Készült: 2024.03.28.13:48:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2012.12.04.), 268. felszólalás
Felszólaló Dr. Mátrai Márta Mária (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A T/9246. számú törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatok közül az ajánlás 5. pontjához benyújtott szakmai módosítómat szeretném indokolni, amely összefüggésben van a 22. és a 36. ajánlási pontokkal.

2013. július 1-jén hatályba lép a büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény, amely a katona büntetőjogi fogalmát valahogy nem határozta meg teljes mértékben.

(17.30)

Ez a jelenleg hatályos büntető törvénykönyvhöz képest is kevesebb fogalmat tartalmaz. Ezért tartottam indokoltnak egy olyan módosító beadását, amely ezt pontosítja, tehát leszűkíti az 1978. évi jelenleg hatályos IV. törvényben megfogalmazottakat. Leszűkíti azért, mert egyrészt a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjait nem tekinti büntetőjogi értelemben vett katonának, másrészt pedig indokolatlan eltérést okoz a rendőrség és a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjai tekintetében. Mondom ezt azért, mivel kizárólag az őrszolgálatban történő elkövetés szolgálhat büntetőjogi felelősségre vonás alapjául annak ellenére, hogy akár az ügyeleti szolgálat, akár a készenléti szolgálat is lehet hasonlóan fontos feladat, mint az őrszolgálat. Egyúttal az új büntető törvénykönyv katonafogalma 2013. július 1-jei hatállyal kibővülne a hivatásos katasztrófavédelmi szerv tagjával, ha veszélyelhárítást végez, vagy meghatározott fokozatú készültségbe van kirendelve.

Álláspontunk szerint a módosító javaslat rögzíti a katonának minősülő személyek büntetőjogi meghatározását, ennek értelmében tehát definiáljuk is, hogy katona a Magyar Honvédség tényleges állományú, a rendőrség, az országgyűlési őrség, a büntetés-végrehajtási szervezet, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatásos állományú tagja. A módosító javaslat, tisztelt Országgyűlés, pontosítja a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 29. §-át módosító rendelkezést azzal, hogy az ügyész hatáskörébe helyezi a hivatásos katasztrófavédelmi szerv és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatásos szolgálati viszonyban álló tagjai által elkövetett nem katonai bűncselekmények nyomozását.

A másik módosító javaslatom, amelyről szólni szeretnék, az ajánlás 15. pontjában található, és ez összefügg az ajánlás 38. pontjával. Ebben pedig a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény "Lemondás a tárgyalásról" című XXVI. fejezetének a 2011. évi LXXXIX. törvénnyel történt újraszabályozása során az 537. § új alcímet kapott. "A tárgyalásról lemondás együttműködő terhelt esetén" szöveggel azonban "Az ügyész eljárása" alcím valamilyen oknál fogva elmaradt, és ez értelmezési zavart okoz. Ez az értelmezési zavar kiküszöbölhető azzal, hogy a 2011. augusztus 13-át megelőző szabályozáshoz hasonlóan az 538-540. §-ok "Az ügyész eljárása" alcím alá tartoznak, és a "Tárgyalásról lemondás együttműködő terhelt esetén" alcím kizárólag az 537. §-ra vonatkozik. A fenti probléma azért került elő, mivel a jelenlegi jogalkalmazásban is nehézségeket okozott, és álláspontunk szerint amennyiben ezek a módosító indítványok elfogadásra kerülnek, akkor a 2013. január 1-jén hatályba lépő rendelkezés már ezt a problémát is kiküszöböli. Ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a két módosító javaslatot elfogadni szíveskedjen.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai