rendelkezésére álljon ez az összeg?

Várom az államtitkár úr válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai