Készült: 2024.04.19.21:48:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

287. ülésnap (2013.06.10.), 187. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH JÓZSEF (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Javaslom, hogy sem a módosítót, sem a törvénytervezetet ne fogadja el a tisztelt Ház, mivel újabb határokat lép át a jogállamiságból kivezető úton. Precedenst teremt azzal, hogy elkobozza a Margitszigetet anélkül, hogy az érintettek véleményét megkérdezné. Súlyos, hogy a javaslat megsérti a népfelség elvét, a helyi közösségek önrendelkezési jogát csorbítja. A Margitsziget jelentős részének eddig is a Fővárosi Önkormányzat volt a tulajdonosa, sem jogi, sem közigazgatási akadálya nem volt annak, hogy azt a főváros fejlessze. A kialakult állapotokért egyértelműen a Fővárosi Önkormányzatot terheli a felelősség. Igaztalanul a jelenlegi közigazgatási helyzetet okolja a terület jelenlegi állapotáért.

Hangsúlyozom, hogy a XIII. kerületi önkormányzat soha semmilyen fejlesztést nem akadályozott és nem nehezített. Ellenkezőleg, volt, amikor állami szerv kívánt megakadályozni beruházást, amelyet a kerületi önkormányzat támogatott. A javaslat kikezdi a főváros jelenlegi közigazgatási szerkezetét, és egy új, zavaros státusú igazgatási formát vezet be. Elgondolkodtató, hogy a Margitsziget vonatkozásában a tulajdonjog, szabályozási jog eddig is a Fővárosi Önkormányzatot illette meg. Az indoklásban szereplő cél a közigazgatási határok megváltoztatása nélkül is elérhető. Ez inkább izmozás, mint egy szakszerű, átgondolt intézkedés. Nevetséges a fejlesztésekre hivatkozni, mert mint említettem már, a kerületi önkormányzat miatt fejlesztés nem maradt el. Amire hivatkozik, a fejlesztések, az a jelenlegi közigazgatási rendszerben is megvalósulhat. Példa van erre.

Kezemben tartom az április 24-én elfogadott "Budapest 2030" hosszú távú városfejlesztési koncepciót, a Margitsziget konkrét fejlesztésére vonatkozó elképzeléseket az előterjesztések nem tartalmaznak. Ezért ez a hivatkozás is hamis. Szerintem nem érti az önkormányzatiságot, aki összetéveszti a közigazgatást a tulajdonnal, a fejlesztést a szabályozással, az önkormányzatiságot pedig a gyámsággal. Az ilyetén való hivatkozásokat csak szánalommal tudom tekinteni. Sajnálom, hogy a minisztérium adta a nevét ehhez az előterjesztéshez, a közigazgatási fércmunkához. Mutatja ezt az előterjesztésnek a fejlődéstörténete is. Próbálják a gyógyíthatatlant meggyógyítani. Jellemző az, hogy a 27 érintett törvényből 18 törvény fogja a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület kategóriáját tartalmazni, 7 törvény pedig megnevesíti a Margitszigetet. Ha a törvényben szereplő logika érvényesül, akkor miért marad ki a Hajógyári Sziget, a Városliget, a Népliget, a Gellérthegy? De ha a pénzügyi szempontokat tekintem, akkor a főváros tulajdonában lévő, a III. kerületben működő szállodára vagy a Gellérthegyre is önálló fővárosi igazgatási területet kellene kialakítani.

Mindez mutatja a javaslat diszkriminatív szándékát. Valaki nagyon félrevezethette önöket. Súlyos, hogy a törvényjavaslat a helyi önkormányzatok európai chartájával is ellentétes, annak a strasbourgi egyezménynek a rendelkezéseibe ütközik, mely kimondja, hogy nem lehet megváltoztatni a helyi önkormányzatok határait az érintett közösségekkel való előzetes konzultáció nélkül. Az alaptörvény rendelkezései alapján nem kötelező a főváros területén kerületeket kialakítani. Azonban ha létrejön egy közigazgatási területi egység, azt kizárólag kerületként lehet létrehozni. A hatályos szabályozás alapján területszervezési kérdésben az érintett önkormányzatoknak és a kormánynak van kezdeményezési joga azzal, hogy mindkét kezdeményezőre érvényesek a területszervezési szabályok. Nevetséges, hogy az ügyben a Fővárosi Önkormányzatnak nincs álláspontja. Szeretném jelezni, hogy közel 50 szervezet, amelynek több mint 18 ezer tagja van, jelezte tiltakozását a törvénytervezet ellen.

Javaslom, hogy a tisztelt Ház ne fogadja el ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai