Készült: 2024.03.29.08:27:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 369. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:29


Felszólalások:  Előző  369  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt megcsonkított Országgyűlés! Én azt gondoltam annak idején, amikor három héttel ezelőtt elkezdődött ennek a törvényjavaslatnak a tárgyalása, hogy ahhoz képest, amit frakciótársaim elmondanak, nem lesz különösebb hozzátennivalóm ennek a törvényjavaslatnak a vitájához. Azt gondoltam, hogy van egy közbeszerzési törvényünk, amit három és fél évvel ezelőtt megalkottunk az előző Országgyűlésben. Akkor is voltak vitáink. Az volt a helyzet még akkor, hogy volt számos lényeges észrevételünk, éppen Keller László képviselő úrral tettük a legtöbb módosító indítványt, amelyek nagy részét - ezt kormánypárti képviselőtársaimnak is lassan meg kell tanulni - a saját kormányunk sem fogadta el, mert ez így szokott lenni, az apparátusok, a hivatal sokszor másképp gondolkodik, mint a képviselők. De mindegy, megszavaztuk a törvényt, annak ellenére, hogy nem minden részletével voltunk megelégedve. A törvény három éve működik, néhány ponton módosítani kell.

Mint az eddigi vitában hallottuk, az ellenzéki pártok szónokai is alapjában véve egyetértenek a módosítások irányával. Azt gondoltam, hogy a szokásos még kétszer három hetet majd hozzáadva ebben a ritkított, lassított, fogyatékos Országgyűlésben, majd el fogunk jutni egy boldogító szavazáshoz, amikor valami 90 százalékos vagy még nagyobb többséggel a törvénymódosítás is megszavazásra kerül.

Csakhogy három héttel ezelőtt egy hétfői estén nemcsak ennek a törvényjavaslatnak a tárgyalása kezdődött el az Országgyűlésben, hanem napvilágra került egy hír is, nem tudom, emlékeznek-e még rá, ugyanazon az este történetesen, ez a sors fintora, amikor megtudtuk, hogy mellőzni készül a kormány egy magas rangú funkcionáriusa a versenyeztetést, a pályázati rendszert.

Ennek a törvényjavaslatnak, amely előttünk van, van egy nagyon fontos bekezdése, és én csak ebből a bekezdésből indulok ki, a 8. §, amely a hatályos törvény 9. §-ának (2) bekezdését módosítja. Itt a g) pont új szövege a következő: a közbeszerzési törvény hatálya nem terjed ki a következő szolgáltatásokra - és akkor van egy fölsorolás a hatályos törvényben is, amit a benyújtott törvényjavaslat módosít. Az új szöveg a következőképpen szól: nem terjed ki tehát a törvény hatálya a tervezési tevékenységre, ha az ajánlatkérő azzal kapcsolatban külön jogszabályban előírt módon tervpályázatot folytat le. Tehát ha nem folytat le tervpályázatot, mondja az államtitkár úr minisztériuma által kidolgozott és a kormány által benyújtott törvényjavaslat, ha tehát nem írnak ki tervpályázatot, akkor kiterjed rá a közbeszerzési törvény.

Szeretném megnyugtatni önöket, tisztelt képviselőtársaim, hogy a hatályos törvény még nem ilyen egyértelmű. A hatályos törvényben benne van a kibúvó. De hogy mi volt a kormány szándéka és az Igazságügyi Minisztérium szándéka, amikor ezt a törvényjavaslatot kidolgozták, amikor világos viszonyokat akartak teremteni, azt világosan jelzi ez a pont: csak akkor ne kelljen a tervezési tevékenységben közbeszerzési eljárást alkalmazni, ha a külön jogszabályban, vagyis az építési törvényben előírt módon tervpályázat van. Ha nincs, akkor közbeszerzés van, és nincs kibúvó!

És ugyanazon az esten, amikor az államtitkár úr elénk terjesztette ezt a törvényjavaslatot, és amikor valamennyi párt helyeselte ezt a törvényjavaslatot, akkor az önök kormánya máris arcul csapta ezt a törvényjavaslatot. Nemcsak azzal, hogy az akkor még csak miniszteri biztos úr bejelentette, hogy pályáztatás nélkül kívánja, azt mondhatnám talán, legalábbis az évtized legfontosabb építkezésének tervezési megbízását kiadni, hanem azzal is, és ez az igazi arculcsapás, hogy ezt követően a miniszterelnök úr még azt is bejelentette, hogy mindjárt kormánybiztossá lépteti elő, és ezzel világossá tette, hogy azt az eljárást, amelyik világosan felrúgja azt a törvényjavaslatot, amit a kormány éppen benyújtott, ezt nem feddéssel honorálja, hanem előléptetéssel erősíti meg. Sőt azt is megtudtuk a most már kormánybiztos úrtól a Magyar Televízió Szabadság tér című műsorában, hogy őt biztosította a miniszterelnök úr arról, hogy bármilyen törvény áll útjában az ő eljárásának, azt a törvényt a kormány azonnal módosítani fogja, illetve nyilván a kormánypárti többség az Országgyűlésben. Azt hiszem, a képlet világos: prédikáljuk a vizet.

Hadd idézzem a Fidesz vezérszónokát is, Perlaki képviselő urat, aki azt mondta három héttel ezelőtt: az ajánlatkérők igyekeznek a régi, megbízható partnereiket előnyben részesíteni, a versenysemlegesség és a gazdaságfejlődés érdekében azonban az alkalmas ajánlattevőknek lehetőségük kell hogy legyen arra, hogy szerződésekhez jussanak - mondta Perlaki úr. Íme a példa! Az ajánlatkérő, nevezetesen Schwajda kormánybiztos úr, aki a miniszterelnök úr teljes támogatását tudhatja a háta mögött, a régi megbízható partnereiket, családi házának tervezőjét, az egyébként kiváló építészt részesíti előnyben, és megakadályozza azt, hogy bárki más, hogy úgy mondjam, a ringbe léphessen amikor az új Nemzeti Színház tervezéséről van szó.

Tisztelt Országgyűlés! Mint mondtam, vizet prédikál a kormány akkor is, amikor benyújt egy törvényjavaslatot, akkor is, amikor a Fidesz nevében Perlaki képviselő úr indokolja ezt a törvényjavaslatot és támogatja a törvényjavaslatot, elénk áll a szép elvekkel, és ugyanazon a napon a kormány hivatalnoka az ellenkezőjét csinálja, vagyis bort iszik. Függetlenül attól, tisztelt Országgyűlés, hogy ennek a törvényjavaslatnak a szövege mennyire jó, mennyire helyes, mennyire támogatható, nem hiszem, hogy tiszta lelkiismerettel megszavazhatunk egy olyan törvényt, ami az önök kormányának csak arra jó, hogy azonnal megsértse, amikor úgy érzi, hogy útjába áll.

Ezt a fajta jogalkalmazási gyakorlatot nem lehet elfogadni, és azt gondolom, hogy ezért a törvényjavaslatot, amelyet egy más országban egy más kormány kormányzása, egy más parlamenti többség döntéshozatala idején nyugodt lelkiismerettel megszavazhatnánk, az önök kormányának a kormányzása, az önök parlamenti többségének a döntései idején nem hiszem, hogy tiszta lelkiismerettel meg lehetne szavazni, mert akkor mi is ugyanabba a képmutatásba mennénk bele, amit önök mindennap gyakorolnak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  369  Következő    Ülésnap adatai