Készült: 2024.04.25.23:49:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2000.12.04.), 6. felszólalás
Felszólaló Lányi Zsolt (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁNYI ZSOLT (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A haderőreformmal kapcsolatos lehetőségekről és feladatokról szeretnék néhány szót szólni. A teljes jogú NATO-tagságunk után igen fontossá vált, hogy a magyar védelmi képességet, a magyar hadsereget, a Honvédelmi Minisztérium és a vezérkar integrációját minél előbb és minél jobban meg tudjuk valósítani, két okból kifolyólag. Az egyik az, hogy az ország védelmi képességét növeljük, a másik az, hogy a NATO általunk vállalt kötelezettségeinek eleget tudjunk tenni a hadseregünkkel.

A hadseregreform nem új keletű dolog, mert körülbelül az 1980-as évek közepétől a hadsereg már leszálló ágat mutatott, és negatív irányban állandóan csökkent, mind létszámilag, mind képzettségileg, mind pedig a hadiipari technika fejlődése területén. 30-40 éves haditechnikai eszközökkel rendelkezik a honvédségünk, a gépjárműparktól kezdve akár a légierőn keresztül, mindenütt igen régi a technika, amely rendelkezésre áll ma a magyar hadseregnek, amelyet már nagyon túlhaladott az idő, és nemcsak a természetes, hanem az erkölcsi kopása is maximális.

Éppen ezért igen fontos ezzel a reformmal foglalkozni, több kísérlet történt rá, de most eljutottunk - és ez a lényege a mondanivalómnak - arra a pontra, amikor ez év november 21-én, néhány nappal ezelőtt jóformán, a hat párt, a hat parlamenti párt, az ellenzék és a kormánypártok is, egyértelműen egy nyilatkozatot fogadtak el, amelyben fontosnak és szükségesnek tartják a Honvédelmi Minisztérium és a vezérkar integrációját, annak a főbb sarokpontjait, és ezt kölcsönösen elfogadtuk. Hiszen nem véletlen ez, mivel a parlament igen jelentős részének együttérzése van a NATO-val kapcsolatban, az európai uniós csatlakozással és a NATO-hoz való csatlakozással egyetértett; a másik része pedig, amiben mind a hat párt egyetért, a saját országunk védelmi képességeinek a növelése, amely ezzel együtt csatlakozik, és elválaszthatatlan részét képezi a haderőreformnak.

Ez a döntés nagyban elősegíti azt a folyamatot, hogy bármely kormányzati időszakban, bármely időben, akárki van kormányon, a haderőreformnak nem szabad megtorpanni, hanem a kitűzött célokat el kell érni, hiszen a parlament egységesen és nagy többséggel fogadta el azt a döntést, amely meghatározta a Magyar Honvédség hosszú távú fejlesztési irányelveit.

 

 

(13.20)

 

 

Ennek mentén kell haladni minden parlamenti pártnak, az Országgyűlésnek, a kormányzatnak, a hadügyi kormányzatnak, és ebben ez az egység nagyon jelentős és pozitív fejlemény.

Ugyanakkor meg kell hogy mondjam, november 30-án volt egy állománygyűlés, amelyen én is részt vettem, és ahol egyértelműen a helyére tettük a honvédség, a vezérkar felső vezetését, lefixáltuk a vezérkari beosztásokat, és a humánpolitikai kérdésekben is az optimális megoldás felé törekszünk. Még rengeteg tennivalónk van, azonban egyértelmű az, hogy talán végre - lassan 10-15 év után - már egy olyan reform indul el a honvédség fejlesztésében, ahol egy ütőképes hadsereget, a vezérkar és a Honvédelmi Minisztérium integrációjával egy közös tevékenységet tudunk létrehozni, ahol a források felhasználását takarékosan, céltudatosan tudjuk megvalósítani, a honvédséget úgy tudjuk fejleszteni, hogy az irányokat, a fontossági sorrendet meghatározzuk.

Ennek következtében van remény arra, hogy rövid időn belül - a rövid idő alatt 5-6-10 évet értek -, tehát azoknak a bizonyos hosszú távú fejlesztési irányelveknek megfelelően a hadseregünk ütőképes legyen, és egyrészt növekedjen a védelmi képességünk, ami igen fontos, valamint a szövetségben elfoglalt helyünkön az általunk vállalt kötelezettségeket is végre tudjuk hajtani és annak eleget tudjunk tenni.

Ehhez kérem, ha majd megjelennek azok a törvények, amelyeket feltétlenül módosítani kell - és jelentős bennük a kétharmados törvény, tehát az ellenzék támogatására is szükség van -, ebben ne legyen fennakadás, hiszen közös érdeke az országnak, közös érdeke ennek a nemzetnek, hogy egy olyan hadsereg legyen, amely a saját védelmét is el tudja látni és a NATO-kötelezettségének is eleget tud tenni.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai