Készült: 2024.04.26.00:22:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2009.09.28.), 16. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzati rendszer az államháztartás egyik legfontosabb rendszere Magyarországon. Az állam mintegy 7500 nagy hatáskört lát el, ebből 3 ezret az önkormányzatokon keresztül, mondhatom nyugodtan, a születéstől a halálig. Ehhez az állami központi költségvetésből támogatást kap. Ez annál is inkább megilleti az önkormányzatokat, mert az önkormányzatok nemcsak saját maguk választják meg a feladataikat, hanem a kormány és a parlament adja nekik a kötelezően ellátandó feladatokat.

A rendszer a megalakulásakor mintegy 80 százalékban volt finanszírozott, ami azt jelentette, hogy a feladatellátásához az összes költség 80 százalékát megkapta a kormánytól, a központi költségvetéstől. Mára eljutottunk oda, hogy kevesebb mint 50 százalékot ad az összes költségből a központi költségvetés, a többit az önkormányzatoknak a saját vagyonukból, a saját eszközeikből és külső forrásból kell biztosítaniuk. Ez mára oda vezetett, hogy az önkormányzati rendszernek több mint egyharmada nem tudja ellátni az alapfeladatait - úgynevezett önhibáján kívül hátrányos helyzetű önkormányzat -, aminél még egy egyszerű általános iskolában is - hogy egy példával éljek - a tanárt kell megkérdezni, mert ha valaki megbukik matematikából, akkor azt kell mondani, hogy többet kellett volna tanulni, de ha az osztály egyharmada, akkor azt kell mondani, hogy a tanárral van a baj.

Itt egyértelmű, hogy az állammal és a központi költségvetéssel van a baj. S ma ez oda jutott, hogy az önkormányzati rendszer - nyugodtan mondhatom - eljutott életének a végére, ha nem változik meg a központi költségvetés, a kormány hozzáállása, akkor a jövő év közepétől az önkormányzati rendszerben olyan működési zavarok keletkezhetnek, ami tömegével fenyegeti az embereket, mert az önkormányzatok a számukra létszükségletet jelentő alapfeladat-ellátásban is veszélyeztetettek. Az egészségügyi rendszer közel 80 százalékát az önkormányzatok tartják fenn. Ma már az a helyzet, hogy az önkormányzati fenntartású intézményekben - megjegyzem, az állami fenntartásúakban is - lényegében csak a sürgősségi ellátást tudják biztosítani, a tervezhető ellátásokra azt mondják, hogy gyertek vissza később, mert egyszerűen elfogyott a pénz, mintegy 70-80 milliárd forint hiányzik ahhoz, hogy az év végéig az egyszerűbb eseteket - ütemezhető protézisműtéteket, más ellátásokat - lehetne folytatni.

(13.40)

Az önkormányzati rendszer nem tudja pótolni ezt a kieső 80 milliárd forintot.

Az oktatásban megdöbbentő volt az az adat, amire az önkormányzatok kényszerültek: több mint 6 ezer pedagógust bocsátottak el a rendszerből. Persze, mondhatja azt az oktatási miniszter úr, hogy ő maga egyetlenegy pedagógust sem rúgott ki, nem küldött el. Jogilag igaza van, az önkormányzatok a munkáltatók, egész pontosan nem is az önkormányzatok, hanem az iskolaigazgatók. Tehát találjuk meg a rendszerben a főbűnöst: az iskolaigazgatót, hiszen ő a munkáltató, ő rúgta ki a tanárokat.

De, kedves Hiller úr, azért ez az álláspont több mint cinizmus! Ön történész, fogja érteni a történelmi hasonlatomat. Az ÁVH tevékenységéért Rákosi elvtárs akkor nem felelős. Igaz? Ő senkinek nem rúgta le a veséjét. (Felzúdulás az MSZP padsoraiban.) Ő senkinek nem söpörte le a padlását, ő senkinek nem tépte le a körmét. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.) Kérem szépen, találjuk meg azt az ÁVH-s vallatót, esetleg az ÁVH osztályvezetőjét - feljebb ne menjünk -, aki történetileg is tanítható a diákoknak, hogy Rákosi elvtárs jó elvtárs volt, ellenben a gonosz verőlegények voltak az igazi bűnösök. (Közbekiabálások az MSZP padsoraiból.)

Hiller Úr! Az a kijelentés azért mellbevágó, amit ön mondott, mert napnál világosabb, hogy a folyamatos normatívacsökkentésekkel, a folyamatos megszorításokkal önök idézték elő azt a helyzetet, ami ma az iskolarendszerben van. És ennek a megkoronázása az a tervezet, amiben most, miután a pedagógusokkal elbántak, még a gyerekektől vegyük el a napi ennivalót. Gratulálni tudok hozzá.

Eddig a KSH adatai szerint félmillió azon gyerekek száma, akik nem jutnak kielégítő táplálkozáshoz, rendes ételhez Magyarországon. Ezeknek a gyermekétkeztetés kulcskérdés. Meg akarják duplázni ezt a számot? Mert az, hogy a gyermekétkeztetést visszavágják, azzal egyenértékű - az önkormányzatok nem fogják tudni ezt visszapótolni -, hogy tömegével fognak Magyarországon a gyerekek alultápláltak lenni, nem étkezni, ami egyébként a teljesítménycsökkenéshez is vezet.

Hiller Úr! Mi ezzel a szándék? Mit akarnak? Hogy szűnjön meg Magyarországon a normális oktatás és a normális gyerekétkeztetés? A rendszer a végóráit éli. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) Könnyű persze a kormánynak, ők májusban, júniusban mossák kezeiket, nekik már nem lesz politikai felelősségük. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai