Készült: 2024.03.28.09:34:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2011.12.19.), 231-233. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:30


Felszólalások:  Előző  231 - 233  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egy kitűnő kormánypárti javaslat mellett szeretnék érvelni, amely mögül azonban sajnos sunyi módon kihátráltak az előterjesztő kormánypárti képviselők is, ezért kénytelen voltam jómagam megismételt zárószavazás előtti módosító javaslatként benyújtani, hiszen súlyos koherenciazavar van az alaptörvény szép patetikus antikommunista szólamai és a jelen önkormányzati törvény között is.

Ez a kitűnő javaslat arról szólt, hogy a kommunista utcaneveket ne tűrjük most már meg, több mint húsz évvel a rendszerváltás után. Ha már ilyen polgármesterek, ilyen önkormányzati képviselőink voltak és vannak is sajnos szép számban, hogy ezt eddig megtűrték, akkor ezen változtassunk törvényi erővel. Nos, az én ízlésemnek kedvezőbb volna, hogy nemcsak egy felszólítást teszünk, amiben megtiltjuk úgymond, hiszen a Btk. 269/B. §-a szerint is az önkényuralmi jelképek tiltása kimondásra került, mégis, ha kinéznek az Országgyűlés épületéből, akkor láthatják a Szabadság téri szovjet emlékmű önkényuralmi jelképeit, ami idevetül a Kossuth térre, amit önök is név szerinti szavazáson támogattak, hogy a helyén maradhasson, mintegy mulasztásos törvénysértésként.

Azt gondolom, kicsit kevés ezt kimondani, jobb lett volna hivatalból átkeresztelni a Szamuely utcákat Rongyos Gárda utcára stílszerűen, de ha már nem ezt tettük és önök nem ezt nyújtották be, kompromisszumként én csak az önök eredeti javaslatát mondanám ki, eszerint pedig nem viselheti közterület vagy közintézmény olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszer megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, illetve nem viselheti közterület vagy közintézmény olyan szervezet nevét vagy azt az egyéb elnevezést, amely a XX. században létrejött önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal vagy annak emlékét idézi.

Hadd ne mondjak példákat, mert nem kívánom én a kedélyeket borzolni, csak arra kívánom felhívni a figyelmet, hogy azt a javaslatot, amelyet több kormánypárti képviselő benyújtott, azt a javaslatot, amelyről a médiában oly előszeretettel beszéltek és fürödtek az antikommunista fényben, végül mégiscsak az Országgyűlés útvesztőiben valahol kisiklatták; ugyanúgy, ahogy a rendszerváltást, ugye, ismerős már ez. Sokat beszéltek erről a javaslatról a médiában, a rádióban, sokfelé, mégis szeretném felhívni a figyelmet, hogy amikor eljutottunk a zárószavazáshoz, akkor ez már hiányzik az eredeti javaslatból. Ezért szeretném erre a koherenciazavarra felhívni a figyelmet.

Az ajánlás 19. és 68. pontja szól erről. A 68. pontban bátorkodtam egy kicsit csiszolni is a javaslatukon, hiszen tudom én, hogy jórészt azért sem merik ezt meglépni, mert félnek a társadalomtól, és hát annyira nem fűződik hozzájuk a személyes érdekük, mint mondjuk, a mentelmi joghoz vagy az álláshalmozáshoz, hogy be is vállalják ezt az ütközést a társadalommal.

Én egy olyan javaslatot is hozzáfűztem, amivel azt gondolom, hogy a társadalmi támogatottsága ennek növelhető. Ez pedig arról szól, hogy semmilyen anyagi és semmilyen ügyintézési terhet se rójunk az állampolgárokra csak azért, mert megváltozik egy utca elnevezése. Ezért az ajánlás 68. pontja azt mondja ki, hogy a bíróságok, hatóságok az általuk vezetett nyilvántartásban hivatalból teszik meg a szükségessé váló adatmódosításokat. Tehát mondjuk, egy cégbíróság, ha megváltozik egy cég székhelye azáltal, hogy megváltozik az utca elnevezése, akkor hivatalból változtatja meg, és nem kell a cég ügyvezetőjének eljárnia a cégbíróságnál.

Úgyszintén, csak hogy egy még hétköznapibb példát mondjak, ilyen a lakcímkártyák kérdése. A választópolgárok azért szoktak, amikor közvélemény-kutatás vagy akár népszavazás van, ez ellen a javaslat ellen érvelni és szavazni, mert azt gondolják, hogy nekik ez fáradsággal fog járni, mert be kell menniük lecserélni a lakcímkártyát. Még ha költséggel ilyen esetben nem is jár, én indokoltnak tartom kimondani: az önkormányzat feladata hivatalból elkészíteni az új lakcímkártyákat, és ezeket 30 napon belül térítésmentesen kézbesíteni az érintetteknek. Tehát hogy be se kelljen fáradniuk az önkormányzatokhoz azoknak, akiket már eléggé megvert a sors azzal, hogy ilyen utcákban, ilyen közterületeken laknak, és szégyenszemre ezt kell esetleg ráírniuk a saját névjegykártyájukra is. Ne sújtsuk őket még azzal is, hogy az ügyintézéssel fáradjanak!

Azt gondolom, ha ezzel a csatolt, a 68. ajánlási pontban foglalt módosító javaslatommal együtt fogadják el, mint ahogy erre most lesz lehetőség, mert a Jobbik frakciója kikérte ezt plenáris szavazásra, akkor ezt szerintem a társadalom többsége is el tudja fogadni, több mint húsz évvel a rendszerváltás után. Lehet, hogy sokan már megszokták, hogy milyen gyalázatos elnevezésű közterület a hivatalos lakcímük, és lehet, hogy ezért nem tennének már igazándiból semmit, de biztos vagyok benne, hogy föl sem háborodnának, ha mi ezt hivatalból megtesszük, ha már egy szép új világot álmodtak önök. Tehát ez a javaslat, amit önök nyújtottak be és amit azért itt közben szépen kisiklattak, miután a médiában antikommunista színben tetszelegtek, ez újra itt hever az asztalon, és mindegyiküknek szavazniuk kell erről. Név szerinti szavazást már nem kérhetünk ebben az ügyben, viszont mégis azt gondolom, hogy mindenkinek az Országgyűlés honlapján fönt lesz a neve mellett, hogy meg akarja-e őrizni ezeket az önkényuralmi elnevezéseket.

Koherenciazavar van azért is, mert a büntető törvénykönyv tiltja az önkényuralmi jelképeket. De úgy néz ki, hogy az önkényuralmi jelképek körbeírását vagy a rájuk más módon történő utalást megtűrjük, akár Sztálinról elnevezett közterületek formájában is.

Hadd hívjam fel a figyelmet arra is, hogy nem korrekt az, amit a választókkal művelnek, hogy miközben antikommunista fényben tetszelegnek, valójában az érdemi rendelkezések nem követik ezeket a pontokat. Rendszeresen leszavazzák az előző rendszer állami vezetőinek mai közéletből való kitiltását, pedig azt gondolom, egy állítólagosan új rendszerben nem ülhetnének itt az Országgyűlésben egykori cenzor Lendvai Ildikók és hasonszőrű bűntársaik. Azt gondolom, hogy egy új rendszerben, ahol a velünk együtt rendszert váltó bizonyos országokban képesek voltak egy valóban új rendszert létrehozni és az előző rendszer vezetőit kitiltani a közéletből, úgy azt gondolom, ennek itt is helye volna. Ezt ugyanúgy leszavazták, mint ahogy leszavazták már az előbb említett szovjet emlékmű eltávolítását is név szerinti szavazással, egytől egyig önök, kormánypárti képviselők.

Azért sorolom ezt, hogy most meggyőzzem önöket arról, most már itt az ideje, hogy tényleg valami érdemi antikommunista rendelkezést is támogassanak. Mert miközben a szovjet emlékművet megtűrik, sőt az előző fideszes kormányzat alatt kezdték újdonsült pompájában való felújítását, aközben egy fillért sem hajlandók áldozni az ország egyetlen 1956-os múzeumára, amelyet Kiskunmajsán alapított Pongrátz Gergely, a Corvin köz legendás parancsnoka. Ellenben a Holokauszt Dokumentációs Központra ennél a jobbikos módosító indítványban javasolt 50 millió forintnál, jóval több, nagyjából tízszer annyi, tehát nagyságrenddel nagyobb pénz van, és számtalan hasonló címen biztosítják még a kettős mérce kiváló kifejezéseként a támogatást hasonló intézményekre, miközben tehát a kommunizmus áldozatainak nem jár semmi - bocsánat, jár.

Az alaptörvénnyel összefüggő átmeneti rendelkezésekben, ebben a kétharmados törvényben, mely gyakorlatilag hivatalosan az alaptörvény részét képezi, kimondanák, hogy a kommunizmus áldozatainak erkölcsi elégtétel jár. Egy újabb kettős mérce, mert miközben erkölcsi elégtételről beszélnek, kimondottan megtiltják nekik egy kétharmados törvényben az anyagi kártérítést. Mindeközben befagyasztják azokat a zsidó kárpótlásokat, amelyeket láthattunk itt az elmúlt húsz évben, sőt láthatunk még jövőre is, például az 1947-es párizsi békeszerződésben eredő jóvátétel címén 1,7 milliárd forintot, sok más hasonló jogcím mellett. Azt gondolom, hogy ez egy újabb példa a kettős intézkedésekre, ami természetesen szintén elfogadhatatlan.

(19.50)

Szintén itt, elvileg az Országgyűlés mai napirendjén szerepelt volna, de ismét elhalasztották Magyarország átmeneti rendelkezései kapcsán az alaptörvény részeként azon módosító javaslatokat és azok szavazását, ami szintén egy több mint húszéves elmaradása az Országgyűlésnek, mégpedig az ügynöklisták nyilvánosságra hozataláról van szó. Ez az, amit az LMP is támogat; nagyon szépen köszönjük, csak hát súlyukból adódóan nem oszt, nem szoroz, hogy ők mit támogatnak. Itt a kormánypárti képviselőknek kellene végre ezt támogatniuk.

Én megértem, hogy nagyon súlyos érdekeket sért. Én megértem, hogy mondjuk, Kubatov Gábornak nagyon kényelmes, hogy csak neki állnak rendelkezésre ilyen adatok, amivel nyilvánvalóan zsarolni is lehet képviselőket, és nem csak ő, lehet, hogy itt különböző politikai titkosszolgálatok, nemzetközi lobbiszervezetek tudnak képviselőket zsarolni ezzel, és lehet, hogy ez a magyarázat éppen, amikor olyan elképesztő határozatok születnek például, hogy mondjuk, katonákat küldjünk Afganisztánba, amit józan ésszel nem tudunk felfogni, hogy ez mitől magyar érdek... (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselő úr! Be fogom számítani az idejébe, de szeretném fölhívni a figyelmét, hogy ennél a módosító javaslatnál az elhangzott képviselő uraknak a világon semmi szerepük nincs, úgyhogy arról szíveskedjék beszélni, ami a módosító javaslatban szerepel. (Taps a kormánypárti sorokból. - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Azt nem ismeri!)

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Rendben. Örülök, elnök úr, hogy legalább önre figyelnek a képviselőtársak, ez a néhány taps azt mutatja. Mindenesetre én azért folytatnám ebben a nagy zsivajban is, egyelőre még a megafonom nélkül, hátha meghallgattatok, mert az ajánlás 19. pontjának megértéséhez, hogy miért van szükség erre, azt gondolom, feltétlenül szükséges látni, hogy az ügynöklisták nyilvánosságra hozatala egy ugyanolyan elmaradás, mint akár a kommunista utcanevek megváltoztatása.

Szintúgy ugyanilyen elmaradás, és talán az egyik legsúlyosabb, hogy nem elég, hogy elszámoltatás nem volt, a mai napig jutalmazzák az egykori állampárti vezetőket, csak azért, mert valaki mondjuk, 1956 utáni belügyminiszterként több fizikai megsemmisítésre adott utasítást. Igen, Biszku Béláról van szó, mert az ő nevével híresült el a kommunista luxusnyugdíjak ügye. Nos, önök továbbra is védelmezik ezt a kommunista luxusnyugdíjat, hiszen hétről hétre leszavazzák még a napirendre vételét is ennek a jobbikos javaslatnak, mely már tavaly július óta benyújtásra került.

Én azt gondolom, hogy a kommunista utcanevek ugyanolyan égető szükségességűek, mint a kommunista luxusnyugdíjak megvonása. Ez az a pont, a kommunista luxusnyugdíjak ügye, amely évi több tíz milliárd forintot von el az adófizetőktől, és fizet ki az egykori állampárti vezetőkre. Ez, hogyha lehet, anyagi szempontból persze még súlyosabb. A kommunista közterület- és intézményelnevezések megváltoztatásának szükségessége mellett ugyanakkor fel kell hozzam, hogy ez igazándiból komoly anyagi kiadással nem jár.

Szeretném még figyelmükbe ajánlani, hogy a kereken hatszáz módosító javaslatból, amit eddig az önkormányzati törvényhez benyújtottak, az első számú volt, amelyet sietve benyújtottak kormánypárti, KDNP-s és fideszes képviselők, pontosan ez a javaslat, amit én most bátorkodtam megismételni és előhúzni. Ez volt az első javaslat, amit benyújtottak, és ami elég nagy hírt kapott a médiában. Nem hiszem, hogy korrekt az, hogy itt az Országgyűlés boszorkánykonyhájában, amit itt folytatnak a zárószavazások kapcsán, ebben a húsdarálóban tulajdonképpen, amikor az emberek figyelme már talán inkább a karácsonyra vetül, akkor önök rendszeresen megpróbálják (Taps a kormánypárti sorokból. - Az elnök csenget.) a legkényesebb javaslatokat ilyenkor szépen, csendben leszavazni. Én azt gondolom, hogy ez nem helyénvaló.

Tehát hogyha korábban bátorkodtak benyújtani ezt a javaslatot, akkor most bátorkodjanak támogatni is, hogy ha antikommunista javaslatokat preambulum szintjén természetesen olyan szépen meg tudnak fogalmazni, olyan közhelyszerű alapigazságokat például, hogy az MSZP az MSZMP jogutódja, ha ezt mind meg tudják fogalmazni - egyébként nagyon helyesen, és támogatjuk is természetesen -, akkor azt gondolom, viszont annak is helye van, hogy érdemi intézkedések is kövessék ezeket a szép preambulumbeli alapvetéseket.

Még egyszer kérem önöket, ne köpjék szembe a saját javaslatukat, saját magukat és legfőképp a saját választóikat, ezért támogassák a Jobbik javaslatát néhány perc múlva.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  231 - 233  Következő    Ülésnap adatai