Készült: 2024.04.26.00:43:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2008.10.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Gyurcsány Ferenc (MSZP)
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető úr - Asszony! (Derültség.) A választóink bennünket nagyon sokszor láttak az elmúlt időszakban úgy igazából rendesen, magyarosan és kurucosan versengeni, helyenként küzdeni, hovatovább háborúzni. Ismerik már, hogy mi, itt a parlamentben ülő politikusok ebben jók vagyunk. Szerintem lehet és kell hallani a választók hangját: amikor most azt igénylik, hogy ha eddig megmutattátok, hogy jók vagytok küzdelemben, jók vagytok bajvívásban, most tessék megmutatni, hogy jók vagytok együttműködésben is.

Nézzék, ami most történik a világban, arról Soros György azt mondta, hogy ő ilyet még nem látott, és valószínűleg nem is fog már életében látni. A francia köztársasági elnök a miniszterelnökével együtt azt mondta, száz évben ha egy, esetleg két ekkora válság van a világban, mint amit most átélünk.

(13.20)

Ezért aztán egyik is, másik is és a világ legtöbb országa most olyan lépések megtételére készül vagy kényszerül, amilyeneket korábban nem tett. Egyik legismertebb hetilapunk az elmúlt hetekben Kapitalista realizmus címmel jelentetett meg egy hosszú összeállítást, mintegy azt jelezve, hogy, kérem szépen, az Amerikai Egyesült Államokban, ahol pedig a piacba vetett hit talán minden másnál magasabb, bankok sorát államosítják, hovatovább lassan eltűnik a kétszintű bankrendszer. Ugyanerre kényszerült az Egyesült Államok, Írország, hasonló mentőcsomagokat fogalmaz meg Németország.

Azt hallom mindenhonnan, hogy változtatni kell. De ha ez igaz, hogy változtatni kell, és változtatnia kell a kormánynak is, olyannyira, hogy példának okáért megújított költségvetést nyújt be, módosítja politikájának fontos elemét, akkor, azt gondolom, hogy talán valamennyiünknek - ebbe beleértem a politikusokat, beleértem a magyar értelmiség jelentős részét, beleértem a nyilvánossággal foglalkozókat - segítenünk kell az országnak, hogy pontosan értse, mivel állunk szemben, minek a válságával, és mi mást lehet építeni emellett.

Ha közeleg a vihar, akkor, miként a Balatonon is a hajók szélvédett öblökbe és kikötőkbe futnak, Magyarországnak is csak azt tudom ajánlani: ilyenkor egy parancs van: a biztonság parancsa; lehetőség szerint biztonságban tudni az országot, biztonságban tudni valamennyi családot és vállalatot. Ehhez kell most az eszközöket keresni. Én azt értettem meg szombaton, hogy az MDF-től az SZDSZ-en át, a munkáltatókon keresztül a munkavállalókig bezárólag mindenki azt mondta: készüljünk fel egy átmeneti periódusra - ki azt mondta, hogy fél évre, ki azt mondta, hogy egy évre -, és ha lehet, ebben az időszakban minden erőforrásunkat annak érdekében mozgósítsuk, hogy Magyarország meg tudja magát védeni. Ez nem az az időszak, amikor egymásra kell licitálni, ez nem az az időszak, amikor népszerűségi versenyt kell folytatni, ez az az időszak, amikor felelősségversenyt kell folytatni.

Akkor, amikor maguk a vállalkozók azt mondják, hogy ha valakinek, akkor nekik kedves az adócsökkentés, de most ne, nagyon kérem, most ne, most őrizzék, hogy a költségvetésnek legyen olyan pozíciója, hogy ha bajban leszünk, akkor tudjanak segíteni, akkor ezt hallania kell énszerintem mindenkinek. De egyet lehet érteni egy sor más dologban az elnök asszonnyal, Szili Katalinnal, amikor azt mondja, hogy a nemzeti csúcs megmutatta, hogy lehet szélesebb körben együttműködni, dönteni végül itt a parlamentben és a kormányban kell. Azt gondolom, hogy eszerint kell továbbmenni, keresni a lehetőséget, hogy a pártok együttműködjenek.

Úgy látom, hogy együttműködést lehet kötni a hosszú távú költségvetési biztonságot szolgáló közpénzügyi vagy plafontörvény ügyében. Szerintem lehet ebben akár kétharmados döntést is hozni - ezt fogjuk keresni. Úgy látom, hogy meg lehet állapodni adóegyszerűsítés kérdéseiben. Adócsökkentést most nem kell talán megtennünk, de az adóreformra felkészülni lehet és érdemes is - az egyszerűsítés ehhez jó út. És üdvözölnénk, hogyha végre meg tudnánk állapodni a pártfinanszírozásban. Ha ezeket megtesszük, akkor nemcsak az államot védjük, hanem kiegészítjük azokat az intézkedéseket, amelyekkel védjük az embereket és a vállalkozásokat, védjük a betéteket, védjük a devizahitellel rendelkezőket - erre vonatkozóan a héten még ajánlást teszünk -, és különleges támogatást nyújtunk a kis- és közepes vállalkozásoknak, mert így kell reagálni erre a válságra Magyarországért és valamennyi magyar családért.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai