Készült: 2024.04.26.00:14:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Szakács Imre (Fidesz)
Beosztás ifjúsági és sport minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZAKÁCS IMRE ifjúsági és sportminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, abban egyetérthetünk, hogy a rendszerváltoztatás során a gazdasági rendszerváltoztatásnál a munkaerőpiac is jelentősen változott. Olyan helyzet állt elő Magyarországon, amely korábban nem volt jellemző: a nagyfokú munkanélküliség. Nyilván minden kormány és minden állam megpróbálja megfelelő módon szabályozni a belső munkaerőpiac rendjét, s ennek keretében természetesen ezt a mindenkori magyar kormányok is megtették.

Azzal kapcsolatban, amit ön problémaként most fölemlített, el szeretném mondani, idén nyáron is megvan annak a lehetősége, hogy főleg magyar anyanyelvű, külföldi állampolgárságú fiatalok nyáron nyári idénymunkán a mezőgazdaságban részt vehessenek. Az ön által említett 8/1999-es szociális és családügyi miniszteri rendelet lehetőséget ad ugyanis az egyéni engedélyen túl a csoportos keretengedély és az ezen alapuló további egyéni engedélyek kiadására.

Én azt készséggel elismerem, hogy a korábbi szabályozás, a 63/97-es kormányrendelet és az ehhez kapcsolódó 2097/97-es kormányhatározat, amely az ifjúsági építőtáborokról szólt, ezt a lehetőséget megszüntette. De hát azt önöknek is be kell látni, hogy ez egy olyan rendszert tartott volna fenn, amely elsősorban a rendszerváltoztatást megelőző szocialista nagyvállalati, mármint a mezőgazdasági nagyüzemi tevékenységhez kapcsolódó lehetőségeket biztosított.

Én biztos vagyok abban, hogy azok a mezőgazdasági vállalkozók, akik szívesen veszik igénybe nyáron külföldi, de magyar anyanyelvű fiatalok munkáját a mezőgazdaságban, a munkaügyi központokon keresztül, a hatályos szabályozások alapján is megtalálják annak a módját, hogy rendezett és szabályozott módon alkalmazzák ezeket a fiatalokat.

Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy igazán a megoldást az jelenti majd, amit ön is említett, ez az úgynevezett státustörvény, amelynek a tárgyalása jelenleg a parlament előtt folyik, hiszen ez alapján - amennyiben a parlament elfogadja a kormány javaslatát - a szomszédos államokban élő magyaroknak, és így természetesen a szomszédos államokban élő magyar fiataloknak is, az egyes kedvezményeiről szóló rendelkezéseknek az a célja, hogy a határainkon túl élő magyarok számára ideiglenes munkavégzésük esetén más külföldi munkavállalásától eltérő s annál kedvezőbb szabályokat állapítson meg.

Az éppen tárgyalás alatt álló törvény által a foglalkoztatás megkönnyítése érdekében lehetőség nyílik arra, hogy a munkavállalási jogszabályi feltételek megteremtésével kapcsolatos kiadások, így különösen az ahhoz szükséges iskolai végzettség, szakképesítés, munkaalkalmasság előzetes igazolásához szükséges eljárás költségeinek megtérítését például ezek a magyar származású, külföldi állampolgárságú fiatalok akár pályázat útján is megszerezzék és érvényesíthessék.

Azt gondolom, ezek a szabályozások afelé mutatnak, hogy lehet, hogy az ön megítélése szerint most ebben az évben, ebben a nyári szezonban nem lesz olyan gördülékeny a külföldi származású magyar fiatalok foglalkoztatása a mezőgazdaságban, de a státustörvény hatálybalépésével szerintünk ez a kérdés megoldódik, azaz Erdélyből, a Vajdaságból, a Kárpátaljáról nyugodtan jöhetnek a magyar fiatalok nyári idénymunkára, a mezőgazdaságban megtalálják a munkalehetőségeket. Bízom benne, hogy mind a magyar mezőgazdasági kisvállalkozók, középvállalkozók, mind pedig a határon túli magyar fiatalok igényei kielégítésre találnak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai