Készült: 2024.03.29.09:26:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2015.09.04.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Köszönöm a szót.

Szeretném megköszönni először is a felszólalását, amelyben a korábbiakhoz hasonlóan emlékeztet az éghajlatváltozásra, valamint további globális problémákra, mint a szegénység és a bűnözés. Örömmel tapasztaljuk, hogy ezekkel egyházi vezetők, így Ferenc pápa is következetesen foglalkozik.

A szentatya az emberiség jövőjét hosszú távon meghatározó változásról szól, amely beszédének értelme szerint is egyszerre kihívás és egyszerre lehetőség. Az ott részletezett jelenségek ugyanis új gazdasági fejlődési pályára állíthatnak és életmódváltásra kötelezhetnek, amelyet időben fel kell ismernünk és előnyösen kihasználnunk. Pozitív változás kell, amely a profit mindenáron uralta folyamatokat feltartóztatva a földi élet és az emberi közösség szolgálatát állítja figyelmünkbe. Bár nem új keletű jelenségről van szó, az éghajlatváltozási kormányközi testület álláspontja megerősítése szerint szinte bizonyos, hogy a folytatódó felmelegedés és a vele járó szélsőséges események az emberi tevékenység számlájára írhatók. Az ezek kezelését célzó egyezményeket hazánk rendszerint az elsők között ratifikálja.

Jelenleg egy új globális éghajlatvédelmi egyezmény, az úgynevezett párizsi egyezmény előkészítése zajlik, amely az eddigiektől jóval nyitottabb, nem állami szereplőket és számos ENSZ-intézményt is aktivizál és amelyben hazánk is komoly szerepet vállal. Részben ez adott ihletet Ferenc pápa júniusban kiadott enciklikájához, amely azonban kitágítva a képet nemcsak klímáról, nemcsak környezetvédelemről és nemcsak kapitalizmusról, szegénységről és bűnözésről beszél, hanem minden, a világot érintő gondot felvonultatva a változás szükségességét hangsúlyozza.

Mindannyian tudjuk, hogy az egészséges környezet nemcsak életminőségünket határozza meg, de versenyképességi előnyökkel is jár. Kiemelt célunk, hogy az ország gazdasági fejlődése a természeti források és értékek megőrzése, valamint fenntartható hasznosítása mellett menjen végbe, így érvényre jusson az alaptörvényben megfogalmazott egészséges környezethez való jog. Az egyházfő a változás szükségességét számos további globális problémával is alátámasztja, mint a háborúk, az emberi méltóság, a szegénység, de még a migrációt is idevehetjük. Ennek kapcsán szeretném hangsúlyozni: álláspontunk szerint a szociálpolitikának egyszerre kell szolgálnia a szabadságot és a biztonságot.

A szabadság itt azt jelenti, hogy a társadalmi igazságosság nevében eszközöket, feltételeket, egyenlő esélyeket kell biztosítani az egyéni képességek lehető legteljesebb kibontakozásához. A biztonság garantálása pedig egyrészt a legalapvetőbb emberi szükségletek kielégítését, másrészt azt jelenti, hogy a közösség tagjaként bizonyos nehézségek esetén az érintett egyén, család életszínvonala ne essen vissza túlzottan, hiszen a szociális biztonsághoz fűződő jog alkotmányos alapjog.

A rendszerváltozás hazánkban a szabadság olyan jelentős kiterjesztését hozta, amely nagyon nagyfokú biztonságvesztéssel jár.

(9.10)

Olyan kedvezőtlen társadalmi, gazdasági folyamatok indultak el, erősödtek meg az elmúlt több mint húsz év alatt, amelyek aláásták a jelenlegi szociálpolitika struktúrájának fenntarthatóságát. A jövőben elengedhetetlen a hosszú távú fenntarthatóság szempontjának érvényre juttatása a szociálpolitikában. Kormányunk a demográfiai kihívások és a gazdasági folyamatok változásai közepette kiemelt figyelmet fordít a társadalom alapkövét jelentő családokra, de ugyanígy törekszik legelesettebb honfitársaink felkarolására, amit a magyar nemzeti, társadalmi felzárkóztatási stratégia és az egyéb kormányzati dokumentumok keretei között az elmúlt években megvalósult intézkedések igazolnak. A pápai koncepció teljes összhangban van az EU vonatkozó stratégiájával és a kormány felfogásával, amely a gazdasági növekedést egy összetartóbb társadalommal párosítja, amely elsősorban a jóléti rendszerek modernizálásában látja ennek eszközét.

Tisztelt Ház! A pápa bolíviai beszédét a kormány részéről üdvözöljük, kiváltképpen azért, mert globális szemléletben köti össze a klímaváltozást és további, az egész világra kiterjedő rendszerszintű problémákat, de a legfőbb értéke, hogy minden emberhez szól. Elkötelezettek vagyunk a fenntartható fejlődés biztosítása mellett, amelynek a társadalmi igazságosság és a gazdasági egyensúly ugyanúgy része, mint a Föld természeti örökségének megőrzése utódaink számára.

Megragadom egyúttal az alkalmat annak bejelentésére, hogy 2015. november végén a pápai enciklika kapcsán az egyházak környezeti szerepéről a Földművelésügyi Minisztérium széles körű szakmai konferenciát szervez, amelyre szeretettel várunk minden érdeklődőt. A konferencia célja, hogy elindítsunk az egyházakkal egy együttműködést, amely az enciklika szellemében hozzájárulna a környezet ügyének szolgálatához.

Végül engedjék meg, hogy azt mondjam, a kereszténységnek sokkal nagyobb szerepet kellene betölteni életünkben és a világban, és akkor sokkal jobb világot építhetnénk együtt. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai