Irományok előző ciklusbeli adatai

Készült: 2024.03.28.20:21:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (1998.12.07.), 111. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  111  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Surján László kifogásolta, hogy már harmadszor vagy többedszer vitatkozunk erről a kérdésről. Hallgatva a vitát, úgy gondolom - ha már itt tudásról van szó, ismétlés a tudás anyja -, és úgy látom, hogy számos összefüggést újra meg újra meg kell vitatnunk ahhoz, hogy egy kicsit közelebb jussunk a tisztázódáshoz.

Két szempontból tartom ezt fontosnak. Egyrészt azért, mert amikor Surján László azt mondta húsz perccel ezelőtt - amikor éppen nem Kósa Lajossal beszélgetett -, hogy nem erőszakról, hanem ösztönzésről van szó, akkor még nem hallotta azt, amit Molnár Oszkár mondott nemrégiben, amikor újra megismételte azt, hogy rá kell kényszeríteni. Ő is, meg Révész Máriusz is nem véletlenül használták a kényszer kifejezést, és vegye észre Surján László, hogy itt bizony kényszerről van szó!

Ha pedig a kényszernél tartunk, akkor tényleg jó tisztázni, hogy miről is szól ez a vita. Szép dolog az, amit Molnár Oszkár elmond arról, hogy a tudás milyen fontos; szép dolog az, amit Horváth János professzor úr elmond arról, hogy tudás mennyire fontos; csakhogy a vita nem arról szól, hogy fontos-e a tudás, nem arról szól, hogy fontos-e az, hogy a gyerekek iskolába járnának, mert ebben mindenki egyetért. A vita itt is - mint annyi, az Országgyűlés napirendjén lévő témánál - arról szól, hogy ha a társadalomban jelen van egy olyan magatartás, szakszóval deviáns magatartás, ami önöknek sem rokonszenves, nekünk sem rokonszenves, de meghatározott különböző szociális és egyéb okok miatt jelen van, akkor a deviáns magatartás elleni fellépésnek a kényszer-e, a fenyegetőzés-e az alapvető eszköze. A Fidesz vezette kormány számára szemlátomást ez vált az alapvető eszközzé, és a szocialisták és a szabaddemokraták ezt kifogásolják, hogy a kényszer, a fenyegetés (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) alapvető eszközként nem jó eszköz.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  111  Következő    Ülésnap adatai