Készült: 2024.03.28.21:12:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 312. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:35


Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Elsősorban az oktatás különböző területeire benyújtott módosító indítványokról szeretnék néhány szót szólni, de én sem tudom megkerülni azt a kérdéskört, hogy a választókerületemet érintő ellenzéki módosító indítványok milyen fedezetből kerülnének kifizetésre.

Először is a beterjesztett törvényjavaslat sok olyan területet érintett a korábbi évekhez képest negatívan, amit korábban elképzelhetetlennek tartottunk, akár az előttem szóló Horn Gábor képviselő úr által felvetett informatikai fejlesztésről legyen szó, amelyről azt gondoltuk és azt gondoljuk, hogy az európai uniós pályázatokkal egy része pótolható, ugyanakkor természetesen megvizsgáljuk az SZDSZ képviselői és más képviselők által benyújtott módosító indítványokat, és azt, hogy anélkül, hogy szétfeszítené a költségvetés kereteit és hiánynövelés következne be, milyen módon lehet megoldani azokat az általunk is fontosnak tartott területeket.

Szeretném jelezni, hogy a kétnyelvű iskolák finanszírozása, a művészeti iskolák normatív finanszírozása az eddigi tárgyalások alapján a kormány vezetői, a pénzügyminiszter, az Oktatási Minisztérium és frakciónk közreműködésével nyugvópontra jutott. Ugyanolyan módon finanszírozzuk 2010 januárjától a közoktatást, ha elfogadja a parlament az általunk támogatott indítványokat, beleértve a kétnyelvű oktatást és a művészeti iskolákat is, mint decemberben. Azaz annyival csökken az állami támogatás 2010 januárjától, amennyit a munkáltatóknak be sem kell fizetniük az államkasszába. Tehát mondhatjuk azt, hogy ugyanúgy hozzá kell járulni a fenntartó önkormányzatoknak az oktatás finanszírozásához 2010-ben is, mint 2009-ben, és ugyanúgy gazdálkodhatnak biztonságosan az iskolák. Nem lesz ez egy örömünnep, hiszen idén is szűkösen álltak a források rendelkezésre, de meggyőződésünk szerint a kiszámítható és stabil módon feszes költségvetéssel működőképesek maradnak intézményeink.

Az említett informatikai fejlesztés mellett számunkra nagyon fontos még néhány megkezdett folyamat folytatása. Ha a közoktatás finanszírozására évente százmilliárdokat, 700-800 milliárdot költ el a magyar államháztartás, akkor valamilyen módon azt is vizsgálni kell, hogy hogyan hasznosulnak ezek a források. Erre korábban teljes körű mérés-értékelést vezettünk be, ami azt jelenti, hogy 4., 6., 8. és 10. osztályban minden egyes diák esetében hiteles felmérés készül anyanyelvből és matematikából, az alapkészségek fejlődését mutatják ezek a mérések; ezeket ki kell értékelni, ez pedig pénzbe kerül. Erre a beterjesztett költségvetés csak részben biztosította a forrást, módosító javaslatunkkal azt szeretnénk elérni, hogy olyan módon lehessen 2010-ben is ezt a mérést elvégezni, hogy értelme legyen. Tehát legyen forrás mérési biztosok jelenlétére, hiteles legyen a dolgozatok megírása és javítása is, és akkor valódi jelzéseket kapunk arról, hogy az oktatásba befektetett százmilliárdok hogyan hasznosulnak, milyen tendenciákat mutatnak a mérések. Ha ezt egy évben kihagynánk, akkor megtörne az a sor, amiből hiteles információkat lehet nyerni.

Megvizsgáljuk azt is, hogy az előbb már egy kétperces hozzászólásomban említett felsőoktatási fejlesztési program keretében megvalósult kollégiumfelújítások és egyetemi rekonstrukciók úgynevezett PPP-s programjainak finanszírozása megnyugtatóan rendelkezésre áll-e. Azt gondolom, ha másként nem, átcsoportosítással biztosítani kell azt, hogy ne növelje a hiányt, hiszen ezeket a költségeket mindenképpen ki kell fizetni. Ha reális számítások alapján igazolódik az, amiről Horn Gábor az imént beszélt, hogy növelni kell a forrásokat, mert ezek nem elegendőek, akkor nyilvánvalóan ilyen típusú indítványokat is meg fogunk vizsgálni, és ha forrást találunk rá, támogatni fogjuk ezeket.

El kell mondanom még azt, hogy az oktatási és tudományos bizottsághoz tartozó más szakterületek, így a Magyar Tudományos Akadémia működése a kormányzat és az Akadémia vezetősége, elnöke által kötött megállapodás alapján került be a költségvetésbe. Örülök annak, hogy itt, a parlament falai között erről nem folyt élénk vita; megfelelő módon, ott is szűkösen, a nehéz pénzügyi körülményeket figyelembe véve feszes költségvetés készült, de működni fog a Magyar Tudományos Akadémia, és a hozzá tartozó intézmények is működni fognak 2010-ben.

A felsőoktatásról említést tett, elsősorban a beruházások kapcsán Horn Gábor képviselő úr. Szeretném hozzátenni, nagyon fontos, hogy a magyar felsőoktatás finanszírozása is biztonságos legyen, ugyanakkor nem zárom ki azt, hogy ha más forrást nem találunk, akkor bizonyos ügyeket az oktatás területén úgy oldunk meg, hogy a felsőoktatásból csoportosítunk át valamennyi forrást más területre. Utánanézve, az oktatás területén minden állami támogatás 7-7,5 százalékkal csökkent, mert az állami támogatás zömmel bérhordozó. Ilyen szempontokat figyelembe véve ugyanezt az elvet a felsőoktatásnál is, legalábbis részlegesen lehet, hogy alkalmazni kell ahhoz, hogy a hiány növelése nélkül az itt felvetett problémák egy részét meg tudjuk oldani.

Ahogy ígértem, néhány szó a benyújtott módosító indítványokról. Nagyon megörültem akkor, amikor a módosító indítványok között megtaláltam Bencsik János tatabányai polgármester, listás fideszes képviselő indítványait. Hiszen miután már Tatabánya összes gondját megoldotta, az én választókerületemben is négy-öt fontos ügy megoldására javaslatot tett. De aztán szomorúan tapasztaltam, hogy forrásoldalról a Munkaügyi Minisztériumnak azt a pályázatkezelő igazgatóságát nevezte meg, amely összesen 700 millió forintos költségvetéssel rendelkezik. Ameddig volt türelmem számolni, a fideszesek 25-ször használják fel 25 javaslathoz ezt a forrást.

(16.10)

Sajnos, ez érinti az én választókerületemben benyújtott fideszes indítványokat is, ezért nem sok esély van ezek megvalósítására.

Tehát csak jelzem, hogy huszonötször nem lehet felhasználni ugyanazt a pénzt, és 750 millióból nem lehet 10-15 milliárd kiadást finanszírozni. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai