Készült: 2024.04.25.05:37:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2011.11.23.), 326. felszólalás
Felszólaló Osztolykán Ágnes (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az önkormányzati törvényjavaslat szövegét nézve felszólalásom érthetetlennek tűnhet, mivel a benyújtott javaslat egyetlenegyszer sem tartalmazza az oktatás szót. A hatályos önkormányzati törvényhez képest ez egy mérhetetlen mulasztás vagy a kormány súlyos üzenete. Abból ugyanis, hogy a javaslat nem határozza meg az iskolafenntartó önkormányzatok jogait, a totális államosítás üzenete olvasható ki.

A másik óriási hibája a törvénynek, hogy a várhatóan hosszúra nyúló átmenetet nem szabályozza. Hosszú lesz az átmenet, hiszen a megyei intézmények államosítását csak hétfőn szavazták meg, a települési iskolákét még be sem terjesztették, mint ahogyan az iskolafenntartó önkormányzatoknak beígért visszaszerződés megkötése utáni helyzetet sem szabályozza a törvény, pedig e kormányzati ígéret szerint hosszú távon is számolni kell vagy kellene az önkormányzati fenntartású intézmények létével. Mintha azt mondanánk, utánunk az özönvíz. Vészterhes üzenet ugyanis az önkormányzás lényegi eleme, hogy egy település széles jogosítványokkal rendelkezzen ezen a területen, hogy beleszólása legyen a területén működő, a közösséget alkotó polgárok gyermekeinek jövőjét meghatározó intézmények irányításába. Emellett feltétlenül érvényesülnie kell a közszolgáltatást igénybe vevőkhöz legközelebbi szinten megvalósuló demokratikus kontrollnak, amit eddig az önkormányzati fenntartás, ha csak részlegesen és tökéletlenül is, de valamennyire mégis garantált. Ezek kiiktatása a rendszerből közösségromboló hatású.

A centrális, mindent irányítani akaró kormánypolitika köreit, úgy tűnik, zavarja bármiféle autonómia, ezért az önkormányzati alapfeladatok elvonása most van terítéken. Az önkormányzati rendszer ésszerű újraszervezésében éppenséggel lennének lehetőségek, hiszen európai viszonylatban Magyarország rendelkezik az egyik legszelektívebb iskolarendszerrel. Magyarországon, ahogy ezt már sokszor elmondtam e Ház falai között, egy gyermek szüleinek társadalmi hovatartozása a gyermek születésétől fogva determinálja, eleve elrendeli a jövőbeni helyét a társadalomban. Ennek a gyermeknek a jövőbeni esélyein csak az iskola javíthatna, azonban Magyarországon az önkormányzatok, így az iskolák között is hatalmas különbségek vannak. Éppen ezért az iskolák államosítása bizonyos szempontból lehetőséget adna a kiegyenlítésre, amely bizonyítottan csak integrációval és egyéni fejlesztéssel volna lehetséges. Sajnálatos módon azonban a kormány nem kíván élni ezzel a lehetőséggel, és ahelyett, hogy a hátrányokat kompenzálná, a köznevelési törvényben csak tovább erősíti ezek generációs újratermelődését.

Egy ésszerű újjászervezés lehetőséget adna az önkormányzatok között lévő különbségek mérséklésére és a finanszírozási gondok megoldására is. A kormány erről is hangoztat szlogeneket, azonban a törvényt nézve ezeknek semmiféle valóságalapjuk nincs. Az LMP hónapok óta hangsúlyozza, hogy az államosítás az iskolák bezárásának törvényes lehetőségét teremti majd meg. Önök ezt következetesen tagadják. Azonban az oktatásért felelős államtitkárság láttamozott titkos háttértanulmánya sajnálatos módon az én érvelésemet támasztja alá, még ez a kormányzati tanulmány is 633 feladatellátási hely bezárásával számol. Gondolhatnánk, hogy a felső tagozatok ügyében tett engedményeknek köszönhetően ez a szám csökken, de ez nem valószínű azok után, hogy a miniszterelnök úr tegnapelőtt árulta el itt a teremben, egy azonnali kérdésre válaszolva, hogy a köznevelési rendszer átalakításának többletforrását a kormány nem látja előre.

A feladatelvonás mögött tehát nem az a fennen hirdetett szándék áll, hogy mindenhol jó minőségű oktatás legyen, hanem hogy a költségvetés újabb jelentős forrásokat tudjon kivonni az oktatásból. Ez megengedhetetlen. Önök az IMF programját hajtják végre, akár kiküldik őket az országból, akár éppen visszahívják. Sajnos, az önkormányzati törvény is erről szól. Mindezek mellett a javaslat lehetőséget biztosít arra, hogy a jól gazdálkodó tehetős önkormányzatok az állammal kötött szerződés formájában visszavásárolják oktatási intézményeik fenntartói jogát.

Ez az engedmény amellett, hogy az önkormányzatok közötti különbséget tovább erősíti, annak ellenére, hogy a hangoztatott cél ezek enyhítése, a lobbizásnak is teret ad. Az önkormányzatok, a helyi közösségek tudatos elfojtásával és a köznevelési törvény ezzel összecsengő alattvalóképző szemléletével az önkormányzati reform egy jelentős visszalépés a tanácsrendszer felé. Azt tanácsolnám önöknek, hogy ne fogadják el ezt a törvényt.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai