Készült: 2024.03.29.07:55:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.),  315-323. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 14:08


Felszólalások:   301-315   315-323   323-329      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr, ez nem ügyrendi indítvány! Az előbb kötött formában tárgyaltunk egy dolgot, és én döntöttem mint levezető elnök. Természetesen nem veszem ügyrendi indítványnak kérdését, és nem nyitok ennek a kérdésében most vitát.

 

Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportja a Házszabály 98. § (5) bekezdése alapján az Országgyűlés döntését kérte a Takács Imre képviselő úr által T/3832. számon benyújtott, a Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló 2000. évi CXXXIII. törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslatának tárgysorozatba-vételéről. (Nagy zaj.) Megkérném a képviselőket, kissé halkabban vitatkozzanak egy frakción belül is! Az indítvány tárgysorozatba-vételét a költségvetési bizottság elutasította.

Megadom a szót Takács Imre úrnak, a törvényjavaslat előterjesztőjének. Tessék, képviselő úr!

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Elnézést kérek tisztelt képviselőtársaimtól, hogy megint egy olyan témáról beszélek, amiről már olyan sokszor hallottak a Házban. Képviselőtársaim és a jegyzőkönyvek tanúim arra, hogy az elmúlt hat évben számtalan esetben érveltem az Országgyűlésben és a különböző bizottságokban, hivatalokban azért, hogy megépüljön a 4-es számú főút Hajdúszoboszlót elkerülő szakasza. Szűrös Mátyás képviselőtársam ezt már úgy nevezte, hogy a Takács Imrét elkerülő út épüljön meg. (Derültség.)

Köszönet illeti azokat, akik 1994 előtt is igen nagy mértékben sürgették a beruházás megvalósítását, és köszönet azoknak is, akik azóta is sürgetik és tesznek ebben az ügyben.

1997-ben nagy harc árán több módosító javaslat benyújtásával sikerült elérni, hogy a nevezett beruházás a kiemelt jelentőségű beruházások rangjára emelkedett. 1999-ben interpellációmra válaszolva a közlekedési tárca vezetője megígérte, hogy az elkerülő út 2002-ben elkészül. Ennek alapján 2001-re 2,8 milliárd, 2002-re 2,6 milliárd forintot tervezett a minisztérium a beruházás megvalósítása érdekében. Ugyanakkor a 2001. és a 2002. évi törvényjavaslatban évente csak 435 millió forint szerepel.

Módosító javaslatomat - ugyanúgy, mint az elmúlt két évben mindegyik ellenzéki javaslatot - a kormány nem támogatta, ugyanakkor Márton Attila kormánypárti képviselőtársam javaslatát elfogadták. Köszönet ezért! Azonban az ez évi 1,4 milliárd forint, illetve a jövő évi 1,3 milliárd forint forrás nem elég ahhoz, hogy az út 2002-ben megépüljön, és a minisztérium ígéretét valóra váltsa.

Levelemre válaszolva a tárca vezetője közölte, hogy 2003 végére befejeződik a beruházás. A most benyújtott módosító javaslatom alapján szeretném elérni, hogy az út megépítését felgyorsítsák.

Az elmúlt években sokszor szóltam már arról, hogy a világhírű fürdőváros lakossága és a turisták a zaj- és levegőártalom miatt mennyit szenvednek. Most csupán arra kívánok rámutatni, hogy az út megépítése nemzetgazdasági érdek, ugyanis a 4-es számú főút mintegy 60 méterre van a világhírű gyógyfürdőtől, amit a Széchenyiről elnevezett terv - helyesen - kiemelten támogat. Ezen terv ebben az évben 100 milliárd forintos pénzforrásból 25 milliárd forintot juttat a turizmusnak, az 55 pályázatból 19 a turizmust szolgálja.

Hévíz, Bük, Sárvár, Margitsziget, Eger mellett Hajdúszoboszló is kiemelt, támogatott hely. Ez érthető, hiszen 2000-ben a negatív folyó fizetési mérlegen belül csak a turizmus biztosított 2,5 milliárd euró aktívumot. Helyes, hogy a Széchenyi-terv az egészségügyi turizmust preferálja, mert 2000-ben a külföldiek tartózkodási ideje a kereskedelmi szálláshelyeken csak 3,5 nap volt, ugyanakkor a gyógykezelésen hazánkban tartózkodók 10 napot töltöttek a szálláshelyeken. Tehát a jelentős komparatív, illetve viszonylagos előnnyel jelentkező gyógyturizmus nagymértékben hozzájárul a folyó fizetési mérleg gondjainak enyhítéséhez.

A Széchenyi-terv a benyújtott pályázatok elbíráláskor a környezetkímélő turizmus fejlesztését elősegítő pályázatokat előnyben részesíti. Azt pedig nem kell bizonyítanom, hogy a gyógyfürdők közelében dübörgő bádogcsordák zaj- és levegőszennyezése miatt a környezet igen negatív hatással van a turistákra, így csak féloldalas döntés a gyógyfürdők, a szállodák fejlesztése akkor, ha a zajszint a 65 decibel szintet jelentősen meghaladja.

Az idegenforgalmi bizottságban 2001. március 20-án a fenti tényeket ismertetve Matolcsy György miniszter úr egyetértett gondolataimmal, és támogatta, hogy az elkerülő út megépítése minél gyorsabban valóra váljon. Még egyszer ismétlem: Matolcsy György ezt az elképzelést támogatta! Remélem, hogy képviselőtársaim is ezt teszik, és a kormányprogramra alapozva támogatják a módosító javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Két percre megadom a szót Márton Attila képviselő úrnak, Fidesz.

 

MÁRTON ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Elöljáróban el kell mondanom, hogy a Fidesz frakciója a T/3832. számú képviselői önálló indítvány tárgysorozatba-vételét nem támogatja.

Ennek konkrétan három oka van. Egyrészt: nem időszerű ez a módosító indítvány, ugyanis a költségvetési vitában, ahogy a képviselő úr is említette, volt lehetőség módosító indítványok beadására. Őszintén sajnálom, hogy a képviselő úr a saját maga által beadott módosító indítványt sem szavazta meg, és nem támogatta azt a módosító indítványt sem, amely lehetővé teszi, hogy a beruházás első fázisa 2002-re elkészüljön, lehetővé téve a minél hamarabbi befejezést.

Másodsorban: ha a megfelelő szakmai előkészítés megtörtént volna, akkor úgy gondolom, az indokolásba nem kerülhetett volna be az utolsó mondat, ugyanis az az összeg, amely a módosító indítványban szerepel, nem teszi lehetővé a beruházás teljes befejezését. Tehát ez az összeg egyrészt sok, másrészt pedig kevés.

Harmadsorban pedig: a beruházás már elkezdődött. Innentől kezdve egy már megkezdett, időben és anyagiakban tervezett és ütemezett folyamat borulna fel, ami újabb csúszást eredményezne a beruházás minél hamarabbi befejezésében.

Hajdúszoboszló lakóit természetesen mindenképpen meg kell nyugtatnunk, hiszen '98 óta a polgári kormány már több mint 1 milliárd forintot költött erre a beruházásra. Ez teszi lehetővé, hogy a beruházás most, az év közepén ténylegesen elkezdődjön, hiszen '98 májusáig még engedélyes tervek sem álltak rendelkezésre, mindent onnantól kezdve kellett kivitelezni. Így lehetséges az, hogy 2003-ra megvalósuljon ez a beruházás és Hajdúszoboszló városának tízéves álma váljon valóra, hogy a világhírű gyógyfürdőhely valóban egy elkerülő úttal legyen gazdagabb.

Úgyhogy mondhatom azt, hogy az elkerülő út ügye jó úton van, és úgy gondolom, hogy a tárca ehhez a módosító indítványok segítségével biztosítja a pénzt, és az időbeni befejezésre mindenképpen lehetőség van. Ezért nem támogatjuk ezt az indítványt.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

 

(18.30)

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Francz Rezső képviselő úrnak, MSZP.

 

FRANCZ REZSŐ (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Dr. Takács Imre képviselőtársam javaslata egy olyan egyéni országgyűlési képviselő javaslata, aki a kerületéből jött, annak a problémáit hozza.

Az ő javaslata semmivel nem több és nem kevesebb, mint bárki másé, aki javaslatot mer tenni, leszámítva azt, hogy az illető egy páriának számít, mert ellenzéki. S azt állítani, hogy a saját javaslatát sem szavazta meg! Miért? Megfeledkeznek arról a körülményről, hogy az egész költségvetést nem szavazta meg az MSZP, tehát nem volt módja külön kivenni azt (Moraj a Fidesz padsoraiból.) a szavazásból, így ő se tudta megszavazni a csomagban elénk terjesztett, és a frakció által egyáltalán el nem fogadott javaslatot.

Amennyiben Márton Attila képviselőtársamnak igaza van abban, hogy az út jó úton van, akkor ha egy jó úton gyorsabban akarunk haladni, az miért ellentétes Hajdúszoboszlóval, a Széchenyi-tervvel, a kormány akaratával vagy bármi mással? Minél hosszabb ideig épül az az út, annál nagyobb a költsége (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból.), és annál később lehet befejezni. Ha egyáltalán egypárral kevesebb durranást engedtek volna augusztus 20-án, akkor bizonyára már erre az útra is lett volna pénz. (Közbeszólások a Fidesz és a Kisgazdapárt padsoraiból.) Lehet, hogy ez demagógia, de az út az valóság, és a vidék infrastrukturális fejlesztése valamennyiünk kötelezettsége.

Elnézést kérek, viseltessenek felelősséggel a képviselői megbízatásuk iránt, és kérem, hogy támogassák képviselőtársam javaslatát!

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban. - Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Éljen!)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztő Takács Imre képviselő urat, kíván-e válaszolni az elhangzottakra.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Nagyon furcsának tartom, hogy a miniszter úr elképzelését, javaslatát Márton Attila képviselőtársam nem támogatja. (Moraj a Fidesz padsoraiból.)

Másodsorban: amikor ő azt mondta, hogy én nem szavaztam meg a saját módosító javaslatomat, elfelejtette elmondani azt, hogy akkor törvénytelen volt a szavazás, és az egész MSZP-frakció kivonult. Ha én véletlenül visszanyúlok, és a kezemmel elérek ide (A szavazógombra mutat.), akkor is csak plusz egy szavazat van, de azért azt elfelejtik, hogy Láyer József képviselőtársam valamennyi Hajdú-Bihar megyei képviselőnek írt, hogy pártállástól függetlenül szolgálják a megye fejlődését. Amikor az én módosító javaslatom (Moraj a Fidesz padsoraiból.) megszavaztatása megtörtént, akkor a megyéből - írd és mondd! - csak két fideszes országgyűlési képviselő szavazta meg a Hajdúszoboszlót elkerülő út megépítését. Csak kettő, a többi fideszes képviselő nem tette, pedig a megyei közgyűlés elnöke levélben szépen felszólította őket erre. (Folyamatos zaj a Fidesz padsoraiból.)

A másik, amit szeretnék mondani, hogy az időszerűségéről már ne beszéljünk, hogy időszerű, nem időszerű. Ha elismerjük, hogy Hajdúszoboszló világhírű fürdőváros, akkor mindenkinek érdeke, hogy ebben a városban minél hamarabb megépüljön az út. Igaz, hogy ez az összeg nem elég, de pluszösszeggel még ki lehetne ezt egészíteni. Ezért furcsa dolognak tartom, s jobb lett volna, ha Márton Attila képviselőtársam felkér valakit a Fideszből, nem hajdúszoboszlói lakost, hanem egy másik helyen élő lakost, hogy próbáljon érvelni amellett, hogy minél később készüljön el az út. Ezt nagyon furcsának tartom! Amíg egy településen nem fognak össze a képviselők, mint például Nagykanizsán megtörtént a kultúrház építésével kapcsolatban, hogy ellenzéki és kormánypárti képviselő (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) összefogott, és megépül a nagykanizsai kultúrház, amíg ez nem történik meg, addig ennek a Háznak nincs semmi tekintélye az országban!

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban. - Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Így van!)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Következik a határozathozatal. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatába veszi-e a Takács Imre által T/3832. számon előterjesztett törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 113 igen szavazattal, 181 nem ellenében, 8 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot nem vette tárgysorozatba.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény, valamint az ezzel összefüggő törvények jogharmonizációs célú módosítását kezdeményező törvényjavaslat módosító javaslatainak a határozathozatala. Az előterjesztést T/3468. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/3468/163. és 182. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Glattfelder Béla államtitkár úrnak, aki válaszolni kíván a vitában elhangzottakra. Tessék, államtitkár úr!

 




Felszólalások:   301-315   315-323   323-329      Ülésnap adatai