Készült: 2024.04.20.08:20:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Köszönöm szépen a képviselő asszonynak is a higgadt, tárgyszerű felszólalását; valószínűleg ha több ilyen lenne itt a parlamentben, az emberek bizalma is talán magasabb lenne a parlament irányába. Egyrészről szerintem érdemes azokat a képviselőtársait egy bocsánatkérésre felszólítani, akik éveken át lesajnálóan beszéltek a magyar egészségügyről, arról a magyar egészségügyről, amely egy óriási erős próba alatt állt és áll most is a koronavírus-járvány alatt. Összehasonlíthattuk más országok egészségügyi rendszereivel, összehasonlíthattuk más európai országokkal, Svédországgal, Olaszországgal, Spanyolországgal, összehasonlíthattuk az amerikai ellátással, és azt kell hogy mondjuk, hogy csak elismerőleg nyilatkozhatunk azokról az emberekről, akik ápolóként, orvosként a kórházakban dolgoznak, akik a kórházakat irányítják akár kórházigazgatóként, akár kórházparancsnokként, és akik ebben a járványhelyzetben igyekeztek ezt kezelni.

Nagyon sokszor hallottuk itt önöktől ellenzéki padsorokból, hogy a magyar egészségügyben is a svéd modellt kellene bevezetni, és mennyire jó lenne, ha Magyarországon is a svéd minta szerint alakulna az egészségügy.

Tisztelt Képviselő Asszony és tisztelt ellenzéki Képviselő Hölgyek és Urak! Magyarország és Svédország körülbelül hasonló fázisában van a koronavírus-járványnak; Magyarországon az egymillió lakosra jutó, koronavírus-betegségben elhunytaknak a száma 46, Svédországban 359. Az a fajta hozzáállás, az a fajta humánus, jóléti északi hozzáállás, amit önök követeltek, bizony közel tízszer akkora halálos áldozattal járt a koronavírus-járvány alatt, mint Magyarországon, tehát szerencsére itt Magyarországon hasonló népesség mellett sikerült több, elsősorban idős ember életét megmenteni, úgyhogy köszönjük mindenkinek.

Azt viszont nem tudjuk megköszönni önöknek szintén, tisztelt ellenzéki képviselő hölgyek és urak, hogy amikor a gyors reagálásra kellett volna felhatalmazás, azt bizony itt a parlamentben nem adták meg, sem a gyors döntésnek a lehetőségét, sem pedig utána a koronavírussal kapcsolatos döntéseknek a lehetőségét. Más országok, amelyeket sokkal nagyobb belső nemzetiségi vagy más ellentétek sújtanak, tudtak nemzeti konszenzust létrehozni a koronavírus elleni gyors védekezés kérdésében, Magyarországon ez nem sikerült.

A képviselő asszony több fontos kérdést tett fel, az egyik a járvány alatti utasításoknak a nyilvánossága. Az egyik legfontosabb kérdés a 62 szakmai kollégiumnak a felelőssége volt, hogy pontosan egyes szakágakban hogyan kell a betegeket ellátni koronavírus-járvány idején  ezek mind-mind az ÁEEK honlapján nyilvánosságra hozott dokumentumok voltak. A tisztiorvosnak a különböző utasításai is mindenki számára az interneten elérhetők voltak, és ezeket igyekeztünk mindig frissíteni is, ahogy a WHO is folyamatosan frissítette a saját ajánlásait.

A koronavírusos betegek számára kijelölt ágyak kapcsán fontos elmondani, mert sokszor igyekeznek ezzel kapcsolatban álhíreket mondani, hogy senki olyan beteg nem kellett hogy távozzon a kórházakból semmilyen utasítás nyomán, akinek a kórházból való távozás egészségromlás veszélyét hozta volna magával (Arató Gergely közbeszól.  Az elnök csenget.), azok mind ott kellett hogy maradjanak a kórházban. Azok mehettek haza, akiket otthon is lehetett a továbbiakban gondozni, mert már nem igényeltek kórházi ápolást.

Sokszor elmondtuk, hogy ha valahol ebben hiba történt, ezért van a betegjogi képviselő, ezért keressék a kórház főigazgatóját, vagy forduljanak a tiszti főorvoshoz, hogy ilyen hiba egy se történjen. Az otthoni gondozáshoz különböző utasítások a zárójelentésen találhatók, hogy a betegeket hogy kell ellátni. Ebben az a fontos, és arra ügyeltek a betegjogi képviselők is, hogy ez az otthoni laikusok számára is, akik nem orvosok, érthető módon legyen megfogalmazva.

A házi gondozásra fordított keret, tisztelt képviselő asszony, tíz év alatt 15 milliárdról 55 milliárd forintra növekedett Magyarországon, pontosan azért, mert mi is tudjuk, hogy egy beteg számára, aki nem igényel kórházi ellátást, a legjobb körülmény a gyógyulásra a család körében vagy a saját lakásában lehetséges, éppen ezért a házi gondozásra 15-ről 55 milliárd forintra, több mint háromszorosára, közel négyszeresére emeltük a költségvetési kereteket.

(9.20)

Azt is ön is bizonyára tudja, értesült róla, hogy ezen a héten indult el a koronavírus elleni védekezés második fázisának második lépcsője az egészségügyben. A koronavírusos betegek számára elkülönített ágyak egyharmadán most már tervezett műtéteket lehet újra elvégezni, ezért fokozatosan így indul újra az egészségügy.

Hogy lesze második hullám, tisztelt képviselő asszony: mi azzal számolunk, hogy nagy valószínűséggel lesz, hiszen minden más járvány esetében is volt.

Ezért egyrészről az önellátásra sokkal jobban fel kell hogy készüljünk  ez a magyarországi gyártókapacitásokat jelenti lélegeztetőgépek gyártásában és más eszközök gyártásában , másrészt pedig valószínűleg hosszú időn keresztül járványügyi készültségre lesz szükség, és ez nyilvánvalóan az egészségügynek a következő években, a következő időszakban való működését nagyrészt befolyásolja majd, hogy egy ilyen járványügyi készültség folyamatosan fennállhasson a magyar egészségügyben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai