Készült: 2024.03.28.14:18:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2020.06.11.), 120. felszólalás
Felszólaló Fülöp Attila
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:56


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÜLÖP ATTILA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha itt a felszólalás során megszólítva lettem, akkor engedje meg a képviselő úr, hogy elmondjam, én magam is tényleg mindig bizalommal és előzetes várakozással jövök ide, amikor az ország dolgairól beszélhetünk, és van lehetőségem elmondani a véleményt, de az a helyzet, hogy általában a szociális és gyermekvédelmi terület kapcsán, amit képviselek, valahogy mindig azzal az érzéssel távozom, hogy az ellenzék, a számok és a hitelesség háromszöge valahogy egy egyre instabilabbá és törékenyebbé váló geometriai alakzat, és most sem tudtam más érzéssel lenni itt az elmúlt percek után.

(17.20)

Tehát az az igazság, hogy ha költségvetésről van szó, akkor a költségvetésben a következőt tudjuk mondani, ha szóba hozta az ápolási díj és a gyermekek otthongondozási díjának a kérdését. 2010-ben 15 milliárd forint volt az akkori költségvetésben erre a célra elkülönítve. Ez azt jelenti, hogy akkor létezett egy címszó, az ápolási díj, és csak azt kapták. Ma ez úgy néz ki, hogy a 2021-es költségvetésben ápolási díj és gyod jogcímén összesen közel 58 milliárd forint fedezet áll rendelkezésre. Ez azt jelenti, hogy 15-ről 58 milliárd forintra nő, azaz megnégyszereződik ez az összeg, köszönhetően a gyod bevezetésének, és a gyod 2021-es összege 141 680 forint lesz, tehát kifejezetten van előrelépés, és komoly előrelépés történt ezen a területen.

A másik, amit említett képviselő úr, Ungár Péter korábbi felszólalása, ami a bérekre is vonatkozik. Itt is engedjen meg egy számot. Azt szeretném önnek ismételten jelezni  ahogy ezt korábban is megtettem , hogy a béremelés vonatkozásában a szociális területen az elmúlt években is történt előrelépés. Az idei évi 14 százalékos béremelést tartalmazza a költségvetés, ennek köszönhető az, hogy mind az állami intézményfenntartó, mind a nem állami humánfenntartók költségvetési támogatása növekszik. Számokban kifejezve ez úgy néz ki, hogy a béremelés 2010 és 2020 között több mint 100 százalék volt ezen a területen, egyébként az előző nyolc évben pedig a 60 százalékot sem érte el.

Azt gondolom, hogy az ezen a területen dolgozók megbecsülésének alapja az, hogy a számok tekintetében tényszerűségről beszéljünk, mert szerintem a tiszteletünket így tudjuk elsősorban kifejezni irántuk. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai