Készült: 2024.03.28.14:35:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

45. ülésnap (2002.12.23.), 126. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! (Az elnök csenget.) Somogy megye kistelepüléseinek polgármesterei egy levelet írtak, és ebben a levélben érveket sorolnak fel a főállású polgármesteri tisztség finanszírozása mellett azokon a településeken is, ahol a lélekszám nem éri el az ezer főt. Azt sérelmezik, hogy az ezer lélekszám alatti településeken, ahol főállású polgármestert választottak a polgárok, a társadalmi megbízatású polgármester tiszteletdíjának megfelelő összeget kapnák az önhibájukon kívül hátrányos helyzetben levő önkormányzatoknál a polgármesterek.

Bizonyára a miniszter asszony előtt is ismert, hiszen Somogy megyei, hogy Somogy megye nagyrészt aprófalvas településekből áll. 1990-ben, az önkormányzati rendszer létrejöttével sok ilyen, szinte addig haldokló falucska éledt újjá. Az emberek polgármestereket választottak maguknak, akik gazdái és szolgálói lettek településüknek, és az ott lakók minden gondját felvállalták. Az még elfogadható, hogy a kis létszámú településeken a pénzügyi okok miatt körjegyzőségek működjenek, az azonban már nem, hogy az amúgy is hátrányos helyzetben levő települések még lehetetlenebb helyzetbe kerüljenek, a polgármestereket leértékeljék és sokkal rosszabb helyzetbe hozzák. Márpedig a tervezett intézkedés ezt eredményezi.

A tapasztalat azt mutatja, hogy a tiszteletdíjas polgármesterek száma csökken, a főállású polgármesterek száma nő, éppen azért, mert ha valaki e tisztséget maradéktalanul szeretné ellátni, és szeretne megfelelni, akkor csak teljes emberként végezheti eredményesen feladatát. A tiszteletdíjas polgármester információhoz jutási lehetősége korlátozott, mert különféle rendezvényeken, továbbképzéseken főállása miatt igen gyakran nem tud részt venni. A hivatali munkát sem mindig lehet elvégezni, hiszen késő délután vagy este faluhelyen már nem az okmányok intézése van soron, hanem a házimunka vagy a pihenés. Az önkormányzatoknál végzett munkát pedig nem lehet úgy irányítani és felügyelni, hogy a polgármester közben máshol dolgozik.

Ha a kormány elképzelése valósul meg, eljutunk oda, hogy akik ezt a tisztséget vállalják, rossz helyzetbe kerülnek, anyagilag nem lesznek elismerve, talán csak annyira, mint aki közhasznú munkából vagy szociális segélyből részesül.

Kérdezem a tisztelt miniszter asszonyt: valóban komolyan gondolta-e a kormány ezt az elképzelést? Valóban komolyan gondolja, hogy nehéz helyzetbe kerülő falvak és kistelepülések polgármesterein segíteni kéne? Mivel biztathatom választókerületem érintett polgármestereit? Komolyan veszi-e a kormány az önkormányzatiságot, és támogatja-e a kistelepülések polgármestereit?

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai