Készült: 2024.04.26.00:19:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2018.12.03.), 200. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A rendszerváltás előtt Magyarországon a nehézipar következtében nagyon sok területet elszennyeztek, nagyon sok terület maradt, ahol ott maradt a veszélyes hulladék, és veszélyes anyagok maradtak ott, amelyek egyértelműen veszélyeztetik a környezetünket. A rendszerváltás után ezeknek a területeknek a kármentesítésére elindult egy országos kármentesítési program, amiről tudjuk, hogy sok-sok milliárd forintba került. Sajnálatos módon ezeknek a területeknek a kármentesítése a Fidesz kormányzásának ideje alatt lelassult. Azt nem állítjuk, hogy nem történt teljesen semmi, de nem abban az ütemben halad, ahogyan kellene. Ráadásul azt is tudjuk, hogy a beruházásokat általában zöldfelületeken valósították meg, ahelyett, hogy a barnamezős beruházásokat részesítették volna előnyben.Sajnos, az utóbbi időben elég sok helyről érkeznek lakossági panaszok hozzánk, amelyek pontosan arról szólnak, hogy ott, a közvetlen környezetükben már veszélyeztetve érzik magukat. Arról szólnak ezek a panaszok, hogy ott a talajt és a természetes ivóvizet, talajvizet elszennyezik ezek a területek. Sajnos, azt is tudjuk, hogy ezeknek az örökölt szennyeződéseknek az a legnagyobb veszélye, hogy sokszor az emberi szem előtt azok rejtve maradnak a talajban, és eljutnak a felszín alatti vizekbe. Akkor válnak már egyértelművé, amikor közvetlen veszélyt jelentenek az élővilágra és az emberi egészségre. Tehát itt valamit biztos, hogy tenni kell.

Viszont az különösen sajnálatos, hogy nemcsak a rendszerváltás előtti időszakban történtek ilyen szennyezések, hanem a rendszerváltás utáni időszakban is újabbak keletkeztek. Sajnos, ez azt jelenti, hogy ezek megelőzése érdekében a kormányzat nem végez megfelelő munkát, és nem teljes felelősséggel véleményezi az ilyen kérelmeket. Erre példa a Kiskunhalas határában gondatlanul tárolt nagy mennyiségű veszélyes hulladék.

Tulajdonképpen Kiskunhalastól, a lakóházaktól mintegy 100-150 méterre található egy ilyen veszélyeshulladék-lerakóhely. Nemrégen személyesen is jártam ott, és saját szememmel láttam, hogy festékek, oldószerek, olajok, egészségügyi veszélyes hulladékok, laboratóriumi vegyszerek maradékait tárolják sérült, repedt hordókban és műanyag tárolókban teljesen szabálytalanul, szigetelés nélkül a puszta földön. Azt is lehetett látni, hogy a vegyi anyagok egy része kijutott a környezetbe, és a többi csak idő kérdése, hogy ami még ott van, az is kijusson.

Azt is tudjuk, hogy az illetékes Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség annak idején civil szervezetek tiltakozása ellenére adta ki az engedélyt. A határozat több mint 400-féle veszélyes hulladék begyűjtésére és szállítására vonatkozott, több tízezer tonna mennyiségben. Alig egy évvel később, 2011 elején szabálytalan hulladékkezelésért már több mint 85 millió forintos bírságot állapított meg a hatóság, ám ezt végül nem szabták ki a Bács-Reál Kft.-re, csak figyelmeztetést küldtek.

A helyzet azonban nem javult, így 2011 végén a környezetvédelmi hatóság illegális hulladéktárolás miatt betiltotta a cég további tevékenységét. A tulajdonos még akkor  azt azért tudjuk, hogy nagyon raffináltak és dörzsöltek az ilyen cégek , 2011-ben más nevére íratta át a céget, a veszélyes hulladék pedig azóta is, immár sokadik éve áll ott elhagyatottan a telepen.

Hosszú évek alatt bírságok, perek követik egymást, de úgy látjuk, hogy ez a megoldás szempontjából csak időveszteség. Azt gondoljuk, és ebben biztosak vagyunk, hogy nem lehet megvárni egy ilyen procedúra végét, mert ez idő alatt a kockázatok, a károk és a kármentés költségigénye nagyon drasztikusan nő. A veszélyes hulladékot, amit ott találhatunk ezen a telepen, haladéktalanul biztonságos helyre kellene szállítani és ártalmatlanítani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy a sérült hordókból ne szennyeződhessen tovább a környezet.

Bízunk abban, hogy mihamarabb a kormányzat dönt és megteszi a szükséges lépéseket a kár elhárítása érdekében. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai