Készült: 2024.03.28.15:18:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2002.02.04.),  17-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:01


Felszólalások:   1-16   17-26   27-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a napirend előtti felszólalások második köre kezdődik. Elsőként megadom a szót Kuncze Gábor frakcióvezető-helyettes úrnak, Szabad Demokraták Szövetsége. (A kormánypárti padsorokból többen távozni készülnek a teremből. - Dr. Kis Zoltán: Várjátok meg azért!)

 

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök úr figyelmeztetett mindenkit, hogy senki ne veszítse el a fejét, aztán olyan kijelentésekre ragadtatta magát az SZDSZ-szel kapcsolatban, amelyek arra utalnak (Az elnök csenget.), hogy a saját javaslatait ő sem képes... (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.)

 

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Ez már egy másik napirend előtti felszólalás, ahol nem nyílik lehetőség arra, hogy az előbbi polémiát folytassuk. Az előbbi vitát lezártuk, a miniszterelnöki zárszó lezárja a vitát, úgyhogy kérem, hogy az eredeti témának megfelelő napirend előtti felszólalását szíveskedjék elmondani.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr és tisztelt Képviselőtársaim! Én úgy értesültem, hogy ez egy parlament, ahol az emberek vitatkozni szoktak, miközben felszólalnak, és én éppen ezt teszem. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Ez valóban egy parlament, itt valóban lehet vitatkozni a Házszabály rendelkezései szerint, úgyhogy most önt a Házszabály rendelkezésének betartására kérem fel. Leadta a napirend előtti felszólalását, kérem, annak megfelelően mondja el a hozzászólását. A Házszabály szerint nincs lehetőség arra, hogy az előbbi vitát folytassuk.

Köszönöm szépen. (Közbeszólások.)

 

 

(15.30)

 

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én napirend előtti felszólalásomnak azt a címet adtam, hogy "A tavaszi ülésszak elé", és ennek keretében két dologról akartam beszélni. (Selmeczi Gabriella: Halljuk!) Az egyik a Fidesz és a MIÉP kokettálása (Moraj a Fidesz soraiban.), úgyhogy most előbb ezt fogom önöknek kifejteni, mert volt olyan idő ebben a magyar parlamentben, amikor a miniszterelnök úr nem győzött egyetérteni Csurka Istvánnak azokkal a kijelentéseivel, amelyekben megdicsérte őt, hogy szép volt az a mondata, hogy az EU-n kívül is van élet. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Téged is megdicsérünk majd!)

Most az EU-hoz azért kellene éppen csatlakoznunk, hogy a miniszterelnök urat ettől a MIÉP-es halálos öleléstől meg tudjuk menteni. (Felzúdulás a Fidesz soraiban. - Taps az SZDSZ soraiban.) Sajnos, voltak olyan felszólalások a parlamentben - nem az előbbiről beszélek, de voltak -, amelyek számomra azt jelentik (Dr. Répássy Róbert közbeszól.), hogy sajnos Csurka István már hordja be a meleg tömlőt a dunyha alá (Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban.), miközben a miniszterelnök úr még kinn illatosítja magát a fürdőszobában, de a nász nincsen messze. Ezt kell majd megakadályozni. (Derültség, taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Vannak viták a parlamentben, amikor az egyik felszólaló azt állítja, hogy '94-98 a gazdasági stabilizáció időszaka volt, a másik felszólaló ezt kétségbe vonja, miközben adatokkal alátámasztani nem tudja. Ha kormányzás helyett nem kommunikációt folytatna, akkor pontosan tudná, hogy az az időszak volt szükséges ahhoz, hogy most négy éven keresztül osztogasson, és valóban az maradandó volt, mert még négy év alatt sem sikerült (Közbeszólás az MDF soraiból: Ezt te se hiszed!) egészen elrontani a dolgot. (Taps az SZDSZ soraiban.)

Ugyanakkor azonban ez az osztogatás, tisztelt képviselőtársaim, másról is szól. Mert ez az osztogatás arról szól, hogy most, amikor négy éven keresztül, illetve hat éven keresztül... - mert '97-ben már a 4 százalékot meghaladta a gazdasági növekedés; az idén például nem fogja, ennyit egyébként a miniszterelnök úrnak a kampányokban állandóan felbukkanó 7 százalékos gazdasági növekedési ígéreteiről, illetve azok megalapozottságáról. De mindenesetre ez alatt a hat év alatt (Molnár Róbert: Öt százalék kell, hogy bejussatok!), amióta van stabil gazdasági növekedés, egy ésszerű, megfontolt, átgondolt gazdaságpolitikával igenis lehetőség lett volna az adók jelentős csökkentésére.

Ehelyett a kormány azt a módszert választotta, hogy ezeket a pénzeket elszedte az emberektől, a vállalkozóktól, a magánszemélyektől, és valamilyen, egyébként ellenőrizhetetlen technikákkal visszaosztja számukra. Ezért javasoljuk mi következetesen, konzekvensen évek óta, hogy ehelyett inkább az adókat csökkentsük, mert valójában - és ez ezerszer bebizonyosodott már - az emberek, a vállalkozók, a magánszemélyek zsebében, általában a jövedelemtulajdonosok zsebében sokkal jobb helyen van az a pénz, mint az állam zsebében.

Ezért kell csökkenteni az adókat, ennek a lehetősége meglett volna, ezt a lehetőséget a kormány elpackázta, és ezért van az, hogy ma a magyar gazdaság nincs olyan versenyképes állapotban, mint amilyenben lehetne; és ezért van az, hogy a világgazdasági recessziót - és ennek a jelei világosan követhetőek - már kevésbé képes kivédeni, mint akkor tudta volna, ha a kormány nem kommunikációt, hanem például gazdaságpolitikát folytat.

Ezt mulasztotta el, én pedig azt mondtam, hogy ezzel élte fel a jövőt. Majd a következő választás utáni kormányváltáskor (Molnár Róbert: Akkor ti már sehol nem lesztek!) ezt kell visszacsinálni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: A kormány nevében Hende Csaba államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. (Hangosítás nélkül kezdi felszólalását.)

 

ELNÖK: Egy kis türelmet kérnék még, államtitkár úr, át kell állítani a gépet.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! "A tavaszi ülésszak elé", szólt a cím - valóban tavasz van, az embernek sajnálatosan mégis azt kell (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Tél van!) észlelnie, hogy egyes álomszuszék macik még téli álmukat alusszák, és összekeverik az irányokat (Dr. Kis Zoltán: Szombaton kijött, te kis buta! A maci, bemondta a tévé!), és félálmukban botorkálva a Fővárosi Nagycirkusz helyett a Parlament épületébe találnak el. (Közbeszólások.)

A szót komolyra fordítva, sajnálatosnak tartom, hogy a Szabad Demokraták Szövetségének ismételten nem sikerült semmilyen pozitív, a jövőről szóló üzenetet megfogalmaznia. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Nem pozitív az adócsökkentés? Te szeretnéd emelni?) Pedig azt hittem, hogy ezt a kiemelkedő alkalmat, a tavaszi ülésszak első napját, megragadják, és le fognak térni a szokott (Dr. Kis Zoltán: Nem volt még elég?) botrányhajhászó gondolati vakvágányokról.

Szeretném önnek figyelmébe ajánlani, tisztelt frakcióvezető úr, Thomas Mannt, aki Mario és a varázsló című örökbecsű művében így fogalmazott: (Dr. Kis Zoltán: Majd bezúzzák, a Csurkával lesznek együtt! - Csurka István nevet.) "nem akarásból lelkileg megélni nem lehet". Hát igen, tagadásból jövőt építeni valóban nem lehet. (Dr. Kis Zoltán közbeszól.)

Sajnálatosnak tartom, hogy a legalpáribb, legolcsóbb másodosztályú kabaré nyelve az ön felszólalásával beköltözött ebbe a Házba (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: De legalább tud beszélni!), de engedje meg, hogy "amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten", én is így folytassam. (Kuncze Gábor és dr. Kis Zoltán közbeszól.) Ha önnek már meleg tömlőre van szüksége, akkor az elég sajnálatos.

Ami pedig a halálos ölelést illeti (Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban.), azért jó lesz számba vennünk, hogy például Szombathelyen az SZDSZ és az MSZP már megkötötte a nagy egyezséget: kölcsönösen visszaléptették képviselőjelöltjeiket már az első forduló előtt. (Szalay Gábor közbeszól.) Lám csak, összekapaszkodik a két hajótörött (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Közjegyzővel hitelesítik az aláírásokat!), összefognak az esélytelenek!

Ezzel a lépésükkel újfent bizonyságot tettek arról, igen tisztelt Kuncze Gábor képviselő úr, amit '94 előtt még csak sejthettünk, azóta már mindnyájan jól tudjuk: összenő az, ami összetartozik. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: És eltűnik, mint az MDF!) Úgy látszik, most már nemcsak összenő, de egybe is olvad. (Szalay Gábor: Bezzeg az acélos MDF!) Vagy ha az SZDSZ szempontjából fogalmazzuk meg, akkor azt kell mondanunk, hogy beolvad, tisztelt képviselő úr. Így aztán megfontolandó (Bauer Tamás: Az MDF?), hogy az önök szavazóinak kire érdemes ezután voksolniuk, nem egyszerűbb-e egyből az MSZP-t választaniuk.

Ami azt illeti, hogy itt lenyúlások meg lopások vannak - hát igen, bennem is az a kérdés vetődött fel, amit a miniszterelnök úr már említett (Kuncze Gábor közbeszól. - Derültség az SZDSZ soraiban.): hogy is állunk a közbiztonsággal (Szalay Gábor: Szaporázd a nyelvcsapásokat, Csaba!), hogy is állnak a számok az ön egykori belügyminiszterségét összevetve a mai helyzettel? (Dr. Kis Zoltán: És a rendőrfőkapitányét, aki törzsőrmesterként szolgált alattunk?)

Kérem szépen, az ön utolsó esztendejében 457 ezer vagyon elleni bűncselekményt követtek el ebben az országban; 2000-ben 311 ezret. Tetszik érteni, 140 ezerrel kevesebben váltak vagyon elleni bűncselekmény sértettjévé és áldozatává!

A gépjárműlopások száma 1996-ban, amikor - ismétlem - ön a belügyminiszter, 17 ezernél is több. (Kuncze Gábor: Aztán kormányra kerültetek!) 2000-ben alig több mint 10 ezer - és sorolhatnám tovább. (Dr. Kis Zoltán közbeszól.) A közúti közlekedési balesetek száma - ha már a rendőrségnél tartunk - 20 ezer volt 1998-ban, és mindössze 17 ezer 2000-ben - 3 ezerrel sérüléses közlekedési balesetet követtek el.

Szóljunk egy kicsit a szervezett bűnözésről is! (Dr. Kis Zoltán: Besorozták a betyárokat, mint a Szegénylegényekben!) Tisztelt Kuncze Gábor Képviselő Úr! Emlékezünk mindnyájan, hogy az első robbantásos, utcai leszámolásos maffiagyilkosságot 1995-ben követték el ebben az országban, akkor, amikor ön volt a belügyminiszter. 1996-ban már 29 ilyen merényletet követtek el, 1997-ben pedig 46-ot. A felmérések és az adatok szerint az ön idejében 220-240 szervezett bűnözői alvilági csoport működött gyakorlatilag szabadon ebben az országban. Ránk hárult az a feladat, hogy ezeket kiszorítsuk ebből az országból (Közbeszólások az SZDSZ soraiból.), Szeva bácsitól Stecuráig. (Gyürk András: Úgy van!)

Tisztelt Képviselő Úr! Felrémlik bennem még egy kép, ahogy Prisztás Józseffel, az ugyancsak merénylet áldozatává vált maffiózóval mosolyognak egymásra egy képen. (Moraj a Fidesz soraiban.) Csak azt kérdezem magamtól, ha tudta ön, hogy Prisztás József kicsoda, akkor azért volt alkalmatlan belügyminiszternek (Dr. Világosi Gábor: Clodo!), ha nem tudta, akkor meg azért.

Az előbbi felszólalását csak úgy tudom értékelni, hogy ön ismét kormányzásra jelentkezik, ön ismét miniszter szeretne lenni, Kuncze Gábor képviselő úr. Megkérem, az isten szerelmére, gondolja meg mindnyájunk érdekében, fontolja meg ezt még egyszer!

Köszönöm szépen. (Derültség, taps a Fidesz és az MDF soraiban. - Molnár Róbert: Csak az 5 százalékot el kellene érni!)

 




Felszólalások:   1-16   17-26   27-30      Ülésnap adatai