Készült: 2024.04.18.02:53:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2021.02.16.), 154. felszólalás
Felszólaló Dr. Vejkey Imre (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Igazságügyi bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 9:47


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VEJKEY IMRE, az Igazságügyi bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy mindenekelőtt megkülönböztetett tisztelettel köszöntsem jómagam is az Országgyűlés plenáris ülésén Polt Péter legfőbb ügyész urat és munkatársait.Magyarország Alaptörvényének 29. cikk (5) bekezdése alapján a legfőbb ügyész úr benyújtotta az Országgyűlésnek az ügyészség 2019. évi tevékenységéről szóló B/12207. számú beszámolóját, amelyet a feladat- és hatáskörrel rendelkező Igazságügyi bizottság 2020. november 24-ei ülésén kijelölt bizottságként megtárgyalt.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az Alaptörvény szerint Magyarország ügyészsége a magyar állam tekintetében a büntetőjogi igény kizárólagos érvényesítője, továbbá ellát más, a törvény által hatáskörébe utalt feladatokat is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az ügyészi szervezet a 2019. évben is kifejezetten a törvényes keretek között és az időszerűség követelményeinek is megfelelően végezte munkáját. Ezúton is köszönjük, legfőbb ügyész úr, önnek és munkatársainak. Ezúton is gratulálunk minden dolgozónak, mert rendkívül fontos dolog az időszerűség, rendkívül fontos dolog az, hogy ilyen dolgokban, amik a büntető törvénykönyvhöz, a személyi szabadsághoz kötődnek, amik az emberek életét alapvetően meghatározzák, az ügyészség rövid idő alatt, pontosan, precízen és időszerűen végzi munkáját.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az Igazságügyi bizottság a vita során kifejezetten üdvözölte azokat az ügyészségi intézkedéseket, amelyeket az eljárások időszerű befejezése, hagyományos vádemeléstől eltérő, illetve sértetti jóvátételt eredményező intézmények alkalmazása érdekében a jogalkotói cél megvalósítása irányába tett.

A bizottság elismeréssel adózott az ügyészség azon munkája előtt is, amelynek eredményeképpen a regisztrált bűncselekmények száma évről évre csökken. Ez a tendencia 2019-ben különösen szembeöltő volt, hisz ez az érték 19 százalékkal volt kevesebb, mint 2018-ban, és elmondható továbbá az is, hogy a csökkenés szinte valamennyi bűncselekményi kategóriában látható volt.

A regisztrált bűncselekmények számának tendenciózus csökkenése a 2012. évi adatokhoz képest még jelentősebb. Míg 2012-ben 472 236 bűncselekményt regisztráltak, addig 2019-ben 165 648 esetet, amely megközelítőleg 65 százalékkal alacsonyabb a hét évvel ezelőttinél. Bár a regisztrált bűncselekmények száma látványosan csökkent, ez azonban nem jelenti az ügyészség munkájának csökkenését is. Az új büntetőeljárási szabályok alkalmazásából adódóan az ügyiratforgalom szignifikánsan több mint 25 százalékkal emelkedett. 2019-ben csak a büntető ügyszakban több irat érkezett, mint a 2018. évben összesen. Ez jelentős terhet rótt az ügyészség egyébként is terhelt szervezetére, amelynek munkáját a bizottság továbbra is őszinte tisztelettel támogatja.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az Igazságügyi bizottság ugyancsak üdvözölte az ügyészségnek az ügyészségi nyomozási szervezetrendszer átalakítása érdekében tett intézkedéseit, amit az új büntetőeljárási törvényből fakadó feladatai, így különösen a korrupciós bűncselekmények miatt indult eljárások végrehajtása indokolt. Az előző évhez képest is egyre több esetben került alkalmazásra a büntetővégzésre irányuló indítvány, 2019-ben 27 633 esetben, az összes vádemelés 58,6 százalékában került kiadásra, amely szám 2018-ban még csak az összvádemelés 44,8 százaléka volt.

Az ügyészség hatékony munkáját mutatja, hogy az eredményes nyomozást követően a vádemelések száma is növekszik. A beérkezett ügyek több mint felében a 2018. évhez képest 4008-cal több ügyben került sor a vádemelésre. Ez a szám annak fényében még inkább figyelemre méltó, hogy a büntetővégzés kiadásával, bíróság elé állításával végződő ügyek száma jelentősen csökkent.

Ugyancsak az ügyészség gyors és hatékony munkáját jellemzi az előkészítő ülésen történő ügylezárások számának emelkedő aránya is. A bizottság elismerését fejezi ki azzal kapcsolatban is, hogy az elmúlt tíz évben 98,3 százalékos értékkel 2019-ben volt a legmagasabb az ügyészség váderedményessége, és több mint 80 százalékban a bíróság a váddal teljesen megegyező határozatot hozott.

(19.50)

A bizottság foglalkozott az ügyészség közérdekvédelmi ügyeivel is. Megállapította, hogy az ügyészség ez irányú feladatai között továbbra is a szabálysértési ügyek törvényességi ellenőrzése a legmarkánsabb, ezen túlmenően környezetvédelmi ügyekben, fogyasztói jogok és érdekek védelme érdekében lépett fel.

A 2019. év egyik kiemelt feladataként jelentkezett a fogvatartottakkal való bánásmód törvényességének ellenőrzése. A bizottság üdvözölte az ügyészség azon megállapításait, hogy hazánkban a nemzetközi és hazai normáknak megfelelő a fogvatartottakkal való bánásmód. A bizottság tagjai az ügyészségi határozatokkal szembeni jogorvoslatokkal, a korrupciós bűncselekmények felderítésével és vádemelésével, az ügyészség nemzetközi kapcsolatainak alakulásával, a jogalkalmazás során szerzett tapasztalatai alapján felmerülő jogalkotási javaslataival kapcsolatban fogalmaztak meg kérdéseket. Az Igazságügyi bizottság megállapította, hogy a beszámoló a jogszabályoknak megfelelő tartalommal és formában részletesen tájékoztatta az Országgyűlést az ügyészség büntető igazságszolgáltatáshoz kapcsolódó szerteágazó feladatairól, közjogi felelősségi tevékenységéről, törvényességi ellenőrzési munkájáról, valamint a büntetés-végrehajtási eljárásokkal összefüggő munkáiról is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mindezek alapján az Igazságügyi bizottság 2020. november 24-ei ülésén az ügyészség 2019. évi tevékenységéről szóló B/12207. számú beszámolóját 8 igen szavazattal, 3 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta. Bizottságunk a házszabályi rendelkezések 84. § (2) bekezdése alapján benyújtott H/13930. számú határozati javaslatában a legfőbb ügyész úr 2019. évi beszámolóját a tisztelt Háznak elfogadásra ajánlja.

Kérem, támogassák önök is úgy a beszámolót, mint a határozati javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai