Készült: 2024.04.23.08:04:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.), 16-18. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  16 - 18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Szent-Iványi Képviselő Úr! Nagyon köszönöm a napirend előtti hozzászólását (Bauer Tamás: Szívesen, máskor is!), mert lehetőséget ad arra, hogy tájékoztassam a tisztelt Házat a Postabank és a Fejlesztési Bank ügyét érintő kérdésekről.

Előtte azonban engedjen meg egy rövid megjegyzést! Nagy figyelemmel követtem a hozzászólását, egy kérdést azonban megkerült a felszólalásában. Ez a kérdés pedig arra vonatkozik, hogy vajon mi okozta azt, hogy a Postabank egy olyan helyzetbe került, amikor egy 152 milliárdos tőkejuttatásra volt szükség (Dr. Kis Zoltán: Ezt kell kivizsgálni! - Keller László: Három éve nincs válasz! - Közbeszólások az SZDSZ soraiból: Ezt kell kivizsgálni!) 1998-ban. Elnök úr, a szabad demokrata képviselők egy kicsit ingerültek ma reggel... (Bauer Tamás: Nem ingerültek! - Dr. Eörsi Mátyás: Szép nyugodtan mondjuk, hogy a Fidesznek adott pénzek.) Engedjék meg, hogy befejezzem...

 

ELNÖK: A miniszter úré a szó!

 

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Tisztelt Képviselőtársaim! A kérdésre a választ Szent-Iványi képviselő úr is tudja. Nyilván az az oka, hogy egyrészt a Postabank (Dr. Eörsi Mátyás: Nem nyilván volt vizsgálóbizottság.) felelőtlen vezetése okozta ennek a hiánynak a létrejöttét, másrészt azonban az a kormányzati magatartás, amely tulajdonosként asszisztált ezeknek a pénzeknek az eltüntetéséhez. (Bauer Tamás: A Fidesz részvételével!) Tegyük csak fel a kérdést, tisztelt képviselőtársaim, hogy melyik kormány volt akkor. Bizony, az MSZP-SZDSZ-kormány volt, amelynek Szent-Iványi képviselő úr államtitkárként volt tagja. Ez a kormány okozta részben azt, hogy 1998-ban az adófizetők pénzéből 152 milliárd forinttal kellett megsegíteni a Postabankot (Bauer Tamás: Vizsgáljuk ki! - Szalay Gábor: Ha így van, miért nem vizsgáljuk ki?! - Moraj az SZDSZ soraiban.), hogy ne omoljon össze.

Tisztelt Bauer Képviselő Úr! Ön vajon kiabált-e akkor úgy, mint most? (Bauer Tamás: Igen, kiabáltam!). Vagy tisztelt Eörsi Mátyás képviselő úr, ön kiabált-e akkor? (Dr. Eörsi Mátyás: Hangosan!) Úgy emlékszem, hogy nem kiabált. Én itt voltam, ebben a parlamentben. Önök csendben ültek a parlament soraiban (Bauer Tamás: Rosszul emlékszik!), és asszisztáltak ahhoz, hogy ez a pénz eltűnjön a Postabankból. (Moraj az SZDSZ soraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! (Dr. Kis Zoltán: Kis futballista!) Hadd mondjam el akkor azt (Dr. Kis Zoltán: Kiabáltál akkor?), Kis Zoltán képviselőtársam, hogy milyen lehetőségük van arra, hogy a Postabank és a Fejlesztési Bank működését ellenőrizzék, ha már akkor nem tették meg. (Bauer Tamás: Semmilyen!) A kormány az 1155/1998. (XII. 9.) számú kormányhatározatban döntött a Postabank és a Magyar Fejlesztési Bank Rt. helyzetének rendezése érdekében szükséges állami lépésekről. Így ki is kell egészítenem Szent-Iványi képviselő urat, hiszen a Postabank esetében valóban 152 milliárd forint, de a Magyar Fejlesztési Bank esetén 37,7 milliárd forint összegű tőkerendezésre került sor, az az összeg magasabb annál, mint amit ön elmondott.

 

 

(9.10)

 

A tőkerendezést követően a Postabank Rt. a portfólió egy részét a Reorg-Apport Rt.-nek, illetve a saját work-out társaságának értékesítette. A Postabank Rt.-vel kötött konszolidációs megállapodás és a Reorg-Apport Rt.-vel a portfólió kezelésével kapcsolatos szerződés biztosítja a kormány és így a Pénzügyminisztérium részére is, hogy megfelelő tájékoztatást és folyamatos ellenőrzést kapjunk az állami pénzeszközök felhasználásról. Ez van tehát a kormány részéről. Most nézzük, hogy mi van az Országgyűlés tekintetében!

Az intézményekkel kötött szerződések mellett a kormány felkérte az Állami Számvevőszék elnökét, valamint utasította a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal elnökét a Postabank Rt.-nél és a Magyar Fejlesztési Bank Rt.-nél feltárt veszteségek keletkezésével kapcsolatos felelősségi kérdések átfogó, a döntések meghozatalában és ellenőrzésében részt vevők teljes körére kiterjedő vizsgálatára, továbbá a Postabank Rt.-nél, az MFB Rt.-nél és a Reorg-Apport Rt.-nél az állami pénzeszközök felhasználásának rendszeres ellenőrzésére.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezeken keresztül tehát önöknek is megvan a lehetősége arra, hogy az ellenőrzés minden fázisáról objektív, tárgyilagos anyagot kapjanak. (Bauer Tamás: Nem igaz!) Az ellenőrzésben a Pénzügyminisztériumon kívül tehát részt vesz a kormány a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalon, az Országgyűlés az Állami Számvevőszéken keresztül.

Ezen túlmenően szeretném elmondani azt is, hogy a parlament különböző bizottságai több alkalommal hallgatták meg a pénzügyminisztert, illetve a Postabank és a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatóját beszámoltatták. (Bauer Tamás: És nem válaszoltak!) Tehát nem arról van szó, tisztelt képviselőtársaim (Közbeszólás az SZDSZ soraiban: Banktitokra hivatkoztak!), hogy arra van szükségünk, hogy az SZDSZ különböző vizsgálóbizottságokat állítson fel, ezt egyébként megtehetik, csinálják, én jó munkát kívánok hozzá (Bauer Tamás: Köszönjük!), de a parlamentnek mindig megvolt a lehetősége arra, hogy rendszeres beszámolókat kapjon arról (Közbeszólás az SZDSZ soraiban: 1998-ig!), hogy mi történik a Postabanknál és a Fejlesztési Banknál, ha már ezt az előző kormány, és így Szent-Iványi államtitkár úr is, elmulasztotta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én tehát azt tudom mondani, hogy felmelegítve csak a töltött káposzta jó. Az, amit két és fél esztendeje az SZDSZ-frakció csinál ebben a parlamentben, mind arról szól, hogy annak a bűntudatnak egy részét, amit az előző kormány tagjaként elkövettek, valahogy jóvátegyék.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  16 - 18  Következő    Ülésnap adatai