Készült: 2024.04.25.23:50:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2012.02.13.), 309. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  309  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen elnök úr. Vélhetően még egyet fogok kérni, hogy reagáljak a volt miniszterelnök úr gondolataira.

Csak két dologra szeretnék reflektálni, aztán a részletesebb vitát majd Scheiring képviselőtársam lefolytatja. Az egyik, hogy a volt miniszterelnök úr arról fantáziált, hogy majd létrejön az európai kormányzás. Ha viszont európai kormányzásra gondolunk, ha arra gondolunk, hogy a gyerekeink egy olyan Európában nőjenek föl, ahol közös európai kormányzás van, nem az lenne az első lépcső ehhez, hogy kiküszöböljük az olyan típusú paktumokat, mint amiket most kíván a magyar parlament szentesíteni?

Arról beszélek, hogy az európai kormányzás víziója feltételezi azt, hogy az Európai Unió szintjén a demokratikus deficitet eltüntetjük. Hogy nem engedjük meg azt, hogy egy kormány vagy egynéhány tőkésközpont verjen át az európai nemzeteken, az európai választókon diktátumokat, amelyek hosszú távon Európa gazdaságpolitikáját meghatározzák. De amikor egy félszázalékos strukturális hiánycélt rögzít egy ilyen paktum, azt nem lehet egy centrumország kormányának diktátuma alapján végigverni az egész Európai Unión! Ha európai kormányzásról beszélünk, ennek a demokratikus feltételeit meg kell teremteni, meg kell teremteni az állampolgári demokratikus részvétel feltételeit ez Európai Unión belül. Ha ez megvan, akkor van értelme európai kormányzásról álmodozni.

Amikor a volt miniszterelnök úr arról beszél, hogy fölvethető vagy fölveti azt, hogy az úgymond északi protestáns modellt lehet Magyarországra vagy Európa más részeire, Kelet-Európára, Dél-Európára interpretálni, akkor pontosan eljutunk ahhoz a vitához, ami itt egyébként a nagy világnézeti viták lényege. Hogy Magyarországnak az elmúlt 20 éves gazdasági-társadalmi fejlődése pontosan azáltal lett elszúrva, és még jó néhány periferiális ország, például Görögország társadalmi és gazdaságfejlődése, hogy tőle idegen modelleket próbált átvenni. Pontosan ott lenne szükség egy fordulatra Magyarország számára, hogy szakítsunk azzal ez elmúlt 20 éves politikával, amely egyébként elvezetett a magyar gazdaság tragikus kettéosztottságához. Nekünk nem modelleket kell átvenni, hanem a magyar gazdaság természetes szerkezetéhez igazodó fejlődési pályát kellene felvázolni.

Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  309  Következő    Ülésnap adatai