Készült: 2024.04.19.20:51:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 279. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:47


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az SZDSZ nevében a törvényjavaslattal kapcsolatos kétségeimet kell megfogalmaznom. Ez a törvényjavaslat az SZDSZ álláspontja szerint súlytalan. Ennyiben akár el is fogadhatnánk. De akkor minek törvényt alkotni valamiről, ami egyébként működik, most már több mint másfél éve, és ami működhet törvény nélkül is?

Az SZDSZ álláspontja, hogy felesleges törvényben szabályozni egy olyan tanácsadó testületet, ami, mint ahogy többfelől elhangzott, konzultatív testület, mindenféle döntési jogosítvány nélkül. Egyébként nagyon helyes, azt gondoljuk, hogy ennek a tanácsadó testületnek nincs döntési jogosítványa. De minthogy nincs döntési jogosítványa, úgy gondoljuk, hogy nincs szükség a törvényi szabályozásra sem. Az általános indoklásban hivatkozás történik az uniós gyakorlatra, a társadalmi párbeszéd fontosságára, ami az Unióban nemcsak gyakorlat, hanem követelmény is. De ugyanebben az általános indoklásban olvashatjuk azt is, hogy az Unióban nincs egységes gyakorlat. A különböző tagországok egészen különböző technikáját találják és működtetik annak, hogy a társadalmi párbeszédre kísérletet tegyenek.

Ennek a törvényjavaslatnak a melléklete tartalmazza azt a felsorolást, hogy ki mindenki tagja ennek a tanácsadó testületnek, és szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy minden működő kormánynak jogosítványa van arra, hogy olyan összetételű, olyan létszámú tanácsadó testületet hozzon létre, amilyen neki tetszik. Gyakorlatilag ez történt akkor is, amikor ez a tanácsadó testület felállt, meglehetősen nagy átfedéssel: az Országos Érdekegyeztető Tanácshoz hasonlóan a tanács alapító tagjainak többsége olyan szereplő, akik megtalálhatók az Országos Érdekegyeztető Tanácsban is.

A gazdaság képviselői 18 taggal vannak jelen, a munkavállalók képviselői mindössze 6 taggal, ezek a legfontosabb szakszervezeti tömörülések. Aztán kiegészül a civil szféra meghívott szervezeteivel 11 tag tekintetében, és nekem magamnak is az az álláspontom, hogy a legaggályosabb része a tanács összetételének ez a civil kör, mert valóban teljesen esetleges.

Előttem Bernáth Ildikó úgy fogalmazott, hogy mennyiben függetlenek ezek a civil szervezetek, mondjuk egy baloldali kormánytól - tette fel a kérdést. Én inkább azt a kérdést tenném fel, hogy mennyiben fedik le ők 11-en valóban a civil társadalmat. És minthogy tudjuk, hogy nincs a civil társadalomnak olyan érdek-képviseleti egyeztetési mechanizmusa, ami mentén valóban a civil társadalmat lefedő képviseleti jogosítvánnyal rendelkező civilek delegálhatóak lennének ebbe a testületbe, így valóban csak esetleges lehet, hogy éppen a Család, Gyermek, Ifjúság Egyesület vagy a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége vagy éppen az Európa Ház Egyesülete kap szerepet ebben a tanácsban, és nem másik 11 civil szervezet - hogy aztán még 8 taggal a tudomány képviselői is jelen legyenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném hangsúlyozni, hogy a társadalmi párbeszédet, azt a szándékot, hogy kormányzati ciklusokon átívelő nemzeti stratégiákat ilyen típusú testületek vitassák, a Szabad Demokraták Szövetsége is abszolút tudja támogatni. De még egyszer hangsúlyozom, úgy gondoljuk, nincs szükség arra, hogy törvényben legyen leírva egy ilyen döntéshozatal nélküli testület felépítése és működése. Ez a testület létrehozott egy alapszabályt a maga számára, az elégséges jogi hátteret jelent a működéshez.

(21.50)

Hogyha törvényben rögzítenénk egy ilyen testületet, az azzal a következménnyel is járhatna, vagy szükségképpen járna, hogy az összetételre vonatkozóan bármilyen módosítás esetén törvénymódosításhoz kellene folyamodni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennyiben akartam összefoglalni a Szabad Demokraták Szövetsége álláspontját, befejezésül hangsúlyozva, hogy szerencsésebb lett volna, ha ennek a törvénynek a benyújtása előtt kerül be a tisztelt Házba az Országos Érdekegyeztető Tanács, illetve az ágazati egyeztetésekre, a működésükre vonatkozó törvényjavaslat, amelynek az elkészítésén tudtommal dolgozik a kormány. Azt gondolom, ebből a javaslatból az ezekhez a testületekhez való viszonyrendszer, egymáshoz való kapcsolódásuk sem derül ki egyértelműen.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai