Készült: 2024.03.29.05:42:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2018.06.18.), 58. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Tisztelt Országgyűlés! Van 200 ezer ember Magyarországon, akik tisztességgel, becsülettel dolgoznak a köz szolgálatában, és mégis tíz éve nem kaptak fizetésemelést. 200 ezer ember a központi és a helyi államigazgatásban, az egészségügyben, az oktatásban, a szociális ellátásban, akiket a Fidesz arra ítélt, hogy szépen-lassan elfogyjon a jövedelmük vásárlóértéke. Tíz év alatt a bérük az értékének 30 százalékát veszítette el. Már zsinórban a harmadik fideszes kormányzati ciklusba lépünk, és még mindig nem emelték az illetményalapot. Azt akarják, hogy az illetményalap és a közalkalmazotti bértábla tételeinek emelése kikerüljön a közbeszédből, mivel ez a közszféra közös érdeke lenne. Nyilvánvaló, a Fidesz célja az életpályamodellekkel a közszféra egységes érdekérvényesítésének, közös fellépésének megakadályozása. Hogy az életpályamodellek csak a porhintés és a megosztás eszközei, azt alátámasztja a kormányzati konvergenciaprogram egy őszintére sikerült mondata: „A közszférában bevezetett életpályamodellek bérnövelő hatása 2020-ig fokozatosan kifut, az előző évhez viszonyított többletkiadások évről évre mérséklődnek, a munkavállalói jövedelemre fordított kiadás növekedése a GDP-től elmarad.”

Hogy zajlik mindez a gyakorlatban? A Fidesz-kormány a válság idején két évre bevezetett bérbefagyasztást a mai napig fenntartja. A bérbefagyasztás hatálya alól egyes, a közszférában dolgozó csoportokat kivon, de oly módon, hogy azt az állítólagos kedvezményezettek is igazságtalannak érzik. Ezt az igazságtalanságot nevezik életpályamodelleknek. Van, amelyik ágazatban volt érzékelhető béremelés, van, ahol jelképes béremelést tudtak kommunikálni, és van, ahol szó sincs fizetésnövekedésről 2010 óta.

Ami közös, a kiszolgáltatottság és a kiszámíthatatlanság. A kormány eldönti, hogy kinek mikor, mennyivel emeli a bérét. Oszd meg és uralkodj!  ismerős az elv a diktátorok kézikönyvéből. Persze mögé teszik a sokak számára tetszetős magyarázatot. Orbán Viktor egyik ideológusa kifejtette, hogy a 8 millió választópolgárból 5 millióan az újraelosztás kedvezményezettjei, és ez egy óriási probléma; idesorol mindenkit, aki nem a versenyszférában dolgozik.

A Párbeszéd nem fogadja el az úgynevezett miniszterelnök torz világlátását, a versenyszféra dolgozóinak szembeállítását a közszféra dolgozóival és az inaktívakkal. Ugyanígy elutasítjuk az ebből fakadó torz gazdaság- és társadalompolitikát, amely szétrombolja a magyar társadalom maradék szolidaritását, és egy még inkább megosztott, széttartó országot hoz létre.

Ez a kérdés nemcsak a közszolgálatban dolgozókat érinti. A rohamosan gyorsuló kivándorlás az egészségügyből, az oktatásból, a megalázóan alacsony fizetések a közszférában mindannyiunk életminőségét rontják. A Párbeszéd a szakszervezetekkel egyetértésben úgy véli, hogy vissza kell térni az egységes, kiszámítható és igazságos közalkalmazotti bértáblához, és felemelni a tíz éve nem változott illetményalapot 60 ezer forintra.

Kérdéseim: mikor lesz béremelés, és emelike az illetményalapot? Köszönöm. (Taps a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai