Készült: 2024.03.29.09:35:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap, 139. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:37:03

Felszólalások:  <<  139  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! "Politikai döntés volt" - panaszkodott nyilvánosan a pápai repülőezred megszüntetésével kapcsolatosan Fodor Lajos vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök a helyi állománygyűlésen.

Pápa városa súlyos vérveszteséget szenvedett el a döntés kapcsán. Évtizedes hagyományok szűnnek meg, egy kisváros egyik legnagyobb munkáltatója áll ki a sorból, közel 800 munkahelyet megszüntetve. Joggal teszik fel a pápai emberek a kérdést: miért? Ha az ellenzéki vezetésű nyíregyházi és egri önkormányzat el tudta érni a szakmai szempontok felülbírálatát, miért nem tudták a Fidesz befolyásos pápai képviselői is érvényesíteni akaratukat?

Súlyos indoka kell hogy legyen egy kormánynak arra, hogy ilyen nagy áldozatra kényszerítsen egy várost. Ez ideig úgy hittük, hogy kizárólag katonai szakmai szempontok kényszerítették a kormányt a politikai áldozat meghozatalára. Fodor vezérezredes úr fenti kijelentése alapján azonban ez a hamis és sunyi propaganda kapott újabb megerősítést, hogy a dolog fordítva van: minden szakmai szempont az ezred megtartása mellett szól, de valaki titokzatos politikai szempontok alapján felülbírálta ezt a döntést. Másképpen: nem mi, pápai képviselők tanúsítottunk lojalitást a honvédelmi kormányzat szakmai döntése iránt, hanem a honvédelmi kormányzat fogadta el a mi állítólagos személyes érdekeink alapján a város és a hadsereg érdekeit sértő döntést.

Tisztelt Miniszter Úr! Mi tehát az igazság? Igaz-e, hogy a szakma, a vezérkar álláspontja szerint rossz döntés a pápai repülőezred megszüntetése, a MiG-21-es típusú gépek kivonása? Ha igen, milyen politikai szempontok alapján döntött ön mégis e nagy múltú alakulat megszüntetése mellett? Milyen politikai szempontok alapján döntött úgy akkor ön az egri vagy a nyíregyházi helyőrség megtartása mellett?

Fodor vezérezredes úr nem először tesz hasonló elhatároló kijelentéseket a haderőreformmal együtt járó fájdalmas, de szükségszerű döntéseket kommentálva. A kijelentést kísérő cinikus felhang nyilván nem arra az alkotmányjogi közhelyre utal, hogy egy demokráciában nem a katonák döntik el, mit szeretnének csinálni, hanem a civil hatalom, a politika jelöli ki a számukra; hanem inkább arra, hogy az úgymond "civil bagázs" vagy személyes érdekeltségből erőszakol rá a hadseregre szakmailag rossz döntéseket, vagy hozzá nem értésből. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tisztelt Miniszter Úr! Nem egyszerűen a kormány által elkezdett haderőreform, de egyáltalán a hadsereg jövője függ attól, hogy személyi állománya, de főleg a fiatal tisztek, tiszthelyettesek hisznek-e az átalakítás sikerében.

A hadsereg hierarchikus szervezet. Mindenki arra tekint iránymutatásért, parancsért, akinek nálánál több csillagja van; az ő hozzáállásához igazítja a magáét. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Ha az első katona akár csak egy kicsit is félreérthetően fogalmaz, azt lent, a csapatoknál már egyértelmű elutasításként értelmezik. Magas rangú katonák...

 

Felszólalások:  <<  139  >>    Ülésnap adatai